Články o chovu tlamovců

Základy chovu tlamovců pro začátečníky

Tlamovci (mouthbrooders) jsou sladkovodní ryby pocházející hlavně z jezer Velké příkopové propadliny v Africe (jezera Malawi, Tanganyika). Jsou to ryby tvarem těla robustné, dosahující velikost většinou v rozmezí 12 - 18 cm. V akváriu obvykle max. 12 cm. Mezi tlamovce patří velké množství rodů a jednotlivé rody mají i velké množství druhových zástupců (např. rody Pseudotropheus, Tropheus, Melanochromis, Cynotilapia).

Martin | 20.1.2004
Přísavka thajská mezi tlamovci

Tlamovci jsou známí i tím, že se v akváriu špatně snášejí s jinými druhy ryb než jsou cichlidy. Tzn. že slabší a pomalejší rybky pronásledují tak dlouho, dokud se jich nezbaví. Při chovu tlamovců jsem měl dost velký problém s množstvím řas, které se usazovaly na stěnách akvária a hlavně na kamenech. Vytvářely nepříjemný hnědozelený povlak, ve kterém se usazovaly nečistoty. Ze stěn akvária (s dávkou trpělivosti) se ještě odstranit dal, ale z kamenů to už bylo téměř nemožné.

Martin | 1.9.2005
Kameny v akváriu

Tlamovci jsou teritoriální ryby, proto potřebují dostatečné množství úkrytů. Toto jim můžeme zajistit vhodným množstvím a správným uspořádáním kamenů do nádrže.

Martin | 27.1.2004
Rozmnožování tlamovců

Tlamovci jsou specifičtí svým dokonalým způsobem péče o potomstvo. Většina jiných akvarijních ryb snese jikry a dále se o ně nestará. Z tohoto velkého počtu jich přežije pouze mizivé procento, ale jelikož jiker je velké množství, tak to k zachování druhu stačí. Tlamovci snesou naopak malé množství jiker (v desítkách), ale starají se o ně až do doby, kdy je potěr schopen samostatného přežití. Procento přežití je tedy vysoké.

Martin | 28.1.2004
Odchov potomstva

Pokud si chcete při chovu tlamovců trochu finančně přilepšit, můžete odchovávat potomstvo na prodej. V akváriu je vhodné mít u každého druhu jednoho samečka a k němu 3-5 samiček. Tento poměr je důležitý, aby samičky nebyly příliš vyčerpané neustálým plozením potomstva (při každém odchovu přibližně 3 týdny nepřijímají samičky potravu). Pokud má sameček kolem sebe více samiček, je jeho rozmnožovací aktivita a taky agresivita rozložena na více jedinců a samičky si tedy mohou déle odpočinout.

Martin | 29.1.2004
Líhnutí artemií

Pokud chcete odchovávat potěr tlamovců a zajistit jim rychlý růst, musíte jim jako první krmení podávat vylíhnuté artemie. V obchodě se prodávají jejich vajíčka, která jsou si schopna zachovat líhnivost po několik let i v extrémních podmínkách. Jakmile se ovšem dostanou do příznivého prostředí, začnou se z nich líhnout drobní korýši, které použijeme jako krmivo.

Martin | 30.1.2004
Syndrom nového akvária

Syndrom nového akvária pojednává o období, ve kterém úroveň čpavku (který zabíjí ryby) a dusitanů stoupnou na nebezpečnou výši než se stačí přeměnit na poměrně neškodné dusičnany. Největší chybou nového akvaristy je, že po 3 dnech po zakoupení akvária a jeho zařízení nakoupí za hromadu peněz nové ryby a hned je vypusti do akvaria. Jestliže totiž nemá zajetou nádrž tak následujících 30 dnů bude pro ryby těžké období.

Tom | 25.1.2005
Vznik jezera Tanganika

Všechno začalo před mnoha miliony lety, kdy svět byl rozdělen na dva kontinenty, severní a jižní. Jižní kontinent se jmenoval Gondwana, a ten se později rozdělil na Jižní Ameriku, Afriku a Austrálii. V té době zemská kůra podléhala četným změnám, a právě těmito změnami se východoafrická vysočina rozštěpila na značně hluboké propadliny. Další změny způsobily vulkanické aktivity a zemětřesení, které umožnily vznik okolního horského pásma, a tím rozdělení východoafrické propadliny na tři obrovské suché kaňony. Příkop přerušil toky mnohých starých řek, ty změnily směr a začaly plnit kaňony vodou. A to byl zrod jezera Tanganika. Teprve o hodně později se vodní hladina zvedala a zaplavovala další krajiny až bylo vytvořeno jezero, které známe v dnešní podobě. Jezero v průběhu vývoje bylo vystaveno četným změnám a tak umožnilo, aby vznikly různé biotopy: suť a skály, písek a bažiny. První ryby se do jezera dostaly ze Zambezi z řeky Nilu a především z Koňské pánve.

Ondra | 9.4.2005
Pěstírna pro 21. století

Kdo se někdy zabýval mořskou akvaristikou nebo choval cichlidy velkých východoafrických jezer, nepochybně narazil na jméno ing. Hynka Dařbujana. Autor mnoha článků, několika knih, přední český popularizátor mořské akvaristiky a iniciátor pravidelných seminářů mořských akvaristů je zároveň zkušeným praktikem, který se jako špičkový chovatel etabloval již koncem sedmdesátých let (mimo jiné rozmnožením do té doby pouze dovážených Altolamprologus calvus nebo Petrochromis trewavasae).

Martin Rose | 22.7.2005
Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus demasoni byl poprvé objeven u Pombo Rocks v Tanzanii v 1993. Jejich populace byla velice malá a několik ryb bylo exportováno v roce 1995 do Švédska. Pojmenován byl svým objevitelem Adem Koningsem podle exportéra ryb Laifa DeMasona.

Tom | 26.12.2007
Ryby rodu Julidochromis

V divočině obývají ryby tohoto rodu skalnaté mělčiny jezera Tanganika v hloubce 5-30 metrů. Vzhledem k absenci vyšších rostlin je toto prostředí ideálním místem pro rozvoj bohatých porostů řas. Tato bohatost potravy poskytuje ideální prostředí pro život dosti velké populaci ryb.

Tom | 10.1.2008
Příčiny a průběh onemocnění, vyšetřování zdravotního stavu ryb

Příčinou onemocnění je vliv takového činitele na organismus, který určuje specifičnost nemoci a bez něhož nemůže dané onemocnění vzniknout. Příčiny vyvolávajicí nemoc působí v komplexu specifických podmínek, neexistují izolovaně. Některé podmínky, např. náhlá změna teploty, nevhodná výživa, stres, nedostatek kyslíku, snižuje odolnost organismu, a tím zesilují působení příčin. Naopak jiné podmínky, např. optimální podmínky životního prostředí, všestranná a správná výživa, zvyšují obranyschopnost organismu a zeslabují vliv příčin vyvolavajicích nemoc.

Pietro | 11.1.2008
Přehled nejdůležitějších chemických látek a přípravků používaných k léčebným koupelím ryb

Přehled nejdůležitějších chemických látek a přípravků používaných k léčebným koupelím ryb.

Pietro | 9.4.2008