Hnědé kameny

Dala jsem do AQ nové kameny /myslím, že je to pískovec/. Odrhla jsem je kartáčem v horké vodě, byly obroušeny bruskou a vyvařeny ve vodě, a teď se mi pěkně obalily hnědou "řasou", včetně skel v AQ. Tak jsem sklo vyčistila a kameny otřela jak se dalo, a už to tam zase leze. Co dělám asi špatně? Dík za rady.

ava

4.1.2007 19:41

Řasy se v akva dělají pořád. Je to přirozená cesta, jak zlikvidovat nespotřebované živiny ve vodě. Pokud se tvoří hnědá, je to proto, že máš slabé osvětlení. Pokud přidáš světlo, hnědá ustoupí a nastoupí zelená. Jestli se ti tvoří nadměrně, tak máš třeba nedostatečnou biofiltraci nebo moc překrmuješ nebo tam máš moc ryb, které produkují hodně odpadních látek nebo všechno dohromady. Hnědá řasa je nejméně problémová. Můžeš ji odstranit lehce mechanicky, nebo pomocí ryb, které se jí budou živit.

frodo034
4.1.2007 20:37

Je to klasický syndrom novějšího akvária , pořid si přisavníky budou to likvidovat a časem je to pryč

Sapik
5.1.2007 6:25

AQ jede rok a půl a ta řasa se začala dělat až po přidání těchto kamenů, tj. asi měsíc.Předtím jsem měla jen břidlici a vše v poho, tak jsem myslela, že to bude nějaká souvislost.Svítím pořád stejně (Sun glo + Aq.glo)12 hodin.Nádrž je 160l, filtr Fluval 204.Jinak řasa se opravdu odstraňuje dobře, ale je to hnus.

ava
5.1.2007 8:56

To je teda zvláštní, osvětlení máš určitě dostatečné stejně jako filtraci. Pískovec by sám o sobě růst řas podporovat neměl. Problém by možná mohl být v tom, že je porézní tzn. řasy z něho odstranit nikdy pořádně nepůjdou a tak se ti může zdát pořád zařasený. Prostě dobrý materiál do akva to určitě není. No v každém případě pokud nemáš rostlinné akvárium, můžeš zkusit chemickou cestu. Dobrý je tetra algostop depot. Jsou to tablety na 160L akva bys použila 3ks (jedna stojí asi 12Kč-jinak v balení 12ks tak kolem 160Kč) začnou účinkovat tak do týdne a vydrží tak 5 týdnů možná více. Rybám vůbec nevadí ale pokud tam máš rostliny, tak zastaví i jejich růst. Zkoušel jsem ho, když jsem měl ještě akva holandkého typu a nemohl jsem se ani za nic zbavit řas. Zabral dobře na hnědou a zelenou řasu (téměř ne na černou štětičkovou) ale taky na rychle rostoucí rostliny, které neodumíraly, ale zastavily růst a to úplně. Jediné kterým to celkem nevadilo byly anubiasy a echinodory

frodo034
5.1.2007 9:01

Zkus si pročíst třeba tyhle odkazy. Možná tam najdeš nejen příčinu, ale i řešení. Důvodů pro tvorbu řas je mnoho. http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm http://www.aquapage.cz/Rasy.php http://www.moje-akvarium.net/clanky-rasy-v-akvariu.php

frodo034
10.1.2007 20:43

Nech ty kameny oschnout a pak je dej do mrazaku. Rasa zmizi. Mam to vyzkousene! Mam lavove kameny a delali mi to taky. Prosli mrazakem a je pokoj.

Bob28

VLOŽIT ODPOVĚĎ