Borleyi nebo Boadzulu

Rozhoduju se mezi Copadichromis borleyi Kadango a Protomelas taeniolatus boadzulu red. Vím, že několik lidí je chová(Wladys), prosím napište mi Vaše osobní zkušenosti s oběma druhy, jedná se mi o charakteristiku chování ve skupině - 50:50 samec/samice, agresivitu, vybarvení ostaních nedominantních samců, potravní nároky - vaše zkušenosti..Akva 150x50x60v,jde mi o to jestli je vhodné je přidat ke stávající dorůstající cca 7 měsíců malawi(socolofi, demasoni, yellow - vše 12, demici 25).Díky za informace.Rikon

Rikon

9.10.2015 9:38

Osobni zkusenost mam pouze s Protomelas taneiolatus boadzulu. Jsou to nadherne ryby. Co se agresivity tyka, mel jsem je ve spolecnem akva a souziti s jinymi i mensimi druhy ryb bylo bezproblemove. Vnitrodruhova agresivita pri dobrem pomeru by nemela byt problem. Problem je v tom, ze samci se zacinaji prebarvovat az tak ve velikosti 7cm a vice, takze ten pomer je trochu sazka do loterie a je treba poridit vice kusu. Treba ja mel stesti na same samicky, takze pak jsem musel shanet samce. Samci byli vybarveni vsichni. Dominantni byl samozrejme nejhezci. Puvodni skupinku jsem mel cca 2roky. Bohuzel jsem o ni vlastni chybou prisel, kdyz jsem si do akva zatahl nejakou nemoc, ktera temer celou osadku akva zdecimovala behem par dni. Momentelne tedy zakladam skupinu novou a zase musim resit absenci samcu. Urcite se tady najde vice chovatelu, kteri chovaji tyto ryby dele a maji s nimi vetsi zkusenost. Jen s temi demasoni vzhledem k jejich potravnim narokum (bylozravi) to dobre spojeni neni. Protomelasi jsou planktonozravi a pouze na krmivu pro bylozrave druhy, by pro ne nebylo idealni, ikdyz je to cast jejich prirozene stravy.

BobX
9.10.2015 9:47

Tyhle ryby jsou celkem dost velké kolem 17-20cm,takže do takové nádrže buď borleyky a protomelase solo spolu bez dalších ryb,pokud by to byly 2menší skupiny po 6rybách,tak by se vlezla nějaká středně velká mbuna 12-15ks.Kombinovat pak s do nádrže s převahou mbuny(2druhy) tak možná jen Protomelase nebo borleyky zvlášť,ale za předpokladu absence demasonu.Jsou menší,potřebují trošku zelenější stravy a drobnější,což způsobí,že ti vedle toho pak nepůjdou Protomelasové ani borleyky,protože ti potřebují postupem času hrubější stravu a to ti zase odrovná demasonky.

miran bez účtu
9.10.2015 13:31

Pánové díky za info, s těma demikama je to pravda. Nechci aby mi ryby trpěly kvůli stravě jiných. nicméně na cichlid foru je u Boadzulu všežravec a u Borleyi masožravec..Proto jsem chtěl ty osobní zkušenosti se stravou. Pokud plankton znamená všežravec/masožravec, tak je to jiná. To už by potom(jen podle stravy-ne biotop) mohli být třeba s Viktorkama nebo Borleyi i s Frontosama...?

Rikon
9.10.2015 16:30

do nádrže můžeš nasypat co chceš,jde o to,že naturel každé ryby je jiný,takže se můžou navzájem rušit,dochází ke stresu a ryby pak strádají.Co se týče všežravec masožravec to je prašť jak uhoď.Každá velká ryba sežere malou,ale jde o to co je hlavním cílem dané ryby.Protomelas a Borley nejsou aktivní lovci ryb,ale sežerou kupu planktonu,různých bezobratlých živočichů,potěr a menší rybičky.Aktivní dravec z Malawi jsou Nimbochromis,Aristochromis,Dimidiochromis,Buccochromis,Fossochromis,kteří jdou po rybách kolem 10cm,mají na to uzpůsobené tlamy a čelisti.

miran bez účtu

VLOŽIT ODPOVĚĎ