Moje prvotina

Zdravím! Nechci tady nikoho obtěžovat s tím co mám nebo nemám doma. Spousta z vás má určitě lepší. Bohužel nevím o nikom, kdo by mi dokázal říci jestli něco dělám špatně. O některých nedostatcích vím. Např. klasická chyba, že jsem si koupil různé rybičky, o nichž jsem věděl jen to, že se mají chovat v nádrži se stejně velkými tlamovci (typická stručná charakteristika jednotlivých druhů). Další problém přiznávám "SYNDROM NOVÉHO AKVÁRIA". Nakoupil jsem ryby a v prodejně mě ujistili, že i oni používají bublifuk a stačí. Nicméně po dvou měsících přemýšlení a studování různých návodů jsem "zbouchal" dohromady něco takového. Snažil jsem se vzít si z každého to nejlepší. Např. pod akvacitem i když to není vidět, jsou přilepeny dva proužky skla, aby neležel na dně (okoukáno od p. Zídka). No dost keců, děkuji za pozornost a teď s chutí do mě.

Burdis

Moje prvotina
20.8.2010 20:44

To s tím polystyrenem není ani tak zlepšovák, jako spíš záplatování takového nedostatku. Asi se někdo diví proč jsem použil jako médium pro osídlení zelené nenabarvené vojáčky :-) No,.. zkusit to můžu ne ? http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=57 Abych nezapoměl, výkon čerpadla je uveden 350l/h, což splňuje oběh vody cca 2x za hodinu.
Moje prvotina

Burdis
21.8.2010 6:05

Tak, nevím proč je akva na podlaze? Výběr osádky je špatný, počet ryb je malý- tlamovci jsou hejnové ryby.. viděl jsem tam auratusy-ryba do aspon 300l. No a v neposlední řadě máš hodně písku, doporučil bych Ti nechat vrstvu jenom 1 cm. Jo k té osádce.. tu bych asi vyměnil... dal bych tam jenom menší druhy mbun,a le to je taky dost matoucí.. jinak bych to sand viděl na šnekáče..

diskoclub
21.8.2010 7:38

Ta dlažba se mi celkem líbí,jen bych dal na zed jinou barvu než bílou.K akva dokud nebude komplet hotové,na stojanu,s krytem,se správným osvětlením a vhodně zvolenou osádkou se snad nemá cenu ani vyjadřovat.Snad se ti podaří potom udělat i jeho kvalitní fotku.

L.Čech
21.8.2010 7:42

Na podlaze to je z jednoduchého důvodu. Nedávno jsem si dodělal podkroví a teprve se zařizuji. Dokonce ještě ani nemám kuch. linku :-). Samozřejmě jsem se už díval po návodech na výrobu stojanu. S těmi rybami vím, že výběr není dobrý. Jenže teď je už splachovat do záchodu nebudu. Ryby mi rostou a vím, že to bude chtít něco většího + dokoupit něco do hejna (už žádný nový druhy). Je to moje prvotina (akva za láhev Rumu, filtr a pozadí samovýroba) a mám to spíš na vyzkoušení, abych u většího a dražšího měl už nějaké zkušenosti. Ale to s tím pískem, já myslel, že ho tam mám ještě málo. Vždyť nitrifikační bakterie se zabydlují i v písku, nebo ne ?

Burdis
21.8.2010 8:03

Burdis, nitrifikacni bakterie se zabydluji na povrchu vsech dekoraci v akvariu vcetne sten a zrnek pisku. Mohou zit jen na povrchu vrstvy pisku tj. tam, kde kolem nich proudi voda s kyslikem, takze jen 2-3 mm do hloubky podle velikosti zrnek (cim vetsi je sterk, tim hloubeji muze kolem kaminku proudit voda). Ovsem pro tlamovce je vhodny pisek o velikosti zrnek kolem 1 mm. Naopak ve vetsi vrstve pisku dochazi k nezadoucim chemickym procesum (o kterych se tu na foru psalo hodnekrat) a do vody se uvolnuji jedovatiny, ktere skodi rybam. Pisku urcite uber, staci slaba vrstvicka, jak uz Ti napsal Diskoclub, aby to ryby stacily prohrabavat. Ta cast akva s filtrem by chtela nejak zakryt, at se nemusis divat na molitan a armadu vojaku ;-) . Tak at se Ti to vsechno povede s tim vetsim AQ!

A+I
21.8.2010 8:58

Měl sis koupit balík polystyrenu ve stavebninách a hodit nádrž nahoru, Jak to budeš odkalovat a vypouštět vodu? Čerpadlem? To je nějak neprakticky.

Pavel 86
21.8.2010 13:10

Že se v písku bakterie neusazují, ale jen na povrchu, jsem se vážně nikde nedočet. Já jej klidně uberu, to je to nejjednodušší, protože těžší jej bylo přesejt a vyprat tak aby už nekalil. A což takhle nasadit piskořky? Prý se po nich už nemusí dno nikdy odkalovat. Neberu tu větu doslova. Ta část s filtrem, kde bude ukryto topítko, je plánovaná že bude zakryta. Proto jsem se ani s černým akvarijním silikonem nijak nepachtil aby to bylo hezké. Přemýšlím o něčem tepelně-izolačním. Co myslíte? Nakoupit balík polystyrenu --> skvělej nápad! Ale já přec raději počkám až bude ten stojan. Pak to přestěhuji do ložnice a do obýváku půjde něco většího. Zatím DÍKY VŠEM za reakce, a především za blahopřání od A+I

Burdis
21.8.2010 21:38

piskorrky a zadne odkalovani je nesmysl. Mam je ve dvou akvariich a odkaluju stejne. Ber je spis jako pomocniky pri udrzbe dna. Odkaluju mnohem vic. Jsou ale i lidi a chovatele, kteri piskoky nemaji radi. Z ruznych duvodu. Pro zatim zadny neni akrualni a delaji mi zatim jen dobrotu.

lubnek
24.8.2010 9:00

No já piskořky mám, a odkaluju opravdu jen minimálně

TomBr
24.8.2010 11:38

V některých akvariích piskořky mám, v jiných nemám. Neodkaluju nikde, protože mi všechno vezmou filtry :)

afra
24.8.2010 21:41

Afra - jakou mas vrstvu pisku v akvariich, kde jsou piskorky? Diky. :-)

A+I
25.8.2010 19:51

A+I: 0-5 cm :)

afra
25.8.2010 21:31

To je v prumeru 2,5 nebo mene? :-) My mame s Piskorkama neskutecne problemy. To, ze se zivi na rybich vykalech a tim padem je vlastne stehuji z povrchu pisku dovnitr do pisku, to by se dalo jeste korigovat slabou vrstvou pisku, aby to stacily ryby prohrabavat a nebo pak hloubkovym odkalovanim, jak to delam ja. Tim vsak hrozi nabourani biorovnovahy v akva. Nedavno se nam po takovemto hloubkovem odkaleni, kdy se vlastne bakterie z povrchu pisku dostanou dovnitr a zahynou tam, najednou objevily v 5 let zajetem akvariu cpavky. Sla jsem krmit Duboisi a voda byla sice po vymene, ale nejak divne byla citit. Udelala jsem test na cpavky a uz sla voda ven a doplnovali jsme ji vodou z akva od jinych Trofiku. Pri takovemto hloubkovem odkalovani vsak jasne vidite, co Piskorky vsechno natahaji dovnitr do pisku. Akva budem predelavat a tak pak rapidne vrstvu pisku snizime. Horsi v rostlinovem akvariu, kde musi byt vrstva asi 5 cm vysoka, akva je plne piskorek a to musim hloubkove odkalovat kazdy tyden a neverili byste, jak odkalovana voda z pisku je skoro cerna. Ale tohle vsechno mne nevadi tak moc, jako ze dost casto vleze nejaka piskorka k vrtulce ve filtrech a zastavi ho. Kdyz jsme zakladali Amazonku a akva pro Gibberosy, delali jsme vsechna opatreni, aby se tam nedostala piskorka. U Mob se to snad podarilo, u Geophagu ne, ale to jen ojedinele najdeme prazdnou ulitu uvnitr akva (nekdo tam ty piskorky basti), zato kdyz cistime filtr, je jich tam kvantum. My uz teda piskorky NO MORE!

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ