Malí pestřenci ve velkém akváriu
Dobrý den.
Po dlouhé době se dost možná budu vracet k akvaristice a měl bych na Vás dotaz.
Dovolte nejprve krátký úvod. Před více než třiceti jsem několik let choval hodně ryb v několika akváriích doma a chodil do akvaristického kroužku, tak nějaké úplné základy snad ještě mám. (A dodnes se mi o rybkách často zdává. :) ) Tehdy mě jednoznačně nejvíce zaujaly různé cichlidy, přičemž ještě mnohem víc než jejich vzhled mě bavilo chování kolem tření, obrany teritorií, budování sociálních hierarchií apod. A zjistil jsem, že to lze (pochopitelně) dobře pozorovat i u malých cichlid. (Měl jsem tehdy mj. Cichlidky Ramirezovy.) Pokud se k návratu skutečně rozhoupu, tak bych řekl, že tak za rok, ještě samozřejmě do té doby chci co nejvíc věcí nastudovat, už se chci vyvarovat hloupých chyb.
Uvažuju o tom, že bych jedno z akvárií mohl zřídit celkem velké, plocha dna by mohla být 200 x 60 cm. Zvažuju zatím několik možností, jakými cichlidami bych ho mohl osadit. Jedna z možností jsou malé cichlidy z Tanganiky, většinou pestřenci. Říkám si, že v tak velkém akváriu by spolu mohlo vyžít několik druhů s rozdílnými způsoby chování a mohlo by mezi nimi docházet k zajímavým interakcím (které bych třeba mohl občas i trochu „přiživit“ nějakým přeorganizováním úkrytů apod.). Mile rád bych pomocí dekorací udělal akvárium opravdu hodně členité se spoustou úkrytů, nejde mi moc o takovou tu klasickou krásu, ale o to, aby ryby byly pokud možno spokojené a já abych mohl pozorovat něco pokud možno pořád trochu překvapivého, přičemž mi samozřejmě nevadí, že na ryby nebude vidět pořád, že se budou schovávat.
Koukal jsem např. po těchto druzích:
Neolamprologus similis
Neolamprologus pulcher
Altolamprologus sp. Compressiceps Shell
Anomalochromis thomasi
Neolamprologus caudopunctatus
Julidochromis transcriptus
(To už je, koukám, šest, to mi samotnému přijde trochu hodně, ale nevím...)
A teď konečně ten dotaz, resp. dotazy: kolik druhů podobných ryb byste považovali za únosné? Není ten nápad využít cca 600litrové akvárium takhle, nějak zásadně pochybený? Docházelo by k nějakým zajímavým interakcím mezi druhy? Nějaké komentáře k případnému nasazení těch konkrétních uvedených druhů, případně nějakých jiných?
Předem děkuju za případné odpovědi.
kalo
Pro velký úspěch připojím ještě další várku dotazů, týká se druhé hlavní varianty, kterou zvažuju.
Víte někdo něco o možnostech chovu Astatotilapia burtoni spolu s nějakým druhem či druhy z Viktoriina jezera? S jakými by to mohlo jít? Mohlo by to jít s Astatotilapia nubila? (Kdyby byla nádrž dost zarybněná?) Hrozí křížení mezi těmito dvěma druhy? A hrozí vážne mezi A. burtoni a rybami z „Viktorky“, které se jí -- aspoň v samčí půlce -- na první pohled dost podobají? Je 600litrová nádrž na případný chov A. burtoni spolu s nějakými z Viktorky dost velká?
A trochu zvlášť: dokážete odhadnout, zda se v nejbližších letech může na trhu zase objevit Haplochromis phytophagus? Nebo ho snad někdo dokonce chováte? (Podle toho, co jsem zatím dohledal, je o dost menší než A. burtoni a jí podobné ryby, a asi by s nimi dohromady nešel, ale pro jistotu se taky ptám, zda nevíte něco bližšího.)