Jak jemný písek

Potřeboval bych radu ohledně písku do akvárka.Rozmíšlím se jestli koupit písek 0,3 mm nebo 0,8 mm.Jaké maté zkušenosti s těmito písky? Nevíří se ten 0,3 mm?

Tomáš

20.12.2004 16:23

Ja bych doporucil 0,3.Virit se urcite neviri,rybam se v nem dobre kope a pri trose sikovnosti ho pri odkalovani ani moc nevysajes.Krom toho neni problem ho pak vysypat zpet zejo....Do 0,8 by ti zapadaval hodne detrit a pokud nebudes mit huste zarostle akvarko aby ho rostliny vyuzily tak budes mit problem bud s odkalovanim nebo s kvalitou vody...jo leda bys mel pudni filtr ,ale to se uz musi vyjadrit sax...

Tom
20.12.2004 20:19

Dík za radu.V jedné podle mě spolehlivé akvaristice mi právě řekli pravý opak.Já jsem se na ně ale vykašlal a zkusil jsem 0,3 a dal jsem ho aspoň do malého akvárka.Zatim je zvířený jako blázen kdy si to asi tak sedne?Je to tam jakoby taková mlha nebo co.Ten 0,8 se mi zatím zamlouvá víc. dík za radu.Jo a půdní filtr nemám.

Tomáš
21.12.2004 8:44

Tomáši, já oproti Tomovi doporučuji hrubší štěrk. Stále nemohu pochopit Tomovo strašení s nemožností odsátí detritu z hrubšího štěrku. Naopak - když máš jemný písek, detrit se válí na něm a to se třeba mně moc nelíbí. Odkalovocím zvonem lehce odsaji detrit ze štěrku, co by na tom mělo být těžkého? Půdní filtr pomáhá hlavně biologicky filtrovat, nemá takovou sílu, aby vcucnul detrit skrz štěrk.

Sax
21.12.2004 8:53

Budeš si muset vybrat, já ten jemný písek nechci hanět, ale nechci též nechat Toma poslat hrubý štěrk do out zóny. Hrubší štěrk není chyba.

Sax
21.12.2004 10:53

Já mám jemný písek. Nečistoty se usazují kvůli proudění vody jen na několika místech. Při výměně vody nečistoty z těchto míst odsaji hadičkou (nepoužívat zvon!) a akvárko je čisté. Se štěrkem je problém v tom, že se musí čistit po celé ploše dna a stejně se nikdy dokonalého vyčistění nedosáhne. Proto dávám jednoznačně hlas jemnému písku.

Wynter
21.12.2004 14:58

Wyntere, proti tomu nic, ale chtělo by tedy objektivně napsat, jak to akvárko s povalujícími se hovínky vypadá. Nebo jak vypadají ta sběrná místa toho detritu. Jsou vidět? Všichni víme, jak trus těchto ryb vypadá, předpokládaná výměna části vody + odkalení je běžné 1x za cca 2-3 týdny. Do štěrku se detrit schová, nebo zvolna odpluje k nasávání externího filtru. U písku zřejmě také, ale to, co zůstane mimo dosah nasávání - jak to vypadá? Nebo obden odkaluješ. Chápej - nereju, zjišťuju.

Sax
21.12.2004 15:49

Tak jsem se tedy rozhodl koupit ten písek 0,8 protože jsem chtěl udělat jakoby takový kompromis.Ten 0,3 který jsem koupil do máleho akvárka byl takový jako pláž a to se mi zadálo nepřirozené.S tím 0,8 jsem zatím spokojen.Až na ty velmi viditelné hovna.

Tomáš
21.12.2004 16:28

to Sax: Volné plochy na dně jsou čisté, usazuje se to jen v některých rozích nebo mezi kameny vzadu. Takže vzhledu to nevadí. Odkaluju při výměně vody, tedy jednou za 10 dní, cca 10-15 minut. Vodu vypouštím potravinářskou hadičkou (taková červeno-oranžová) do kýblu. Voda přeteče a v kýblu zůstane trocha písku, který properu a vrátím zpátky do akvária. Dělám to tak asi 6 roků.

Wynter
21.12.2004 17:55

chlapci a chlapi,moji slepotu pripisuji momentalni chripkove viroze.Ja prehledl ze se jedna o mm....a ja mluvil (psal) o sterku 0,3 cm.Proto jsem nedoporucoval 0,8 cm...sorry...ja osobne mam v akvarkach od jemneho plazoveho pisku u tanganiky po 0,5-1 mm u malawi.U toho jemneho to u mne funguje jako u Wyntera.Bordel se usazuje v rostlinach a kamenech v jednom rohu,staci odsat,zbytek akvarka je super cisty.Je to treba samozrejme vychytat,aby se nebrzdil jinde.U malawi kde je hrubsi pisek je situace podobna akorat ze odsavam z toho rohu i pisek s detritem,ten pak properu a soupnu zpatky.Jeste jednou sorry ale k necemu to moje prehlidnuti bylo dobre: rozproudilo diskuzi :-)))

Tom

VLOŽIT ODPOVĚĎ