Victoria 320 litrů?

Čest práci. Mám takový dotaz. Chtěl bych založit akva na cichlidy z jezera Victoria. Bohužel mám akva jen na 316 litrů (š x v x h) (115 x 50 x 55). Dostal jsem nabídku na Haplochromis Nyererei Ruti Island a některé podobné druhy. Mám však obavu, že to pro ně bude malé. Máte někdo zkušenost nebo nějaké jiné doporučení? předem děkuju.

Burdis (Miloslav Burda)

8.2.2012 19:38

Trošku divný pozdrav, ne?

supina nepřihlášen
8.2.2012 20:26

Víc mi nedokážeš poradit?

Burdis (Miloslav Burda)
8.2.2012 20:30

Bohužel, o rybách z tohoto jezena nevím nic:-(

supina nepřihlášen
8.2.2012 20:41

Myslím že při jednom druhu a rozumném počtu by to neměl být problém. Míval jsem A. Yellow Belly v akva 310L (150x40x40) a šlapalo to úplně v pohodě. Měl jsem ty Yellow belly dočasně i v kostce 75x60x60 v počtu 30ks (12 samců a 18 samic) a šlapalo to v pohodě. Do tvého akva bych dal do začátku tak 8-10 samců a 15-20 samic. Když je víc samců, tak si pěkně každý silnější vezme kus dna a ostatní plavou se samicemi ve volné vodě. Tvoje akva sice není největší, ale na tyto ryby bude v pohodě stačit. Jen bych se vyhnul stavění skalek. Ubírá to místo a moc to neprospívá. Dal bych jen písek a po dně rozmístil pár větších kamenů. Samci si pak podle nich rozdělí teritoria. Ale ještě si počkej co ti napíšou další. Je tady několik lidí co má s Viktorkami dost zkušeností...

fajanek
8.2.2012 20:46

hele zkontaktuj se z Pietrem tan dělá Viktorino jezero

karpek
8.2.2012 20:47

pietro@cichlidportal.sk

karpek
8.2.2012 21:22

Jste skvělí kluci. Mluvím vážně. Jen nevím, s tím Pietrem..., asi mě nemá moc v lásce za moje kontroverzní názory. Ale co.. však mě nesežere. Díky oběma!!!

Burdis (Miloslav Burda)
8.2.2012 22:43

Ahoj. Mám je asi rok. Nádrž jenom 270 l. 12 nyererei spolu yellow. Zkušenosti předávat ještě nemůžu, ale mě to funguje.

dagmar
9.2.2012 8:26

no hlavně by se nemnělo míchat Viktorino s Malawi nyererei a yellow no myslím že tě neukousne

karpek
9.2.2012 11:08

karpek: tady se asi mluví o Astatotilapia Yellow belly a Astatotilapia nyererei Ruti Island a ty jsou obě z viktorky ne? Možná jsem to ale blbě pochápal.

mcgogo - nepřihlášen
9.2.2012 14:47

tak má napsat celej název když napíšeš yellow tak to je široký pojem jestli to je tak jak jak si to napsal tak je to v pořádku ale může mít tam i yellowky z Malawi

karpek
9.2.2012 17:37

Ahoj. Nevím jaké druhy z Viktorky máš možnost pořídit... ale nebál bych se 3 druhů ve finálním počtu 30 ks.Vyselektoval bych skupiny na 4+6 +-. Tyto ryby chovám v nádrži o objemu 450L 150*50*60v. Ryby jsou zatím mladé.. Vše funkuje jak má. Samci mají neustálou konkurenci a tak hrají všemi barvami. Pro představu - http://www.aquapage.cz/akvarium.php?detail=2800 . Jak už tady někdo psal nemíchal bych ryby z Vitoriina jezera s Malawi či Tanganyikou a jinými. Mylím si, že Viktorka nabízí více než klasika okoukané Malawi. Teď mě někdo napadne. Určitě se dají sehnat i zajímavé Malawky... Měl jsem na mysli takovou tu klasiku Zebry, Yellow atd. Pokud se sežene kvalitní materiál je u mě Viktorka číslo 1. Nevím jaké máš možnosti... ale Nyererei je dobrá volba. Něco bych k tomu ještě sehnal. :) Přeji hodně zdaru při rozhodování a následném chovu.

RUMburak123
9.2.2012 19:46

Haplochromis Nyererei Ruti Island v ČR NIKDO NEMÁ!!! Pokud má tak je prodává pod špatným názvem. U nás je pouze Pundamilia nyererei Makobe Island Nevím kde jsi přišel na to,že mám vůči tvé osobě výhrady??? Jak psal Tom (Rumburak) určitě lze chovat i jiné krasavce s tohoto jezera k těmto rybám.Nabídka je široká.Důležité je mít kvalitní genetický materiál a ten tu má pouze hrstka lidí. Já osobně budu mít opět další nový druh:http://www.african-cichlid.com/Ishmaeli.htm MORHO!!!

pietro
9.2.2012 20:41

Bylo to asi tak, že jsem zašel za jedním prodejcem a zeptal se na možnost objednání nějakých viktorek. Zavolal nějakému dodavateli a na papír poznamenával, co by bylo k mání. Byly to již zminovaní Haplochromis Nyererei Ruti island, dále Haplochromis sp. Fire Red Emesside a Haplochromis Rock Kribensis. Je dost možné, že to nabízí pod špatným názvem. Ty Pundamilia nyererei Makobe Island jsou nádherné!!! Výhrady vůči mé osobě byly hlavně v mém tématu, že tlamovci vydrží všechno. To už necháme bejt... Míchat to samozřejmě nebudu, to by bylo barbarství. Chci jen čistou Viktorku. A co ty rozměry? nebude to malé? Prý jsou Viktorky větší bestie než Malawky. Přeci jenom to Rumburakovo krásné akva je o polovinu větší, než co mám k dispozici já.

Burdis (Miloslav Burda)
9.2.2012 21:01

Ruti Island to mě nějak uniklo. Také si myslím, že se jedná spíše o Makobe Island. Ano máš pravdu jsou to nádherné ryby. Celkově bych neřekl, že Viktorka je agresivnější než Malawi. Jako v každém jezeře všude jsou větší a menší rváči. O proti Malawi nepozoruji, že by si samci dělaly extra velká teritoria nebo hrabaly v písku. Z Malawek co jsem se setkal byly největší rváči u mě C. Pulpican. Vzhledem k jejich velikosti bylo to celkem úsměvné. Dovolily si na dvojnásobně větší N. Polystigma. :) Z Viktorky mám největší rváče Haplochromis CH44. Jsou to podle mé zkušenosti o něco temperamentnější. Myslím, že to bude také tím, že je tam malá skupinka ryb než u jiných druhů(z prvních odchovů se chystám skupinu rozšířit na 4 samečky a 6 samiček). Jak píše Petr (pietro) sehnat kvalitní ryby není vůbec lehké. Hodně zdaru! Pokud budeš mít Nyererei Ruti Island dej sem foto. Jsem na ně docela zvědav.

RUMburak123
10.2.2012 1:19

Jen pro upřesnění, Astatotilapia Yellow belly (A. aeneocolor) nežije ve Viktorce, ale v jiných jezerech - Edward a dalších (dříve od Pietra). Taky dost pěkná, ale hodně agresivní proto velké akva.

Libor Hal.
10.2.2012 9:42

K odpovědi č 16: Mě teda nepřijdou nijak zvlášť agresivní. Ve 310L jsem měl 3 roky skupinu 10 samců a 20 samic a za tuto dobu mi uhynula jen jedna jediná ryba. S tou agresivitou to podle mě není až tak horké. Jak jsem již psal, stačí jim dát na dno písek a rozmístit pár větších kamenů. Samci si dno rozdělí, slabší plavou se samicemi a je klid. Málokdy jsem pozoroval větší agresivitu. A ta se navíc omezovala jen na vytlačení soupeře mimo teritorium (cca 30cm kruh). Nikdy jsem neviděl že by jeden samec pronásledoval rybu po celém akváriu jak se občas v Malawi stává.

fajanek
11.2.2012 17:09

Takže nemusím teda mít obavy, že jim to bude malé? Tak, to jsem rád. Díky

Burdis (Miloslav Burda)
11.2.2012 19:08

Akvárium svoji velikostí stačí, ale nepřipadá mi dobrý nápad chovat více druhů tlamovců z Viktorina jezera pohromadě. Dávám sem fotku páru tlamovců, které léta chovám zřejmě pod špatným názvem jako H.nyererei Ruti island. Budu rád když mě někdo vysvětlí co to tedy vlastně je. HD

Hynek Dařbujan
11.2.2012 19:41

Zdravím Hynku. To je velice zajímavá otázka. Ryba na fotografii je pravděpodobně: Pundamilia nyererei(Mwanza Gulf). Ale bez urážky vypadá hrozně. Toto rodové zastoupení studuji dlouho a stále se učím nové věci. Mohu se mýlit, to nepopírám ale stále je co objevovat. Můj záměr: Jedině jak rozluštit záhadu jménem Pundamilia nyererei je osobně se zúčastnit expedice Viktoria. Kdo má zájem hledáme sponzora.Záměr expedice nalézat a zdokumentovat nové druhy ryb,které ještě nejsou známy.Správně zařadit rodové zastoupení Pundamilií.

pietro
11.2.2012 19:48

Pundamilia nyererei-Makobe Island. Mlíčák, kterého mám doma. Fotka není BARVENÁ!!!!!!!!!!!

pietro
11.2.2012 19:50

Cituji:Nepřipadá mi dobrý nápad chovat více druhů tlamovců z Viktorína jezera pohromadě. Proč???? Nesouhlasím!!!! Mám doma několik klenotů s tohoto jezera a bez problému.Kdo má zájem to vidět na vlastní oči.Jste srdečně zváni.

pietro
11.2.2012 19:52

nemůže to být tohle Pundamilia nyererei Makobe? http://www.african-cichlid.com/NyerereiMakobe.htm anebo Pundamilia nyererei Mwanza http://www.african-cichlid.com/NyerereiMwanza.htm Čert aby se v tom vyznal.

Burdis (Miloslav Burda)
11.2.2012 19:54

hmm, koukám, žej přišel se svoji odpovědí pozdě

Burdis (Miloslav Burda)
11.2.2012 19:57

Ještě doplním své klenoty o tento druh- Labrochromis ishmaeli (Boulenger 1906).

pietro
12.2.2012 12:38

Asi to opravdu chovám léta pod špatným názvem rasu Mwanza Gulf. Ta ryba je opravdu hrozná a zvláště, když hrozí jak na přiložené fotce. On to byl už takovej starší jedinec, no dřív jsem taky vypadal lépe. Jet na Viktorku není dobrý nápad, mluvil jsem s lidmi co tam byli. Pod vodou je tam špatná viditelnost, hromada druhů je na ústupu a nebo úplně vyhubených. Jediná jistota, co se tam dá chytit je na břehu AIDS a ve vodě bilharzioza. HD

Hynek Dařbujan
12.2.2012 12:45

Petře překvapuje mě, že se ti tyhle ryby ve společném akváriu ¨nekříží, já mám opačnou zkušenost. Jinak zajímavé informace o rybách z viktorky bývají občas ve zpravodaji DCG, který jako člen dostávám. Znáš ten časopis? Poslední dobou mě zaujal druh, který se tak trochu vymyká z představ o rybách z tohoto jezera a to Haplochromis thereuterion - viz.foto. HD

Hynek Dařbujan
12.2.2012 13:33

Celkem zajímavá debata. Tedy z mého pohledu. Konečně se tu probírá také něco jiného než jen ty klabonosé potvory Trops :-). Ohledně tvého (Mwanza Gulf). Je to už stařec a spěje do důchodového věku. Hrozba na jezeře: Toho bych se nikterak neobával.Lze se dnes očkovat proti Krevničce močové.Nebo použít před ponorem kondom.Před AIDS platí to samé.Tyto rizika se dají eliminovat. Takové nemoci můžeš úspěšně dostat i u nás a nemusíš jezdit do Afriky.Stačí,když přijedeš k nám do Ostravy na Stodolní ulici a máš vše po čem toužíš.Počínaje kapavkou konče syfilidou nebo HIV. Zpravodaj DCG opravdu neznám a rád bych si ho pročetl, ale netuším jak se k tomu žurnálu dostat. Odpovím i na další tvou otázku ohledně křížení. Cíleně se tyto ryby nekříží pokud mají pro svůj zdárný život podmínky a jsou dostatečně zastoupeny svým druhem.Netvrdím ale ,že to není možné.Mám jednu příhodu ale to si povíme při jiné příležitosti.Podotýkám nešlo o vzájemné nebo příjme křížení. Haplochromis thereuterion znám je to velice netypická ryba pro tuto oblast. Už jsem si ji prohlížel ve tvé pěstírně. Omluvte humorně pojatou diskuzi.

pietro
12.2.2012 13:50

Pietro,aspoň se to tady dá konečně číst,bez jakýchkoliv urážek.Hodně zajímavé téma a doufám,že se rozšíří o další zajímavé poznatky z tohoto jezera.

jiraper
12.2.2012 15:03

http://aquabooks.cz/casopisy/85

karpek
12.2.2012 15:12

Obávám se, že tam jsou ve vodě paraziti, vstupující do těla pokožkou a to by si pak člověk musel vlést do kondomu celej. HD

Hynek Dařbujan
12.2.2012 15:12

Obávám se, že tam jsou ve vodě paraziti, vstupující do těla pokožkou a to by si pak člověk musel vlést do kondomu celej. HD

Hynek Dařbujan
12.2.2012 18:29

To je pravda, larvy těchto motolic se dostávají do těla přes kůži, takže stačí jenom do té vody vstoupit. Jinak pokud jde o ryby z jezera Victoria mám jen Astatotilapia sp. Rock kribensis MWANZA GULF a nepřipadají mi nějak zvlášť agresivní. Samci nebrání stabilní teritoria, k soubojů dochází jen občas.

Vladimír Srp
12.2.2012 21:04

Zdravím Vás.Také já chovám ryby z Victorina jezera.ale z mizerným úspěchem.Nevím co dělám špatně,ale ryby nejsou tak krásně vybarvené,latifasciaty jsou všechny zbarveny do tmava,samci skoro černí.To samé u CH44 a astatotilapia aeneocolor.Ryby se neustále napadajía jsou vychudlé.Pokaždé když jdu od Pietra tak si říkám,že to zruším.Pánové pokud budete mít cestu do Ostravy tak se k Péťovi zastavte,garantuji Vám,že je to pastva pro oči.

Ostravák
12.2.2012 21:21

Ještě chci dodat,že krmím sera vipan,san a mraženým.Pokud máte také takový problém,že Vám ryby tmavnou až do černé barvy dejte vědět.Zkouším i vincentku jako Pietro,ale mé ryby jsou o 100%horší jak Pietrovi.

Ostravák
12.2.2012 21:51

Tak s tím jsem se nesetkal. Já měl vždy parádně vybarvené (dominantní) samce a ostatní byli samozřejmě míň barevní. Zde je foto maličkého samečka Yellow Belly v plné kráse... Chybu bych u vybarvení hledal buď ve vodě nebo krmení.

fajanek
12.2.2012 21:53

Já celé léto krmil denně živým planktonem a komáříma larvama ze sudu na zahradě a ryby doslova zářily =)

fajanek
12.2.2012 22:31

Pokud jsou mladí jsou také pěkní,ale dominantní samci časem ztmavnou až do černa.Vodu používám tu samou jako Pietro.Jen na rozdíl od něj přidávám sodu.

Ostravák

VLOŽIT ODPOVĚĎ