osadka malawi

zdravím, kolik mbun by jste dali do nadrze 200x60x60 720l?dík

kokes

22.1.2016 8:13

50-100, podle druhu, velikosti, zařízení nádrže, filtrace atd. Tohle je příliš obecný dotaz.

VGregr
22.1.2016 9:38

Dobře, nádrž má přepážkový vnitřní filtr o objemu filtrační hmoty 36l + vnější filtr s prutokem 2000l/h. V nádrži bude říční písek a kameny zřeky. Stačí to? Dík

kokes
23.1.2016 14:16

Nestačí. Je třeba uvést jaké mbuny máš na mysly.

hr
26.1.2016 20:57

Ahoj připíchnu sem dotaz, abych zbytečně nezakládal další téma: Mám nádrž 200/50/50, 2x jbl e1501, písek do bazénové filtrace 1-2cm, kameny a hodně by se mi v akva líbila kombinace Melanochromis cyaneorhabdos, Labidocharmis caerules a Pseudotropheus saulosi, od každého druhu cca 15 - 20 kusů. Vzhledem k tomu, že to bude moje první malawi, tak se musím obrátit na zkušenější.. je taková kombinace možná, co jsem koukal, tak potravinové nároky mají podobné, víceméně i vyžadují podobné vlastnosti vody. Co počet, nebude to moc? Někdo zkušenosti s jbl e1501, zdali vytvoří dostatečný proud? mám v plánu dát výpustě na jednu stranu, aby vytvářeli proud jedním směrem.. Moc díky za odpovědi, řekl bych, že to tak může fungovat, ale člověk nikdy neví, když to doma ještě neměl.

Radim Ř.
27.1.2016 10:22

Radime, od každého druhu stačí 15 ks. Hlavně kdyby ti tu někdo psal něco o zarybňování malých rybek do velkých nádrží ve vyšších počtech, tak se tím neřiď!!! (zřejmě ti bude chtít nějaký vychytrálek prodat do 500 l tak 70-80 mladejch ryb, že se to potom vytřídí). Jestliže to máš jako aqo na koukání a né na cílený chov, tak nebude potřeba v budoucnu žádné pohlavní a početní selekce, tak že aqo stačí zarybnit akorát a netřeba z něho dělat natlačenou konzervu ze šproty. Filtry perfektní, jen použij na sací trubky bioakvacit jako ředfiltr-viz...téma vedle o čištění filtru. Jinak to vypadá, že už si něco nastudoval a jestli chceš požehnání, tak si to celé promyslel a naplánoval dobře.

hr
27.1.2016 10:38

Ehm.... ještě co se těch proudů týká, tak osobně jsem na rybách pozoroval, že plavou raději v proudech, které jsou protilehlé a v místě kde se potkávají, se vzájemně rozptylují ze stereotypního jednosměrného kolotoče. Teoretici by ti zde zase mohli psát něco o tom že ten jednosměrný proud ti pomůže natáhnout lépe výkaly ryb do předfiltrů. :-))))))))))))))))))))))))))) Teorie je velice zábavná a vždy mě pobaví. Rybí exkrementy se ve vodě rozkládají na jemný kal který je teprve následně unášen ve vodním sloupci a ať už je proudění zleva doprava nebo obráceně nebo se jakkoliv narušuje a kříží, tak stejně se vlivem sání a výtoků vždy rozpohybuje tak, že tyto drobné nežádoucí nečistoty se z vody stejně odfiltrují. Tak že proudění za mě protilehlé.

hr
27.1.2016 11:46

Zdravím, z mé vlastní zkušenosti je JBL e1501 dobrá volba. Upravte sání kostkou molitanu a doplňte fitrační média. Na nádrž 2 metry je rozhodně dejte proti sobě jak píše hr. Na tu délku by jste riskoval slepou hladinu. Mám vývod na hladinu a při plném průtoku má co dělat aby čeřil hladinu při délce 1,5m. Jinak je to výborný , tichý a výkonný filtr. Mějte se.

snake1194
27.1.2016 13:23

Díky chlapi, s tím molitanem na sání to v plánu bylo, s vypustema si ještě teda prohraju:)cau

Radim Ř.
27.1.2016 13:55

Jedna věc ještě,které moc nerozumím,většinou se u tlamovcu píše- chovat 1 samce na několik samic, v mládí se přitom u většiny pohlaví nerozezna.Když tedy prosím hejno o 15ti kusech a z toho vy vyroste 8 samcu, má se to nějak umělé selektovat a počty vyrovnavat,nebo to nechat na přírodě?

Radim Ř.
27.1.2016 19:18

kdybych měl k dispozici takhle velké nádrže, šel bych určitě do nějakých zajímavějších druhů rodu Metriaclima, Labeotropheus...spousta krásných barev, tvarů, časté formy OB, MC. Třeba M. estherae: od jednoho druhu může mít člověk modré samce, O samce, MC samce, O samice, OB samice... Nebo M. mbenji, kde je nezvykle velké množství OB forem. Nebo M. aurora, M. zebra... Na okraj dodávám, že P. saulosi a M. cyaneorhabdos jsou dneska ohrožené druhy.

Zdravím,
27.1.2016 22:13

Jak už jsem řekl, s afrikou začínám, hledal jsem snadněji chovatelné ryby, časem nic nevylučuji, osobně se mi strašně líbí cryptocary moorii, ale jelikož potřebuji, aby se to líbilo i ženě, tak to musí být trochu barevné:)

Radim Ř.
27.1.2016 22:33

Radime, odpověď na selekci ryb máš v č.5

hr
27.1.2016 22:59

trochu mám problémy u tvých komentářů rozlišit sarkasmus od vážně myšlených věcí, ale pokud platí odpověď č. 5, proč všude píšou, že samec / samice 1:4 cca? a ano akva chci na koukání, když se tam něco rozmnoží, budiž, budu to brát jako známku toho, že to nedělám špatně, ale kvůli chovu to nedělám:)

Radim Ř.
28.1.2016

Jak napsal hr odpověď č. 5 je určitě správná :)

kuchiii
29.1.2016 10:21

nějak Vám nerozumím. Jednak sám říkáte, že ryby nechcete na chov, ale na koukání, druhak si nemyslím, že ryby, co jsem jmenoval, jsou nesnadněji chovatelné. K poměru počtu samců a samic: myslím, že pravidlo 1:3-4 je míněno hlavně pro pro případ, kde člověk nebude mít od druhu právě více než těch 4-5 ryb. Pokud je ryb více, řekl bych, že počet samců by neměl překročit počet samic a neměli by být dva samci, to je asi nejhorší možný počet (dominantnější bude neustále pronásledovat slabšího, až ho zabije). Možná v hodně velkém akváriu dva samci nejsou problém. 3, 4, 5 samců... by snad mělo být víc v pohodě, akorát subdominantní samci se tak nevybarví (což nemusí být na škodu, aspoň je větší rozmanitost barev :)Hodně asi záleží na velikosti akvária. Velké akvárium snese všechno (skoro). Řekl bych, že počet samců by neměl překročit počet samic. No, to jsou teorie, v praxi spousta lidí poměry vůbec nesleduje. Spoustě lidí funguje dobře poměr 1:1, 1:2 a mají barevné akvárium se spoustou druhů (osobně se nemůžu rozhodnout, co je atraktivnější, jestli jedno- či dvoudruhovka, nebo druhá varianta). S tím souvisí otázka - myslíte, že v jednodruhovém akváriu je více agresivity, než vícedruhovém? Choval někdo z Vás někdy větší teritoriálnější druh v jednodruhovém akváriu? Díky!

Zdravím @Radim

VLOŽIT ODPOVĚĎ