Chlordioxid ve vodě z kohoutku

Hezký den všem. V poslední době se hodně používá k úpravě pitné vody chlordioxid. Rád bych se zeptal, jestli někdo nevíte, jaký to přináší pro nás akvaristy rozdíl o proti chlorování vody. Stačí nechat vodu odstát a jak dlouho? Jak je to se stabilitou chlordioxidu? Co udělá s nitrifikačníma bakteriema? Ani na netu jsem toho o něm moc nesehnal. Předem děkuji za odpovědi!

cucumber

16.5.2006 18:45

Chlordioxid (názvoslovná zmršenina z angličtiny), správně česky oxid chloričitý (ClO2) je využíván jako alternativní desinfekční prostředek chloru. Na rozdíl od chloru totiž nevznikají reakcí ClO2 s přirozenými organickými látkami a bromidy taková množství THM (trihalogenmethany – jsou karcinogenní). Převažujícími vedlejšími produkty desinfekce jsou chloritany a menší míře též chlorečnany a chloridy. Další výhodou ClO2 je absence chuťových či pachových změn vody při koncentracích do 0,8 mg/l. Dále je razantním chemickým oxidantem, který je schopen oxidovat sloučeniny dusíku až na plynný dusík, redukuje tedy např. dusičnany. Jinak ale těch vodáren používajících oxid chloričitý není zas tak velké množství, problémem je to, že je silně výbušný a musí se připravovat přímo na vodárně. Pro akvaristiku jeho používání ale nemá prakticky žádný význam. Postup je stejný jako u klasické chlorace, tj. vodu nechat den nebo dva odstát. Vůbec bych tomu nevěnoval pozornost.

triturus
16.5.2006 18:56

Odpoved sice asi fundovana,ale pro nechemika (mne) naprd.Napoustim vodu rovnou z kohoutku hadici do akvarek takze mne taky zajima jestli ta voda JE nebo NENI stejna? Nebavme se o odstate vode ale o cerstve napustene.

Tom
16.5.2006 19:19

to Tom: je to uplně to samé, nedělej si s tím vubec žádný starosti. Po nalití vody s obsahem oxidu chloričitého do vody je za pár okamžiků po něm. Spotřebuje se na oxidační reakce dusíkatých sloučenin a organických látek ve vodě, takže je to spíš plus než mínus, ikdyž jeho množství je tak malé, že to organické látky ani dusík moc nesníží. Problém desinfekce vody je v akvaristice zbytečně nafukován, při zaběhnutém akva je bez problému možné vyměnit cca 1/3 vody bez odstátí, ostatně jak to asi děláš i ty.

triturus
16.5.2006 19:30

Tak to jsem klidny,diky za objasneni.Menim tydne cca 300-500 l takze nejake odstati neprichazi u mne v uvahu.

Tom
16.5.2006 20:33

Děkuju za odpovědi, o chemii něco málo vím a zajímaly mě Vaše názory. Je fakt, že v akvaristice (a konec konců i v jiných oborech) se traduje řada přežitků a zaběhlých algoritmů. Odstátí vody je asi jedním z nich. Dokonce souhlasím s tím, že krátkodobá oxidační schopnost ClO2 je spíše k užitku. Dříve jsem dával vodu odstát a nyní, když je rozbor vody, co mi teče z kohoutku na netu a vidím, že tam není nic špatného, tak jí dávám přímo z kohoutku (jen dosolím a přidám jedlou sodu). Nemám problém, ryby jsou super.

cucumber

VLOŽIT ODPOVĚĎ