Nové ryby k Pseudotropheus Crabro?

Dobrý den, prosím o radu – je možno ke skupině dospělých Pseudotroph. Crabro pořídit nové Malawi jiného druhu? Navíc do nepříliš velké nádrže? Nemám dlouhodobé zkušenosti s chovem (nepočítám-li gupky v dětství…). Rybky chovám 2,5 roku ve 160 l nádrži, na doporučení prodejce jsem měla včetně Crabra ještě další dva druhy (Demasoni a Saulosi – nevím, jestli to tehdy byla vhodná kombinace, ale všechny ryby vyrostly společně a povahově se snášely výborně); většina ryb ale zahynula před rokem během letní dovolené (překrmeno příbuzenstvem). V současnosti mám pouze 5 dospělců Crabro a v rodince ještě navíc 3 mladé, které rychle dorůstají a dnes mám dojem, jestli osm Crabříků není na takovou nádrž příliš (dnes už bych si pořídila určitě menší rybky nebo větší nádrž – člověk se pořád učí). Takže celkem mám tři dotazy: 1. Vejde se do 160 l další druh? U malých rybek jsme počítávali 1 litr vody = 1 rybka, ale jak to platí u těchto? 2. Snesou moji dospělci nový druh? Samec je agresívní hlavně při stresové situaci; když jsem naposled měnila vodu a reorganizovala kameny, tak celý následující týden honil samice, myslela jsem, že to nepřežijí. 3. Pokud 1.+2. = kladná odpověď, tak který druh Malawi by byl vhodný? Z hlediska povahy (a schopnosti přežít) a také z estetického (vzhledem k fádnosti barev bych preferovala něco do modra a rozhodně trochu menšího – líbí se mi např. Melanochromis Maingano…). Díky moc za pochopení a potencionální rady.

Sima

5.12.2013 23:49

Už i na ty Crabra je to hoodně malá nádrž. Takže ve všech bodech za mě NE. Doporučuju pořídit těmto rybám aspoň 400 litrů, jednak jim nebude tak těsno a druhak, do takovéto nádrže už by pak nějaký další druh Mbun mohl přijít.

wladys
6.12.2013 6:49

ak tam chcete mať viac druhov, tak si myslím že nádrž by mala byť o veľkosti najmenej 450-500L potom áno. Ale určite nič nepridávajte do tejto nádrže.

fishman
6.12.2013 6:57

To vo vašej 1. odpovedi-objem vody na rybku sa počíta: 1-2 litre na jeden cm ryby. Nie 1L na celú rybu

fishman
6.12.2013 6:58

sekol som sa, píšem rýchlo-myslel som v otázke:-)

fishman
6.12.2013 7:44

Sima Pokud ty ryby chcete chovat smysluplně a ve vhodných podmínkách,chce to větší akvárko(-: 1-U těchto ryb se jako vodítko vžil poměr 1 ryba,10 litrů vody(myšleno dospělá ryba). 2-Snesou,ale ve větším akva,do stávající nádrže bych nic nepřidával.Ten samec ty samice honil právě proto,že jste změnila interiér nádrže(přemístila kameny) a on si budoval a obhajoval nově vzniklé teritorium. 3-Nejde o to,aby ryby přežívaly,jde o to vytvořit takové podmínky,aby tam ty ryby spokojeně žily. Rada na závěr.Začněte tím,co jsem napsal v první větě!(-:Pokud tuto variantu zamítnete,nechte to tak.Pokud si větší akva pořídíte,potom se určitě řešení najde(-: zdravím

Vlastimil Šebesta
6.12.2013 10:44

No Vlasto nevím jak zrovna na Crabra je brán klíč 1ryba na 10l:-)).Tohle je snad největší Mbuna,která je,dospělý samec roste někde k 18cm,v přírodě je to 20cm,tohle jsou fakt obři,ale možná to jde v akvárku s vločkovou dietou udržet někde na 12cm,aby náhodou nepřerostly.

miran
6.12.2013 11:08

Miran Čau Mirku,jasně,napsal jsem to automaticky ke všem Mbunám,spíš jako nějaké vodítko pro tazatelčinu hrubou představu a ty Crabra jsem už jaksi zapomněl vzít v potaz.To mě ale neomlouvá,máš pravdu(-: Simo(nebo Simčo?),chtělo by to větší nádrž,pokud tu možnost a chuť máte,budete mít víc možností kombinací ryb a bude to lepší jak pro ryby,tak i esteticky pro Vás(-:

Vlastimil Šebesta
6.12.2013 11:33

Simo, jak často měníš vodu? A jaké množství?

dubici
6.12.2013 22:55

Přeji dobrý večer a všem přispěvatelům moc děkuji za názory. Teď jsem se aspoň utvrdila v mém podezření, že pro Crabra není moje nádržka vhodná. Popravdě řečeno, měla jsem toto neblahé tušení už po půlroce provozu, když rybky dospívaly a když můj bratr začal akvarijní obyvatele provokativně měřit pomocí teflonové pánve :-) Rozhodně jsem nikdy nechtěla rybky trápit, snažím se o každé své zvíře starat co nejlíp. Jen jsem byla naivní a důvěřovala prodavači, že rozumí svému oboru; v podstatě jsem celé akvárium i zařízení dostala od známého za odvoz, takže jsem jen vše znovu rozchodila a pak přišla do obchodu s tím, že mám daný objem, vysoké pH, tvrdou vodu, vápencové kameny a chtěla jsem, aby mi prodavač doporučil, které ryby tam dát a kolik. Kdybych tehdy líp prohledávala internet a našla tyto webové stránky, určitě bych takovou chybu neudělala. Takže měřítko pro ryby a jejich životní prostor teď znám – v podstatě jsem toho v dětství tak moc nemohla zkazit, mívala jsem jen paví očka a neonky, takže tam ta moje špatná míra 1 l = 1 ryba jakž-takž seděla… zase jsem dnes o něco chytřejší… Můj samec má délku cca 11 cm, tudíž můžu mluvit o štěstí, že tak moc nevyrostl, jak píše Miran. Další rybky tedy rozhodně nepořídím – otázkou zůstává, co s nynějšími. Prozatím si velkou nádrž nemůžu dovolit, nemám tolik místa – maximálně do sklepa a tam by z ní nebyl žádný estetický zážitek. V budoucnu bych to ale ráda pořešila. Dnes mám jen dvě varianty – nechat to tak a doufat, že ryby nebudou moc strádat a že další potěr bude přirozenou cestou eliminován (mimochodem, dneska jedna samice vypustila novou várku…). No a druhou možností je, že rybky nabídnu někomu s velkým akvárkem – bohužel ve svém okolí nemám žádné kontakty na chovatele cichlid; jestli ale někdo znáte někoho s vhodnou nádrží, kdo by měl o mé svěřence zájem a dobře se o ně postaral, prosím dejte mu echo na tuto diskusi, ráda mu je věnuju. Bydlím v okr. Hodonín nebo je můžu dovézt do Brna, kde pracuju. Ještě co se týče výměny vody – mám to trošku komplikovanější, protože doma používáme studniční a máme dost vysoký obsah dusičnanů, tudíž bych si s výměnou moc nepomohla… řeším to tedy tak, že měním větší objem (~70 l) méně často (cca 1x za 2 měsíce) a vozím si vodu z reversní osmosy, kterou získávám v jedné laboratoři. Upravím pH a tvrdost dolaďuji vápencovým štěrkem. Ale přípojku na vodovod už máme, tak asi ji zkusím zprovoznit a používat tuto – je lepší ji nechat odstát kvůli chlornanům? Jak dlouho, stačí přes noc? Ještě jednou díky za pomoc, budu nadále sledovat příspěvky a ocením každou radu.

Sima
7.12.2013 9:14

To Sima: měl bych o tvé ryby zájem- zakladam si novou nádrž s malawkama a rybám dám prostor. Pracuji v Brně , kde si ryby mužem předat. Víc na e-mailu: em.pe@seznam.cz

ondrášovi- MAJOR@N (mobil)
7.12.2013 9:22

Majoráne, aby ti pak ty 11 cm Crabra nepožraly ty mé čudly, co ti přivezu. ..;-)

wladys
7.12.2013 18:12

Ahoj Vláďo :-) No zatím mi je Sima nenabídla, ale neboj... mám více nádrží v práci. Tvé by šli do menší a pomalu dokončuji novou 450L na malawky :-) P.S. Nějak bch to musel pak řešit...

Major@n ( Ondrášovi )
7.12.2013 21:47

Ahoj Majore, děkuji za zájem, rybky Ti ráda daruju, právě jsem Ti poslala na email zprávu. A všem ostatním ještě jednou díky, myslím, že se tímto starosti o moje Crabra vyřeší nejlepší možnou cestou; jen bych teď ještě požádala o novou radu – co tam budu moct dát po nich? Prosím doporučte mi něco nenáročného, trošku barevnějšího (ať mají synovci a neteře radost) a hlavně něco, co už moc nevyroste :-) Přeji pěkný večer.

Sima

VLOŽIT ODPOVĚĎ