Určení pohlaví

Chovám mj. P. lombardoi cca. 6 měsíců. Ryby jsou velikosti 8-10 cm. Byly pořízeny najednou od jednoho chovatele. Z celkem 10 mláďat zbarvených klasicky modře s pruhy se vyklubali krásně žlutí samci a samice se světle modrou barvou těla, na kterém mají tmavě modré (někdy až černé) pruhy - klasika. Avšak u 2 ks velikosti cca. 8 cm se zbarvení ustálilo na modrém těle (spíše tmavší modrá než je základní podkladní barva samic), pruhy jsou občas vidět, ale většinou nejsou skoro žádné. A hlavně - na řitní ploutvi se objevila jasná jikerná skvrna. Původně jsem si myslel, že jsou to - rybky mi prominou - "opožděné samice", ale teď mne zmátla ta jasně žlutá jikerná skvrna. Chování v akvárku je neutrální (ani teritoriální samec ani plachá prchající samice). Takže poraďte prosím. Je barevná odlišnost vyvolaná např. zařazením ve skupině? Ve 240l 20 ks (lombardoi, trewavase, crabroú). Dík.

Tomáš N

2.2.2005 14:04

Odlišná barevnost může být vyvolána zařazením ve skupině. Jikerná skvrna na řitní ploutvi není znakem ničeho. Mají ji samci i samice.

Sax
4.2.2005 20:43

Souhlasím se Saxem že jikerné skvrny mají samci i samice ale pokud jsou ryby tmavě modré a pruhy mají jen občas tak z mé zkušenosti měla takové zbarvení jen jedna ale byla světle modrá.V jedné akvaristice mi řekli že to může být momentálním zhoršením zdravotního stavu ryby ale asi po týdnu se její zbarvení i s pruhy vrátilo do normálu.

Tomáš
4.2.2005 21:18

ve velikosti 8-10 cm jiz nemuze byt pochyb o pohlavi pokud mas opravdu Ps.lombardoi.Samci jasne zluti , samice modre pruhovane.Samice cim jsou starsi tim vice ztraceji modrou barvu a zloutnou.Moje asi 3 lete samice (cca 12 cm) pomalu nebyly k rozeznani od samcu.Mely spinavejsi zlutou barvu s lehkymi naznaky pruhovani tmavsi zlutou,vcetne jikernych skvrn.Opozdena samice u techto ryb nejde rict,jedine opozdeny samec.Obecne vyslovene ztmavnou vetsinou nemocne ryby. Druha moznost pokud ty ryby nejsou pruhovane a zustavaji modre tak jsou mozna riznute asi nejakou zebrou blue nebo socolofi...ale to je jenom domenka...

Tom

VLOŽIT ODPOVĚĎ