Tanganika - Tropheus

Přemýšlím o akváriu s Rybama z tanganiky o objemu cca 700 l, Líbí se mi tropheus duboisi a moori, různé varianty, snesou se spolu? Nebudou se křížit ? Kolik ryb by se v takové nádrži dalo chovat ?

Pavs

19.4.2015 20:19

Pavs Jasně,že se Tropheus snesou,navíc Tropheus Duboisi můžete bez obav z křížení společně chovat s jakoukoliv geogr.rasou(populací) Tropheus Moori.Do Vámi plánované nádrže klidně 70-80 dospělých ryb.Na Vašem postoji k potencionálnímu pořízení a chovu těchto ryb je mi sympatické,že se nejprve zajímáte o možnosti nežádoucího křížení mezi těmito rybami a nepořizujete si je bez rozmyslu(-:, tedy jenom podle toho,který druh,resp.rasa se Vám více či méně líbí. K tomu nežádoucímu křížení se dá samozřejmě napsat mnohem víc,momentálně si ale při Vaší volbě-Duboisi+Moori myslím,že je to zbytečné.V případě chovu dvou druhů(geogr.ras)doporučuji pořídit pokud možno obě skupiny současně nebo s co nejmenším časovým odstupem,zhruba stejně staré a velké jedince a nejlépe od jednoho chovatele(tzv.ze stejné vody)a v zastoupení zhruba 50:50,aby jedna skupina zbytečně neutlačovala skupinu druhou,početně slabší.Je to pouze moje doporučení nebo rada,chcete li,řídit se jí samozřejmě nemusíte.Přidávat ale druhé hejno k hejnu stávajícímu po delší době sebou nese jistá rizika. Rovněž agresivita jednotlivých druhů,resp.geogr.ras je u těchto ryb různá,určitě jste si ale o těchto rybách a jejich chovu něco předem nastudoval,nebo ještě nastudujete. Samozřejmostí a pro Vás tedy jistým závazkem do budoucna pro zdárný chov Tropheusů budou-pravidelné týdenní a dostatečné vodovýměny,udržování funkční filtrace a s ní spojené správné parametry vody a v neposlední řadě vhodné a kvalitní krmivo pro tyto ryby.Tak se dobře rozhodněte a ať se daří. Zdravím.

Vl. Šebesta
19.4.2015 20:22

Ahoj je tu toho hodně, stačí chvíli hledat. Snesou se, jen je potřeba dodržovat některé zásady při výběru druhů aby se nekřížili... Kombinací je několik. 1. jedno velké hejno cca kolo 60-70 ryb jednoho druhu Trops 2. dvě menší hejna cca 30-35 ryb z každého druhu Trops 3. kombinace Trops 30-40 ryb + 20-30 ryb menší druhy Petrochromis a ke každé z kombinací pár Eretmodini na dno....

EgoTanga
19.4.2015 20:26

aaaa někdo byl rychlejší :D jinak moc nesouhlasím s tím poměrem 50:50 je zbytečné to řešit v početnějších hejnech a při zakoupení mladých ryb se pohlaví těžko určí. A když ryby spolu odmala vyrůstají není pak problém s agresí ať už je poměr pohlaví v hejnu jakékoli :)

EgoTanga
20.4.2015 1:15

Do trophs vam nechci kecat, ale Vlasta myslel - si myslim - pomer 50 : 50 co se dvou druhu tyce, ne pohlavi :)

Lubor Bajer
20.4.2015 6:03

Lubor Bayer Proč by jste nemohl napsat svůj názor na chov Trops,mě to rozhodně nevadí(naopak)(-:. A s tím poměrem 50:50 máte samozřejmě pravdu,byl tím myšlen poměr ryb ve dvou hejnech,nikoliv poměr samců a samic.Myslel jsem si,že je to jasné z toho jak jsem to napsal-aby jedna skupina neutlačovala skupinu druhou,početně slabší (-: Jinak- EqoTanga-souhlas s 2 i 3. zdravím

Vl. Šebesta
20.4.2015 12:17

Vlasto, jelikoz se v tom tolik neorientuji. Mam pouze 2 druhy a jeste kratkou dobu. Takze si netroufam radit o necem, co jeste sam poradne nevim :)

Lubor Bajer
20.4.2015 13:44

Lubor Bajer Za prvé se omlouvám za zkomolení jména,všiml jsem si toho až teď(-: a za druhé si nemyslím,že je pro chov tropheusů nejdůležitější skutečnost,jestli někdo chová dva druhy nebo dvacet druhů.Osobně si myslím,že je lepší chovat jeden druh pořádně,než dvacet druhů mizerně a jestli je mám doma půl roku nebo 20 let není taky žádné objektivní hledisko.Tím správným hlediskem je pro mě to,jak ryby vypadají, jejich prosperita,vytvořené podmínky pro chov,péče o vodu,krmení,prostor atd.To jsou pro mě ukazatele úspěšného chovu tropheus.Viděl jsem nádherné exempláře u hoby chovatelů s jednou nádrží,ale taky spoustu trápících se ryb u pseudochovatelů,to mi věř.A jak to tak bývá,ti jsou vždycky nejchytřejší a všechno dělají nejlíp.Člověku někdy zůstává rozum stát,co někdo dokáže spatlat dohromady za společenství,bez ohledu na to,jak se ty ryby asi cítí,jestli se nebudou nežádoucím způsobem křížit,na jejich potravní nároky,prostor atd.Takže skromnost ano,ale ne zbytečně moc,proč nenapsat svůj názor? Maximálně se dozvím,že to někdo dělá jinak,líp a to je přece smyslem tohoto fóra,nebo ne?Já už mám dnes taky tropheusy jen pro radost,tzv.na dívání a starání se a že občas něco odchovám je už jenom jakýsi nepodstatný bonus. zdravím

Vl. Šebesta
20.4.2015 14:23

Vlasto, to č. 1 jsem snad psal já ne?...to si někde okopíroval? :-)))...dělám si samozřejmě legraci....napsal bych to prostě stejně. Zdravím.

Miroslav Kraut
20.4.2015 15:18

Mirek Kraut Ahoj Mirku,myslíš jako-Tuček,Šlajz-stejné chyby,stejné známky?z nejmenovaného českého filmu? Jasně,všechno co napíšu si někde přečtu a pak dělám chytrýho(-:(-:(-:Ale teď vážně,když je tu klid,nikdo se nehádá,proč nenapsat svůj názor.Je to jenom názor,doporučení a nikomu přece nic nevnucuješ.Co si z toho tazatel vezme je už jen a jen na něm. zdravím

Vl. Šebesta
21.4.2015 8:10

jo, jo, přesně tak...Tuček + Šlajz... :-)))

Miroslav Kraut
23.4.2015 12:34

Vlasto, tak jsem to samozrejme nemyslel, ale nerad radim v necem, kde si nejsem nicim zatim jisty. V Malawi poradit dokazu, v tropheusech si na to zatim netroufam :) Navic tyto ryby pro mne nejsou prioritni, takze se priznam, ze je ani nijak moc nepozoruju :) Nicmene pevne verim, ze se jim u mne dari dobre.

Lubor Bajer
23.4.2015 15:18

Pardon čtu někdy mezi řádky :D

EgoTanga
23.4.2015 20:51

Lubor Jasnačka(-: Eqo Tanga V pohodě,o nic přece nejde(-: zdravím

Vl. Šebesta

VLOŽIT ODPOVĚĎ