Krmení Tropheusů

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na Vaše názory na krmení tropheusů. Zda jen zelené vločky, či přidávat i cyclop popřípadě různé komáří larvy -koretra, patentka

Stanislav Smutný

10.9.2010 15:49

V žádném případě nedávejte patentku ta vám ryby zabije, dávejte rybám kvakitní suché krmení( sera flora) cyklop taky a já jsem dával i artemku-mraženou. Ještě k těm patentkám nemělo by se jim dávat ani suché krmení s jejich obsahem. Jo tu koretru jsem také dával a bylo to bez problému, jinak i to suché se musí dávat opatrně.. více dávek za den... v menším množství. To samé platí i o cyklopu, ale ten bych dal jenom jednou za den a to v malé míře. Tu koretru a třeba artemku , tak jednou za týden,a le oprvadu v malém mnořství jinak Vám to zabije ryby a pokud , tak tady za chvíli budete řešit proč Vám umírají rybky, at se daří..

diskoclub-Lukáš Prát
11.9.2010 12:40

Děkuji, za odpověď. Může mo někdo vysvětlit, proč je patentka tak zatracovaná? V každé akvaristice ji prodávají.

Stanislav Smutný
11.9.2010 12:58

Protože je moc tučná jak třeba angliká slanina. Ty máš býložravce doma, patentky jsou pro masožravce a tyky nemůžou být pořád, jen jako dobrý doplněk.

Pavel 86
11.9.2010 14:45

Navíc žijí pakomáří larvy(patentka) zavrtány do dna,podobně jako nítěnky v dost špinavých a kalných vodách.Tudíž mají ve střevech pěkný maglajz.já je pro jistotu nedávám ani masožravcům.Je spoustu kvalitnějšího krmiva.

wladys
11.9.2010 18:35

Přesně jak psal wladys, ale ještě musím dodat, ta patentka je vydatná má v sobě hodně protejnů... Tropheus je ryba která výhradně žere v jezeře řasy, to neznamená, že tam nesežere plankton a vlasnních pozorovaní i nějkaé mladé- to pozorování mám samozdřejmě z akvaria.

diskoclub-Lukáš Prát
11.9.2010 19:50

Taky záleží hodně na zdroji, v Hornbachu mají polský dovoz a je to opravdu špína, na pohled jsou i larvy tmavé, Sklorex a Futurum v Brně mají jiný dodavatele, larvy čisté jasně krvavě červené a nemám několik let problém. Nemám býložravce!!

Pavel 86
11.9.2010 19:59

Ona ta patentka je dobrá,a le fakt jde o z jakého je zdroje a taky jakým rybám to dáváme, výborná je pro dravce, ale tropheusům opravdu ne.

diskoclub-Lukáš Prát
13.9.2010 11:21

Chceme-li tropheusům dát nějakou potravu živočiěného původu ( a oni ji potřebují) je dobré je před tím trochu nakrmit nějakými zelenými vločkami. Tropheusy chovám již 33 let a tak nějaké zkušenosti mám a také jsem je měl možnost pozorovat při potápění v jejich domovině. Krmení živočišnou potravou (koretra, cyclop, perloočka a i ta patentka) se nesmí přehánět aby neztloustli. Ideální je trochu denně. V rozumném množství tato potrava tyto ryby nezabíjí. Mnohem horší je pro ně zhoršení kvality vody např. při poruše filtru. Mrazená krmiva jsou na trhu opravdu různé kvality a proto nakuouji jen u solidního dodavatele. Z patentky se stal tak trochu strašák, protože může obsahovat i různé jedy a těžké kovy a proto je tak důležitý její zdroj. Je paradoxem, že v přírodě se s ní (a nebo to je něco hodně příbuzného) setkávají setkávají tropheusy z planktonu nejvíce.

Hynek Dařbujan
13.9.2010 11:22

Chceme-li tropheusům dát nějakou potravu živočiěného původu ( a oni ji potřebují) je dobré je před tím trochu nakrmit nějakými zelenými vločkami. Tropheusy chovám již 33 let a tak nějaké zkušenosti mám a také jsem je měl možnost pozorovat při potápění v jejich domovině. Krmení živočišnou potravou (koretra, cyclop, perloočka a i ta patentka) se nesmí přehánět aby neztloustli. Ideální je trochu denně. V rozumném množství tato potrava tyto ryby nezabíjí. Mnohem horší je pro ně zhoršení kvality vody např. při poruše filtru. Mrazená krmiva jsou na trhu opravdu různé kvality a proto nakuouji jen u solidního dodavatele. Z patentky se stal tak trochu strašák, protože může obsahovat i různé jedy a těžké kovy a proto je tak důležitý její zdroj. Je paradoxem, že v přírodě se s ní (a nebo to je něco hodně příbuzného) setkávají setkávají tropheusy z planktonu nejvíce.

Hynek Dařbujan
13.9.2010 12:39

Velice stručně vám odpovím výňatkem z mého článku. Který mi pomáhal sestavit můj kolega M.Kraut. Tímto mu děkuji za spolupráci a těším se na další. Potrava: V přirozeném ekosystému konzumují ryby rodu tropheus zooplankton, zoobentos. Tedy v jejich jídelníčku převažuje rostlina potrava bohatá na balastní látky. Pokud nebudeme dodržovat potravní nároky chovaného druhu, způsobíme rybě zdravotní komplikace zažívacího traktu. Pro vypuštění nových Tropheusů do akvária je vhodné dva až tři dny vůbec nekrmit. S krmením začít až se ryby v nádrži sociálně „usadí“. Krmení musí být vyváženo a obsahovat zdroj vitamínů a minerálů. Doporučuji se vyvarovat granulovaných krmných směsí, které mohou způsobovat vážné poruchy trávení a nafouknutí dutiny břišní. Juvilejní stádia tropheusů je nutné krmit převážně řasou s malým doplňkem zooplanktoních organismů -například cyklops (buchanka). Příznivě tak působí na zdraví růst a vývoj mladých jedinců. Rychlost příjmu potravy, jejího trávení a metabolických procesů v organismu ovlivňuje řada faktorů. Jsou to zejména: - teplota vody - obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě - délka dne a intenzita slunečního svitu - kvalita a složení potravy - množství přijaté potravy - denní a roční doba - věk ryby Anatomie: Ústa jsou tvořena horní a dolní čelistí. U rodu tropheus jsou charakteristická spodní ústa. Spodní ústa- horní čelist je delší než dolní. Spodní ústa jsou typická pro ryby žijící převážně u dna, u nichž převažuje bentická a rostlina potrava. Jejich ústa jim tak umožňují seškrabováni řasy, kterou se převážně živí. Stavba těla – Tělo na spodní straně mírně kýlovité je robustní typické pro tento druh. Hlavová část je klenutá tzv. klabonosá. Trávicí ústrojí- Je uzpůsobeno pro příjem rostlinné stravy. U tropheusů se v trávicím traktu nenachází žaludek. Je to dáno vyústěním žlučového váčku (žluči). Žluč upravuje pH v trávicí soustavě na neutrální až slabě zásadité. Za jícnem mají rezervoár potravy, který se označuje žaludková rozšířenina střev (bulbus intestinalis). Anatomicky připomíná žaludek, ale funguje jako střevo. Při trávení se neuplatňuje trávicí enzym pepsin.

pietro
13.9.2010 13:44

Dovolil bych si oponovat jinak velice kvalitně napsénému příspěvku od¨pietra Vloudila se Vám tam chybička - zooplankton a zoobenthos není rozhodně rostlinná potrava to by byl fyto- plankton HD

Hynek Dařbujan
13.9.2010 16:30

Jenom k přispěvku p.Dařbujana patentek je ve vode opravdu nejvice protoze komaři a pakomaři se množi ze všech druhu vodniho hmyzu nejdéle až do minus pěti stup.celsia alespon v našich podminách co je mi znamo.Tropheusum davám sera flora,JBL spirulina,cyklop ale i jine kvalitni suché zelené krmení je možne dávat.

Zajda82
14.9.2010 7:12

Osobně se přikláním k modelu krmení Tropheusů tak, jak ho popsal Pietro a krmení larvami hmyzu nedoporučuji a denně už vůbec ne. To, že Tropheusové přijímají larvy komárů v jezeře je jasné. Čistota jezerních patentek a těch co koupíme my u nás je také o něčem jiném. Podle mého názoru je také velký rozdíl, když se cpe Tropheus celý den řasou, sem tam k tomu zobne komáří larvu a hlavně, jeho pohyb a výdej energie v jezeře je asi výrazně vyšší než v akváriu o kvalitě vody v jaké se pohybuje v jezeře a v akváriu ani nemluvě a ta má podle mne kardinální význam. S tím úzce souvisí rychlost a kvalita trávení takové ryby. V řase v jezeře žije drobný zooplankton, který přiměřenou část živočišné složky Tropheusům jistě také poskytuje. Je tedy v akváriu zřejmě přirozenější a méně rizikové krmit kvalitní zelenou vločkovou stravou a jako přídavek dávat drobný plankton (buchanka, případně drobná dafka). Co může fungovat u nadstandardního chovatele, nemusí fungovat ve standardní české nádrži, kde se často mění voda pouze 1/3 za 14 dní a ve vodě je nadměrné množství dusíkatých látek, takže latentní nebezpečí zhoršeného nebo zpomaleného trávení potravy je velmi reálné. Trophíci jsou bohužel stejně hloupí jako my. Když mají možnost, nacpou se špekáčky a uzeným bůčkem a je jim jedno, že jim to škodí:-). Ale je to samozřejmě jen názor. Zdravím.

miroslav kraut
14.9.2010 13:36

Krmeni Tropheusu se tady probiralo mockrat. M. Kraut napsal nade mnou v odpovedi 13 v podstate to stejny, co jsme tu na foru psali i my. Co pracuje v jezere, nemusi pracovat v akvariu. V akva nikdy nedocilime prirozeneho prostredi, ve kterem ryby ziji. Proto se tomuto umelemu prostredi musi prizpusobit i krmeni. V jezere nejsou koncentrace dusikatych latek, uronovych kyselin, aminokyselin a dalsich, ryby tam nejsou vystavovany stresu tak, jako v akva, v jezere maji znacny dostatek pohybu a to vsechno je pro traveni hodne dulezite. Navic Tropheusi v jezere cele dny ozdibuji rasu z kamenu, ktera je bohata na balastni latky a plankton sezobnou jen jako doplnek, takze maji dostatek vlakniny dulezite pro dobre traveni a straveni i prilezitostne tucnejsi stravy, kterou v jezere potkaji (napr. jikry jinych ryb). Vime o tolika pripadech, kdy se po patentkach a jine tucne strave zablokovalo Tropheusum (a Demasonum) strevo s naslednym umrtim znacne casti hejna, ze bysme s patentkami kolem nasich akvarii s Tropheusy radej ani neprosli. Nadmerne nakrmeni patentkami muze ublizit i treba Cyphotilapiim (Frontosam - Gibberosam). I o takovych pripadech vim. Takze pokud, lidi, nechcete mit problemy, neriskujte krmeni Tropheusu patentkami a jinym tucnym krmivem. Nezaslouzi si, aby zbytecne trpeli. Mam jednu otazku k Hynkovi, kdyz uz se v tomto vlakne objevil, ktera se vsak netyka krmeni, ale tyka se taky Tropheusu: Hynku, bavili jsme se s lidmi, kteri od Tebe brali ryby, o soleni vody v akvariu. Rikali, zes jim doporucil pro Tanganyiku pridavat 1 dcl soli na kazdych 100 litru vody. Mohl bys sem, prosim, k tomu napsat vic? Dekuju.

A+I
23.9.2010 4:22

Vracim se sem vic nez po tydnu, protoze nechci nechat otazku o soli otevrenou. Pridavanim 1 dcl = 8 polevkovych lzic soli NaCl do kazdych 100 litru akvarijni vody africkym cichlidam, je pomala vrazda ryb, at je to rada od kohokoliv. Sul NaCl se pridava jenom jako desinfektant pri poraneni ryb nebo pri leceni nekterych nemoci jako napr. napadeni protozonnimi parazity. Pri bakterialnich nakazach by rybam sul naopak ublizila. Pokud nema vstupni voda dostatecnou tvrdost, tj. ze ji chybi rozpustene mineraly, mela by se pro afriku zvedat soli urcenou do morskych akvarii koupene v akvaristice a nikoliv v potravinach (ktera je vetsiny mineralu zbavena, aby byla v kuchyni chutnejsi a nebyla trpka) a dale pak soli Epsomovou. Oboji asi 1 lzice na 50-100 litru vody, zalezi o kolik je potreba zvednout tvrdost.

A+I
23.9.2010 12:32

To A+I, nevím kdo jste, snad jen, že asi žena. Chválím Váš zájem o akvaristiku. Podle mě ale máte jeden problém - máte touhu rozdávat rady na potkání. Na internetě je hromada radilů, kteří jsou tak chytří, že radí i sami sobé. Pak přijdou ke mě na firmu a sklapnou pérka. Co vím tak lidem doporučuji asi tak jednu lžíci soli na sto litrů vody. To že napíšete, že někdo říkal, že já jsem říkal 1 dcl mohlo vzniknout tak, že mě nepochopil, protože tím byla myšlena počáteční dávka na celé akvárium. Spíše mi to, ale připomíná tvrzení typu jedna paní povídala...tak jak to umí zde oblíbený pohádkář. Sůl neškodí ani v dávce 1 dcl/100 l, ale je to zbytečné. Polévková lžíce stačí. Nedává se to v tomto případě jako léčba, ale jako prevence, protože zvyšuje tvorbu ochraného sektretu na povrchu těla. Že by sůl škodila při bakteriálmém onemocnění mi není známo. Možné to je pouze v konkrétním případě, všeobecné to tak není. Vliv na játra - jak jste na to přišla? Mnohem více jim škodí špatné krmivo. Mořskou solí lze zvedat obsah solí ve vodě, tzv. tvrdost se zvedne jen velmi omezeně. Příklad - mořská voda obsahuje ve 100 litrech cca 3.550 g solí a KH má přitom nižší než voda v Malawi a Tanganice. Jinak voda v obou jezerech se dá pít, ale asi tak nejméně 300 m od břehu. Vařili jsme z ní čaj, ale ten byl fakt hnusnej a to se ještě při vaření část uhličitanů vysrážela. Při podvodním pozorování a focení mě v Malawi překvapilo velké množství lokálně zaplísněných ryb všech druhů. V Tanganice jsem nic takového nepozoroval. Asi by bylo potřeba Malawi trochu osolit - to je ale humor na závěr. HD

Hynek Dařbujan
23.9.2010 13:33

Myslel jsem, že už jsme to ukončili, ale jak je vidět, tak ne. Laskavě si mne nevšímej, ztrapňuješ tím jenom sám sebe, nebo jsem pro tebe se svými pár akvárii opravdu tak strašná konkurence, že Ti moje přítomnost tolik vadí? Jo, a včera jsem přejel železniční přejezd rychlostí 70km v hodině...to jen aby to tu všichni věděli, protože to nutně potřebujou. No a jinak si myslím, že od teď tady všichni kdo se nepotápěli v jezeře, nebudou vědět o chovu afriky v akváriu nic, protože prostě nemají potřebnou kvalifikaci. Gratuluju ti, musíš být sám se sebou plně spokojený. Jen aby ti to dlouho vydrželo... i když o to taky nemám strach, protože tě znám.

miroslav kraut
23.9.2010 16:57

Mirku promiň, opravdu jsem nevěděl, že A+I seš taky ty. Myslel jsem, že to je nějaká akvaristka. Hynek

Hynek Dařbujan
24.9.2010 5:33

To Hynek Darbujan: Zrejme to Miroslav Kraut pochopil taky spravne jako ja a priradil se automaticky k te hromade chytrych internetovych radilu, co maji jeden problem - a to touhu rozdavat rady na potkani a radit dokonce i sami sobe. Jen jednu vyjimku od ostatnich mame my dva - pan Kraut a ja. Nam dvema by tedy v zadnem pripade pri navsteve Vasi firmy z niceho - ani z Vasi firmy ani z Vasich ryb a ani z Vasich vedomosti perka nesklaply. Nebo z ceho jineho by nam jeste mohly perka sklapnout? To totiz neni z Vaseho konstatovani jasne. Nazor M. Krauta na sklapnuti perek ve Vasi firme uz jste si precetl tady na foru nedavno a ja jsem uz videla jine kalibry nez je Vase firma, vedomosti i ryby. A to myslim uplne vazne. Ja jsem se tu pred 10 dny slusne zeptala na sul a jestli by jste se k tomu mohl vyjadrit. Ale protoze jste prispevek zrejme neprecetl, tak jsem to nechtela nechat otevrene, aby si akvaristi nemysleli, ze Hynek Darbujan doporucuje pro africke cichlidy vrazedne mnozstvi soli a nedejboze to zacali praktikovat na svych rybach. Stacilo sem z Vasi strany slusne odepsat, ze to musi byt omyl. Nekdo proste dostal problemy s rybama a poslal nam soukronou zpravu. Snazili jsme se dopatrat, co se v akva deje, az jsme konecne prisli na to mnozstvi soli, ktere tam sypou na vase doporuceni. To je vsechno. Ale Vy, ktery jste tu pred dvema tydny napsal svuj prvni prispevek a v nem oznamil, ze jste do te doby nemel o tomto webu ci foru ani potuchy, jste hned vedel, ze ja jsem raditel s jednim problemem a ze mne na Vasi firme sklapnou perka. Nejsem tady na foru teprve dva tydny, ale uz pres 5 let a za tu dobu se tady psalo nekolikrat o (opakuji jen slova akvaristu) namyslenosti, povysenem chovani, neochote a aroganci chovatele Hynka Darbujana a dokonce doporuceni, aby zdejsi akvaristi od nej ryby ani nebrali. Nechapu, co Vam vadi na tom, ze se tu snazim na verejnem foru poradit. Ja se taky nestaram jak a cim se projevujete na verejnosti Vy, v jakem meritku a jak casto! A co umi jeste s tvrzenim typu jedna pani povidala, ten zde oblibeny pohadkar? Ktera pani nebo pohadkar Vam napovidali, ze ja pisu o souvislosti soli v akvariu s rybimi jatry? Kde to vidite ?????

A+I
24.9.2010 5:34

Pokracovani: Sul v davce 1 dcl/100 l vody samozrejme rybam skodi. Nektere sumcovite jihoamericke ryby dokonce zabije i mnohem mensi davka soli. Jsme sice na foru africkych cichlid, ale plno chovatelu ma mezi afrikou jihoamericke sumcovite ryby. Ale podotykam, ze problem se soli v akvariu, o kterem pisu nahore, se tykal africkych cichlid. Mnozstvi soli ve vode v pomeru 8 polevkovych lzic = 1dcl soli/l00 l proste nektere citlivejsi druhy ryb vydrzi jen kratkodobe, jine dlouhodobe, ale stresuje je to a zkracuje jim to zivot. Vysoke koncentrace soli mohou zpusobit rybam poruchy metabolismu sodiku, osmotickou hypertonii vedouci ke zvyseni osmotickeho tlaku jakekoliv bunky nez by odpovidalo danemu potencialu dane bunky. Zvyseni koncentrace iontu ve vode nad normal, na ktery maji ryby uzpusobeny organismus, vede k devastaci jejich organismu jako zatezovani ledvin, zvyseni bunecneho tlaku bunek kuze atd. Zvyseni koncentrace iontu v prostredi vede pomoci difuze ke zvysovani jejich koncentrace i uvnitr bunek a to az do doby nez se koncentrace vyrovnaji. Aby nedochazelo nadmerne k tomuto jevu, musi zdravy organismus zbytecne vynakladat energii a vylucovat prebytecne soli z tela. A navic rozpustene chloridy ze soli jsou pak v akvariu nekolikanasobne vyssi nez v prirozenem prostredi a jsou pro ryby ve vyssich koncentracich toxicke. Vseved nejsem, neni to z me hlavy. Pri bakterialnich nakazach zatezuje sul rybam organismus jeste vic. Nahore jsem mela na mysli zvysovani tvrdosti GH - jasne tam prece pisu Epsomovou (horkou) soli = siranem horecnatym a bezne tvrdosti - neupravenou morskou soli, ktera neni cisty NaCl, ale obsahuje plno mineralu. Tvrdost KH zvysuje soda bicarbona. To, ze je v Malawi velke mnozstvi zaplisnenych ryb vsech druhu a v Tanganyice nikoliv je docela mozne. To se da snadno overit. Nasi kamaradi (manzele) - chovatele africkych cichlid, litaji na vypravy do Afriky s Koningsem zhruba kazde dva roky. Jsou na Malawi a Tanganyice na mesic prave ted (tentokrat jen pani bez manzela) ve smisene expedici USA a Canada. Hned jak se vrati, zavitam k nim na navstevu na vyzvedy .. no a samozrejme omrknout ryby.

A+I
24.9.2010 8:14

To A+I Ty zaplísněné ryby v Malawi - mě osobně by spíše zajímalo, proč to tak je. O soli už nehodlám diskutovat, oproti Vám nemusím opisovat. Jest-li Vás opravdu zajímají ryby, tak můžete mrknout na moje stránky - www.hynek-darbujan.cz. Otevřel jsem tam novou fotogalerii. Většinou jsou to fotky z konce prázdnin z moji firmy, pár fotek je z přírody. To, že Vy byste sklapla pérka na moji firmě nepředpokládám, protože sama dopředu víte, že co se týká mě je všechno špatné. Ještě jedna otázka, kolik je Vám let a jak dlouho chováte cichlidy. Já je chovám již 33 let a z toho 20 let profesionálně. Přiznám se, že když jsem byl mladý, tak se mi občas zdálo, že už všemu u cichlid rozumím, pak jsem se do problému více ponořil a zjistil jsem, že všechno může být jinak. V květnu u mě byli na pravidelné návštěvě rakouští cichlidáři. Oni to jsou takoví cestovatelé a viděli už opravdu hodně firem. Při loučení mi jejich šéf řekl, že mají projetou celou Evropu a jest-li o tom vím, že moje firma při shrnutí všech hledisek (stavební řešení, kondice ryb, sortiment ryb, čistota) je pro ně evropská jednička. Odpověděl jsem a co s tím mám dělat. Je to stejné jako vystavět národní divadlo v Dolních Kotěhůlkách. HD

Hynek Dařbujan
24.9.2010 9:26

Pro HD: Stránky máte pěkné, ale škoda, že v oddíle Obrazová příloha k reportáži z Malawi (kliknutím se otevře velký obrázek v novém okně) se bohužel v novém okně objeví ten samý malý obrázek a ne slibovaný velký. Jinak pěkné počtení...

Kozlik
24.9.2010 10:08

Pro kozlíka děkuji za upozornění, řeknu synkovi, ať s tím něco udělá. HD

Hynek Dařbujan
25.9.2010 0:15

pane HD, pusobite na me jako vychloubacny vseznalek, nechte toho a budte pokorny clovek prosim, my se z Vas nepo..., diky, myslim za vsechny kteri jsem pisou x-let, Tom

Troph3us
25.9.2010 1:32

Lidi probudte se.Nevraživost oproti HD si myslím není na místě.Objevil se tady nový fenomén Hynek Dařbujan -Kraut.Oba dva jsou jsou mistři chovu tlamovcú.Tak radši každej přeberte jejich znalosti a nevařte do nich.Ani jeden si myslím si to nezaslouží.

Sony12345
25.9.2010 1:35

chyba:tlamovců

Sony12345
25.9.2010 1:39

To,že se někdo umí pochlubit mi vůbec nevadí,to je specifikum našeho malého národa,že když někdo projeví patřičné sebevědomí,tak voříšci co trpí komlexem méněcenosti začnou štěkat.To,že má někdo znalosti a druzí né,čí je to chyba?Jsem rád,že tu přispěje někdo kdo to mu rozumí,akorát mi vadí to vzájemné štenkrování,mezi dvouma chlapama,kteří se nemusí,měli byste se chlapi tady na to v....t,protože tím nikomu neprospějete,a mě osobně vaše spory nezajímají.A to že tu někdo píše x let mě už vůbec nezajíma,protože to absolutně nic neznamená.

miran
25.9.2010 6:30

Přesně jak píše miran, to že sem někdo píše x- let neznamená, že píše dobře.. Nevím o co vám tady s p. Dařbujanem jde.. jinak pánové a dámy.. když sem přišel p. Kraut, tak jste tady do něj taky dobře jeli... Nevím kolik cvás bylo u p. Dařbujána osobně a kso ho zná osobně.. Já ho osobně znám, v jeho pěstírně jse, byl několikrát a nesetkqal jsem se s tím jak tady popisujete, že je arogantní, že tam je srmad atd. právě naopak, asi dvě hodiny jsme kecali o rybách....co z něj děláte? A to že je hodnědobrý chovatel... no a co??? sere to tu někoho.. zadlužte se posatavte pěstírnu.. začněte dělat druhy které u nás nikdo předtím neodchoval... a dělajte machry.. Kolik z nás může říct, že odchovalo jenom polovinu druhů co p. Dařbuján? Chce to trochu pokoory od vás a ne od něj. Co máme být rídi, že nám radí taková kapacita... a vy se tady snažíte zhodit jeho práci... Jinak to co tady někteří popusují, to by už musel dávno skrachovat... vždyt podle vás k němu nikdo nejde, protože k sobě nikoho nepustí a když ano tak je na ně hnusný... Jak jsem už napsal já ho znám jkao slušného a velmi dobrého akvaristu....

diskoclub-Lukáš Prát
28.9.2010 10:44

Hynek Darbujan - odepisuju na Vas prispevek az dnes, byli jsme o vikendu v Monterey, kde je treti nejvetsi morske akvarium sveta a pak zase nebyl pro zmenu cas. Ja jsem na foru ani nikde jinde o Vas nikdy nic nepsala, protoze jsem Vas neznala. Tady na Tlamovcich je sice o Vas a Vasi pestirne clanek s par fotkami, ale to je tak vse, co jsem o Vas vedela krome mistnich pomluv. Pomluvam (jakymkoliv) lidi veri nebo neveri a nebo si reknou, ze na kazdem sprochu je pravdy trochu. Ja jsem si rikala, ze kdovi jak to vsechno je a ze od Vas stejne nikdy zadnou rybu nemuzeme koupit a bylo mne to uplne jedno. Ted vsak musim rict, ze Vase povestna nadrazenost a arogance se tady vybarvuje v plne krase. Pravidla slusneho chovani jsou Vam naprosto cizi. Jeden z nejvetsich prohresku proti etikete a slusnemu vychovani je, kdyz se muz zepta zeny, kolik ma let. Vy jste to udelal, navic na verejnem miste a k tomu s davkou arogance jen proto, abyste ukazal, ze jsem nejake ucho, ktere nechova cichlidy tak dlouho jako Vy. Doufam, ze toto uzna (aspon v duchu) i Vas pritel, Eticky Kurator tohoto fora. To jsem ani netusila, ze se tu musi clovek kvalifikovat lety, aby se mohl s ostatnimi na foru amaterskych akvaristu rozdelit o svoje akvaristicke zkusenosti. Podle Vas kazdy, kdo chova cichlidy kratsi dobu nez Vy a je jeste k tomu mladsi nez Vy, tak nemuze nic vedet? Ale pokud je toto tak strasne dulezite pro zminenou kvalifikaci, tak se pochlubte Vy svym vekem at vime, kdo ma kvalifikaci sem prispivat. A pozadejte admina o utvoreni tabulky na titulni stranku fora, kde kazdy bude muset nejdriv uvest svuj vek pred tim nez sem bude moct napsat svou zkusenost nebo radu, a pockat na vase rozhodnuti, jestli se kvalifikoval. O soli se mnou nehodlate diskutovat.. no mne je to jedno, hlavne aby to, podle Vas udajne neskodne mnozstvi soli, nezacal nekdo aplikovat na svoje ryby a trvale jim neublizoval. To jste snad vyzkoumal Vy, ze sul zpusobuje rybam vyse uvedene problemy v souvislosti s osmotickym tlakem atd.? Ze se toho tedy nedrzite! Jak sem muzete v tom pripade napsat, ze sul v koncentraci 1dcl/100 l rybam nevadi? Ja jsem tam uvedla, ze nejsem vseved a ze to neni z moji hlavy, ale to Vy jste k tomu dodal poznamku, ze to znelo jako kdyby jste na to vsechno prisel vedeckymi vyzkumy Vy sam. Ja to taky nemusim opisovat, jen jsem to opsat chtela primo do textu, abych nemusela davat na to odkaz, abyste se v tom velmi dlouhem cteni nahodou nedovedel jeste neco navic. A doufam, ze to, co se tady pise uz 5 let o krmeni Patentkami, a co mj. doporucil i Vas zastance Diskoclub, jste tady neprevratil svym tvrzenim vzhuru nohama tak, ze by jimi nekdo zacal krmit svoje Tropheusy. Na ty Vase stranky jsem mrkla, ale na ryby jsem stejne moc nevidela, protoze fotky jsou malicky a nedaly se zvetsit. V podstate jsem se podivala jen na N. Tretocephalus a nas samec, ktereho jsme vypiplali s ostatnima svyho druhu, se mne libi mnohem vic.

A+I
28.9.2010 10:46

Pokracovani: Ja jsem nerekla, ze predem vim, ze delate vsechno spatne, ale slusne chovani rozhodne nezvladate a aroganci a nadrazenost v sobe potlacit taky neumite, je citit v temer kazdem prispevku, ktere jste tady za ty tri tydny napsal. Spis mne pripadne, ze jste dokonce hrdy na to, ze jste takovy. To, ze tady ztrapnujete sam sebe, mne absolutne nevadi. A o Vasem vztahu k zenam jsem si obrazek udelala taky. Samozrejme negativni. K tem Rakusanum, kteri navstivili Vasi firmu, Vam muzu rict, ze tak se to na rozloucenou prece rika. Nebo si snad myslite, ze by byli schopni po takove navsteve, kde jste se jim, bezesporu, maximalne a mile venoval, Vam rict na rozloucenou, treba ze takovou hruzu jeste nevideli? Tim nerikam, ze tam mate hruzu, ale otevrete oci! Nemyslete si, ze to stejny nerikaji na rozloucenou v mnoha dalsich evropskych spickovych firmach. Vas pritel Dickoclub Lukas Prat je se svym tvrzenim trochu jinde. Chci mu tady timto rict, ze pokud si Hynek Darbujan postavil pestirnu, ktera ma zivit jeho rodinu, personal, ma vydelavat na splatky dluhu za postaveni firmy, dal na krmivo, elektrinu a na vsechny ostatni vydaje plus snad jeste neco navic, musi zakonite ve velkem odchovavat druhy, ktere nejsou vsedni a ktere neodchovava kazdy. Je to proste jeho prace! Kdyby choval jenom bezne mbuny, tak by to mohl rovnou zabalit, to da rozum. Nechapu Te, Lukasi, jak sem muzes polozit otazku: Kolik z nas muze rict, ze odchovalo jen polovinu druhu, co p. Darbujan? To je jako kdybych ja (nebudu chodit pro priklad daleko) pletla ve svem volnem case po praci na kseft lidem svetry a pan majitel nejake velke profesionalni pletarske firmy mne zacal shazovat, ze jsem neupletla ani polovinu ruznych modelu svetru, co on se svym personalem v jeho firme. Jestli Tobe dela logiku jak jsi to zformuloval, tak mne teda ne. A jeste pro Sonyho a ostatni - ja do Hynka Darbujana nevarim schvalne, to zacal on do mne. Ja jsem jen druha cast prislovi Jak se do lesa vola ... Mel by si uvedomit, ze drtiva vetsina vsech jeho ryb skonci u takovych zelenacu bez vedomosti a dostatecne praxe jak jsme my tady na foru. Spis by mel ocenit snahu, ze se tady snazime jeden druhymu pomoct - i kdyz jen amatersky.

A+I
28.9.2010 13:08

No já od p. Dařbujána averzi necítím a velmi dobře si pamatuju jak jste tady podobným způsobem jeli do p. Krauta... byl arogantí atd. a ne jednou sem nechtěl přispívat... a i Ty jsi ho přemlouvala, aby sem přispíval. Takže asi tolik.. a když sem píše p. Dařbuján, tak místo toho, aby jsme se nad tím zamysleli a zklusili jestli to tak jde.. ne tady se zase píše o tom jak je arogantní...

diskoclub-Lukáš Prát
28.9.2010 13:20

Lukasi, kdybys nebyl zaujaty, tak bys to musel videt taky. A nerikej mne, ze MY jsme jeli do pana Krauta. Ja jsem mu nebo o nem nikdy nerekla, ze je arogantni. A kdyz se mi na nem jednou nelibilo neco v jednom vlakne, a to si bude moc dobre pamatovat mistni Eticky Kurator ;-), tak jsem mu to tam taky na rovinu napsala. Jenze M. Kraut to tenkrat pochopil, uznal a vsechno bylo OK. Kdyby to takhle uznal i Hynek, tak by to taky bylo OK. Bud at tady radi pekne a bez ponizovani druhych a nebo at se nedivi, ze pak stale na neco bude narazet. Vsechno se da prece vysvetlit rozumne - kdyz se chce.

A+I
28.9.2010 13:42

Álo, já si pamatuju, jak pan Kraut několikrát vyhrožoval, že to tu na čas zabalí, to už je taková zdejší hra - sbor plačících userů ho hned začne vzývat, klást na obětní oltář dary a úpěnlivě prosit, aby to nedělal. Naštěstí se vždy dal umluvit a své vyhrůžky nesplnil. Toť k této věci od Etického kurátora.

TROPHEUS
28.9.2010 14:51

Prave ze se umluvit nedal, nejmin pul roku (ne-li dyl) tady vubec nebyl.

A+I
28.9.2010 15:44

TROPHEUS, mel bys ale uznat, jako Eticky Kurator, ze se do mne Hynek obul prvni, zdanlive bezduvodne, asi mozna proto, ze se mne nelibi pokrizeni Peacocks s mbunama. Jinak vazne nevim proc. Ja si myslim, ze misto valcovani jeden druhyho bysme si meli dat vsichni tady na foru virtualniho prcka (ja si dam Johnnie Walker) a ze by se tady mely urovnat vztahy. A Ty jako Eticky KURator bys s tim mel souhlasit a podporit to. Ono se totiz i parnimu valci (kterymukoliv) muze snadno stat, ze se mu zadre u valce lozisko. A to Ty musis z vlastni zkusenosti potvrdit! Ja jsem Te mela prectenyho davno, to vis, a mela jsem na Tebe 3 skatulky, ale nevedela jsem, do ktere Te mam supnout. Prvni byla pro stareho zamindrakovaneho ucitele v duchodu (to vis), druha pro choreho akvaristy strednich let a treti pro nekoho sice inteligentniho, ale kdo se tady naramne bavi na ucet vsech. Ted nekolik prispevku vcetne tady toho 33 mne usvedcily na 100%, ze se tady s nama dobre bavis, ty kluku usata! - Rikavals nam tady prece tak, ne? ;-)) Tak ja jdu a asi se pomodlim za mir na foru Tlamovci.cz. Jsem tu s vama celou moji noc. Bye-bye! :-)

A+I
28.9.2010 16:01

No musím uznat, že už delší dobu se tady dohadujeme... tohle by nás mělo spojovat, ale bohužel tady když někdo napíše jiný názor, tak se do něj zbytek lidí obuje.. už jsem o tom někdy psal. Jinak ale musím dodat, že Hynek Dařbuján to tady nezačal. O tom není žádná a může si o něm myslet káždý co chce, on tady nikoho nepomluvil. A jaká je pravda to ví p. Kraut a p. Dařbuján... tohle my nevyřešíme to si musí oba pánové vyřešit sami. Jinak je mně celkem jedno co si oba udělali a jak to bylo...

diskoclub-Lukáš Prát
28.9.2010 20:56

Prosím Vás ... je to zde snad fórum o výměně daných zkušeností... Tak se zde nenapadejte!O.K.?Hynek Dačbuján snad již něco v Akvaristice dokázal,nebo snad né?A to že se sem přihlásil a napsal svůj názor,tak se každej podle toho zařídí a buď si zkusí nechat poradit od toho či onoho přispívatele...nebo snad né? Děkuji

s.kelly
29.9.2010 9:39

V odpovědi 29, někdo píše že na stránkách ing.Dařbujana v galerii druhů zůstávají fotky maličké. Je to divné, mě se normálně zvětšují - po kliknutí na jméno ryby. Možná by bylo dobré, zmáčknout F5.

Stanislav Smutný
29.9.2010 9:41

Pro TROPHEUS: já jsem tu roli etického kurátora pro vás myslel opravdu spíš ironicky a vidím, že můj úsudek byl správný. Pokud chcete něco komentovat a někoho tu posuzovat, tak si to téma nejdříve zpětně pročtěte a alespoň si ověřte tehdejší základní fakta. Na přispívání jsem se tehdy opravdu vykašlal, a pro vaši informaci jednou a ne několikrát - asi jste to jen přehlédl...jak milý, drobný omyl, ...a protože jsem měl prostě dost zbytečných invektiv od lidí, kteří přesně věděli, že to co radím je blbě (aniž by to vyzkoušeli)a neustále mi psali, jak se ne ně svými radami povyšuji - možná proto, že prostě nechtěli slyšet, že třeba dělali něco léta blbě. Jen se teď dost často bavím, když ti samí lidé, tady moje tehdejší rady (výměna vody kontra dusičnany, krmení býložravců, množství a druh písku atd..), za které by mně tehdy nejraději upálili, nyní papouškují začátečníkům. Ale je to jedno, hlavně, že výsledek je pozitivní a rybám to pomůže v lepších podmínkách. Nepsal jsem sem opravdu několik měsíců a mohla by mně tehdy klidně přesvědčovat i Ornella Mutiová a poslal bych jí někam - i když u ní si fakt tak jistý nejsem :-)). Možná to bude tím, že mně neznáte a nevíte, že na mne některé věci příliš neplatí a že si dělám vždycky co chci a říkám, co si opravdu myslím. A my se navíc nikdy ani znát nebudeme, protože vy nejste natolik rovný chlap abyste si tady odhalil identitu. Zato rád děláte anonymně posudky na jiné lidi. Strčte si je laskavě za klobouk. Nebo se k nim cítíte nějak vyvolený?? Nevím kdo vám k tomu dal mandát...asi te nejvyšší. ne? Psát jsem opět začal znovu proto, protože jsem prostě nevydržel nekomentovat často opravdu připitomělé rady, které hraničily s týráním zvířat. To klidně přiznám. Přeji hezký den.

miroslav kraut
29.9.2010 10:25

pro AI. Tak jste mi to zase nandala či nandal. Já fakt nevím kdo jste a zda vůbec jste. Rozhodně jsem vás nechtěl urazit otázkou na věk. Chtěl jsem jen upozornit na to, že by bylo dobré vědět jaké má jednotlivý radil zkušenosti, protože rada od začátečníka má úplně jinou váhu než od zkušeného chovatele. K ženám mám vztah velice kladný a vesměs si jich vážím. Uznávám je také za to, že mají v životě mnohem víc poviností než muži. Váš hlavní problém je, že musíte mít ve všem poslední slovo. Na vše hledáte vysvětlení, aby Vám to pasovalo. V životě bych si nedovolil, komentovat např. tu scénku s rakouskými akvaristy, když jsem u toho nebyl. Kdyby se jim nelíbilo, tak by se prostě nevraceli. Jezdí ke mě léta a na říjen už jsou objednaní zase. To že mám firmu špičkové úrovně má pro mě hodně stinných stránek. Někteří lidi jsou nepřející, zlí, závistiví a pomlouvační. V Čechách stále platí, že je dobře, když sousedovi chcípne koza. Než jsem firmu začal stavět, tak jsem toho hodně viděl i mimo Evropu a prostě jsem se poučil z chyb těch druhých. Co mi osobně schází je to, že nevím v Evropě o firmě kam bych se mohl těšit. Nemá tady někdo nějaký tip? Rád bych se podíval na něco lepšího? Před lety, když jsem byl na jíné úrovni než dnes byla pro mě návštěva některých firem svátek . A dnes? Darmo mluvit. Občas mi někdo při návštěvě říká jak mi závidí, že se mi záliba stala povoláním. Moje odpověď je vždy stejná : dopadl jsem jako gynekolog - ten zná taky příjemné věci z nepříjemných stránek. Jinak škoda, že s Vámi (AI) asi společnou řeč nenajdu, budu totiž časem potřebovat ¨dobrého překladatele (snad bydlíte v USA) a povědomí o akvaristice bude u něj předností. HD

Hynek Dařbujan
29.9.2010 14:44

Kdyz uz jsem Vam to nandala, tak snad bejt musim, ne? Nebo ze by to byl nekdo jinej? :-) No tak to jsem opravdu moc rada, ze jste mne nechtel urazit vekem. Chapu, ze rada od zkuseneho ma uplne jinou vahu nez rada od zacatecnika, ale to prece nesouvisi s vekem! 20lety muze byt zkusenejsi nez 40lety, co treba Ondra z Lelecek? Ten ma jen 20 a zkusenosti plno! Ale jestli Vam to tak hloda a neda Vam to spat, tak napiste sem svuj vek prvni - at vim, jake mate zkusenosti Vy ;-)). Na posledni slovo je tady jeste o dost vetsi kalibr nez jsem ja, a to Pavel 86. Na toho tedy nemam ani kdybych se snazila :-). Za normalnich okolnosti bych si taky nedovolila rakouskou scenku tak komentovat, ale toto nebyly normalni okolnosti, aspon teda pro mne ne. Premyslim, co jeste jineho by je k Vam mohlo pritahovat ... jenom jestli jim treba Vase zena neuvari vzdy neco dobryho, treba knedliky s vepro a zelo a na to nahoru pivko nebo tak neco. Jestli ne, tak jezdi asi vazne kvuli rybam :-) . Typ na Evropskou firmu Vam nedam neb tam nejsem, ale kdybyste si to byval nerozhazel s Miroslavem, tak jste mohl jezdit k nemu do jeho firmy, to prece neva ze je to firma konkurencni. Ryby maji naroky vsude stejne - i u konkurenta. Jenze jak to tak vidim, tak ted uz je pozde na to jenom pomyslet. Jinak nevim, co treba v Holandsku? Co budete potrebovat prekladat? Nejake zbozi? ... Jak to bude tlusty - ta kniha na prelozeni? Abych ji vubec unesla. A taky at na tom nestravim zivot! Ale taky zalezi, jestli tu uz budete na mne hodnejsi a nebudete kousat. Nadrazenost - to teda nee, ani za vedomosti a zasluhy. Vy mate vedomosti ze svyho profesionalniho byznysu a my zase z naseho profesionalniho byznysu - Vy byste zase nemel vedomosti na nasi firmu, co mame s manzelem. Prece ten dela to a ten zas tohle a vsichni dohromady udelame moc !!

A+I
29.9.2010 14:52

Jsem v němém úžasu, jak si se rozmluvil TROPHEUSI, asi si myslíš, že jsi teď v kurzu, že? K tvé odpovědi č. 33 ti pouze napíšu, že jsi vůl a nechápu jak se může chtít někdo kamarádíčkovat s takovým nerovným člověkem, který tady už popichuje a děsně se tím baví... Pro mě jsi ubožák bez charakteru, to jsem ještě žádnému chlapovi nikdy neřekla ani nenapsala, jsi první :-), tak si toho važ. Určitě mi napíšeš, co to píšu, koho to zajímá? Mě zase nezajímá co píšeš ty :-) Pan Kraut je totiž úplně jiná třída, než si ty tak se o něj neustále neotírej...., nebo s ním chceš koketovat? Jinak už je to tady docela dobrá komedie :-)

sarka.x
29.9.2010 15:23

Tak přemýšlím, jestli může být bezcharakterní ubožák ještě taky vůl...

supina
29.9.2010 15:44

To A+I: Nevím jestli část tvého posledního příspevku měl být šťouchanec, nebo jestli nejsi kvůli bydlišti mimo česko v obrazu, ale H. Dařbujan je v chovu afrických cichlid opravdu kapacita. Ať se to,tobě nebo někomu jinému líbí nebo ne. Nebudu tě přesvědčovat, aby jsi ho zrovna zbožňovala, ale jen tě prosím, abys soudila jeho kvality a nekvality z osobní zkušenosti(což uznávám u tebe nebude asi dost dobře možné :-) )a ne podle toho, co kdo umístí na net. Možná jsi dlouho v zahraničí a už jsi se tak nesetkala s naší národní vlastností závistí a také pro některé lidi zásadou, že úspěch se neodpouští. Ale to už jsem myslím jednou tady psal.

supina
29.9.2010 16:40

Pro AI, představa jak moje partnerka vyvařuje rakušákům mě fakt rozchechtala. Oni jezdí autobusem. A chovám se k nim úplně stejně jak k českým zákazníkům. Holandský firmy znám, kde je jejich zašlá sláva. S těmi firmami máte pravdu, nevím co děláte, ale v životě bych Vám to nehaněl, natož abych radil. Můj věk, bohužel již 54 let. Cichlidy chovám 33 let. Mějte se a smějte se HD

Hynek Dařbujan
29.9.2010 20:28

Občas dávám trofíkům mražený gamarus,jinak vločkové krmivo sera

kuba
30.9.2010 2:43

Uz se tady na to vyserte z vejsky a podte zase kecat o tech rybach, ano? :) Jestli jste jeste nezapomneli, jsme tu kvuli nim :) Taaaaaaaakze, kaslete na to a noo, trebaaaa ... reknete mi, jakej je rrozdil mezi cervenejma a bilejma patentkama, hmm? :D

lubnek
30.9.2010 7:58

šári, tak vůl říkáš - no pěkně ses rozjela, ty když otevřeš ústa, to musí být pěkný kanál, ty naše krasavice inteligentní :D Asi ti ani nemusím zdůrazňovat, čí chování tu už delší dobu budí dojem, kdo pana Krauta balí, šári. Jojo, jsi to ty, šári. Takže šári, zůstaň v němém úžasu - spolu s panem Krautem, který si asi myslí, že vyvolení jsou jen ti, co mu podkuřují. Pane Kraute, moje jméno by vám nic neřeklo, navíc jsme spolu ve fázi, kdybyste mi stejně neuvěřil, že je pravé, tak s dovolením nechám věci tak, jak jsou. Ono - vaši podkuřovači se tu též nepodepisují, ale ti vám nevadí - když podkuřují, že? Hezké ráno.

TROPHEUS
30.9.2010 8:29

Pro Troheus: ano, Šárka je moje kamarádka a kdyby mně balila určitě by mi to lichotilo :-). Bohužel tomu tak není a je to JEN dobrá a pečlivá chovatelka se kterou komunikujeme o problémech chovu cichlid, které máme oba dost rádi. Já podkuřovat opravdu nepotřebuji, neskromně se považuji za dobrého chovatele a mnoha lidem zde jsem už svou radou pomohl možná k vylepšení chovu. Stojí za mnou výsledky a některé nové prvoodchovy o kterých jsem i publikoval. Co stojí za vámi opravdu nevím a taky nevím, zda jste někdy někomu v něčem poradil s chovem. Váše náplň zdejší práce je zcela v něčem jiném, to tu asi vidí každý. Vy si objektivně podkuřujte komu chcete a sedejte si na zadek před kým chcete. Jen vám řeknu malé tajemství: v objemu litrů to opravdu není, ale to je jedno. Na radu mnohých naší konzervaci ze své strany ukončuji, protože nikam nevede. Bolestně jsem se vás v minulosti dotkl svými některými názory, takže je vaše objektivita na kterou si tady hrajete zcela zaručena. Poslední část vaší odpovědi jsem mohl klidně napsat za vás, nic jiného jsem ani nečekal - takže nadále anonymní informátor. Mějte se fajn a ať se vám práce daří a jste s ní vnitřně spokojený.

miroslav kraut
30.9.2010 8:36

pro TROPHEUS: K první části tvé odpovědi. Já nemám problém nazývat lidi a věci pravými jmény, když už jsou veškeré slušné možnosti vyčerpány :D. Říkej si tomu třeba kanál..... A u druhé části jsem se srdečně zasmála, takže ti děkuji z příjemné zpestření dnešního rána :D.

sarka.x
30.9.2010 9:14

postřelené husy - kýhají :)

TROPHEUS
30.9.2010 9:22

Dobrý den přeji všem inteligentním pisatelům. Tento web slouží pouze jako informační médium pro chovatele Afrických cichlid!!! Nikoliv jako soukromá korespondence!!! Tak snad máte ve své duši trochu etiky??? Tímto se celá debata otočila úplně jinam. Pisateli pod označením Tropheus ,doporučuji se zamyslet, čím vlastně zde přispívá?? Pokud máte nutnost kritizovat je to vaše volba, ale zde je omezený prostor a vaše korespondence s panem Krautem vůbec nikoho nezajímá. Nebo uděláme jiná opatření. Moc vám děkuji za pochopení.

pietro
30.9.2010 9:25

pietro - díky za doporučení, jen mi není jasné, proč jsem ho dostal jen já. Zamysli se.

TROPHEUS
30.9.2010 9:40

Já nekritizuji pouze tvou osobu, když už si tu budeme psát. Prosím všechny, co zde píši, aby od toho netaktního chování opustili!!!!! Jsme snad dospělí a inteligentní lidé a nebudeme se zde dohadovat o nepodstatných věcech, to opravdu nemá žádný smysl. Navrhuji se držet určitého kodexu v rámci tohoto webu. Určitě se profesionálové tímto způsobem nechovají?? Nebo možná žiju v jiném světě?? Nemám zájem dále moderovat takové témata, co pouze čtenáře odradí. Nikoho nebudu kritizovat, jelikož to není v mé kompetenci a pokud má někdo problém řeším to s dotyčným soukromou korespondencí, telefonem nebo v jiné instituci. Děkuji všem za pochopení.

pietro
30.9.2010 12:07

Připojuji se spoděkováníma zdravím.

miroslav kraut
30.9.2010 22:31

Prosím Vás ,jestli je tady někdo správce,tak tuto stránku prosím Vás smažte...Má to snad být Poradní fórum.... Proč se máme navzájem napadat...? Smažte to....názory máme různé,jelikož jsme různí lidé a každý snad je zde kvůli rybkám a né vzájemnému napadání. Děkuji

s.kelly
30.9.2010 23:07

presne tak, jsme tu kvuli rybam, to nas spojuje, proto se tu shazime. Ne aby jsme se hadali. Zase tak moc lidi nemocnejch temahle rybama tady neni, tak proc se roztrhat jeste na mensi klany ? Podle mne nikdo nikumu do riti neleze, az na svetle vyjimky. Taky kolikrat napisu ten ostrejsi prispevek ci odpoved. Ale kurnik lidi, preci to ma sve meze. Kolikrat napisu neco nejak, co me pak mrzi. Proste bysme si meli radit. Pomahat si, ne resit, kdo ma lepsi ryby atd. Jasne, HD je kapacita, to je fakt, ale zase porad ma jen ryby, i ty co plavou u nas. Resi stejne veci jako my, jen ve vetsim meritku. Jsme parta lidi, co chova doma africke ryby (tim te Pavle nehazim jinam, ty k nam patris :) ), takze spis bych bral nekde pokecat jako lidi, co je neco spojuje. Ne se smat ty vole ty mas jen 360 litrovku? Ja mam 700 lt, hec! - Ty mas jen 2 akvaria, ja mam pestirnu, takze mlc a poslouchej co radim ja . Kazdy ma jine zkusenosti, u kazdeho to funguje jinak. Nekdo ma krasne ryby, nekdo krasne akvarium. Preci o tom to je. K cemu by bylo, kdyby kazdej pouzival naprosto stejny typ filtru, kazdy krmil presne jako druhej a kazdej mel stejnou sestavu ryb? Preci je to o tom, ze kazdy ma neco, ale podeli se o tech zkusenostech. Kdo takovy pocit nema, podle mne by mel zapomenout na fora o tlamovcich, zalozit si sve stranky a kazdy jiny nazor smazat. Omlouvam se ze jsem vam vzal 2 minuty casu, nez to prectete :), ale musel jsem :)

lubnek

VLOŽIT ODPOVĚĎ