Poprali se mi samci

Samci/zebra/ měli nějaké boje a jeden z nich to dost odnesl. Má potrhanou osasní ploutev. ˇSpatně plave. Je čilý, žere, ale ten pohyb - nic moc. Nevím jestli to mám nechat přírodě nebo samečka usmrtit. Prosím o radu zkušené, nechci ho zbytečně trápit.

akrab

14.12.2008 17:40

Jestli je čilej a žere,tak nebude na umření......... Já to většinou řešil velkou síťkou,kterou jsem s rybou nechal ve společném akva,abych neriskoval ubijí při vrácení.....ostatní ryby na něj nebudou moci a nechají ho a zároveň bude ve skupině,takže je větší šance,že se do ní potom lépe zapojí,ale i to je otázka.......jestli ho pak druhý samec nechá napokoji.

memeo
14.12.2008 20:58

Asi by to rozdejchat mohl.Obávám se,ale že ho to bude čekat po zhojení co nevidět.Přišel jsem tímto způsobem o několik ryb.Záleží taky na velikosti akvária a možnosti úkrytu.Hodně zdaru!

RUMburak123
14.12.2008 23:36

...tohle je přesně důvod proč se mají Mbuny chovat ve velké skupině.Agresivita by se rozmělnila mezi více ryb.Sice se i tak občas ryby poškádlí,ale útoky nejsou tak tvrdé a hlavně nejsou mířeny stále na tu jednu slabší rybu. Má zkušenost je ta,že pokud samec už jednou podlehl má to spočítané.Můžeš ho klidně nechat někde mimo,ať se dá do kupy,ale jakmile se vrátí do skupiny dopadne stejně,né-li hůř.

wladys
15.12.2008 8:56

zebra samec mi jednou uhoněním palval břichem nahoru.....tak jsem ho dal do 25L kde byl sám jestli to rozdejchá....a hele odpoledne když jsem přišel ze školy tak plaval a žral....Takže vydrží hodně ale dal by jsem ho do jiného aqa...

tlamík
15.12.2008 12:01

Dobrý den, přesně jak píše Wladys. A s tím navrácením samce je to také částečně pravda, zejména pokud je to velký samec, který konkuruje už svou velikostí ostatním dominantním. Pokud se o vrácení takové ryby chceme pokusit, je nejlepší přidat do nádrže podobně velkých ryb (nejlépe i dalších samců) rovnou více a navíc výrazně změnit pozice kamenů a jiných předmětů v nádrži, aby si domácí samci museli hledět nového budování teritorií. Ani tak ovšem není úspěch zaručen.

Miroslav Kraut
17.12.2008 10:20

To akrab: Také se mi to stalo předevčírem. Nebyl jsem doma - hory Pec p. Sněžkou a přítelkyně mi to volala. Mám stejně velké samce R/R , red Fin a R/B. Posledně jmenovaný prohrál souboj i když v aq mám dost úkrytů po celé délce 160cm. Jak tuhle situaci řešit - odlovit - špatně, bude se to opakovat, neodlovit - doufat že se zregeneruje samec v nádrži - již několikrát se samci zregenerovali a dokonce si i vyměnili roli dominance. Řekl bych že se tohe nedá ovlivnit. Přírodu řídit prostě nejde - to si jen člověk namlouvá...

Ondrášovi
18.12.2008 11:12

Dobrý den, myslím, že přírodu ovlivnit jde, právě to předvádíte a v dost negativním smyslu. Chováte v jedné nádrži odlišné geografické rasy jednoho druhu. Je v tom nějaký určitý záměr. Udělat co nejvíce kříženců a dále je rozmnožovat mezi ostatní chovatele? Omluvte prosím mojí přímost, ale některé věci mně osobně vadí a tak se k nim prostě musím vyjádřit. Třeba to pomůže někde někomu jinému v jiném chovu.

Miroslav Kraut
18.12.2008 19:08

Tak z těma křížencema jste to trefil.......i proto mám chovné ryby rosděléné po druhu...chtěl bych jich více,ale není prostor.......ale raději méně čistých,než více bastardů. S tím plně souhlasím....a že se najdou různé varianty bohužel i ve zverimexech,což jsem se už i občas přesvědčil osobně,tak to my asi neovlivníme...lidi to koupí...neznají to,je to krásně barevné,tak to koupíme..časem zjistí,že to je tohle a tohle v hromadě,ale více je to podobné tomuto,tak případné mladé prodají dál s názvem více podobného druhu a pak už to jen jede. Takže přírodu v akváriích ovlivňují lidi hodně....i když třeba neúmyslně,ale ovlivňují....

memeo
18.12.2008 21:11

Zdravím všechny. A budu se snažit odpovědět na reakce podemnou.Takže jsem odpovídal na souboje samců - co jsem myslel tu přírodu a souboje mezi samci u těchto ryb jsou prostě v přírodě běžné, to mi snad neupřete. P. Kraut píše jiné téma. Za osádkou mého aq je moje nevědomost. Učím se a příště to již neudělám. Vidím že lze namýchat osádku velmi pěknou i rozličnou - nehrozící křížení. Své křížence jsem již zkrmil a nebo je nehodlám prodávat či šířit pod falešným názvem. Ale teď bohužel a zatím ani výhledově nemám možnost druhého aq . Mám teda ještě dvě 72litrové, ale tam jsou v jednom prcci m. aureatus a lab. yellow - ty snad kříženci nejsou a v druhém mám 2ks red parotů, takže místo není. Do wc je nevyleji. To memeo: svou situaci bych řešil v tomhle případě jako ty, ale nemám takovou pěknou minipěstírnu. Bohužel teď nevím co s tím - poradíš? Takhle ovlivňovat samo přírodu nechci.

Ondrášovi

VLOŽIT ODPOVĚĎ