Prosim o radu.

Dobry den,potreboval bych poradit s nasledujicim problemem.Mam dospele ilangi wf v 500 l akvariu,kdyz se vytrou nikdy nevydrzi po nekolika dnech to sezerou, a jeste,jestli je normalni ze dominatni samec pozira jikry behem treni,pak na samici toho moc nezbyde...dekuji za vase rady. ps:voda 8ph,8gh,14kh.

MARCOPOLO10

1.11.2014 15:07

Dobrý den, ne, není to normální, velmi pochybuji, že jsou to ryby WF. Obraťte se s dotazem především na toho, kdo vám je prodal. Zdravím.

mirek kraut
1.11.2014 16:12

Normální to rozhodně není, Může to být způsobeno např. stresem, krmivem, čistotou vody ,individualitou toho samce - co ho dát bokem a nechat třít jiného. Kolik ryb máte v nádrži a jsou tam i jiné druhy ? HD

hynek dařbujan
1.11.2014 20:42

Dekuji za vase odpovedi pro MK:Kupoval jsem je v nemecku u Hesse.Pro HD:Mam jich tam 20, voda je v poradku,krmivo sera plus nekdy mrazeny,toho samce bych nerad dal stranou ponevadz je nejhezci(barvou do zlutaoranzova),dam mu jeste sanci...uvidim.Kazdopadne vam Dekuji

MARCOPOLO10
1.11.2014 22:35

Škoda že jsi je kupoval od Hesse, kdyby si je překoupil od MK, tak by se třeli jedna báseň, protože tady pan mistr profesor by je to naučil. :-)))) Poslechni co ti radil Hynek a když se to bude opakovat, dej samce do separace. Jedná se zřejmě o individualitu tohoto jedince. Rybu je ovšem vhodné umístit k nějakým jiným trops nebo tlamkám, kde bude fungovat podobné sociální chování a nebude hrozit křížení. Dále bych doručil při oddělení ryby a přidání do joné nádrže dodržet jistá pravidla, jak přidávat dospělé ryby podobného tepmeramentu a chování k jiným skupinám, aby nedošlo ke štvanici a následným jatkám. Po nějaké době, cca jeden až dva měsíce, můžeš samce zkusit vrátit, opět za pomocí fíglů s umisťováním ryb do skupiny a třeba si opět vydobude alfa pozici a jeho špatné třecí manýry pominou.

hr:-)
2.11.2014 0:45

MARCOPOLO10: skús ako už bolo spomenuté odoviť toho samca. Na jeho miesto veľmi rýchle nastúpi ďalší jedinec a prejavý sa to aj na jeho sfarbení. Mal som tiež hejno WF Ilangi a musím uznať, že s nimi bola docela zábava. Nejaký čas sleduj správanie rýb a možno príde čas inzerovať, neskôr pochopíš ako som to myslel:) MK: môžem mať dotaz? Koľko ks F1 Ilangi máte v súčasnosti na predaj?

Marin
2.11.2014 14:18

Diky za rady a pripominky Hr a Marin,za par dni budu mit vetsi akva, okolo 700 litru tak je prelovim tam a uvidim(budou tam s duboiskama).Pozdeji vam reknu jak to dopadlo,jeste jednou diky.

MARCOPOLO10
3.11.2014 11:27

Normální to není, ale stává se to. Už sme to tu popisovali. Samec u mě tedy nikdy jikry nežral, ale samice nosily podle plotu. Měl sem ve finále ca 45 ryb, z pěti ruzných zdrojů:-)), jak byly peníze, tak jsem postupně rozšiřoval skupinu, 3ks byly F1, zbytek WF, i z německa.... Z pěti vytřenejch samic to donosila tak jedna, a nebyla tam samice, která by donášela pravidelně- třeba dva výtěry ok, třetí sežrala.., většinou to sežraly do pátého dne. akvárko 600 litru, bylo jedno, jestli tam ty ryby byly samy nebo s Maswama..., at jsem dělal s vodou co jsem dělal, na výsledek to nemělo žádný vliv. nakonec jsem je poslal do pryč a jsem štastný:-)) Napadá mě jediná věc- jestli ty ryby jsou spolu kompatibilní- jestli to prostě nejsou smíchaný chilanga, golden chisanse, Ilanga orange, yellow, jak to zrovna nachytaj a namixujou.. ale stejně tak mi blbě nosila echt žlutá samice s echt žlutým samcem, prostě nevím.

Martin_Parizek
3.11.2014 11:56

Martine, už sme to spolu v minulosti rozoberali. U mňa to bolo zase o niečom inom. Pri mojom WF hejne Ilangi, samice mali pravidelné výtery o počte 12-15 ks ikier. Nosiace samice však boli schopné ihneď po výtere hltavo prímať potravu /niektoré o niečo neskôr - spravidla však do 3-5 dní/ čo malo za následok stratu znášky. Pri pokusoch o odlovenie a vloženie samice do zvlášť nádrže /bez prístupu k potrave/, prípadne selektovanie do koša v spoločnej nádrži to malo za následok pravdepodobne zvýšením pôsobením stresu stratu znášky. A tak dozrel čas na predaj... Boli to krásne ryby a dlho som ich nechcel dať preč, ale dnes už v ich nádrži pláva hejno WF Bulu /lokalita Siyeswe/.

Marin
3.11.2014 12:03

Marin: ano, to jsem zapomenul, nekteré samice taky hned přijímaly potravu, přesně jak píšeš... já mám místo nich ca 60 masew:-))

Martin_Parizek
3.11.2014 17:22

Tak me to delal taky,druhy den po vytreni hltave zerou.(Pärkrat jsem je zastihl pri vyteru a napocital jsem az 25 jiker a to jsem je nevidel od zacatku!) Pro MP:kompatibilní,je pravda kdyz jsem si je vybiral zdalo se mi ze nektere ryby byli jinebral jsem si od neho jenom do zlutaoranzova vybarvene.Rekl bych,ze na tom neco bude.

MARCOPOLO10
4.11.2014 13:02

Pro marin: všechna jsou zamluvená. Pro MP: být šťastný z toho, že se zbavím zrovna jedné z populací, kde je až na neurčito vyhlášen nyní zákaz lovu??...nevím, nevím... Marcopolo10: napište mi případně na mail, pokud chcete, mohu Vám poskytnout ještě pár informací, zdravím. Miroslav.kraut@lovochemie.cz

Miroslav Kraut
4.11.2014 13:27

A co tím chtěl básník říct? Ilanga je ryba nahovno. WF se množí podle postavení měsíce a efjedničková raději vůbec ne. Jen blázni si tuhle rybu kupujou a když po čase všechny naděje na potomstvo pominou, tak se jich každý zbavuje a může být 100krát zakázaný lov. Osobní zkušenost!!

sprostáček
4.11.2014 13:41

MK: tak samozřejmě, že zákaz lovu nastal ca tejden po tom, co jsem ty ryby prodal, ale to už je život:-)) ale fakt mi to nijak nevadí, měl jsem je tuším 4 roky, od jara 2010. Z masew mám tak nějak mnohem větší radost, docela se třou, dobře se prodávají a hlavně jsou v akvárku mnohem líp vidět:-))-je tam tmavý pozadí. Jen se mi u nich uplně nedaří přirozený odchov, oproti Bembám se odchová zlomek mladých, přitom ukrytů (pro prcky) je tam víc. Asi jsou dravější. Ale to není nic zásadního. Ilangi si v budoucnu zase někdy pořídím, až na ně dostanu náladu:-))

Martin_Parizek
4.11.2014 20:09

k 7. již před několika roky jsem tady upozorňoval, že na lokalitě žije směska ryb, které se po vylovení třídí na Chilanga, Ilangi a Ilangi real. Byl jsem u odchytů tropheusů z mnoha lokalit, ale třídění podle zbarvení jsem viděl jenom u tzv.Ilang.
Prosim o radu.

Hynek Dařbujan
6.11.2014 13:49

To jak a jestli se nějaká populace barevně třídí někde v loďce na jezeře nemá naprosto negativní vliv na její případné rozmnožování v akváriu. Na mnoha nevhodných případech akvaristických diletantů bylo bohužel jasně dokázáno, že i příbuzné nebo sousední populace tropheusů stejného nebo blízce příbuzného druhu se mezi sebou bez problémů kříží, samičky potomstvo donášejí a to bývá zpravidla i plodné – bohužel. Takže upozorňuj tady na co chceš, ale pokud bys Ilangi několik let a opakovaně skutečně choval, tak bys tu nepsal jen svoje domněnky, ale věděl bys, že jejich zbarvení je prostě jen variabilnější, než u jiných tropheusů a kardinální vliv na jeho odstín má především stáří samotných ryb. Mladé ryby jsou prostě žlutější (byť již plně dorostlé a na začátku dospělosti) a postupným stárnutím více tmavnou a více červenají. Je to jev, který mi potvrdilo už více zkušených a dlouholetých chovatelů (i tady na webu) a zbarvení respektive fáze stáří rodičů prokazatelně nemá ale žádný vliv na barvu mláďat, která jsou v subadultním stadiu všechna bez výjimky žlutá. Takový je alespoň můj osobní poznatek u mých ryb. Je možné a dokonce pravděpodobné, že na lokalitě, kde Ilangi v přírodě žijí, je několik oddělených sousedních populací, které mohou mít mírně jiný nádech zbarvení tak, jak je tomu např. u sousedních populací třeba „Red Rainbow“, kde také nejsou všechny ryby zcela stejně zbarvené. Co a jak nazývají a třídí lovci nebo obchodníci je zavádějící a většinou právě jejich vinou je v tropheusech zmatek. Pokud se domníváš, že tu vznikne další nekonečné vlákno, kde se s tebou budu dohadovat o tvých teoretických domněnkách, tak tě musím zklamat. Je to vše, co jsem k Ilangám chtěl v danou chvíli napsat. Jenom jsi svou odpovědí opět doložil, že vzdělání, kterým se tu neustále jájovsky oháníš, ti nemusí být v akvaristické praxi nic platné, pokud máš mezery v prostém logickém uvažování, což jsi tu ostatně už mnohokrát dokázal. Tvoje nepřesnosti v údajích ovšem mohou být zapříčiněné i tím, že ty ryb prostě sám nechováš, ale přesně víš, jak to s nimi je. Někoho mi tím silně připomínáš. Má podobnou zkratku :-)

Miroslav Kraut
6.11.2014 16:13

Ilangi jsem choval v minulosti a chovám je i v současnosti. Vůbec jsem si nevšiml, že bych ve 14 psal něco ojejich rozmnožování. Nebo jsen slepý a nevidím to tam jenom já. Nevím jaké teoretické doměnky tady uvádím. To je spíše tvoje parketa. Myslím, že moje poznatky jsou zcela praktické. 1)chovám je taky 2) byl jsem na lokalitě kde se loví 3) viděl jsem jak je po odlovu třídí - na základně, protože se loví v noci Stačí to takto?

hynek dařbujan
6.11.2014 19:54

A jeden s podobnou zkratkou dodá, že odpověď mistra se mi zpočátku zdála až moc k věci a nezaujatá, ale v druhé polovině se ukázalo, že co se zdá je sen a že zdání klame, protože se naplno opět projevila mistrova choroba a opět a znovu předvedl co je mu vlastní. Každopádně si dovolím mistra dvakrát citovat z č.15 : JE MOŽNÉ DOKONCE PRAVDĚPODOBNÉ, že na lokalitě, kde Ilangi v přírodě žijí, je několik oddělených sousedních populací, které mohou mít mírně jiný nádech zbarvení tak, jak je tomu např. u sousedních populací třeba „Red Rainbow“, kde také nejsou všechny ryby zcela stejně zbarvené. .............................................. POKUD SE DOMNÍVÁŠ, že tu vznikne další nekonečné vlákno, kde se s tebou budu dohadovat o tvých teoretických domněnkách, tak tě musím zklamat. .............................................. Tak a teď k logice, kterou se ty bambulo Krautova oháníš. Nezastávám sde Hynka, (myslím že to zvládne s takovým jájou sám) ale reaguji na tebe, protože tvoje ješitnost a hlupáctví je do nebe volající a budu na tebe reagovat dokud se zde budeš jako hlupák presentovat a takto si protiřečit. Píšeš něco o doměnkách HD, ale to už ti sám vysvětlil a ukázal tak jakej ty si manipulátor a převraceč textu na svou pravdu :-)))) Potom sám píšeš něco o čem se domníváš, ale uvádíš to ve své nabubřelosti jako fakt. Ty srandysto! Já se jen těším, jak se zakrátko zase nevyjádříš do narůstajícího vlákna. :-)))))))))))))))))))))

hr:-)
7.11.2014 6:51

Ty hr ty jsi pěkný srandyyyysta, měl by jsi se jít pressssentovat někde jinde, kde Tě naučí mateřský jazyk Ty tupče.

RadekTnepřihlášen
7.11.2014 8:08

Toto vlákno se jmenuje Prosím om radu a tak bych taky jednu měl a to pro MK. Vytiskni si moji odpověď číslo 14 a také tvoji reakci v čísle 15. Zajdi s tím k psychiatrovi a papíry na hlavu máš jistý a možná i důchod k tomu. HD

hynek dařbujan

VLOŽIT ODPOVĚĎ