Pseudotropheus zebra red blue - může byt samec stejně zbarven jako samice?

Ahoj lidi, asi se ptám na hovadinu, ale setkal jste už někdy někdo s tím, že by samec Pseudotropheus zebra red blue měl stejou barvu jako samice? Od zkušeného chovatele jsem zakoupil tento druh, prakticky od počátku se největší samice projevuje dominantně, agresivně, teritoriálně. Nyní se zdá, že dostala kovově lesklý nádech a oproti ostatním samicím se ji postřehnutelně prodloužily špičky lemů ploutví. To, že mi honila menšího modrého samce mi nepřišlo dosud nijak divné, jelikož byl menší než všechny samice a tutíž jej od sebe odháněly všechny ryby, tedy i ostatní nedominantní samice. Nyní jsem však zjistil, že kromě té dominantní samice v akváriu všechny ostatní nosí. (Je to jejich první snůška a nosí den ze dne 5 samic). Že by otcem byl modrý samec mi nepřijde příliš pravděpodobné, protože ještě asi není pohlavně dospělý a navíc ho všechny samice neusále od sebe odhánějí a pokaždé, když ho v akvárku hledám, tak je někde v ústraní v úkrytech a vylézá zejména jen v době krmení. V akváriu mám ještě druhy lombardoi a aulonocaru OB, ale i když tam jsou samci ryb těchto druhů, tak se mi nezdá pravděpodobné, že by došlo ke křížení, protože ani jeden z druhů o jiný druh nejeví výrazný zájem. Co si tedy osobně myslím, že nějakým záhadným způsobem jsou mohl od chovatele zakoupit s Pseudotropheus zebra red blue a k tomu přimýchaného samce Pseudotropheus zebra red red, který má však úplně totožné zbarvení jako samice RB. Co si o tom myslíte vy? Možné by to teoreticky bylo, protože ten chovatel chová Zebry - red blue a red red, i když ochovy v nádržích měl oddělen, myslím, že u 1 cm mladěte se stejně nepozná, kdo byl rodič, kdyby náhodou oba odchovy zaměnil.

Jirka Kovář

28.2.2012 19:07

Tvá teorie je nejspíš pravdivá. R/B samec je prostě modrý. Malí samci R/B se dají poznat už v tlamě matky podle tmavé barvy. Pravděpodobné je, že se mezi R/B mladé přimíchal omylem R/R samec. Zkušený chovatel od sebe obě rasy (i samice) pozná i podle odlišné intenzity barvy a částečně i podle tvaru těla.

Vladimír Srp
28.2.2012 20:43

barva je naprosto stejná, jen ten tvar ploutevních praporů je trochu do špice, ale samce RB tam mám, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Jirka Kovář
28.2.2012 22:26

Já měl taky od zkušeného chovatele jen R/B zebry, ale za čas se mi z některých mladých samic vyklubali R/R samci. Myslím, že tyhle dvě formy už jsou tak geneticky promíchané, že ani chovatel si nemůže být stopro jistý, že má čistou formu...

Kozlik
29.2.2012 0:53

Opravdový chovatel(né množitel) tyhle formy pohromadě rozhodně nechová. Chovný materiál nakupuje tam, kde má jistotu kvality. M. estherae chovám už řadu let a nikdy se mě nestalo, že bych to měl takto domíchané.I samice red red a red blue jsou od sebe k rozeznání. Jirka Kovář má zcela jistě v akva do kupy obě formy což rozhodně nebude dělat dobrotu. Pokud to takto nakoupil, tak bych se i vsadil, že budou takto domíchané i samice.

wladys
29.2.2012 6:35

K č. 3.: Tady se nebavíme o hybridech, ale o čistých formách a u těch se rozdíl poznat dá. Na genetickou čistotu chovaných ras bych rozhodně nerezignoval, o tom totiž ta afrika je. Zkušený chovatel by ryby R/B, ze kterých se klubou R/R rozhodně dále nešířil!.

Vladimír Srp
29.2.2012 11:28

tak zkuste posoudit, samec RB je vidět zde http://wds.cz/tlamovci/fotoinzerce.php?obr=forum_56886.jpg http://wds.cz/tlamovci/fotoinzerce.php?obr=forum_56888.jpg http://wds.cz/tlamovci/fotoinzerce.php?obr=forum_56889.jpg

Jirka Kovář
29.2.2012 11:29

toto je 100% samice, aktuálně nosí

Jirka Kovář
29.2.2012 11:31

zde ještě je ještě jednou vidět nosící samice.

Jirka Kovář
29.2.2012 11:33

a zde je jedna z dalších původně samic RB, která se nyní spíše chová jako dominantní samec, co myslíte, mohl by to být samec RR?

Jirka Kovář
29.2.2012 11:41

a ještě jedna fotka samice, která by mohla být RR samcem

Jirka Kovář
29.2.2012 12:24

Wladys má pravdu že jsou namýchané. Obr 9 a 10 jsou samci red/red

mates69
29.2.2012 12:40

díky moc za názor, pomohlo mi to, zkusím je chovateli vrátit

Jirka Kovář
29.2.2012 14:52

Také se přikláním k názoru wladyse a p. Srpa, že jsou ryby nakřížené. Čistý dominantní samec R+R by byl v dominatním zbarvení světle růžový až skoro bílý. Chovat obě barevné rasy u vašeho dodavatele ve společné nádrži je hloupost respektive hrubá nezodpovědnost.

miroslav kraut
29.2.2012 15:59

v tom je právě trochu háček, byl jsem v jeho pěstírně, chovné jedince měl po druzích rozděleny do samostatných nádržích, tak přemýšlím, kde se u něj stala chyba

Jirka Kovář
4.1.2017 10:46

Muj samec i samice jsou cisto modre a i mlade mam vsechny modre. Toto foto samce
Pseudotropheus zebra red blue - může byt samec stejně zbarven jako samice?

sertini
4.1.2017 10:49

Foto samice
Pseudotropheus zebra red blue - může byt samec stejně zbarven jako samice?

sertini
4.1.2017 10:54

A poter. Me ryby jsou jaka forma. Ciste blue ne?
Pseudotropheus zebra red blue - může byt samec stejně zbarven jako samice?

sertini
4.1.2017 15:52

Podle barvy,tvaru těla jsouto callainos cobalt.

miran bez účtu
12.1.2017 20:20

Je to trochu jinak. V přírodě se na stejným místě vyskytují jak modří, tak červení samci, akorát červení samci jsou obvykle vzácnější. Takže chovat dohromady B/B a R/B formu není nezodpovědnost, neboť příroda takové formy nezná - chová všechny dohromady :) Krom toho, žádný druh Pseudotropheus zebra dnes už neexistuje. Když už, tak Metriaclima, nebo Maylandia zebra. Ty ale vypadají jinak, než vaše ryby. Pokud vám někdo prodá ryby pod tímto názvem, nemůžete mít vůbec tušení, o jaké ryby jde. Mohou to být klidně kříženci, kteří barvou odpovídají nějakémů původnímu druhu. Takže jestli vám jde o čistota chovu a chcete chovat ryby, které vypadají takhle, tak kupujte příště ryby Metriaclima, nebo Maylandia estherae a hleďtě na místo odlovu, protože v závislosti na něm se ryby liší. Nehleďte na barevné formy, ty příroda odděleně nedrží.

JendaBenda
12.1.2017 20:21

Koukám vlákno už je pěkně staré :)

JendaBenda

VLOŽIT ODPOVĚĎ