Bahenní kytka v akváriu?
Zdravím, vymýšlím možnost snížení NO3 v akváriu. Někde tady byla popsána možnost vyvedení vody do květináče s bahenními květinami mimo AQ. To se mi nechce. Mám přepážkový filtr, viz foto. V první části je hrubý molitan, v druhé jemnější. AQ je 300l, výkon čerpadla je 600l/h. Saní dole, voda jde dle modré šipky. Myslíte, že by do červené části šla umístit nějaká bahenní rostlina, aby odčerpávala NO3? Asi do nějakého košíčku, aby neprorostla do molitanu. Někde tady byl i odkaz na stránky, kde bylo uvedeno, kolik jaké kytka NO3 žere, ale nemůžu to najít. Je to realizovatelné? Děkuji za připomínky.
Chapadlo
Podle mě je to zbytečné riziko s prakticky nulovým efektem. Základem je pravidelná a dostatečná výměna vody.
13.11.2011 21:01
Jestli plánujete rostlinu do komory na odčerpávání NO3, spíše bych vám doporučil dát tam rostlinu plovoucí. Ty mají v tomto směru nesrovnatelně vyšší výkonost než rostliny klasické. A jak už tu bylo napsáno, základem je stejně vždy pravidelná výměna vody a kvalitní filtrace.
13.11.2011 22:27
Pokud jsou na tom plovouci rostliny o tolik lepe, tak jedine dobre. Odpadne problem s koreny. Dekuji za radu. Vymena vody bude dostatecna, jen se to snazim trochu vylepsit:)
18.11.2011 23:45
Ahoj. Vymenou vody se samozrejme NO3 snizi. Jenze zalezi na parametrech vstupni vody, na coz spousta lidi zapomina. Je vice zpusobu, jak dusicnany odstranit a nejlepsi jsou asi vazne kyticky,. Jenze ne kazdy je dobry zahradnik. Ja urcite ne. O plavouch kytickach jsem premyslel. Ty mi kdysi rostly. Na nejake mrknu. Muzeme vytvorit prostredi pro denitrifikacni bakterky, prikrmovat je a snizovat NO3, iontomerice, ruzne media atd. Me zaujalo toto a vazne nad tim premyslim http://www.filtryvody.cz/dionela-dusicnany-kojenecka-voda/dionela-fdn2-filtr-dusicnany Myslim, ze by to stalo za investici a realizaci jako jine moznosti. Bohuzel jsem zjistil, pokud nemam prosle testy. Koupim nove a premerim. Zjistil jsem , vstupni voda ma u nas cca 50mg NO3. V akvariu jsem pri filtraci pres fluval valecky nameril okolo 25mg, takze vymenou jsem nic nespravil, naopak. Ted zkousim ehaim granule, tak uvidim. Kazdopadne ty hodnoty me strasi. Rybky jsou ok, ze by byla voda spatna se mi nezda, tak nevim. Ve stredu jsem mluvil s panem co chova Gibberosy 25l. Hodnoty nikdy nemeril. Po 7-10 dnech meni vodu a pri zmince o denitrifikaci mi prislo, ze mu to nic nerika. Nema problemy, odchovava, vse ok, tak nevim, zda se tim mam trapit. Ryby mam zdrave, krasne, trou se.. Skoda, ze jsem nemohl videt panovi rybky. Pry nejvetsi samec C. Gibberosa ma cca 40cm. Zajimalo by me, zda zde akvariste resi problem s vysokou hodnotou NO3 vstupni vody, nebo to vymenou konci, at je to jak je to. No me to trapi, ale mozna zbytecne. Pardon, nejak jsem se rozepsal, ale od toho jsou tu tyto stranky.
18.11.2011 23:59
Nejdrive zkusim nove testy, a pak zvolim nejakou variantu snizeni NO3. V jedne ze svych nadrzi jsem mel jeste tak zacatkem roku dost vysokou vrstvu ricniho pisku a o denitrifikaci jsem si mohl nechat zdat, hodnoty byly hodne vysoke. Narozdil od druhe nadrze v tu dobu mensi, pisek max 2cm, cca stejny pocet ryb, cetnost krmeni bylo stejne, 2 filtry stejne jako v prvni nadrzi ale s rozdilem filtrovani v 1f pres ty fluval valecky a hodnoty do 25mg. Tak ze by. Ted testuji ty ehaim. Ted radsi nemerim, asi jsou vazne prosle a akorat me to strasi a nic s tim neudelam. Nicmene nevim, zda by miminka prezily ty vysoke hodnoty. Ani jedno mimco neumrelo, tak nevim. Rybky zdrave.
19.11.2011 12:22
Rostliny nemaj rádi proud vody ani na kořeny ani na lupeny. Co by šlo tak velká plocha pomalý průtok někde pod akva a svítit a pěstovat tento mor. http://shop.rataj-spk.cz/foto_detail.php?id=foto/1000317 nebo tomu podobné a za týden umí zamořit plochu hladiny. Cím víc tím lepší efekt.
Ano stolístky a různé vodní mory jsou nejůčinější bojovníci v tomto oboru, ale zásadní problém je v tom že při vyšším Ph zhnědnou a rzpadnou se.Prostě mají raději kyselejší a měkčí vody stejně jako většina kytek.
19.11.2011 15:44
Mě se to přemnožilo a má studniční voda bez uprav má kolem 8Ph. Může zkusit v nějaké rozplavávačce, stojí to pár korun.
19.11.2011 15:51
Pavle až teď jsem se mrkl na tvůj odkaz, co že je to za rostlinu a já měl na mysli uplně něco jiného. Klasický problém českých názvů. Já měl namysli takové ty dlouhé střapaté rostliny, jejichž trsy se rády vznáší vojně ve vodě. Bohužel si nevzpomenu na nějakej latinskej název a hledat se mi to nechce.:-))) Je možné že tato plovoucí rostlinka kterou myslíš ty není na tvrdost a kyselost,nebo v tomto případě zásaditost vody až tak háklivá. Ať se daří.
19.11.2011 17:00
Jasně pohoda, taky ať se daří. A jako snad uplný plevel je snad toto na fotce. http://shop.rataj-spk.cz/foto_detail.php?id=foto/1000315 Ne ta hlavní ale myslím ty malinké lupínky mezi tím :-).
19.11.2011 17:07
:-)))) Souhlas to je naprostý uzavírač a zatemňovač vodních hladin a kdo má v aqu přepad do filtru a zažil tuto kitičku v akváriu, tak ji měl nejen plný filtr ale i zuby. :-)))