Proč používat antichlor

Varování pro všechny co tady píšou,že napouštěj vodu rovnou z kohoutku. Něco přes 1000l akva amazonského typu se spoustou kořenů, kytek, hejnem 25cm dvouletých pt.altum hejny corydorasů, a menších teter. Před pár dny jsem pustil pravidelnou výměnu vody, přidal Antichlor, Start plus a Amazon jako vždycky. Vrátil jsem se asi za 10minut(odhaduju, že se vyměnilo tak 100-150l vody) a všechny ryby na zádech na hladině nebo ležely na boku na dně. Myslel jsem že mě klepne. Přitékející voda skoro uplně bílá a bublinkatá. Vzal jsem celou dvoulitrovku antichloru a rovnou jí tam vyklopil. Moc dobře to nevypadalo, ryby točily salta nebo ležely na dně a sotva dýchaly, už jsem se s nima loučil. Přidal jsem vzduchování a pak už jenom čekal co bude dál. Tak za půl hodiny se pár ryb začalo rovnat a vyplouvat k hladině a postupně asi za 3-4 hodiny se všechny až na jednu altu a jednu hokejku daly dokupy. Obě mrtvý měly uplně rudý žábra. Nechal jsem vzduch naplno, dal jim 2 dny dietu a teď po dalších pár dnech všechno vypadá dobře,plavou,žerou jakoby nic nebylo. Jenom se hrozně bojí a schovávají jak k nim kdokoliv přijde. Asi dobře vědí kdo jim to udělal. Doufám,že nebudou nijak popálený a nepopadaj později. Dřív jsem taky machroval,že napouštim vodu rovnou jenom přes rozstřik půl nádrže a nikdy se mi nic nestalo. Když jsem si pořídil drahý ryby tak mi to začalo trochu vrtat hlavou a začal jsem jak do Afriky,tak do Amazonky přidávat tyhle roztoky. Už rozhodně nelituju. Nevim jestli někdo ve vodárně usnul u dávkovače nebo co se dělo, ale muselo tam toho být strašně moc, protože standartní dávka vůbec nezabrala a šlo to strašně rychle. Tak to sem píšu pro ponaučení. Ať Vám plavou.

charvis

17.8.2012 20:57

Ahoj, odkud mas vodu v DC, my na jaluvci mame vlastni vodojem. Tomas

Troph3us na tabletu
17.8.2012 22:02

charvis,to je nepříjemné,snad je to tak moc nepopálilo.Opatrnosti není nikdy dost.Takové příhody nechci zažít.Hodně zdaru.

komla
18.8.2012 9:11

Starý Město - tam to bylo s vodou vždycky na ..., každou chvíli teče rezavá, nebo neteče skoro vůbec. Doma na Letný je to v poho, tam to mám rovnou z vodárny na Popovičáku.

charvis
19.8.2012 1:52

Napoustim vodu rovnou z kohoutku tlamovcum bez problemu (Brno) uz leta, predtim jsem ji leta nechaval den odstat v kanystrech, dnes uz na to nemam misto ani kazen :) S tlamovci je to v pohode, s amerikou je to horsi. Obvykle v akvariu s rostlinama menim jenom cca desetinu vody, tentokrat byla velka akce a dopadlo to hur: Tento tyden jsem konecne poslal do sveta 300 litrove akvarium a poridil nove hezci 230 litru. V akvariu byly a jsou skalary a tetry. Ryby jsem mel pul dne v kyblech, pak jsem je pustil do novyho akvaria s asi 5 hodin napustenou cerstvou vodou. Napred na zkousku nejaky gupky, ty byly v pohode, potom skalary, tetry cisarsky a neonky. Dve z neonek mi do 24 hodin posly, ostatni ryby jsou v pohode. Zlati tlamovci :)

roman pavel
19.8.2012 6:57

Spoléhat na spolehlivost pracovníků na úpravnách vody. Nedělal bych si o ní zbytečné iluze a zkoušet si na živých tvorech, zda budu mít opět štěstí a chlor ke mně trubkou dneska zrovna náhodou nepřijde, mi nepřijde normální myšlenkový postup. Snad bude případ charvise dostatečným varováním i pro ty přispívatele, co tady píší, že mění vodu přímo z kohoutku bez úpravy už léta a jsou v pohodě. Ačkoli podle odpovědi č. 4 myslím, že jsou lidé, kteří to musí vyzkoušet na vlastní kůži...tedy na žábrách svých ryb. To je smutné.

miroslav kraut
20.8.2012 8:24

I malý obsah chloru ve vodě zabíjí nitrifikační bakterie ve filtru a tak se často stává, že ryby které přežijí atak chloru jsou během pár dnů vystaveny působení čpavku a ten dokončí dílo zkázy. To vše již tady bylo napsáno xkrát, a tak končím slovy filmového klasika : je to marný, je to marný, je to marný. HD

Hynek Dařbujan
22.8.2012 17:53

Na radu zdejší pořidil jsem filtr s aktivním uhlím, každé napouštění jen přes něj a pohoda klid. Taky jsem o pár ryb přišel po výměně vody, pěkný sračky pijeme.

Mecan-na tabletu
22.8.2012 20:19

ja napouštím rovnou z kohoutku,ale mam studnicni tvrdou kolem deseti Kh,ale taky by me zajimalo jak napoustite statni vodu s chlorem???Vypustite treba pulku pak date ten antichlor v danem davkovani a napoustite pak hadici z kohoutky??jako kdyz treba jako ja bych ji nemel kde nechat odlezet!!protoze se taky chystame na statni vodu..

Radecko
22.8.2012 20:40

Voda z řádu,už se neupravuje tak brutálně chlórem jako kdysi.používají se hlavně i jiné látky.já napouštím už hodně dlouho bez přídavku antichlóru,ten jsem koupil jen,když jsem domů dovezl WF ryby.problém,může být v tom,že do domu vedou staré trubky,ve kterých se drží tolik sraček,že kdyby jste to viděli tak tu vodu ani nepijete.Nám je měnili asi před 8 lety a když sem viděl to rezavé bahno co v tom bylo,tak sem přestal vodu z kohout pít.Nikdy neměním vodu v pondělí a úterý a po velkých deštích.To vždy vodu taky upravují tak nějak více,a hlavně mám vedle domu výměník,takřže sleduju jestli něco nespravují.Právě,když třeba vypnou přívod vody,a pak jej znovu zapnou,tak tím tlakem se zvednou díky těm věcem v těch trubkách ty škodlivé látky,které vám ryby můžou zabít.určitě záleží taky na městě,a zdroji pitné vody. Když se mrknu na charvise tak řeknu,že měl prostě smůlu. Odchovům do velikosti 3cm vodu nechávám odstát.

miran
23.8.2012 12:09

Odpověď č.8 dobra otazka, jak antichlor aplikujete vy co ho aplikujete? Vypustit pul akvaria, napustit pul akvaria cerstvou vodou (pripadnych chlor ihned desinfikuje v akvariu uzitecnou bakterialni mikrofloru) a potom teprve prostredek pro odbourani chloru? imho s krizkem po funuse. Nebo vypustite pul akvaria, aplikujete chemikalii v koncentraci pro cely objem nadrze? Neni to nebezpecne? Pochybuju ze nekdo pri kazde vymene vody prubezne pridava po troskach. Jedine bezpecne a spolehlive reseni by bylo napustit cerstvou vodu do prazdne nadrze, tam aplikovat chemikalii a po promiseni po par minutach nebo desitkach minut teprve napustit do akvaria. Nekolikrat jsem obsah chloru po vymene poloviny nadrze (i vic) meril, pokud se da papirkovym testum verit zadny chlor tam nebyl. Je to ovsem riziko a nikoho k tomu nenabadam, muze se stat ze v konkretni den ve vodarnach chlor budou muset do pitne vody dat. Dle mych pozorovani mnohem hur nez tlamovci snaseji cerstvou vodu ancistrusi, o neonkach nemluve. Osobne kdyz jsem choval cenne ryby nechaval jsem vodu pro vymenu odstat.

roman pavel
23.8.2012 12:59

Ja postavim do vany 50l nadobu, naplnim vodou nadavkuju, chemikalie, ponorim sudove cerpadlo s hadici do akva, na okraj nadoby zavesim sprchu pustim vodu, pustim cerpadlo, takze voda postupne odteka a zaroven nateka.

Aldakr-nepřihlášen
23.8.2012 15:15

Z cca 900 l aqa vypustím 600 l staré vody, ve které propláchnu biofiltry z přefiltrů. Do aqa vleju roztok thiosíranu podle potřebného množství a začínám napouštět vodu z řádu. K nějakéímu předávkování by dojít nemělo, protože předpokládám že když někdo něco leje do aqa, tak to nedělá z láhve ale z předem odměřeného množství. I při vlití roztoku který je na úpravu nových 600 l nedojde k žádné otravě či předávkování. Thiosíran pokud je správně naředěn, tak ani při jeho předávkování nedochází k žádným škodám na živých organismech reaguje pouze s chlorem a používá se takto i pro úpravu vody v potravinářství.

hr
29.8.2012 10:39

Pro Miarana: v rozvodech vody se při odstávce žádné jedovaté látky neusazují, kde by se tam vzaly? Hygienické stanice berou pravidelné kontrolní vzorky...To rezavé bahno je vysrážené železo, které je jen estetickým problémeme a ne zdravotním a po znovuuvedení do provozu se opravdu často dostane ke koncovému odběrateli. V trubkách si viděl inkrusty, nic víc a ty nejsou zdravotně na závadu, způsobují jen zúžením profilu potíže s dodávkou. Jediné, co je dost jedovaté na to, aby vytrávilo ryby, je obvykle chlor a jeho množství může kolísat, to se tady řešilo 100x. Filtr s aktivním uhlím je podle mne pro hobby řešení ta nejlepší volba. Vydrží cca 25m3, pak se vymění patrona. Jistota je 100% a místo, abycho do vody přidával další chemikálie, tak je odstraním. Není to lepší?

Mecan|Photomecan.eu
29.8.2012 11:18

Bylo by to lepší, pokud by ten filtr nezpomaloval nátok vody (to nemám vyzkoušené, ale předpokládám to), kerý potřebuju rychlý abych jednak stíhal výměnu vody časově a abych dosáhl crčení vody tryskou a její odplynění a pokud bych nepotřeboval deset patron za rok :-). S tiosíranem mi to přijde mnohem jednodušší a výrazně levnější a strašení v jeho případě jako s nějak závadnou chemikálií mi přijde hodně přitažené za vlasy. Zdravotní riziko pro ryby je u něj nulové. Zdravím.

miroslav kraut
29.8.2012 11:38

Já bych řekl, že filtr průtok vody nějak znatelně nezpomaluje, ale používám potravinářskou hadici o malé průřezu,která sama o sobě moc úchvatný průtok nemá. Patrona vydrží nějakých 20000 litrů a stojí cca 350,-kč

mattes
29.8.2012 13:40

Pro mně tedy potencionálně zbytečně vyhozených 3500 Kč za rok oproti thiosíranu za 200 Kč, kerý mi vystačí na 5 let a udělá požadovanou službu. Ale je to diskuse a každý máme svoje názory a zkušenosti a to je normální. Zdravím.

miroslav kraut
30.8.2012 12:47

MK: já tam psal pro hobby použití ...to si každý musí spočítat co je lepší...pro pěstírnu buď kapacitně jiný typ nebo dobrý zdroj aktivního uhlí :) ...průtok nezpomaluje nijak výrazně. Taky se dají zapojit dva i více paralelně pokud by s tím byl problém.

Mecan-na tabletu
30.8.2012 14:14

Mecan-na tabletu,pro každého se vyplatí thiosíran,tady není co řešit.Je to rychlé,levné,učinné,zdravotně i jinak nezávadné.Taky ho používám a nemá to chybu :>).

komla-na záchodě
30.8.2012 14:25

Pro mecan: ale já tady psal asi desetkrát, že jsem hobby chovatel. Mám 4 velké nádrže a nějaké další menší na mláďata. Přesto je moje roční spotřeba vody (90% jde do akvárií) cca 250 m3. Pro mně jsou to jasné počty a radši dám ty tři tisíce za ryby. Pokud vám vyhovuje filtr s aktivním uhlím, tak já s tím nemám fakt problém :-). Píšu jen své zkušenosti, výpočty a doporučení, kterými se rozhodně nemusí nikdo další řídit :-). Zdravím.

miroslav kraut
30.8.2012 20:52

Filtr s aktivním uhlím vřele doporučuji, kromě chloru zachytí i jiné jedovaté látky ve vodě stopově obsažené. Často se tak dá předejít úhynům plůdků choulostivých ryb. HD

Hynek Dařbujan
31.8.2012 7:42

Myslíš jako, že by ten plůdek zabila vodovodní voda? Ta má snad určitou kvalitu. Myslím, že jsem měl plůdek snad skoro všech druhů tanganických cichlid a určitě i těch nejchoulostivějších (např. všechny xenotilape, cyathopharynxové, benthochromis, trematocara atd), a v životě jsem žádný problém kromě chlóru nezaznamenal. Podle mého názoru může aktivní uhlí udělat víc škody než užitku, protože jeho nasycení a potřeba výměny je natolik proměnlivá podle hodnot vstupní vody, že se dost těžko určuje. To je jako s návody výrobců filtrů pro akvária, kde se uvažuje s průměrnou nádrží s tetrami a čichavci a když to lidi mlasknou k tlamovcům, tak se nestačí divit, jak to nestíhá. Pokud to tam někdo na nátoku nechá uhlí déle, než je optimální (a znovu vyjadřuji pochybnost, jak to relevantně určit), tak si může naopak přidělat při výměně vody problémy. Ale zase, e to jen o názoru a zkušenostech, pokud tomu někdo věří ať si tam dá čyři filtry s uhlím a peníze cpe tam :-)).

miroslav kraut
31.8.2012 8:26

Ne,ne,ne. Znám tyhle případy u tetřičkářů. Mšli tzv. nevysvětlitelné úhyny potěrů a pak jim pomohl filtr s aktivním uhlím. HD

hynek dařbujan
31.8.2012 11:14

Jojo, každého věc, jak se životem svých ryb naloží :). Jen...zkuste se napít čerstvé vodovodní vody, která prošla filtrem s aktivním uhlím a pak si udělejte koktejl s tiosíranem. To jsem zvědav, co bude chutnat víc... pěkný víkend.

Mecan|Photomecan.eu
31.8.2012 11:28

Pro Mecan, pošli mi prosím na tebe email. Byl jsem fotit na deltě Dunaje a potřeboval bych pomoci s určením jednoho ftáka. Děkuji HD

Hynek Dařbujan
31.8.2012 12:10

Ono by bylo fajn udělat koktejl s thiosíranem a pak to těm rybám do akvária vlít,ale chemická reakce probíhá za účasti ryb,což jako analfabet na chemii neumím vyhodnotit,jaký požitek z toho mohou ryby mít??? :) Jinak životnost vložky moc proměnlivá není, protože i chlorace vody má své limity a hlavně se účinnost odchlorování dá docela snadno změřit :) Jediný argument je tedy opravdu cena,ale v mém případě je to 35,-Kč/ měsíc,což v porovnání s hodnotou ryb,které chováme, je zanedbatelná částka :)

mattes
31.8.2012 14:19

mattes,to jsou přesně odpovědi lidí,kteří o tom nic neví jako ty :>)Přiznáváš sice,že o tom nic nevíš,ale už tady rozvíjíš teorie o chemické reakci za účasti ryb a jaký požitek z toho asi chudáci mají s třemi otazníky :>).Mecan to samé,naznačuje,že thiosíran je něco škodlivého. CitujiJojo, každého věc, jak se životem svých ryb naloží :).Jak se říká neznalost neomlouvá.tak čtěte ať nepíšete takové hlouposti a nebalamutíte ostatní :>).

komla
31.8.2012 14:26

Pro všechny včetně p.Dařbujana. Kvalitní voda z kohoutku Kontrole kvality vody z veřejného vodovodu je věnována velká pozornost. Pitná voda z vodovodu podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. U pitné vody se stanovuje okolo sta různých parametrů. O kvalitě vody ve veřejném vodovodu má právo každý spotřebitel být informován, a to v úplném rozsahu parametrů daných platnou legislativou na rozdíl od balené vody, která má na obalu jen výběr malého počtu parametrů. TVRDOST VODY Tvrdost vody je termín vyjadřující celkový obsah solí vápníku a hořčíku ve vodě. Tyto minerální soli jsou velmi důležité pro lidský organismus, jejich přítomnost ve vodě je tedy žádoucí. DĚLENÍ VODY Vodu můžeme členit podle mnoha kritérií např. na měkkou (obsahuje málo minerál ních látek), tvrdou (z podzemních pramenů, obsahuje více minerálních látek) atd. Nás však nejvíce zajímá kategorie pitná voda, což je taková, která je vhodná ke každodennímu použití, je zbavená nečistot a obsahuje vyvážené množství minerálních látek. A právě takovou máme všichni k dispozici. A v kontextu s tímto je ještě důležité zmínit, že optimálně bychom měli vypít denně 2–3 litry tekutin. Proto nezapomínejte, kvalitní a nezávadnou vodu máme hned po ruce – v kohoutku! A kdo má rád vodu ochucenou, pro toho jsou ideální naše nápojové směsi určené k rozpouštění ve vodě. Vyzkoušejte např. Vitamaxima, MultiQ nebo Colindu (nejlépe chutnají vychlazené), nebo černé, zelené, červené a růžové čaje (v horké vodě nebo jako ICE TEA). PRO ZAJÍMAVOST VÁM ZDE PŘINÁŠÍME NĚKTERÉ ZÁKLADNÍ INFORMACE O VODĚ: SLOŽENÍ VODY Chemicky čistá voda se v přírodě nevyskytuje. Pitná voda je v podstatě směsí nejrůznějších látek, minerálů a sloučenin rozpuštěných ve vodě. Množství těchto látek závisí na původu vody – podzemní voda rozpouští tyto látky při průchodu zeminou. Stopové prvky různých složek obsažených ve vodě pak mohou způsobovat nepatrné změny v chuti, které mohou být citlivějšími jedinci chuťově či čichově zachytitelné. Není tedy až tak pravda, jak se obecně proklamuje, že pitná voda je kapalina bez chuti a bez zápachu.

komla
31.8.2012 14:27

Komla : jak říkám, o chemii nic nevím,ale navštívil jsem řadu chovatelů a všichni se shodli na jednom a sice že nej pro ryby je příprava vody v zásobnících, kdy veškeré chem. procesy proběhnou a teprve potom takto ustálenou vodu rybám měnit!!! K tomu nepotřebuji diplom!!!

mattes
31.8.2012 14:35

Tak znova,thiosíran nemá žádný vliv na na zdraví ryb,je naprosto nezávadný !!!!!!!!!! :>).Chápeš to?Ostatní jsou keci k ničemu.

komla
31.8.2012 14:40

komla a teď nám tady z toho zkopírováného materiálu udělej nějaký svůj názor,když tady tak vesele kritizuješ samostatně uvažující lidi,kteří používají třeba svoje zkušenosti nebo selský rozum. dík tvůj miran

miran
31.8.2012 14:43

Teď už to chápu. Nicméně zůstanu u svého způsobu výměny vody. Přesto dík za vyčerpávající vysvětlení....

mattes
31.8.2012 14:45

90% chovatelů nemá možnost mít doma velkoobjemové zásobníky na vodu, takže ač je to asi nejlepší řešení pro značnou část chovatelů věc nerealizovatelná. Jak použití thiosíranu nebo různých kondicionérů - odstraňovačů chloru atp. tak fitrů je 100% žádoucí, zaleží pouze na tom,kdo má co odzkoušené a jak co každému vyhovuje. Neříkala bych, že je thiosíran nebo filtr špatný, svůj účel splní obě 2 varianty a to je důležité :-)

sarka.x
31.8.2012 14:49

Já tu budu za kacíře,ale já nepoužíval nikdy nic.

miran
31.8.2012 14:50

Komla, děkuji za poučení. Osobně nejsem takový odborník abych s určitostí tvrdil, že thiosíran je zdraví neškodný. Kdysi si lidstvo myslelo, že i DDT je prima. Rozhodně je lepší použít thiosíran, než nic. Udstátí vody je určitě lepší a protáhnout ji ještě k tomu přes aktivní uhlí je úplně nejlepší. Hezký víkend. HD

hynek dařbujan
31.8.2012 14:55

Tady přece nikdo účinnost thiosíranu a nezávadnost nezpochybňuje. Diskuze je přeci o tom,zda ryby vystavit byť jen na krátký okamžik těmto chem.reakcím a nebo jím lít už vodu upravenou ( náhrada za zásobník ). To byla moje otázka....jak rychle toto navázání chlóru a těžkých kovů proběhne a jak dlouho budou ryby tomuto vystaveny?? Dokáže tohle někdo fundovaně zodpovědět?

mattes
31.8.2012 14:55

Vzdy zalezi, jaka je vstupni voda a jeji stabilita, nejde to brat pausalne. Hezky vikend:) Tomas

Troph3us.
31.8.2012 15:00

Míro, akvaristů co nic nepoužívají je spousta i já jsem v začátcích nic nepoužívala. Ale představa, že bych mohla náhodně přijít o své ryby mě přiměla mít roztok thiosíranu v lednici a při každé výměně vstříknout několik ml do napouštěné vody.Je to velmi ekonomické a účinné. Stejně tak zmiňovaný filtr, který používá i Ála (A+I) nekolik let v USA. Pan Kraut má zase x let ověřený thiosíran.....

sarka.x
31.8.2012 15:25

Šary,však já proti tomu nemám ani popel:-))každý má nějaké zkušenosti,a i když všude u nás v domáctnostech teče pitná voda,tak všude má jiné vstupní hodnoty.Bavil sem se tady v Havířově jestli něco používají,a ti lidi chovají apistogramy,a kupu těhle malých cihlidek a říkali,že nic.prý je tu hodně dobrá voda na akvaristiku.Hlavně ať je to tu v klidu:-)))

miran
31.8.2012 15:58

Já se teda přiznám,že používám pouze akvaregulátor a zatím jsem s vodou problém neměl.Máme tu na Jíčínsku taky dobrou vodu.

vaku70
31.8.2012 16:07

mirane,proti zkušenostem,nebo selskýmu rozumu nic nemám :>).Tady se proti thiosíranu používají ne zkušenosti,ale doměnky a nepravdy a ne ze zkušeností,ale z nějakejch hloupejch pocitů.Na thiosíran jsou vědecké studie,léty prokázané p.Dařbujane. Pro mirana:Je to reklama na vodu z kohoutku,tak co k tomu mám říct?Můj názor:Voda z kohoutku je vhodná pro lidi i pro ryby,sám jí piju a žiju :>).

komla
31.8.2012 16:15

pro mattes thiosíran na sebe těžké chovy neváže. Komla, co nevadí Vám, neznamená že automaticky nebude vadit rybám. HD

hynek dařbujan
31.8.2012 16:47

pro HD: jak jsem už psal, moc o chemii a zvláště pak o vlastnostech Thiosíranu nevím...proto mě možná taky zbytečně vyděsil obsah opatření při manipulaci s Thiosíranem uvedený v bezpečnostním listu :) pro Komla :>): to že do akvária napouštím chlorovanou vodu :>) a že ryby jsou tomu po nějaký čas vystaveny :>) není domněnka :>)ani hloupej pocit :>),ale fakt,který nelze :>) popřít :>):>):>) jen znovu zopakuji, že tady nikdo :>) nezpochybňuje účinnost thiosíranu :>) zkus to pochopit!!:>):>):>)!!

mattes

VLOŽIT ODPOVĚĎ