UMÍSTĚNÍ AKVÁRIA II

K mému úvodnímu problému - plánuji akvárium umístit do knihovny (regálu), jež bude vyrobena z masivního dubu a bude pokrývat celou stěnu místnosti. Akvárium jako takové (250-350l) by bylo umístěné na kovovém stojanu na kolečkách, tak aby se dalo v případě nutnosti snáze ze "stěny" vymanipulovat. Jelikož chci knohovnu vyrobit na míru nejen místnosti, ale i akváriu, zajímá mě, zda by míra vlhkosti, z akvária vycházející, nemohla okolní dřevo (které samozřejmě nebude v bezprostředním kontaktu a akv., ale přece...) poškodit. Měl by někdo ze zde diskutujících zkušenosti, jež by mi v tomto směru pomohly ? Předem děkuji. ...je vám jasné, že jak mi odpovíte na první dotaz, budu vás zásobovat kupou dalších :o) ?

BOBEK

29.12.2004 11:58

Bobku, voda má neblahý vliv na dřevo. Je jedno, z jakého zdroje ti na dřevo působí. Akvárium na kolečkách je jistě zajímavý nápad. Pustil bych se do něj jen v případě nejvyšší nouze, ale jestli to nejde vymyslet jinak, tak směle do toho. V tom ti asi těžko někdo poradí, ještě jsem nic takového neviděl. Počítáš s tím, že měrné zatížení na jedno kolečko bude víc jak 100kg?

Sax
29.12.2004 16:43

jo jo s těma kolečkama bych si to rozmyslel.

tomiš
29.12.2004 22:54

toho nabytku bych se nebal.Tedy pokud nebude v bezprostredni blizkosti a jeste nad akvarkem.Mam akvarka mimo jine i v obyvacim pokoji normalne mezi nabytkem vic jak 2 roky a nepozoruju nejmensi zmeny (7 akva = cca 1100 l).Vlhkost je sice vyssi,ale nabytek se nekrouti :-) .Vice bych se bal tech kolecek.Jedno rupne,v akvarku lupne a je vymalovano...a treba popojizdet s napustenym akvarkem kdyz nemas jistotu absolutne rovne podlahy a tuhosti stojanu...no nevim

Tom
30.12.2004 8:51

Přátelé děkuji. Do uvedeného harakiry se hodlám pouštět z důvodu, že pracovna s parketovou podlahou je jediná místnost, kam lze akvárium umístit - bohužel. Dočetl jsem se, že o podlahu jako takovou bych se nemusel bát, únik vody z akvária je prý poměrně nepravděpodobný (za normálních okolností). Teď ještě musím vymyslet tu knihovnu okolo a nepodcenit kolečka :o). Kdyby měl ještě někdo z vás zkušenosti s blízkostí dřeva u akvária, nerozpakujte se je zde uvést. Děkuji.

BOBEK
30.12.2004 9:09

Jestli s tím chceš opravdu popojíždět po parketách (jak jsou staré?), tak opravdu hodně svůj nápad zvaž. Nemohu vyčíst rozumný důvod výroby jezdícího akvária. Nejde jen o ta kolečka, ale hlavně o jejich měrný tlak na podložku - na pár centimetrech čtverečních bude stát 450kg - na parketách. Nezlob se, ale když se tedy ptáš, tak na férovku - to je pěkná kravina. Možná tě to trochu ranilo, ale jestli se do toho pustíš, tak mi pak dáš podle mně za pravdu. Už slyším úpění těch parket. Než se ti to monstrum při přesunu rozjede, tak bude voda pořádně šplouchat = bude téct po stěnách ven. Dělej, jak myslíš. Držím pěsti.

Sax
30.12.2004 9:58

Ty kolečka bych chtěl vidět tedy v reálu :))))Tak možná na nějakých kovových válečcích s ložisky. A proč hodláš akvárko přesunovat - budeš si ho vozit večer do obýváku, ať můžeš koukat u televize i na rybičky, nebo ukázat kamarádům do hospody???

Daník
30.12.2004 10:26

Díky za dobře míněné rady. Jsem ale takový studený čumák, do hospy nezajdu a TV jsme si radši nepořídili... :o) Parkety jsou tak 2 roky položené - to asi ale nebude podstatná informace. Popojíždět jsem chtěl v případech údržby, pakliže by nad akváriem byly police (třeba skleněné) s knihami, potřeboval bych vrch akvária zpřístupnit a toto řešení mě přišlo jako zajímavá varianta. (mám rád techno design a kolečka dávají nábytku slušnou dynamiku). Čím víc vašich podnětů shromáždím, tím bude výsledek lepší :o)

BOBEK
30.12.2004 11:10

Akvárko je lepší než hospoda nebo TV, tvá volba je správná :) Rozpadu koleček bych se nebál, zbytečně bych nehnal nadimenzování do extrému - spíš uvažuj, jak budou po roce vypadat ty parkety. Dekly nad akva se dělávají i z dřevotřísky a když nejsi cvrnda, tak i vydrží. Takže toho se tedy neboj. Ovšem doporučuji krycí skla! Jestli chceš s něčím posunovat, tak zvaž i druhou možnost a to jest - že by ti někam odjela ta police s knihami nad akvárkem. Možná blbost, ale až budeš funět s půltunovým rozcákaným akvárkem po parketách, třeba už můj návrh nebude vypadat out.

Sax
30.12.2004 12:26

souhlasim se saxem (o.č8). to co planujes je fakt extrem.

tomiš
1.1.2005 20:57

Bobe,jestli to akvárko bude mít víc jak 200 l , tak s ním na parketách ani nehneš a i když bude menší tak vycvrndáš spoustu vody.Jura

jura

VLOŽIT ODPOVĚĎ