Základy chovu tlamovců pro začátečníky

Martin | 20.1.2004

Tlamovci (mouthbrooders) jsou sladkovodní ryby pocházející hlavně z jezer Velké příkopové propadliny v Africe (jezera Malawi, Tanganyika). Jsou to ryby tvarem těla robustné, dosahující velikost většinou v rozmezí 12 - 18 cm. V akváriu obvykle max. 12 cm. Mezi tlamovce patří velké množství rodů a jednotlivé rody mají i velké množství druhových zástupců (např. rody Pseudotropheus, Tropheus, Melanochromis, Cynotilapia).

Popis a charakteristika tlamovců

Jejich hlavní zvláštností oproti jiným akvarijním rybám je jejich rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky tlamovců své oplozené jikry berou do svých tlamek, aby je uchránily před ostatními rybami a takto je ochraňují po celou dobu jejich vývoje, kdy jsou nejvíce zranitené (někdy dochází k oplodnění jiker až v tlamce samičky - k tomu dochází tak, že samečci mají na své řitní ploutvi napodobeniny jiker, které se samička snáží nabrat do své tlamky a v této chvíli je sameček oplodní). Toto je velmi efektivní způsob ochrany potomstva. Samozřejmě má své klady a taky zápory. Z kladů je to jednoznačně 100% bezpečí při vývoji jiker a tím zachování rodu. Ale jiker samozřejmě nemůže být tak velké množství jako u ostatních ryb. Ale jakmile je potěr vypuštěn (po 2 až 4 týdnech podle individuality), tak je soběstačný a jeho šance na přežití je velmi vysoká. Samička jim navíc ještě po vypuštění nějaký čas zajišťuje bezpečí ve své tlamce. Samička taky v této době nemůže přijímat potravu. Tlamovci jsou vyjímeční i svou velkou barevnou rozmanitostí. Chováním jsou to ryby velmi živé až agresivní a teritoriální, takže jejich společný chov s rybami odlišných vlastností je nemožný.

Cynotilapia afra
Pseudotropheus zebra red red

Hlavní zásady chovu tlamovců:

 • je nutné chovat tlamovce ve velkém specializovaném akváriu, které je pro ně uzpůsobené
 • tlamovci vyžadují průzračnou vodu s minimálním množství dusíkatých látek
 • nelze chovat tlamovce s jinými druhy akvarijních ryb (vyjímkou je snad společný chov se stejně velkými cichlidami - např. kančíci)

Nádrž k chovu

 • dno - jemný světlý písek (velikost zrn do 2 - 3 mm) ve vrstvě asi 5 cm
 • kameny a kořeny - vytvářejí velké množství úkrytů a jeskyní (tlamovci jsou ryby teritoriální - především samci, tzn., že si najdou svůj úkryt, jež si neustále obhajují před ostatními rybami). Velikost kamenů by měla být různá a jejich celková hmotnost může být 100 a více kg. Poněvadž tlamovci začnou kameny podhrabávat, aby si vytvořili úkryty, hrozí nebezpečí zhroucení kamenů (prasknutí akvária), proto je na sebe ukládejte tak, aby byly zabořeny v písku co nejhlouběji (ležely na skleněném dnu) a byly na sobě uloženy co nejstabilněji. Často dobře fungují i nádrže, kde naopak nejsou žádné úkryty. Sníží se tak agresivita samců a život v nádrži je klidnější.
 • rostliny - nejsou nutné, pouze kvůli estetice (pozor: tlamovci rostliny ožírají). Můžete použít umělé rostliny.
 • technické vybavení - vnější filtr (tlamovci jsou náročnější na čistotu vody, proto při pořizování filtru nešetřete a snažte se zakoupit filtr s co největším objemen filtračního prostoru (alespoň 4 l). Topítka, jež jsou schopna udržet v nádrži teplotu kolem 26 oC (25 - 27 oC). Platí přibližně zásada 1 litr vody = 1 watt topítka.
Skupina tlamovců v akváriu
Skupina tlamovců v akváriu

Krmení a potrava tlamovců

Nejlépe mražené krmivo, které je nutné před krmením rozpustit. Např.

 • dafnie (perloočky)
 • cyclops (buchanky)
 • patentky (larvy pakomárů) - v malém množství

Vhodný dostatečný přísun rostlinných složek - např. listy zeleného salátu, umělé značkové krmivo s vysokým rostlinným podílem určené pro tlamovce, umělá granulovaná krmiva pro cichlidy (vhodné před krmením na několik minut namočit). Můžete přikrmovat i tzv. domácími krmivy - salát, špenát a pod. Nikdy nekrmit živými nitěnkami. Názory chovatelů na správné krmení jsou velmi odlišné a často i protichůdné. Základem je dobrá kvalita krmiv. Obecně tlamovcům vyhovuje krmení s větším podílem rostlinné složky.

Další rady a tipy k úspěšnému chovu

 • častá částečná výměna vody - 1x za týden vyměnit 25 - 35 % vody za odstátou vodovodní vodu
 • tlamovci vyžadují vyšší pH vody (kolem pH 8) a vyšší tvrdost. Tyto požadavky většinou splňuje obyčejná vodovodní voda
 • tlamovci jsou při krmení velmi žraví, proto se nenechejte zmást k překrmování
 • pokud mají tlamovci vhodné podmínky k životu, tak jsou nenároční, vzájemně se snášejí, netrpí nemocemi a navíc v akváriu září krásným vybarvením

Závěr

K úspěšnému chovu je nutné předem prostudovat množství literatury nebo informací na internetu. Na internetu je k dispozici v angličtině a češtině dostatek informací. U cizojazyčných článků můžete použít např. Google překladač. Vědomosti a znalosti můžete čerpat i na tomto webu tlamovci.cz v diskusním fóru nebo v článcích.

Výše uvedené zásady neberte jako univerzální a už vůbec ne jako vyčerpávající návod k chovu tlamovců. Různé druhy tlamovců mají různé požadavky na krmení, množství úkrytů, osazenstvo akvária atd.