Poranění po soubojích ---> Existuje léčba?

Sláva nazdar!! Pročítal jsem jsem téma na léčbu akvarijních ryb, ale nenalezl jsem jednoznačnou odpověď na problém poranění ryb. Určitě se stává i vám, že se zejména samci mezi sebou porvou. Zpravidla to poražený jedinec přežije, ale zůstane se třesoucí někde v koutě živořit a zpravidla do druhého dne zřejmě vlivem vykrvácení nebo nevím čeho zemře. Dříve než se uchýlím k nějakým pokusům např. s Manganistanem draselným nebo něčím podobným se předem zeptám. Máte nějaký fígl jak zabránit těmto úmrtím?

Burdis (Miloslav Burda)

16.6.2011 20:54

neumírají-li na následky zranění , tak je to vlivem stresu a na to je nejlepší na nějakou dobu odlovit zraněnou rybu do plovoucí porodničky , nebo odlovit soka jenž jí to způsobil.

Dvorak
16.6.2011 23:44

Většinou se,ale stane,že po vložení zpět zase dostává na frak,proto je dobré mít těch samců aspoň 5.jinak souhlasím,s Dvorakem,že příčinou je právě stres,který tu rybu zabije,ono to vycítí osádka akvárka,že dotyčný je slabý a pak už ho většinou drtí všichni.

miran
18.6.2011 9:42

Samců mám dost od každého druhu. Vůbec mám celé akva mírně přerybněné, aby se agresivita roztříštila. Pomuchlaného si už nikdo nevšímá. Takže tím, že by oslabeného ostatní dorazili, to není. Asi je to nevyhnutelné. Nikdy je nevidím se nějak moc prát. Spíš když přijdu třeba z práce tak už vidím, že se některý jedinec asi rána nedožije. Jsou cca rok staří a puberta nebo dospělost s nimi mlátí. Úkryty nepomohou, protože tady jde o rivalitu, nikoli o pronásledování slabšího jedince. Možná že nemám ideální složení akva, ale tím to taky asi není, protože většinou se prohánějí mezi vlastním druhem.

Burdis (Miloslav Burda)
18.6.2011 10:32

No tak potom umírá na následky zranění a tam už nepomůže žádný medikament , svoje ryby musíte pozorovat a pak jim porozumíte. Kolik druhů ryb a v jak velké nádrži chováte? Ono problém je možná vtom , že silnější samec ne až tak agresivního druhu zabere větší část nádrže a potom se zmenší prostor pro ostatní menší agresivnější ryby kde se to šarvátkami jen hemží, mluvím o mbunách nevím jak je to trofíkama

Dvorak
19.6.2011 2:44

Tento problem jsem řešil dříve, že dominantní Aulonocarák si zabral 2/3 akvárka pro sebe. Nyní mám akva 450 litrů a není tam pozadí, že by rybám ubralo nějaké další litry. Žádná ryba si nedovolí vládnout ostatním. Podle chytrých hlav je můj nejagresivnější druh M.Auratus, ale ve skutečnosti jsou mezi sebou nejhorší Labidochromis Mbamba.

Burdis (Miloslav Burda)
19.6.2011 10:41

melanochromis většinou nesnáší ryby které jsou větší než on sám

Dvorak

VLOŽIT ODPOVĚĎ