Křížení tlamovců

Jak je to s křížením tlamovců? Kříží se často? Jsou kříženci plodní? Prodávají se v obchodech? No, už těch otázek je dost....

Olda

25.2.2004 15:00

krizi se vetsinou podobne druhy.Nejcasteji treba Melanochromis nebo Metriaclima .Jako vsichni bastardi asi plodni nebudou ,ale s timto nemam zkusenosti.V obchodech by se urcite prodavat nemely,ovsem pokud je tam nejaky nezodpovedny akvarista neda a prihlouply obchodnik nekoupi....a vubec na co by komu takove zmetky jako jsou ty cervene papousci ryby z Hornbachu byly...

Tom
17.9.2008 13:17

Víceméně souhlasím s předchozí odpovědí, ale myslím si, že nejdůležitější je křížení zabránit a ne řešit jestli někdo někam nezodpovědně nabídne a někdo nezodpovědný koupí na krám a prodává. Kříženec, kterého nějaký nezodpovědný idiot vyrobí je přece také živý tvor a ta rybka za to nemůže, že se taková narodila, to s nima pak budeme bouchat o zem, že jsou takové, jaké jsou, což způsobil člověk idiot? To je přece úplně zásadní humánní otázka. Proto bych prosil chovatele: nevyrábějte křížence. Osobně všem za toto děkuji.

Miroslav Kraut
17.9.2008 17:56

Kdyz uz je toto stare tema otevreno pridam jeden poznatek a nedavno se mi opet potvrdil : velice casto a bez ohledu na pritomnost obou pohlavi od obou druhu se rady krizi Ps. demasoni a Ps. elongatus . Stalo se mi to pred lety a jiz vicekrat jsem takoveto krizence v obchodech videl a nedavno jich mel jeden hobbyista doma plne akva. Takze NEDOPORUCUJU tyto dva druhy davat do jednoho akva , pokud nemate reduktory populace jako N.calvus nebo jine dravce...

Tom
17.9.2008 18:52

Jinak souhlasim s tim , ze krizeni by se melo predevsim zabranim dodrzovanim urcitych pravidel jako nedavat podobne zbarvene druhy stejneho rodu do jednoho akva ( napr. Melanochromis johanii + interruptus , Pseudotropheus zebra+elongatus+demasoni+afra ,...). Ale to by museli cist a respektovat hlavne lidi zakladajici akva, ale ti vetsinou nakupujou podle barvy , ne podle druhu nebo naroku ryb. Jsem na tomto webu jiz od zacatku a jen malo lidi se dalo presvecit , aby respektovali naroky ryb pred vlastnimi. Jinak uplne offtopic : zcela poprve jsem na tvem webu zahledl rybu Cyphotilapia gibberosa Burundi - Black widow .Doufam ze dovetek mutant neznamena ze jde o nejakeho zmetka krizence. Ostatni ryby vypadaji naprosto perfektne , tak by me zajimalo o co vlastne jde .

Tom
18.9.2008 8:53

Black widow je pochopitelně poněkud zavádějící název, který vymyslel německý akvarista, který tuto barevnou mutaci ustálil. S křížením to nemá nic společného, to bych ty ryby nekupoval (mimochodem cena je opravdu lidová). Podle jeho informací se mu asi po osmi generací chovu a stovkách normálně zbarvených mláďat staré známé rasy Burundi objevilo jedno odlišné mládě - prostě odlišná barevná mutace. On si je pochopitelně nechal a v dalších třech generacích to ustálil do té podoby, že to teď údajně hází 70% takto zbarvených mláďat. Rodiče jsem viděl jsou zbarvení velmi hezky a hlavně skvrnitost je téměř identická - skvrny nejsou nahodile rozmístěné. Je to nakonec vidět i na těch mých mláďatech. Takže nikoli křížení, ale ustálená barevná mutace, třeba jako barvy u skalár apod. Zdraví M.K.

Kraut Miroslav
20.9.2008 14:25

Viděl jsem tyhle Frontozty u Dařbujána. Vypadají nádherně, na to , že se nazývají Black widow - černá vdova,ale ta cena je asi opravdu lidová.Hynek něco říkal o 2cm za 3.000.-Kč/ks , což je ranec jako blázen. Ale jinak ryby to jsou nádherné.

memeo
22.9.2008 10:59

Pan inženýr Dařbuján samozřejmě vše přehání, jako vždy. Nebudu se k jeho osobě vyjadřovat. Mám na něj zde nepublikovatelný názor.

Miroslav Kraut
22.9.2008 15:02

Záleží také na tom jaký je kurz :-)), říkal něco o 1OOE/kus.

Míla

VLOŽIT ODPOVĚĎ