Diskusní fórum


Stránky 1 ............... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ............... 288


Osvětlení - konkrétní zářivka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zkušenějších, jakou máte zkušenost se zářivkou JBL SOLAR NATUR T5 ULTRA 1450mm-80W (9000K) Spektrální složení ideálně odpovídá potřebám ryb i rostlin ze silně prosluněných vod (jezera Malawi a Tanganjika ap.). Shodností se slunečním spektrem potlačuje růst řas. Složením spektra zajišťuje ideální osvětlení rostlin i ryb s velmi dobrým (1A) indexem odrazu barev. Teplota světla činí 9000 K.. Mám ji zájem použít pro aqua 160x50x55, kde mou vodu brázdí 30ks Tropheus Ikola a 30ks Tropheus red.Moliro. Zajímá mne opravdu zkušenost někoho, kdo tuto zářivku používá dlouhodobě, protože cena zářivky není zrovna malá a experimenty by se značně prodražily. V současné době používám 2ks Philips Master TL5 HE 35W/865, cool daylight, studené denní světlo, délka 1449mm, Ø 16mm, světelný tok 3100lm. Ale abych pravdu řekl, tak z nich nejsem dvakrát nadšený??? Děkuji za odpověď. Jordan

Založil: Jordan » více k tématu (počet reakcí 15)

vzduchovací skalka

Dobrý den. Včera jsem zjistil že mě nevzduchuje v akváriu skalka. Skoušel jsem ji vyprat v Savu ale nepomohlo to. Asi bude ucpaná zevnitř. Nevíte někdo jak na to? Trubička na připojení vzduchu je zalitá silikonem.

Založil: bery » více k tématu (počet reakcí 4)

Lepení pozadí

Minulý týden se mi odlepila část pozadí v akváriu. Pozadí je samozřejmě lehčí než voda a plave, takže abych ho upevnil zpět, budu muset vypustit většinu vody v akváriu, pozadí přitlačit ke dnu a přilepit ke stěně, něčím zatížit než zatuhne. Co mě ale spíše zajímá je to, jak je možné, že se pozadí odlepilo. Pozadí má po krajích takové pásy z polystyrenu, které jsou přelepeny nějakým plastovým překrytím a pomocí těch patek je dosaženo toho, že to krásně rovně sedí na skle a dá se to přilepit. Mě se ovšem silikon po několika týdnech uvolnil, a to takovým způsobem, že se polystyrenového pásu normálně sloupl a nezůstala tam ani stopa po lepidle, ale nedošlo ani k poškození styčné plochy. To mě trochu zarazilo, samozřejmě jsem při lepení vše důkladně odmastil, takže tam bych asi příčinu nehledal. Proto by mě zajímalo, jak lepí pozadí ti, co ho mají celé z polystyrenu (tudíž má mnohem větší vztlak než to moje). Zlepší se nějak přilnavost lepidla pokud povrch zdrsním? Nebo je lepší lepit to rovnou tím polystyrenem ke sklu (bez toho plastového překrytí)? Pro ilustraci přikládám foto podobné mému pozadí - dosedaci plocha na sklo (vpravo) je tvořena polystyrenem a na ten je pro zpevnění povrchu nanesen nějaký plast. Silikon se z něj odlepil bez jakéhokoliv poškození. Děkuji všem za rady!

Založil: Vladimír Grégr » více k tématu (počet reakcí 19)

Nové akva 200l - pár otázok

Dobrý deň, plánujem si založiť akvárium (malawi-mbuna). Strávil som desiatky hodín študovaním informácií na internete, takže nebudem zaťažovať 100x opakovanými otázkami :) Mám niekoľko konkrétnych, na ktoré by som rád poznal názory z praxe. AQ plánujem 200l (100x40x50) - viac, žiaľ nejde. 1. Osvetlenie - mám na výber kryt T5 2x39W alebo T8 2x30 W - ktorý je podľa vás vhodnejší? Trochu sa bojím, že T5 bude moc silný + je drahší a menší výber trubíc... Bude T8 stačiť? 2. Voda - vodárne mi napísali, že mám takéto parametre: pH-7,64 , dusičnany-11,1mg/l , dusitany menej ako 0,011mg/l, obsah vápnika 82,2mg/l , obsah horčíka 16,8 mg/l , celková tvrdosť ( Mg+Ca)-2,7 mmol/l , obsah rozpustených látok 303,3mg/l Tetra testom som nameral GH 14,5 a KH 10. Myslíte, že to stačí alebo bude treba "pritvrdit"/zvýšiť pH? 3. Filter - plánujem Eheim Professionel 3 2071 (950 l/h objem filtra 6,1l, objem náplní 3+0,5 predfilter) http://akvaland.sk/1038-eheim-professionel-3-2071.html Je to v poriadku, alebo máte nejaké lepšie odporúčania? 4. Osádka Zvažoval som jednodruhové p. saulosi coral red (4+12) ale stále ma láka mať tam aj žltú :) Myslíte, že by bolo znesiteľné mať coral red (3+10) a l. caeruleus (1+3)? Ďakujem za akékoľvek info. Rád sa potom podelím s výsledkom :) M.

Založil: Michal14 » více k tématu (počet reakcí 14)

Složení druhů

dobrý den,chtěl bych se poradit jaké rybky a kolik kusů dát do akva 150*50*50 !? líbí se mi hned několik druhů,tak jestli by jste mi nemohli poradit se skladbou a počtem,které by jsem mohl dát k sobě(lab.hongi red top,lab.hongi sweden,lab.yellow,zebra R/R a B/B,melanoch. chipokae,melanoch.auratus,ps.demasoni,ps.elongatus mpanga,aulonocara rubin red,al.calico,al.blueorchid,al red dragon,al.eureca red).u aulonocar vím,že jen jeden druh ať se nekříží.představa by byla asi 4 druhy po 10 kusech.budete-li mít chviličku mi odepsat,rád si přečtu váš návrh,moc děkuji

Založil: petr martínek » více k tématu (počet reakcí 5)

Stresový faktor

Po stmavnutí mojeho akva spôsobeného obrastením tmovo zelenou až čiernou riasou, som sa rozhodol nasadiť kartačovú techniku a vypulírovať 3D pozadie + kamene. Tieto úkony boli nad rámec bežnej údržby spočivajúcej v rutinnom každotýždňovom odkalení dna, vyčistení mechanických filtrov a výmeny 1/3 vody. Časový úsek údržby sa taktiež predĺžil. Táto moja aktivita mala za následok znovuvyfarbenie mojich Ilang z "tmavých" do bežných juvenilných farieb. Čo ma však zaskočilo bol úhyn jednej ryby. Ryba sa najskôr odtrhla od húfu, potom si ľahla na bok na dno, zrýchlene dýchala, zčernala, vyštartovala k hladine a následne uhynula. Vizuálne som preštudoval neboštíka nejavil známky nafúknutia, vypúlených oči, odstávajúcich šupín či viditeľných parazitov na povrchu tela. Osobne si myslím, že úhyn spôsobil môj zásah do akvária a tento jedinec neuniesol tento stresový faktor. Chcem sa spýtať, má niekto podobnú skúsenosť a potvrdí my citlivú povahu u týchto rýb. Beriem to ako ponaučenie, čítal som už niekoľko poznatkov o strese u týchto rýb, že sú hlavne spúšťačom chorôb vedúcich k úhynu, len toto bol "infarkt" s úhynom tak do 1,5 až 2 hod./dĺžka údržby až po úhyn ryby/. Ostatne ryby najskôr očumovali neboštíka, následne však pokračovali v svojich aktivitách, čo ma presvečilo o tom, že zatiaľ sú OK a ide sa ďalej.

Založil: Marin » více k tématu (počet reakcí 36)

urceni druhu ryb

Muzete prosim urcit o jake ryby se jedna?

Založil: stana macha » více k tématu (počet reakcí 3)

Problém z vodou

aká je najvyšia dovolená hodnota uhličitanovéj tvrdosti (KH) pre africké cichlidy?

Založil: Nika 16 » více k tématu (počet reakcí 2)

Odvod vody z akva

Poprosil bych o názor či o radu, zakládám nové akva a mám již koupenou nádrž 200*60*70cm, pod nádrží bude jeklový stojan. V jednom rohu akva je vrtaný otvor na trubku,která bude přapadem přivádět vodu do komorového filtru. Bohužel jsem nějak nedomyslel výměnu vody, respektive vymyslel tak,že mám pod akva vyvedenej odpad,takže mohu vodu odpuštěnou z akva přímo trubkou odvádět do kanalizace. Problém je však v tom,že mám místo pouze na jednu trubku,která povede skrz akva. Tak mě napadlo,že bych dole pod akva udlěla rozdvojení té trubky s přepínací klapkou, kterou bych řídil tok vody buď do filtru nebo do odpadu, ale kámen úrazu je v tom, že bych mohl odpustit vždy jen vodu po spodní okraj přepadu, což je nic, chci vypouštět minimálně 1/3 vody. Nemáte někdo nápad, jak to vyřešit jinak? Snažil jsem se to načrtnout na obrázku.

Založil: kropasow » více k tématu (počet reakcí 16)

Chovatelé v Ústí nad Labem a v Ústeckém kraji

Ahoj, tlamovci mě chytli a v současné době zařizuje akva (300l) 120 50 50. Vím po přečtení fora jsem asi břídil, ale větší si dovolit nemohu. Můžete mi doporučit pěstitele v okolí Ústí nad Labem a v Ústeckém kraji, chtěl bych tam tyto ryby Melanochromis auratus - Tlamovec pestrý Aulonocara sp. Rubin Red - Tlamovec aulonocara Rubin Red Pseudotropheus elongatus neonspot - Tlamovec elongatus neonspot Labidochromis yellow - Tlamovec žlutý Díky za pochopení s začátečníkem.

Založil: raven1972 » více k tématu (počet reakcí 4)

Prosím co je to za rybu ?

Můžete mi prosím poradit co je to za rybku ? Osobně se domnívám , že Pseudotropheus elongatus neonspot - Tlamovec elongatus neonspot.

Založil: raven1972 » více k tématu (počet reakcí 1)

složení ryb-375l

Prosím o radu ohledně složení ryb do tohoto aq.3D pozadí,vnitřní 3 komorovej vnitřní filtr,křemičitý písek,osvětlení 2x Led s nastavitelnou intezitou (9000k)... Rybky už sem měl,ale nebyl spokojen s jejich složením,proto prosím o doporučení osvědčeného složení.Jde mi o barevnou různorodost.Děkuji za ochotu

Založil: joker31 » více k tématu (počet reakcí 9)

Vodní kámen na skle AKVA

vzhledem k velmi tvrdé vodě kterou používám se mi na vnitřní straně skla po celém povrchu akva tvoří vodní kámen. Ancintrusi si s ním neporadí, magnetické čistítko o SERY co mám to moc nebere. Není to vylozene vystouplá vrstva spíš matnější ( mléčnější ) sklo. Máte s tím někdo zkušenosti jak to snadno efektivně a bezpečně čistit,?

Založil: MR.WU » více k tématu (počet reakcí 1)

tlamovci mi plavou tlamkama na hladině

ČAUKY, POTŘEBUJI PORADIT. MÁM ZALOŽENÉ AKVA UŽ PŘES ROK A PŮL. TED POSLEDNÍ 2 -3 MĚSÍCE. VŽDY PO VÝMĚNĚ VODY, COŽ DĚLÁM 1X ZA 10DNÍ CELOU DOBU ÚPLNĚ STEJNĚ, ALE TAD CCA DRUHÝ DEN ZAČNOU RYBY PLAVAT TLAMKAMA NAHOŘE. COŽ JE FAKT DIVNÉ. ZA CCA 5 DNÍ SE VRÁTÍ ZASE ZPĚT A POKUSD SE JIM NEDOPATŘENÍM O NĚJAKÝ TEN DEN PRODLOUŽÍ VÝMNĚNA VODY, JE TTO TU ZAE. ČÍM TO PROSÍM VÁS MŮŽE BÝT... VODA CHLOR 0 - 0,1 NO3 75 NO2 0 GH 7 KH 8 PH 7,5

Založil: Lucie » více k tématu (počet reakcí 20)

Vzduchovací motůrek ??

Dobrý den. Chci si v domácích podmínkách zkusit odchovat Paracyprichromise, případně Cyprichromise. Hodlám k tomu použít tři malá akvárka (cca 7, 20 a 90 litrů). Prosím o konkrétní tip na levný vzduchovací motůrek, který by ve dvou menších akváriích (7 a 20) uživil: 2x vzduchový filtr (např. "Bio akvarijní filtr F13 a FV13") + 2x vzduchovací kamínek + 1x kamínek v PETce na líhnutí artémie. Do toho největšího (90) bych dal Atman 201 s přisáváním vzduchu. Nebo by i na 90 litrů stačil vzduchový filtr + kamínek? V tom případě bych požádal o tip na motůrek, co utáhne 3x filtr + 4x kamínek. Nebo aspoň, jaký výkon v litrech za minutu by takový motůrek měl mít?

Založil: Tony2 » více k tématu (počet reakcí 5)

tlamovcoví dvojčata

Dotaz : je to anomálie či se to občas stane i u vašeho odchovu?

Založil: ondrášovi ( MAJOR@N ) » více k tématu (počet reakcí 10)

jak velké akvarium

Dobrý den mám dotaz budem rekonstruovat být ze 1+3 na 3kk takže chcí mezí obývakem a kuchyní akvo a rád bych měl tlamovce ale problem je ten že akvo bude 200x35x20 d,v š a nevím jestli bude tento typ akva vyhovovat tlamovcum. dík

Založil: milanv.87 » více k tématu (počet reakcí 3)

Chovatelé rybiček

Dobrý den, poptávám chovatele frontosa okr opava. Ostravu znám:-) Ci jestli v opave nema nekdo pěstírnu?

Založil: ikatanga » více k tématu (počet reakcí 1)

Reakce na inzerát

Reagoval jsem na tento inzerát: Tlamovci - stovky druhů foto vloženo: 04.03.2013 10:06 NABÍDKA - Dobrý den, nabízím možnost sehnat tlamovce na které si jen vzpomenete, mohu sehnat snad všechny druhy za rozumné ceny a v různých velikostech, i importy...také mohu sehnat hypancistruse a stovky jiných druhů ryb, pokud scháníte něco co zde nikdo nenabízí ozvěte se, nejlépe na email. Kurýrem neposílám takže spíše Liberecký kraj, město Semily.

Založil: Barvář » více k tématu (počet reakcí 5)

Proč si vybrat Tropheus, v čem jsou tam zajímaví?

Zdá se mi, že při pročítání diskusí se často objevuje informace o tom, že někdo přešel z Malawi na Tanganiku, většinou na Tropheus. Zajímalo by mě, co je na nich tak lákavého? Při teoretickém porovnání na jedné straně kombinace druhově a barevně pestrého osazenstva z Malawi, a na straně druhé jednodruhového hejna Tropheusů, asi jasně vyhrává Malawi. Tak proč ve skutečnosti volíte Tropheuse? V čem tkví jejich kouzlo?

Založil: Archie » více k tématu (počet reakcí 246)

LED osvětlení

Dobrý den! Mohl by mě někdo z místních znalců objasnit jak toto světlo působí na ryby? Jaké má nebo nemá výhody oproti zářivkám? Jaká je pořizovací cena této srandy? Lze ho kombinovat se zářivkami? Na jakém principu zapojení to celé funguje? Děkuji za objasnění a přeji všem pěkný den!

Založil: Sikkki » více k tématu (počet reakcí 5)

Výměna vody + čistění filtru

Zdravím dnes se chystám vyměnit asi 200l vody v 460l akváriu a odkalit dno chci se zeptat jestli k tomu múžu zrovna vyčistit externí filtr nebo pár dní počkat a druhej dotaz mám ex. filtr 25l a v něm siporax +3x hrubý molitan a jeden jemný molitan je to takhle vyhovující nebo je lepší třeba 2x hrubý molitan 2x siporax+ jemný molitan předem dík.

Založil: Salatos » více k tématu (počet reakcí 5)

Sfarbenie Ilangi

Jeden dotaz. Za posledný týždeň sa usídlila v mojom AQ čierna riasa. Kamene a 3D pozadie zmenili svoju farbu na čiernu. To by ma až tak neštvalo /pred tým boli hnedé, chvíľu zelené, očakávam ešte "fialovo-kakavkové"/. Moju pozornosť upútalo sfarbenie juvenilných Ilang. Správne, zopár kusov stmavlo-resp. "zčernalo" až som na pochybách či sú v poriadku. Viem, že ryba mení sfarbenie nielen pre to aby sa každému páčila, ale snaží sa prispôsobiť svojmu prostrediu. Rybky sa správajú štandartne, resp. nič som nemenil, myslené potrava, pravidelne výmeny vody a všetká tá rutina. Mám podozrenie na tu "černotu" v AQ, nakoľko rybky sa takto správajú od prvých náznakov osídľovania AQ čiernou riasou. Chcem vedieť či má niekto podobnú skúsenosť.

Založil: Marin » více k tématu (počet reakcí 10)

P.acei Msuli

Můžete mi někdo napsat,popř. foto rozdíl samce a samičky. Děkuji mnohokrát

Založil: Jirka 1 » více k tématu (počet reakcí 4)

jsou vhodné mořské kameny?

Ahoj. Měl bych dotaz na použití kamenů. Mohu použít mořské živé kameny? Abych to vysvětlil. Doma nám stojí rozdělané akvarium, které mělo být mořské. Myslím tím, že pán co jen měl dělat usadil kameny osolil vodu a 3 měsíce ho nebylo možné dohnat k dodělání. Když už se povedlo ho dohnat, tak uvedl cenu za dodělání větší. Proto se rozhodlo o ukončení spolupráce. Po 10 měsících stojíme před rozhodnutím, zda akvarko prodat nebo předělat. Z toho důvodu se ptám jestli jdou použít kameny mořské. Děkuji

Založil: Lades » více k tématu (počet reakcí 44)