Denitrifikace - odstranění dusičnanů

Velice mě zaujal tento příspěvek, pokud to funguje tak je to mnohem lepší než iontoměniče. Zkopíruji článek. Sírový denitrátor Tento systém osobně využivám k plné spokojenosti. Jeho výhoda je absolutní bezúdržbovost. Využívá bakterie Thiobacillus denitrificans. 5S + 2 H2O + 6 NO3- -> 5 SO4-2 + 4 H+ + 3 N2 Jinými slovy:): Bakterie exiduje síru a v prostřední bez kyslíku si bere potřebný kyslík z dusičnanů a vyvázaný dusík uniká v bublinkách z akvaria. Na odstranění 1g dusičnanů z vody je potřeba 0.43g síry a tím vznikne 1.29g síranů. Síranů ve vodě se nemusíte bát, protože přirozené minerání vody obsahují řádově až tisice mg síranů na litr vody. Síra se dá pořídit do cca 100Kc za 1 Kg síry. Síra je ovšem pražková, proto je nutné je rozehřát a rychle schladit(do vody). Pokud to budete provádět, tak u toho větrejte a nedýchejte výpary. Vzniklé útvary se rozbijí na velikost cca 1 cm. Použil jsem 0,5l takového substrátu na 100l vody. Průtok se pohybuje zase mezi několika málo litry za hodinu, nebo mužete zaexperimentovat a sírový substrát vložit na do dna. Výstup vody z filtru je kyselejší než vstup. Pokud to chcte použít pro mořské akvárium zařaďte za síru ještě nejakou vápenatou horninu. Kyselá voda rozpusti vápník a tim se dostane do vody a zárovveň se tim zvýsí pH. S tímto filtrem jsem absolutně spokojen a hladina dusičnanů se u mě pohybuje mezi 0-5 mg/l (testem neměřitelné). Doporučuji!

Pavel 86

2.5.2010 21:58

Bohužel je tenhle filtr použitelný jen pro mořská akvária, výstup je totiž kyselina sírová a ta se musí zneutralizovat v vápníkovém reaktoru, tím narůstá hladina vápníku v nádrži. To je v mořské nádrži žádoucí, korály odčerpávají z vody spoustu vápníku a ten se musí dodávat právě třeba vápníkovým reaktorem. Ve sladkovodním akvárku to nikdo nepoužívá.

Hroch
2.5.2010 23:32

Tak to je blby,taky jsem to našel jen k mořským. No ale autor to má ve sladkovodní nádrži tak jsem mu napsal a uvidím jestli odpoví jaké budou další poznatky.

Pavel 86
6.5.2010 10:51

Dotaz a odpověď. Dne 2.5.2010 23:20, Pavel Ondrášek napsal > Prosím můžete mě poradit? Můžu sírový denitrátor použít ve sladkovodním akváriu. Vím že jste ho použil ale nedělalo to problém? Spousta lidí mě odrazuje že je to jen pro mořské akva. A dostal jsem i takové odpovědi jako je tato. > > Bohužel je tenhle filtr použitelný jen pro mořská akvária, výstup je totiž kyselina sírová a ta se musí zneutralizovat v vápníkovém reaktoru, tím narůstá hladina vápníku v nádrži. Ve sladkovodním akvárku to nikdo nepoužívá. > > Mám rostlinné akvárium, ryby skaláry a čichavci. 300L vody. Jaká je vaše zkušenost po delší době? Odpověď: Dobry den, trochu Vami obdrzenou odpoved rozeberu (hlavne na vyznam slov musi, nesmi, vzdy, nikdy a spol. : ) ) Bohužel je tenhle filtr použitelný jen pro mořská akvária - neni duvod výstup je totiž kyselina sírová a ta se musí zneutralizovat v vápníkovém reaktoru - nemusi. Pokud mate tvrdsi vodu doprovazenou obvykle alkalickym pH a velkym pufrem a vodu nenechavate v akvariu leta. A kdyz uz, tak se kyseliny nemusi neutralizovat jen slouceninami vapniku. Riziko muze byt u mekkych vod, pokud bude filtr prilis vykonny, a likvidovat velke mnozstvi dusicnanu. Ve sladkovodním akvárku to nikdo nepoužívá - tech nikdo par znam. Odpoved mi prijde jako od morskeho akvaristy, kde jsou presne hodnoty vody alfou i omegou uspechu. U sladkovodnich akvarii se na to tolik nehraje... Pavel 86-Já z toho pochopil že ve tvrdé vodě a pravidelnou výměnou vody se to použít může. U měkké vody a nízkým Ph je potřeba opatrnost. Snad to někomu pomůže nebo pište další názory případně zkušenosti.

Pavel 86
7.5.2010 10:57

Já jsem zkoušel sírovou kolonu. Měl jsem ji u Ancostrusů a mám z toho rozporuplné pocity. Kolona fungovala, to je fakt, ale neustále se zazášela bordelem z akva. Kdyby byl před ní filtr, tak by to bylo lepší. Nejdůležitější a nejteší je zvolit optimální průtok. Moje kolona byla dost malá, takže nebyla vhodná pro užití ve velké nádrži. Problém s SO4 2- jsem řešil tak, že jsem sírů rovnou smíchal s vápencem. Doporučil bych radši iontoměniče než sírovou kolonu. Kdyby měl o podrobnosti někdo zájem, tak napište na můj email....

Ondra
15.1.2012 15:10

Rád bych oživil toto vlákno. Nějaké nové zkušenosti ohledně využití? Díky

Chapadlo
15.1.2012 17:54

Dobrej, je to sice trochu OT, ale pokud jde o úpravu parametrů vody, je nejlepší se obrátit přímo na lidi co tomu rozumí, jinak v tom budete mít guláš a z těch co sem pravidelnějí přispívají jsou to určitě Ondra, Hynek Dařbujan, A+I a škoda že se tu občas neobjeví Pivo. Mějte se

Ladislav Čech

VLOŽIT ODPOVĚĎ