Optimalni pocet dospelych tlamovcu do 210 litru?

Ptali jsme se nekolika chovatelu a dostali jsme prekvapive ruzne odpovedi - od 10 az do 28 ks. Jedna se o ryby, ktere meri dospele prumerne 10 cm. Auratus, Electric Yellow, Saulosi, Acei, Demasoni, Socolofi, 1 par Ice Blue Zebra (Metriaclima Greshakei), Aulonocara.

A+I

19.11.2005 12:05

do 200l bych dal tak mezi 15-20..víc ne.Co se týká složení....tak to taky není ideální...dávat k aurátusům aceikám(ty rozhodně dorůstají přes 15cm) a demasonkám.... klidné až plaché alunokary??

wladys
19.11.2005 12:27

Do 200l akvárija bych dal makximálně tak 10 kusú v poměru 3 samce na 7 samic a to jen jeden druch platí zásada ryba o velikosti 10 cm je potřeba 15 a více litrú na rybu a taky někdy patí méně znamená více ryby nebudou tat agresivní mezi sebou a samička s jikrami bude mít více klidu

Zdenda
19.11.2005 14:00

...no právě že u Malawi je pro snížení agresivity lepší větší počet ryb více druhů,ale je třeba dobře vybírat druhy(agresivita,velikost,potravní nároky)....do 200l 15-20 ryb ve velikosti 10cm a doporučuju více druhů....pokud se majitel rozhodne pro jeden druh...rozhodně doporučuji klidnější saulosky,nebo socolofi...pokud by v tomto akva udělal jednodruhové..např demasoni.....tak mu v akva brzo zbyde jeden nejsilnější samec...toliko má rada dle mých zkušeností. Ještě k tomu počtu...hodně často se v Malawi nádržích,právě pro snížení agresivity praktikuje přerybnění nádrže,pak je ale nutné zařídit kvalitní filtraci a dodržovat pravidelné výměny vody. Přidávám obrázek jak takové přerybnění může vypadat ve velké nádrži.
Optimalni pocet dospelych tlamovcu do 210 litru?

wladys
19.11.2005 14:07

do takoveho akva se opravdu da dat 10-28 ryb, ale vsechno ma sve podminky.15 ryb by bylo optimalni 3 druhy vzdy 1+4 . Ale je jich tam taky mozno nacpat 30, samci si nemaji sanci udelat teritorium, spolecnost bude velice rusna,slabi a nemocni ihned padnou.Nutnost velice kvalitni filtrace a velice caste vymeny vody.Ja osobne bych jich tam nedaval vic jak 20 a to ve 4 druzich 1+4 .Vynechal bych demasoni a vybral bych bud auratus nebo socolofi - ne oba druhy.Takto by mel byt v akva klid.

Tom
19.11.2005 21:15

Diky za odpovedi. Vime, ze Aceiky dorostou az 15 cm, ale jsou tam jen tri, ale zase Demici a Saulosici jsou mensi. Proto jsme napsali PRUMER 10 cm. Nam chovatele doporucovali to same, ze pro snizeni agresivity je lepsi vice ryb. Zatim jich je tam 20 (1 kluk a 2 holky od kazdeho druhu)- druhy, ktere jsme uvedli, krome toho paru zeber. Paradox je, ze nas Peacock Eureka Red je nejdominantnejsi samec. Prohani vsechny a ze vsech nejvic Aceiky. Jeho samicka byla z neho tak vystresovana, ze radej umrela. Pry bez samicky by ted nemel byt agresivni tak moc. Vsechny druhy Aulonocara Jacobfreibergi dokazou totiz byt pekne agresivni. Samec Auratus je zatim klidny. Je sice pravda, ze nejsou vsichni jeste uplne dospeli (maji mezi 7 az 9 cm), ale zatim se snaseji vsichni velice dobre. Libi se nam ty zebry, ale nevedeli jsme, jestli je tam muzeme jeste pridat a tak jsme se zeptali na vas nazor. Mame velice dobrou filtraci - obsah se prefiltruje 8 krat (1600 litru) za hodinu. Na jare jim chceme koupit akvarium 350 litru a do stavajiciho zkusime nekolik mensich, mene narocnych druhu z Tanganyiky. Tak co myslite, do tech 350 litru bude 30 ks dospelych tlamovcu OK nebo radeji min? Chceme totiz, aby spolu vyrostli a byli na sebe zvykli nez poradne dospeji.

A+I
19.11.2005 22:42

Podle mne je do 350 l 30 ks akorat.Ze acei vyrostou vic nevadi,obyvaji totiz volnou vodu kde ostatnim teritorialnim rybam nevadi.Spise nez bych pridaval dalsi druhy tak radeji pridejte vice samic ke stavajicim druhum.Pri kombinaci 1+2 budou samice dost trpet zajmem samcu.Filtr bych stahnul na daleko mensi prutok,neni ucelem aby vodu cistil,ale aby hlavne udrzoval biorovnovahu, coz pri tak velkem proudeni vody neni ono.A mate dobrou sanci chytit stetickovou rasu.

Tom
20.11.2005 10:59

Dekujem, Tome. Mas pravdu, za Aceiky plavou vetsinou nahore pod hladinou. A ten Auratus, zatim jako jediny, ma holky tri. Jinak stetickovou rasu nechceme a ani jsme ji nikdy nemeli, ale kdyby nahodou, plati na ni jedine snizit prutok vody? Jakou ma ta rasa barvu? At vime... To torontsky akvarium jsme videli na web uz driv. Byt rybou, tak z toho dostanu urcite klaustrofobii.

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ