Umělé tlamy a zkušenosti

Všechny zdravím, napadlo mne, že bychom mohli naposílat své nákresy nebo popisy umělých tlam a zkušeností s nimi.

Fido111

15.12.2008 9:08

literatura říká: Odchovaný potěr je prý agresivnější a je u nich horší rzomnožování.(dozvěděl jsem se to na nějakém foru) Pokud to je jinak tak mě opravte. díky

tlamík
15.12.2008 11:35

Setkal jsem se s názorem, že takto odchovaný potěr má později problémy s donášením mladých- dá se tedy říci, že nemají tak silně vyvynutý mateřský instinkt.

Míla
15.12.2008 22:33

Myslím, že tak 90 % ryb z větších pěstíren je právě odchovaných vyklepáním jiker a následovně umístěných do jikrostrojů. Pokud má někdo osobní zkušenost s tím, že by měli takové ryby v dospělosti problémy s donošováním, tak sem s ní. Osobně si myslím, že to tak není.

supina
15.12.2008 23:23

Nedělejme z hobby akvaristiky továrny na ryby.Jestli to používá 90% odchoven netuším.Všechny odchovny jsem neprošel.Ale pár ano a ani u jedné tento způsob odchovů nepoužívali.

wladys
16.12.2008 19:28

Já sice umělé tlamky mám,ale že bych jich hojně využíval,tak to určitě ne. Ale občas se stane,že vezmu samici dříve a do tlamek pak na cca 4-5 dní musí jít. Jinak i já si myslím,že na tření to nemá žádný vliv.......a že nedonosí,tak to bych taky nesváděl na um.tlamky. To by se nám to doma asi opravdu moc nemnožilo.......

memeo
16.12.2008 19:36

Wladys to napsal báječně,a já za sebe tvrdím že se rád dívám na donášející matky ne na nějaké flašky,,,

V.Malawi
16.12.2008 23:59

Neřekl jsem, že by se to tak mělo praktikovat pokaždý, ale fakt je ten, že se to zkrátka dělá. Dobře to napsal Memeo. Myslím, že dispozice pro pozdější chování ryb je daná hlouběji- genetikou a tudíž případný odchov v umělých tlamkách nemůže mít tak negativní vliv. To by se nám to opravdu doma moc nemnožilo... :-)

supina
17.12.2008 9:40

Chlapy, tak tohle téma opravdu dělá z malochovatelů a hobby akvaristů - továrníky. Souhlas ,že nosící samice je součástí našich nádrží kterým se věnujeme. Přirozenost - nechat a nevměšovat se je trochu uměle dotvářena vyklepáním prcků, ale zajít takhle daleko už neberu za rozumné... vím můj názor, ale snad také názor ...

Ondrášovi
17.12.2008 17:01

Záleží na stáří ryb a podmínkách. To jestli jsou ryby vytřepané nebo ne myslím že nemá nijak podstatný vliv. Spíš je zásadní život mláďat a jejich krmení. I odchytová ryba nemusí donášet...

Ondra
17.12.2008 19:07

supina:to chceš tvrdit že množení je závislé od vyklepávání?Já tvrdím že to nemá s běžným chovatelem nic společného.Pokud dělám akvaristiku jako koníček nepotřebuju kvantitu za každou cenu.A věř nebo nevěř některé původně vyklepané samice mají v praxi velké problémy,ale o tom to není je to spíš o rozdílu mezi továrnou a běžným odchovem...

V.Malawi
17.12.2008 19:56

No dobře... ale to máte tolik volných nádrží na matky?? Poslouchá se to hezky nechat to na přírodě atd.., ale z praktického hlediska je to téměř nemožné... Nebo spíš já osobně si to nedovedu představit.

Míla
17.12.2008 20:53

Míla má pravdu........je to smutné,ale je to tak. Mám pidi pěstírnu .....cca 6500lt a kdybych měl mít na samice malá odchytová akvária,tak bych jich musel mít aspoň 20 ks a pak další na mladé,co se rozplavávají a to opravdu není kam dát a nepočítaje,že i když jsme hobbysti,tak dotovat se to taky moc nechce.A na co tím narážím?...na výměnu vody v tolika akváriích jen kvůli samici. Je jasné,že je super sledovat samici,jak mladé vypustí a pak zase luxuje zpět,ale to ani v pidi pěstírnách podle mně nejde.Nemám to na zbohatnutí,ale jako zábavu,ale taky se musí něco vrátit finančně.Letos jsem to zprovoznil a odhadem to budu dotovat ze svého částkou okolo 10 tis. Takže hobysta-továrník.....stejně jde zase jen o prodej. Rozdíl mezi těmito dvěma je podle mně hlavně v tom, jak se o ryby stará a jestli to dělá sám,nebo na to má zaměstnance.jinej rozdíl v tom nevidím. K čemu by nám ty pěstírničky byli,když by nešlo o prodej ryb.

memeo
17.12.2008 22:54

To V.Malawi: Snažíš se mi podsouvat něco co jsem neřekl. Samozřejmě hobi akvarista má požitek z toho, když může pozorovat , jak samise donáší mladé, pak se o ně i stará. No a jestli si myslíš, že to tak je i v pěstírnách, tak ti to nebudu vyvracet. No a jestli mají původně vyklepané samice potom problémy, to je asi věc zkušeností, ale taky i názoru. Smím se tě zeptat, odkud máš tyto zkušenosti ty, když jak tvrdíš, necháváš donosit?

supina
18.12.2008 10:47

Kutnohoráciíí :-D.

Míla
18.12.2008 16:17

To supina mám caa. 5200l a dělám to tak jak píšu,pokud jsem se do tebe navezl neprávem- se omlouvám,a pro ty ostatní píšu :mám pouze tento nepatrný objem vody,akvaristika mě baví a dělám ji pro potěšení.Veškeré matky odnášejí přirozeně(jasně že pro ně mám akvária) a jde to zvládat bez větších problémů.Jasně ,že mi prodej mladých pokrývá náklady ale normálně chodím do práce a případné ztráty bych musel dotovat,každý koníček něco stojí,,,

V.Malawi
18.12.2008 19:10

Lidi podivejte se kolik ryb je natrhu a kolik jich v rukou neznalcu zahyne a trh je porad plny. Myslite ze to pokryjete vy z tech prirozene vypustenych ryb ? Je totiz treba odlisovat tovarnu na maso kdy se vyklepavaji samice jiz po cca 5 dnech, aby bylo mladych co nejvic a beznou pestirnou jak pise wladys a jakych jsem ja taky videl vetsinu, kdy se ryby taky vyklepavaji , ale az po cca 20 dnech. Samice normalne donaseji ve skupine ,akorat proste uz neni misto na prirozene vypusteni, tak jdou uz skoro hotove mlade ryby do odchovny. Jenze, videl jsem i pouzivat umele tlamky, protoze ve skupine 10-15 nosicich samic je tezko rozlisit ktera uz ma ryby hotove a ktere by potrebovaly jeste tyden u mamy pobyt. No a pak na ten tyden musi nastoupit umela tlama jak pise memeo. Podle mne je v umelych podminkach kazda metoda extrem - jak prirozene vypousteni ( male mnozstvi poteru,jen pro drobne hobyisty ) tak masova produkce ( pokryvajici potreby vetsiny trhu ). 100 lidi 100 nazoru .Puvodni dotaz byl jak tlamy fungujou.

Tom
18.12.2008 20:57

To V. Malawi: To je v pohodě ,proč by ses mi měl omlouvat. Možná jsem svůj názor podal neohrabaně a vypadá to, že prosazuju nějaký ty továrny na ryby- to v žádným případě. Snad to srozumitelněji napsal Memeo a Tom. Tak nějak jsem to myslel. Jinak pokud máš takový objem , jak uvádíš a přitom ti ryby donášejí, tak všechna čest! Jestli se nepletu tak jsem někde viděl tvoje stránky , nebo nějaký tvůj profil a líbilo se mi to. Nebo se pletu???

supina
18.12.2008 20:58

To Míla: :-) :-) :-)

supina
19.12.2008 15:18

supina:ano mám web,pokud chceš napiš mi na email,můžeme to probrat,,,

V.Malawi

VLOŽIT ODPOVĚĎ