Externí skleněný filtr

Pořídil jsem si akvárium 225 cm dlouhé, 80 cm široké a 60 cm vysoké. Nyní k němu vytvářím externí skleněný filt, který je o rozměrech 750 x 600 x 300 mm a bude umístěn vedle akvária. Do boční stěny jsem nechal vyvrtat otvor o průměru 45 mm, kterým bude přitékat voda z akvária do první komry filtru mezi dva bioakvacity o tloušťce 50 mm. První a poslední přepážku chci udělat skleněnou, ostatní přepážky budou vytvořeny pomocí plastového roštu. První komora je oddělena sklem, aby nečistoty při čištění nepřecházely do druhé komory a daly se snadno odsát. Ostatní komory jsem rozdělil pomocí plastového roštu, který umožní protékání přes bioakvacit na tloušťku v celé ploše. Udělal jsem to proto, že jsem měl obavy, aby se mi jemnější bioakvacit neucpával. Poslední komoru jsem opět oddělil skleněnou přepážkou abych změnil směr proudění z horizontálního na vertikální. V předposlední komoře na skleněné přepážce je umístěno 300 W topítko. Na dně poslední komory je plastový rošt, který umožňuje rovnoměrné protékání přes celý půdorys filtrační vaty. Nad vatou bude umístěno 10 kg sera siporax. Nad tímto siporaxem bude umístěno jedno nebo dvě čerpadla Atman 203. U každé přepážky bude umístěn vzduchovací kamen, který umožňuje přísun kyslíku pro nitrifikační bakterie. Prosím, objektivně posuďte můj nápad a navrhněte vylepšení. Potřebuji posoudit jakou tloušťku filtrační vaty mám použít? Nemám s tímto materiálem žádnou zkušenost. Mám strach z jejího zanášení a znemožnění průtoku. Dále potřebuji poradit, jestli bude stačit jedno čerpadlo nebo budou potřeba dvě? Za kritiku a odpovědi předem děkuji.

dubici

Externí skleněný filtr
20.2.2011 1:07

Já jsem si už nějakej ten celoskleněnej filtr dělal, ale nemohu opravovat a kritizovat. Až takové zkušenosti nemám. Máš velice zajímavý nápad. Slyšel jsem o někom, že chce zkusit přidat vzduchovací kameny, ale netuším jaký s tím měl úspěch. Nevím ani co je to za rošty, pod které chceš umístit vzduchovací kameny. Já si jen nedokážu představit ty bubliny uvězněné v bioakvacitu. Mně osobně to přijde jako zbytečnej luxus. Nejspíš tady bude zase jeden určitej chytrák co má plnou hubu chytrejch řečí, dělat ze mě blbce, ale pokud v knihách autoři nelžou, tak bubliny jako takové okysličují jen minimálně. Hlavní podíl na tom má čeření se vody na hladině. Z toho důvodu jsem já osobně uspořádal skleněné přepážky schodovitě od nejvyšší do nejnižší tak, aby mi voda přetékala z jedné do druhé a tím se voda okysličovala. Zkusil bych si raději pohrát s touto alternativou. Z první přepážky přetékání vody a tím čeření hladiny. Já jsem si taky koupil silné topítko. Dneska bych raději koupil dvě poloviční, kdyby se u silného přiškvařil termostat, aby se ryby hned neuvařily. A dal bych ho rovnou do první komory ať mají bakterie teplo a množej se. Z důvodu poruchy některého z čerpadel bych si vzal raději dvě slabší čerpadla než jedno silné. Bioakvacit (tl.100mm PPI20) mám v klasických skleněných přepážkách a průtok je také dobrej. Dej vědět jak to to půjde.

Burdis
23.2.2011 13:02

Promiňte a omlouvám se předem, ale to co jste vymysleli tak to je opravdu ptákovina. To že se něco udělá složitě, tak vůbec neznamená, že to bude lépe fungovat. S velkými skleněnými filtry mám letité zkušenosti u mořských akvárií a taky je používám u rejnoků. Aby takový filtr fungoval musí splňovat tyto předpoklady: 1) na začátku musí být mechanický předfiltr, aby nedocházelo k zanášení filtračních komor 2) siporax se dává na konec filtru do méně kyslíkaté zóny. 3( filtr musí mít dostatečný průtok - minimálně 2x objem nádrže za hodinu. Ve vašem případě to je minimálně 2000 litrů za hodinu a toto množství Vám 40 mm trubkou rozhodně zpět nestačí protéci. 4) uspořádání přepážek je systémem cik- cak. Znamená to, že přepážky jsou ob jednu přilepeny ke dnu filtru a voda pak musí proudit komorami horizontálně - střídavě teče přes překážku a pak pod překážkou. HD

Hynek Dařbujan
26.2.2011 21:13

Dobrý den, pane Dařbujáne! Nevím, ale asi došlo k omylu. Filtrem bude protékat voda obráceně než máte na mysli Vy. Proto: 1) siporax je umístěn až na konci filtru, jak doporučujete Vy, tedy nad jemnou filtrační vatou, těsně před čerpadlem, které požene vodu zpět do akvária. 2) nevím, co máte na mysli pod slovem předfiltr, já budu mít hrubou filtrační vatu umístěnu ještě před skleněným filtrem v přepadu samotného akvária. Zde počítám velmi častým čistěním (praním) této hrubé filtrační vaty. Pokud nění problém, tak mi vysvětlete, co si představujete vy pod pojmem předfilt. Jsem mnohem méně zkušený akvarista než jste vy a tak se nechávám poddat. 3) nezvolil jsem klasický skleněný filtr, který je vidět v mnoha akváriích, kde voda kličkuje mezi jednotlivými skleněnými přepažkami, které jsou natěsno vycpány bioakvacitem. Mám na mysli systém, kde voda podtéka přepažku zezdola a další přetéká horem a pak zase spodem atd... Mám totiž obavu, že natěsno nacpaným bioakvacitem mezi přepážkami po mírném ucpání nebude protékat voda. Vemte si, že na výšku bude mít filtr 60 cm a když budu počítat 4 komory krát necelých 60 cm biokvacitu na výšku, tak dojdeme k závěru, že voda bude nucena projít přes 240 cm silnou vrstvu bioakvacitu. Inspiraci jsem načerpal v některých pěstírnách ryb, kde předělí bočně akvárium bioakvacitem a za něj umístí čerpadlo, které žene přefiltrovanou vodu zpět. Já jsem jen umístil více vrstev za sebou a aby se bioakvacit neprohýbal, tak jsem mu jako oporu pořídil plastový rošt. Náčrtek, jak v jedné vrstvě funguje tento filtr máte na tomto odkazu: http://www.tropheus.cz/download/filtr.pdf Tento filtr dopručuje Libor Neužil. Já jsem jen použil více vrstev. Vyjímkou je jen první komora, která může sloužit jako druhý předfitr - budou se zde usazovat největší nečistoty. Bioakvacit z této komory se bude často čistit, proto jsem jej navrhl z bioakvacitu tl. 5 cm, který se snadněji čistí. 4) Tou 40 mm hadicí bude voda do filtru přitékat, odtékat bude pomocí dvou čerpadel atman 203 + k němu příslušná hadice. Je možné, ba možná i pravděpodobné, že 40mm hadice na vstupu nebude stačit. Pak budu muset přidat druhou hadici, která půjde přes hranu akvária a bude ve tvaru písmene U. Jsem rád, pane Dařbujáne, že jste se k mému výtvoru vyjádřil. Jen jste dle mého špatně pochopil můj náčrtek. Ocením každou radu od zkušeného profesionála.

dubici
27.2.2011 0:55

HD pochopil tvuj filtr dobře proto ti píše tuto větu: a toto množství Vám 40 mm trubkou rozhodně zpět nestačí protéci. Bavíme se o filtru takž e Zpět do filtru Nepochopil jsi to ty když píšeš: Tou 40 mm hadicí bude voda do filtru přitékat, odtékat bude pomocí dvou čerpadel atman 203 + k němu příslušná hadice. Je možné, ba možná i pravděpodobné, že 40mm hadice na vstupu nebude stačit. Teď jedna rada co ti píše HD. Fitren TM 45 vzadu vyhoď. TM30 dej jako předfiltr a jinam ho nedávej. První komora musí zachytit co nejvíc nečistot aby se nazanášely následující komory. Jemný molitan nakonci se trochu zanese taky ale takhle jemný bude zbytečná brzda průtoku. Dal bych ho i na začátek jen ho budeš muset pravidelně čistit. Do zbytku filtru bych jiný než TM20 nedával. Topítko bych dal dopředu. Tam kde ho máš ty bude topit špatně. Teplá voda stoupá vzhůru a tam bude malý proud na to aby se voda zamíchala a termostat topítka se bude zbytečně brzo vypínat. Vzduchovací kameny bych skoro všechny vyhodil. Možná ho dát někam dopředu, ale pokles saturace kyslíkem na konci filtru se hodí, zvlášť když tam chceš dát Sera siporax. (může tam probíhat denitrifikace) Podle mě jsou rošty zbytečné. Průtok přes kvádr Bioakvacitu a stejného kvadru rozřezanéhona pláty bude stejný. Spíš bych se držel osvědčenéhu systému přepážek.

Mattin Ehl
27.2.2011 9:05

Jen krátce, s tou přídavnou zpětnou hadicí jste na nejlepší cestě k vyplavení bytu. Předfiltr musí být dobře čistitelný, ideální je košík vystlaný pouze jednou vrstvou silonového monofilu, který se každý den pere. Jinak si to všechno udělejte jak chcete, nejlépe se člověk poučí z vlastních chyb. (no ikdyž někteří lidé jsou nepoučitelní) Když jsem byl mladej tak jsem také vymýšlel různé ptákoviny. HD

Hynek Dařbujan
27.2.2011 13:09

Já mám jko předfiltr filtrační vatu a musím říct, že by to bez ní nešlo. Ušetří se tak hodně námahy. Sice ji budeš muset čistit často, ale lepší než cákat po bytě filtrenem. Ten by měl zůstat jen jako médium pro bakterie a nečistotou se jen zanese.

Ondra
27.2.2011 13:57

pro Mattina Ehla: Pochopil jsem správně, že mi doporučujete místo 4 kusů bloků bioakvacitu o tloušťce 10 cm oddělené pomocí plastových roštů, vyndat tyto rošty a srazit tyto bloky k sobě a vytvořit z nich jeden velký blok? Jako hlavní filtrační médium doporučujete použít Filtren TM 20. Vzduchovací kameny redukovat na minimum. Jaký názor máte na filtrační vatu těsně před siporaxem? Nebude také příliš velkou brzdou v proudění? Pro pana Dařbujána: Dosud jsem měl vždy k akváriu komerční externí přetlakové hrncové filtry jak od firmy JBL, Atman atd... Toto je můj první pokus o vlastní externí skleněný filtr. Chci jeho funkci pořádně pochopit. Proto ty šťouravé otázky. Klasické přepážková externí filtry, o kterých píšete Vy, mám prostudované. Přepážky v těchto filtrech podle mého mají dva významy: 1) a to prodloužení vzdálenosti, která musí filtrovaná voda projít. 2) vyšší rychlost proudění vody přes filtrační médium díky menšímu průřezu, kterým musí voda protést. Možná si to vyžádala praxe, že voda přes filtrační médium musí urazit co největší vzdálenost ve vyšší rychlosti. Obávám se, že tento systém musí být náchylný na mechanické nečistoty (voda prochází velmi malým průřezem filtračního materiálu, který se snadno zanese), proto kladete velký důraz na předfiltraci. Zde se právě obracím na Vás jako zkušeného praktika, jestli mají přepážky i jiné opodstatnění a jestli mnou uváděné faktory přepážkového filtru mají vliv na kvalitu vody? Já si myslím, že nezáleží na rychlosti proudění a vzdálenosti, kterou voda přes filtrační médium urazí. Volím radši přímou cestu, velký průřez profilu, kterým bude voda pomaleji protékat při zachování stejného objemu filtračního média. Pokud se nějaká část průtokového průřezu ucpe, tak si voda může najít dost prostoru kudy může proudit. Jako filtrační médium hodlám použít sera biofibres fine. Je to médium, které je určeno jako materiál na předfiltraci. Nejspíš je to ten samý maeriál, který máte na mysli Vy.

dubici
27.2.2011 13:59

Poslední odstavec mého předešlého příspěvku se týká předfiltrace.

dubici
27.2.2011 14:08

Stále platí moje odpověď číslo 5, Hd

Hynek Dařbujan

VLOŽIT ODPOVĚĎ