Přísavka thajská mezi tlamovci
Martin | 1.9.2005
Tlamovci jsou známí i tím, že se v akváriu špatně snášejí s jinými druhy ryb než jsou cichlidy. Tzn. že slabší a pomalejší rybky pronásledují tak dlouho, dokud se jich nezbaví. Při chovu tlamovců jsem měl dost velký problém s množstvím řas, které se usazovaly na stěnách akvária a hlavně na kamenech. Vytvářely nepříjemný hnědozelený povlak, ve kterém se usazovaly nečistoty. Ze stěn akvária (s dávkou trpělivosti) se ještě odstranit dal, ale z kamenů to už bylo téměř nemožné.
Přísavka thajská - požíračka řas
Jelikož jsem měl v jiném akváriu (kde nebyli tlamovci) přísavku thajskou, které se tady vůbec nedařilo, zkusil jsem ji přemístit k tlamovcům. Cílem byla pomoc přísavky na zbavení se nepříjemných řas. Měl jsem z toho trochu obavy, ale výsledek předčil všechna očekávání. Během týdne bylo celé 360 litrové akvárium s množstvím kamenů nahrubo zbaveno řas a do měsíce bylo zcela čisté. A navíc přísavce se dařilo a vypadala mnohem lépe než v předchozím akváriu.
Od té chvíle jsem ani jednou nemusel čistit stěny akvária od řas. Všechny kameny, kořeny i listy umělých rostlin jsou čisté. A navíc přísavka se s tlamovci skvělě snáší. Je přiměřeně velká a především rychlá a taky nádherná.
Všem, kteří mají problémy se řasami nebo si chtějí zpestřit nádrž tlamovců netypickým druhem, doporučuji přísavku thajskou.
Přísavka thajská (Gyrinocheilus aymonieri) - velikost 12 až 15 cm. Má šedohnědou barvu, podlouhlé tělo, povrch těla připomíná hadí kůži. Na přední části hlavy má hnědozelené výrůstky a přísavnou tlamku. Žije v potocích a řekách Thajska a Laosu. Živí se výhradně rostlinnou potravou (řasami). Není nutné ji ničím přikrmovat (pokud má dostatek řas). Je velmi rychlá (rychlejší rybu neznám) a přiměřeně k tlamovcům agresivní. Někdy je uváděn latinský název Gyrinocheilus kaznakovi.