Optimální doba svícení

Můžete mi poradit jaká je optimální doba svícení pro tlamovce ? Mám problém s řasou na těch nejhornějších kamenech a chtěla bych zkrátit dobu svícení. Nyní svítím 13 hod. Děkuji

Lucinečka

5.12.2005 15:31

O jakou rasu se jedna? Hneda, zelena, cerna? Mas tam kytky?

ax
5.12.2005 15:46

Jde ti na akvárko denní světlo?

Killer
5.12.2005 19:12

Doba svísení je vždy duležitá hlavně pro kytky doba kterou uvádí v knížkách je min.10 a max.12 hodin.A stou řasou mají ostatní pravdu. Taky záleží čím svítíš a jak dluoho je to co si měnila zářivky.

zdenda
5.12.2005 19:16

Taková nechutná trávově zelená (světlá) řasa. Je dost vysoká. Tvoří se v ní bublinky. Je to hrůza, ale je to jen na horních kamenech, které vyčnívají z vody. Kytky mám - 10 ks Anubias. Denní světlo mi na akvárko nedopadá. Je asi 4 m od okna. Zkoumala jsem akvárko a ještě se mi zaříná objevovat taková tmavá řasa. Jsou to takové malilinkaté trsy - velikost do 4mm. Sem tam jsou na kamenech nebo na kytce. Zatím je jich málo. Mám přísavky thajský, ale těm to moc nejede. Nechtěla bych to řešit chemií. Raději bych omezila svícení a pod. Moc děkuji za rady !!!

Lucinečka
5.12.2005 20:40

....jestli ta tmavá řasa tvoří tzv.černé štětičky, musíš pravidelněji měnit 1/3 vody. Mě se začala tvořít při nedokonalé filtraci a během měsíce mi zamořila celé akva včetně kytek, které byly na vyhození. Zkoušela jsem i chemii speciálně na tuto řasu, ale byl to jen tahák peněz. Doporučuju PRAVIDELNĚ ČISTIT a odstraňovat napadené listy na kytkách!PS: na přísavku i na ancistruse je moc tvrdá.

Lucka26
5.12.2005 22:13

Připojuji se s prozbou o radu,mam úplně stejný problém ! Děkujem za rady !!!

Tom Pr
6.12.2005 10:20

Zkus toto........Parmička černopruhá (Crossochelius siamensis) žere i černou štětičkovou....
Optimální doba svícení

tatoch
6.12.2005 20:07

Děkuji za rady :-))) Parmičku si mezi tlamovce nechci dávat ... Nechci si Malawi míchat. Už jsem zkousla přísavku - ale díky za radu ! Vodu měním pravidelně 1x týdně a víc než půlku ... Snad se ta štětičková řasa úplně nerozleze nebo padnu :-((( A co to svícení ? Kolik hodin svítíte ? Díky moc za rady ! Akvárko miluju a nechci být zoufalá z řas ! Lucka

Lucinečka
6.12.2005 22:55

Ta zelená vláknitá řasa je s největší pravděpodobností nějaký druh rodu Cladophora, tvoří dlouhá zelená vlákna. Příčinnou jejího růstu je především nadbytek světla (to vysvětluje, že ti roste na horních kamenech). Ten hnědý povlak jsou pravděpodobně ruduchy, naopak rostou na zastíněnějších místech. Ruduchy jsou problematické, špatně se odstraňují, ryby je nežerou. Obecně růst řas ovlivňuje intenzita a spektrální složení světla, chce si to pohrát se zářivkami a vychytat vhodné složení. Dalším významným faktorem je proudění vody, nadměrné proudění výrazně podporuje růst řas. No a asi nejpodstatnější je množství živin, hlavně NO3-. Chce to pravidelně vyměňovat vodu, ale pozor čerstvá voda může již sama obsahovat značné množství dusičnanů. Např. v Polabí je ve studních z hlediska chemizmu vynikající voda na Malawi, ale často obsahuje značné množství dusičnanů. Takže výměna vody, která svědčí rybám (čerstvá voda neobsahuje NH4+ a NO2-) může podporovat růst řas. Co tedy dělat: pravidelně měnit vodu, optimalizovat intenzitu a světelné spektrum svícení, optimalizovat filtraci a proudění vody a hold jednou za čas je potřeba řasu mechanicky odstranit. Hodně štěstí a nevěš hlavu akvárium bez řasy by bylo divný sterilní!

pivo
7.12.2005 9:11

PIVO MOC MOC MOC MOC MOC DĚKUJI !!!!!!!!!!!!!!!!! LUCKA

Lucinečka
7.12.2005 17:57

Ta parmička sice moc k tlamovcům nejde, na druhou stranu může posloužit dobré věci a jít o dům dál:-)

supina
8.12.2005 0:36

A na zelenou rasu taky pomuze min krmit. Nedej jim 2-3 dni nic a uvidis, jak zacne mizet.

ax
9.12.2005 14:33

Já jsem jen tak na zkoušku dal do akvárka jeden kámen obrostlý štětičkovou řasou a Labeotropheusy ho dokonale očistily.......teď je mi jasné proš tam nemám štětičkobvou řasu......je to tak jak říká AX nesmí se moc krmit a ryby se do řasy pustí.....zelenou mi okusujou všechny mbuny.A taky jim v tom pomáhají okružáci.

wladys
11.12.2005 12:30

Hm. Četl jsem zde rady a zkušenosti a moc tomu nerozumím. Já mám akvária v tmavé místnosti, akdyž chodím do práce tak tam svítím tak 4 hodiny denně. Mám tam krásně zelenou řasu. ( jedině v případě dovolené mizí, protože nesvítím). V obyváku mám akva naproti okna, svítím taktéž a nikdy se mi tam řasa neobjevila.

Vasil
18.12.2005 14:33

Je možné svítit rybám a rostlinám úspornou žárovkou?

Dan
21.2.2007 18:49

v akváriu,i když tam svítím amám ho bliýko okna,tak se mě na skle i na umělýchn rostlinách dělají černé fleky. Jsou mazlavé a musím je kartáčkem umývat z rostlin.Prakticky je mazlavá každá rovná plocha. Nevím jestli to svinstvo patří mezi řasy. Když jsem měl rostliny živé tak mě postupně hynuly. Kdýž jsem je umýval tak s nich tekla špína ale stejně to pomohlo jen na chvíli.

olda

VLOŽIT ODPOVĚĎ