Nemoc -Aulonocara stuartgranti

Mám nemocnou rybu Aulonocaru.Chová se naprosto normálně v plavání i přijímání potravy,ale přes jedno oko má jakýsi bílý povlak.Nevíte co stím???Prosím o radu co nejdříve děkuji.

Míla

31.8.2005 12:47

Mým rybám (Astatotilapia nubila) se to stávalo v mém starém akva (120 l) pomněrně často. Nevým,čím to bylo způsobeno(možná se porvaly?) a za nějaký čas se to zpravila.Od té doby co mám velký akva (800 l) tak se to už nikdy neobjevilo. Můžeš bejt klidnej.

Ondráš
31.8.2005 18:02

Taky se to stava u mych ryb a zas tak neskodne to neni.Vetsina zdravych ryb to v pohode prezila ale jedna ryba prisla o oko resp.oko ji zustalo ale jenom jako nalepka- proste chybi ta cocka a nevidi na neho. Na netu jsem k tomu nasel toto:Ichtyobodo necatrix - bicikovec zhoubny Jedna se o bicikovce, jehoz telo je hruskoviteho tvaru, ma dva biciky smerem dozadu. Pokud opusti hostitele, do 20 - 60 minut hyne. Napada ploutve, kuzi, zabry ( dochazi k duseni ) a rohovku oka. Tyto napadene casti tela se zakali. Pokud je ryba silne napadena, ma na kuzi modrosedy povlak, ktery se loupe. To je zpusobeno zesilenim epidermis a nasledne vymizenim hlenovych bunek. Ploutve se slepuji a trepi, okraje ploutvi maji sedavy lem. Byvaji potize s recidivami. Zvysenim teploty na 30 - 32 stupnu bicikovec hyne. Lze tez pouzit malachitovou zelen ( 7 dni ), kratkodobou lazen v NaCl, methylenovou modr nebo manganistan draselny. Mene drasticke je pouziti trypaflavinu nebo chininchloridu ( chininsulfatu ) - ucinek jiz za 26 hodin.

Tom
1.9.2005 13:26

Moc vám děkuju za rady,Aulonocaru-samici.Jsem odlovil z hlavní nádrže.Asi po třech dnech,dával jsem do vody Preventin + sůl kuli desinfekci,se vše spravilo.Nemocné oko již od zdravého nerozeznám.Ryba je aktivní,čilá s chutí do jídla.Brzy už jí dám opět do hlavní nádrže.Myslím si že to byla spíše Ondrovavarianta,protože mám akva 250l a to není pro tlamovce žádný zázrak.Ale díky i Tomovi

Míla

VLOŽIT ODPOVĚĎ