Diskusní fórum


Stránky 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ............... 288


rady na změny ?

zdravím místní uživatelé. Radá bych poprosil zkušenější o rady, na změny v akváriu.S malawi začínám. Přečetl jsem spousty vláken zde na foru a snažil se si nějaké základy nacpat do hlavy, ale uvítám jakékoliv rady typu "bylo by dobré ubrat kameny, je potřeba dokoupit....atd". Akvarium je 130x45x45, prozatím tam plave "nevhodná" osádka : pár saulosi Coral Red, pár tlamovec černoploutvý, 4x něco co bylo pojmenované jako "albín", foto zašlu v následujícím příspěvku, kdyby náhodou někdo poznal o jakou rybu se jedná. Tenhle týden mě čeká návštěva u pana Dařbujána kvuli doplnění osádky, takže kdyby někoho napadlo jak stavající osádku doplnit, byl bych rád. Filtrace Sera fil bioactive 250,uvnitř filtru 2,5l Sera Siporax + 1x molitan, v sací hadici mám namontovaný předfiltr původně určený k zahradním čerpadlům, kde mám jako filtrační medium vatu.Vzduchování řešené čeřením hladiny výtokem z filtru + vzduchovací motorek.Teplota 25,5 C. Výměna vody 1x týdně - 1/3. Tak snad jsem popsal vše potřebné a ted do mě :)

Založil: Paveld » více k tématu (počet reakcí 25)

rady na změny ?

Mbuny a vše okolo nich

Rozhoduju se mezi M. callainos - modrou formu - a M. estherae a tak jsem se chtěl zeptat na několik věcí. Za a)je modrá barva samců stejná u obou druhů, nebo se ličí? b) který druh dorůstá větší velikosti? c) který je agresivnější? resp. který je lépe použitelný pro kontrolu klidu v akváriu jako dominantní druh? Je rozdíl v barvě mezi M. callainos bright blue a M. callainos cobalt blue? No a když jsme v tom, zajímalo by mě víc věcí :) Jaké velikosti dorůstá M. lombardoi a jaké L. trewavasae a L. fuelleborni? Máte někdo zkušenosti s druhy Metriaclima mbenji, Metriaclima zebra, Metriaclima fainzilberi, Metriaclima flavifemina, Metriaclima sp. kingsizei lupingu, Metriaclima cyaneusmarginatus, Metriaclima benetos, Metriaclima chrysomallos, Metriacliam sp. "Dolphin", Metriaclima glaucos, Metriaclima mossambicus, Metriaclima phaeos, Metriaclima sp. "black dorshal shauri" (která je možná totožná s M. phaeos), Metriaclima tarakiki, Metriaclima xanstomachus, Metriaclima sciasma, M. midomo, M. nigrodorsalis, M. lundoense, M. pambazuko, Pseudotropheus minutus, Pseudotropheus sp. "Ndumbi gold", (jaké dorůstají velikosti, jak se chovají, jakou velikost nádrže by jste doporučovali apod.)? Díky mnohokrát všem za případné odpovědi.

Založil: Pomnenka » více k tématu (počet reakcí 49)

nečistota na skle

zde zasílám ještě ten obrázek

Založil: Aleš Vít » více k tématu (počet reakcí 4)

nečistota na skle

Zblednutie mečúňa

Dobrý deň. Chcem sa Vás spýtať. Chovám mečúne a samcovi sa vytvoril na bokoch tela akísi bieli povlak dosť schudol a niekedy mám pocit, akoby mal problém plávať. Očividne s ním niečo je. Krmivo ani nové ryby som nezmenil oproti predchádzajúcemu obdobiu. Vodu obmieňam pravidelne každý druhý týždeň. Ak niekto viete o čo by mohlo ísť, prosím informujte ma. Ďakujem pekne

Založil: Jakub e-mail - vihriz@centrum » více k tématu (počet reakcí 1)

Výběr druhů ryb

Dobrý den, mám dotaz, jsem začátečník, nadšenec, pořídila jsem si akvarium 160L a teď tápu s výběrem rybyček. Měla jsem vymyšleno že si pořídím 6 tlamovců Pseudotropheus demasoni,8 Cichlidek ramirezova a tak 4 Mřenky nádherné nebo se mi líbí Anténovci barevní a nějaké Krunýřovce na čištění. Prosím poraďte, je to tak vhodné? Děkuji

Založil: luca » více k tématu (počet reakcí 3)

Je vhodné přidávat sůl do Malawi akvária?

Ahoj, mohl by mi někdo objasnit důvody pouzivani soli v malawi akvarkach, má se to dělat,nebo ne? Kolik a za jakých podminek?

Založil: Radim Ř. » více k tématu (počet reakcí 44)

Rozhoduju se mezi Metriaclima callainos - modrou formu a M. estherae estherae

No, tak doufám, že jsem zdejší odborníky moc nenaštval kontroverzním tématem a budou mi ochotní poradit. Rozhoduju se mezi M. callainos - modrou formu - a M. estherae a tak jsem se chtěl zeptat na několik věcí. Za a)je modrá barva samců stejná u obou druhů, nebo se ličí? b) který druh dorůstá větší velikosti? c) který je agresivnější? resp. který je lépe použitelný pro kontrolu klidu v akváriu jako dominantní druh? No a když jsme v tom, zajímalo by mě víc věcí :) jaké velikosti dorůstá M. lombardoi a jaké L. trewavasae a L. fuelleborni? Díky mnohokrát všem za odpovědi. P.S. máte někdo zkušenosti s druhem Metriaclima mbenji?

Založil: Pomnenka » více k tématu (počet reakcí 76)

Umírající samci P. Saulosi

Zdravím, mám dotaz k situaci s kterou si už nevím rady. Mám již několik let hejno 14 ks P. Saulosi red coral. Původně byly v akva 100x40x50 cca 2,5 roku. Nyní jsou asi rok v akva 125x40x50. Co ryby dospěly, asi po roce, vždy po nějaké době jeden ze samců zchřadne, propadne mu břicho a po několika týdnech/měsících pojde. Hejno se doplní do těch 14 kusů vždy novými přírůstky. Tento "cyklus" se bohužel opakuje co 2-3 měsíce. Vodu měním týdně max 10 dní 1/3 až 1/2. Před výměnou NO3 10-20mg. Filtr nyní juwel bioflow 3.0 (ve starém akva externí eheim 2213). V akva je křemičitý písek nejjemnější frakce co se prodává (tuším 0,4mm) v každém rohu dva větší kameny, vprostřed jeden. Krmím 2x denně - Sera flora, JBL novo Malawi, Fluval multi veggie. Děje se to jen u samců. Od začátku jich je v akva celkem dost, vždy cca 4 plně vybarvení a další 2-3 jen tak napůl. Zemře vždy jeden z vybarvených, často ten nejslabší. Nevíte prosím co je špatně, co změnit? Zkusil jsem už ledacos, včetně léčby vnitřních parazitů entizolem, což bylo asi zbytečné, ale tonoucí se stébla chytá. Díky za názory, rady.

Založil: Martin1 » více k tématu (počet reakcí 9)

Jaké máte zkušenosti s krmivem AMK pro tlamovce?

Dobrý večer...máte prosím někdo zkušenosti s krmivem AMK (vločky) pro Tlamovce ? Děkuji

Založil: vlada povrchy » více k tématu (počet reakcí 3)

CYRTOCORA MOORII

DOBRY DEN NEMA NEKDO KONTAKT NA CHOVATELE TECHTO RYB DIKY

Založil: JIJIJI » více k tématu (počet reakcí 9)

Zeolit ve filtru

Dobrý den všem Chci se zeptat, po jak dlouhé době měníte z externího filtru zeolit. V každé prodejně řeknou něco jiného, tak mě zajímá názor odborníku tady. Děkuji za odpověd

Založil: Nik » více k tématu (počet reakcí 3)

tlamovci-neplavou

Zdravím, potřebovali bychom prosím poradit....před 3 dny jsme zdědili akvárko :)Nejsme experti na chov tlamovců,takže popíšu holá fakta: tlamovců 11kusů zhruba 5-7 cm velké,druh nevím,viz.foto,k tomu 3 ancitrusy a 3 pancéřníčky. Akvárium délka 1m,hloubka 40cm, výška 50cm. Jedna jediná rostlina, jinak kameny a písek.Filtrace dostatečně velká,teplota vody na 26St. Při napuštění akva byla 1/3 vody původní,zbytek nová, přidáno 50g jedlé sody + 2 lžičky soli. Problém- tlamovci zalezlí u dna,schovávají se pod kameny,pod rostlinou,případně v rozích,prostě neplavou,nejsou aktivní.Na krmení(první dnes) reagují jen velmi málo.Dcera už prohlásila,že máme "mrtvé akvárko". Poradí někdo? Děkujeme.

Založil: MM161 » více k tématu (počet reakcí 13)

tlamovci-neplavou

Kolik kusů a jaká kombinace samců a samic při chovu Pseudotropheus salousi

Dobrý den. Prosím o radu. Chci chovat Pseudotropheus salousi. Velikost akvária je 125x40x40. Chci se zeptat kolik kusů mohu do akva dosadit v jakém poměru samců a samic popřípadě jestli tam mám dat ještě jiné druhy. Chci se vyvarovat chyb v chovu. Děkuji za radu

Založil: Ladislav » více k tématu (počet reakcí 72)

vhodné doplnění

Dobrý den, akva-450l, druhy: L.Yellou, Aulonocara Marmelade, Otophorinx Zimbambe Rock (asi to není přesně), počet ryb je cca 10ks od druhu. Otázka zní zda doplnit stávající druhy na počty á15ks, nebo přidat jeden druh a který? Nějaký typ?

Založil: Karel123456 » více k tématu (počet reakcí 4)

Dejte si pozor při nákupu ryb a vše si prověřte

Hezký den.Po pročítání dis.fóra zjišťuji,že lidí jako jsem já jsou mraky...Začátky-samá chyba.Již jsem pochopila,že důvěřovat prodavači v akvaristice je dnes ,,sakra hloupost,,Vše co bylo žluté(prý samice)vše co bylo do jiné barvy(prý samci k nim).NO A KOUKEJTE na ten chaos co mi doma plave!!!!Jen podle obrázků ani nejde zjistit co je to za druh natož zda jde o samce,či samičky.Začíná má snaha o nápravu..

Založil: bobina » více k tématu (počet reakcí 86)

Dejte si pozor při nákupu ryb a vše si prověřte

Druhové a početní zastoupení v akva malawi.

K vláknu „Osadka malawi 720“, které je bohaté na příspěvky, názory a poznatky jsem se rozhodl napsat vlastní zkušenosti a námět k diskuzi. Mám akva 580 l ( 168 x 68 x 51 – d x š x v ) - s mbuna tlamovci. K dotazům na zarybnění akvárií je převážně doporučováno x druhů po 15 až 20 ti kusech a neřešit pohlaví. Co pak ale po nějakých 5 ti 10 ti letech. Někteří se rozmnoží, hodně jich ubude a časem je potřeba doplnit počty případně jiné druhy ( např. se okoukají nebo vás uchvátí jiní ). A tak v akva např. zůstanou od druhu jeden dva jedinci. Já je tam nechávám dožít. Již několikrát jsem osádku doplňoval jak početně tak i jiným druhem. A to pak doporučovaná schémata vezmou za své. Pokud jsou nově příchozí dostatečně velcí aby je stávající nepovažovali za potravu, tak jsem neměl nikdy problém. Pár dní je trochu proháněli a nakonec to vzdali. Pokud nastal problém, tak to bylo jen jednou v době, kdy v akva bylo cca 30 rybek. Po navýšení počtu na cca 50 ks je vše OK. Samozřejmě si dominantní samci obhajují svá teritoria. Ale jedná se spíše o rituální vyhrožování. Dalším doporučením je zařízení nádrže, především umístění a počty kamenů. Já mám hotová skaliska. Téměř 100 kg kamení umístěné podél zadní stěny. V tomto labyrintu si svá území obhajují dominantní samci Metriaclima estherae, Cynotilapia afra, Labidochromis c. Yelow. Ostatní samci a samice se pak pohybují ve volné části. Zařízení akvária je určitým kompromisem mezi estetickým cítěním a utvořením životního prostředí rybám. Netroufl bych si tvrdit, že se moji tlamovci cítí spokojeně, ale zároveň nevykazují známky stresu, nejsou lekaví a při běžné údržbě v akváriu neprchají. A na vlastní oči je to na https://youtu.be/K2YxvVzOdN8.

Založil: Iris » více k tématu (počet reakcí 2)

Gibberosa blue zaire moba

Dobrý den, Konečně mě po dlouhém čekání nosí samička gibberosy už třetí týden mladé a chtěl jsem se zeptat zkušenějších, kdy ji mám odlovit a vyklepal, aby už byly hotové rybky?

Založil: Honza K. » více k tématu (počet reakcí 2)

samice cyphotilapia frontosa burundi

Zdravím, prosím nevíte o někom, kdo by prodal nějaké samice frontosa burundi? Díky moc

Založil: jan jan » více k tématu (počet reakcí 1)

Odchov jiker v inkubatorech

Jiste se to I u vas stalo, ze samice sve jikry hned druhy den spolkne a tak hledate vychodisko, jestli byste to dokazali take to co samice. me se to nikdy nepovedlo. Mluvim o trideni stare jikry. pouzil jsem methylene blue, poradne vzduchoval a incubator jsem mel standartni. problem nastal, ze do inkubatoru se dostaval I detrit a zustalo to na jikrech. potom to cely poslo. kdyby se jednalo o mbuny, tak mi to je celkem jedno, ale mluvim o Petracich bulu pointech. 23 jiker a vsechny v cudu. Ztrata nenormalni. Samice to spolkla uz po treti. Neminim se branit, kdyz reknu ze to muze byt I dobry vydelek prodavat maly. Mohu je prodavat po dvaceti librach za 4-5 cm rybky. Ryby se mi trou, ale nic s toho. Skupina je 12 ryb 4 samcu a 8 samic. Mate nejake postrehy co delam spatne ?

Založil: melanochromis » více k tématu (počet reakcí 11)

cyphotilapia gibberosa

Ahoj,neznáte někdo chovatele z okolí Prahy kdo by je měl?Děkuji za odpověď.

Založil: Michal1411 » více k tématu (počet reakcí 4)

Přípravky do vody

Ahoj, mám cca 1 rok akva s tlamovci - moje první. Zatím je vše asi OK, rybky rostou. Pravidelně týdně měním 25% vody. Nicméně by mne zajímalo, jestli vše nějak vylepšit, přidávat nějaké přípravky do vody. Například u jezírka je to běžné - něco na řasu, přisolení, bakterie, pročištění vody, něco pro KOI jako prevence, ... Dáváte něco do vody? Na netu jsem našel různé přípravky, zde četl sůl, vincentku a pod. Jsou přípravky pro údajně křišťálovou vodu, něco proti řasám, ale je otázka, zda to funguje. Zajímá mne, co máte vyzkoušené, co pomáhá udržet akvárko v perfektní kondici, ... Díky za náměty.

Založil: PP » více k tématu (počet reakcí 10)

Osádka akvária Juwel Trigon 190L

Zdravím všechny akvaristy. Prosím o radu, založil jsem nově rohové akvárium s objemem 190L. Podle všeho je to malé akvárium pro tlamovce, ale i přesto se zeptám, neměli byste nějaký návrh jaké rybky do tohoto akvária pořídit? Díky za všechny rady. Nerad bych rybkám ublížil.

Založil: Ereso » více k tématu (počet reakcí 5)

Osádka akvária Juwel Trigon 190L

veľkosť otvorov pre prepadový filter

prosím skúsených o radu, plánujem akva 160x75x57výška,684L,číre sklo 15mm, transparentný silikón.Šachta, dva otvory do prepadu 55mm pre 40mm trubky a jeden 25mm otvor pre výtlak DC runner,3,0 do 3000L/hod. Chcem to mať čo najtihšie a zároveň bezpečné, plynulý prietok. Prepadový komorový filter filter 104L v prílohe. Stačia mi k tomu dve 40mm trubky? Zálohová bude o 1cm vyššie ako odtoková. Vďaka.

Založil: oshko » více k tématu (počet reakcí 3)

Jaké je nejlepší krmivo pro tlamovce?

Zdravim chci se zeptat jake vlockove krmivo by jste mi doporučili.Mam v nádrži labidochromis yelow a Afra likoma red top.Do ted jsem braval z fauna trhů nasackovanou flóru,ale kdo ví co v tom člověk má. Děkuji

Založil: Guffy » více k tématu (počet reakcí 127)

Filtrace - nastavení průtoku

Ahoj, měl bych jeden dotaz ohledně nastavení filtrace. Akva celkově 300 litrů, objem vody počítám cca 260. Nyní je tam 26 rybek velikosti cca 6 cm. Filtr Eheim Professionel 3 2075 - určen pro 600 litrů. Jak mám nastavit průtok filtrem? Nyní ho mám tak na cca poloviční výkon. Dal jsem to tak proto, že akva má cca poloviční objem, než na jaký je filtr určen. Nebude ale lepší to dát na plný výkon? Je vhodné tolik točit vodu filtrací? Nebo je lepší menší průtok, jak mám, pro zvýšení biologické filtrace? Díky za rady.

Založil: PP » více k tématu (počet reakcí 19)