voda v akvariu

Kolegové, před 6 měsící jsem si pořídil akvarium 375l. Dbal jsemna slušnou filtraci , vlastním JBL1600. Nicméně se stále potýkám s žlutým nádachem vody. Nikdy se mi nepodařilo dosáhnout křišťálové vody. Rybičky mi prospívají ale ja si nemohu užít jejich krásu v čisté vodě. Vodu měním týdně 1/3, solím 1 lžíci soli a 1 lžíci sody na 10l. Kde dělám chybu. Pokud by byl nějaký zkušený kolega z okolí Ostravy kouknout na můj problém osobně a poradit byl bych neskonale vděčný.

RadKon

voda v akvariu
1.10.2010 20:49

Sul tam nedávejte, než dáte sodu si napřed změřte KH a 15Kh dle mě bohatě stačí i bez sody. Pokud vám nepadá Ph tak naco přidávat. Hodně vzducovat a filtrovat, čeřit hladinu. Jak dlouho je to v provozu, asi to není zaběhlé a moc se krmí.

Pavel 86
1.10.2010 21:04

Vyměň maximum vody a hlavně nesolit a bez sody !! v takové koncentraci soli snad ani bakterie ve filtru nepřežijí. Týdně měnit 1/2 - 2/3 vody. Efekt se projeví hned.

Daniell
1.10.2010 21:05

Krmím 2x denně mrazenou stravu jednu kodtku a suché tak mezi prsty. Když vzduchuju tvoří se zelená řasa na horním skle. Na stěnách v akva problém s řasou nemám. Uvažuji o UV.

RadKon
1.10.2010 21:11

Sorry tu sůl dávkuji 1 lžíci soli a 1 lžíci sody na 50l. Už blbnu.

RadKon
2.10.2010 0:51

Vypadá to, jakoby se ti tam rozmnožily nějaké specifické řasy nebo sinice nebo nefungovala vhodná baktérka ve filtru. Zkusil bych do filtru vyždímat trochu kalu z nějakého jiného zaběhnutého akva, na sůl se můžeš vykašlat, soda ok ( v Ostravě stačí i méně, pokud měníš týdně vodu) a popř bych zkusil i ryby týden nekrmit, at omezíš živiny. To vše po výměně 1/2 - 2/3vody

Daník
2.10.2010 8:08

Myslím, že vím kde je problém, napište jak často perete obsah filtru a čím a pak se uvidí co vymyslíme. HD

Hynek Dařbujan
2.10.2010 9:44

Filtr čistím tak trochu pocitově, řekl bych že to je tak jednou za měsíc. Vyperu a vyčistím ty keramické válečky jeden kyblík ze dvou ze střední části. Jeden nechám netknutý a pak už vyperu jemnou část v nejvyšším košíku a houby hrubé filtrace. Vodu vždy vylévám. Dopustím čistou vodou do plna a instaluji zpět. Občas čistím i hadice od toho bahnička. Minulý týden jsem koupil dokonce lahvičku START filtr, to jsou od JBL nejaké bakterie, ale ještě jsem to nepiužil.

RadKon
2.10.2010 10:43

První chyba, nenapouštěj tam dovnitř vodu z vodovodu. To je jako bys to umyl pod kohoutkem, a jestli je to chlorovany tak ten filtr vždy zabiješ. Příště v kyblu v akva vodě, a filtr se zavodnuje sam hadicí z akva.

Pavel 86
2.10.2010 10:49

Pavel 86 odpověděl za mě. Filtr se pere až když je zanesený a to vždy ve vodě z akvária. Ideální je mít fitry dva a prát je na střídařku. Ty bakterie od JBL už tam měly dávno být. Osobně doporučuji Sera nitrivec. Voda by měla být před výměnou odstátá. Nebo alespoň přidat přípravek inaktivující chlor a těžké sody. Sera aquatan je na tovýborný. HD

Hynek Dařbujan
2.10.2010 10:55

Zdravím, já míval problém se sinicemi (hodně smrdí) na krycích sklech a vůbec na sklech nad hladinou, právě když jsem krmil mraženou nebo živou potravou (měl jsem obyč společenské akva). Ta kostka, když se rozpouští, tak z ní teče takovej humus, kterej akorád prispívá ke zkažení vody. Takže to pořádně proper než jim to dáš a nebo krm něčím jiným třeba granulemi. Filtr klidně vyper všechny náplně (jen pro jistotu, neříkám že to tak třeba neděláš - filtr per jen v akva vodě, kterou odsaješ) a jak už tu někdo zmiňoval vyměň co nejvíc vody při každé výměně a použij něco na odstranění chlóru třeba aquasafe. Na lahvičku se vykašli, je to k ničenu. O soli tu kdysy psal pietro a dost se tam rozčiloval, časté podávání soli poškozuje rybam žábry a vnitřnosti a může to zkončit i umrtím.

Michal27
2.10.2010 12:43

Pouzival jsem taky sera aqusafe, ale jelikoz tech litru bych asi neuzivil, jeoikoz ta lahev stoji nekde 200,- a vydrzi mi vazne jen na chvilicku, ani s tim nevymenim vsecky akvaria :) Tak kupuju jen obcejny akvaregulator, stoji asi 45,- a nezaznamenal jsem zmenu k horsimu. Uz ho pouzivam rok a vsecko v pohode.

lubnek
2.10.2010 13:42

Moc vám všem děkuji. Zařídím se podle vašich rad a pak napíšu. Muj závěr je teda takový, že mi nefunguje filtr tak jak má. Samozřejmně mým zapříčiněním. Dnes se chystám měnit vodu takže to odzkouším. S tim zvláštním zápachem to je taky trefa. Takže mražene vždy přeperu, mají to moc rády hlavně Frontosy. Filtr vyčistím zítra a uvidím. Jak se ještě mohu zbavit nečistit z hladiny? Není to typická slepá hladina, ale drobné částečky, které nevypadají dobře z pohledu do akva. Ještě jednou díky. Jen mimochodem to UV-čko ano nebo né.

RadKon
2.10.2010 15:13

Venkovní filtry se čistí nejdřív po měsíci a ne každý týden. Mužeš i po delší době, neřiď se tabulkama a příkazama ale čisti to když je špinavej, zkus si to po měsíci pak po dou měsících a uvidiš jesli musíš a kdy. http://www.sklorex-akvarium.cz/prislusenstvi/odkalovaci-zvony/detail--hladinovy-sberac-skimmer-aqua-clear/ http://www.sklorex-akvarium.cz/prislusenstvi/odkalovaci-zvony/detail-eheim-hladinovy-sberac-skimmer/

Pavel 86
2.10.2010 15:55

Ještě k filtru, asi jsem to nenapsal moc srozumitelně. Per ho jak píše Pavel, já ho taky čistím jednou za 3-4 týdny, ale kompletně celej ve vodě z akva. Ke špíně na hladině, když už se mi nějaké nečistoty na hladině udělají, tak je odsaju obyč odkalovacím zvonem, kterej nakloním, tak aby bral i nečistoty z hladiny a za chvíli je hladina krásně čistá.

Michal27
3.10.2010 12:54

Zdravím vás a přidávám svuj názor,který mám odskoušený. Vodu napouším zásadně z kohoutku,neodstátou,vyměnuji tak jednu třetinu z 500litru které mám,přidávám 100gramu jedlé sody a vodu mám čistou a pruhlednou.Jedlá soda se má rozpouštět ve studené vodě,jelikož v teplé je potom dost zakalená,to mám také vyzkoušené i když se to v ten výměny vody zakalí,tak druhý den je to už pryč a voda je pruhledná. Filtry mám 2 venkovní Tetrateci 1200,čistím je až po 2měsícu,nebo 2,5mesícu,jde o to,kolik ryb je v akváriu a jak je dlouhé.moje je dlouhé 190cm a jeden Tetratec to nestíhal. Co se týká soli,tak pokud dáváš jedlou sodu,tak sul už nemusís,ale nevadí to,ta ti vodu nezakalí. Mluvím z vlastí zkušenosti,takže to je jen muj názor a postup jak to dělám já. A MAM druhé akva 120litru dělám to samé a voda je mléčná,opravdu nevím čím to je,ale myslím si,že je tam dost ryb,ale toto neřeším,voda je čistá,ale trochu mléčná. Je to ale na nádrži na odchov,na okrasné nádrži by mě to dost štvalo,posílám nějaké to foto.
voda v akvariu

dawidov
3.10.2010 20:36

Zdravím vás, Pokud máte problémy takového charakter, mohu vás navštívit a vše můžeme prokonzultovat. Rád vám poradím, jak bojovat proti namnožení protózních organismu v akva. To Michal 27: Takovou nesmyslnou teorii jsem určitě nenapsal!. NaCl má bohužel nepatřičný vliv na jiné orgány a fyziologické pochody v organismu!!! Rád vám udělám přednášku :_o .Nebo si to zde vyhledejte a vězte, že je to odlišně popsáno než jste uvedl.

pietro
4.10.2010 19:38

Pro pietro: pokud jsem to nějak popletl, tak se Vám samozřejmě omlouvám, už si to přesně nepamtuji. Ovšem svojí odpovědí potvrzujete, že sůl rybám může škodit a to byl důvod proč jsem to v mé předchozí odpovědi zmínil.

Michal27
5.10.2010 7:07

Já se vůbec divím, že vám ty bakterie ve filtru do teď fungovaly, když jset jim dopřával tu lázeň ve vodovodní vodě ale hlavně tu masívní dávku soli. Docela by mně zajímalo, kdo vám tu dávku poradil. Zdravím.

miroslav kraut
5.10.2010 21:18

Dobrý den,jak vydím,tak to nadzvihlo ze židle i pana Krauta řečeno obrazně.Já to dělám na zvýšení pH k 8stupnum.Ale postupem času,to je ted při každé výměně to dělám už jako automaticky. Rybám to nevadí. Pokusím se to tentokrát vynechat a uvidím co nato ryby. A jak vy se na to díváte.Má cenu to pH zvyšovat? Právě jsem měřil pH je kolem 7,6 - 8pH Horší je to s uhičitany KH,ty jsou na mojim testu neměřitelné,jelikož ta barva co se ukáže na testu není,tak to nemužu porovnat. Používám test JBL Easy test. Každá rada se hodí. Díky.

dawidov
6.10.2010 7:01

Né že už solit nemusí..ale nesmí!!! Biorovnováhu v takovém solném jezeře prostě v životě nenahodí. Je tam taky moc písku a bude v něm určitě bordel a dusičnany neli dusitany, pokud tam nemá ryby, které ho celý prohrabou a ty tam evidentně nemá. Výměna 1/3 vody je málo. Zdravím.

miroslav kraut
6.10.2010 9:17

Spojovat přídavek kuchyňské soli do vody k m+t cichlidám s biologickou rovnováhou a potažmo s čiností nitrifikačních a denitrifikačních, svědčí o tom, že pisatel toho moc o vodě neví. V malých dávkách sůl těmto bakteriím vůbec nevadí. Budete asi překvapeni, ale některé nitrifikační i denitrifikační bakterië žijí jak v sladké tak i v mořské vodě. Dáváme cichlidám cca polévkovou lžíci soli na 100 litrů při výměně vody a očividně jim to prospívá. Zřejmě nečetly místní rady. Možná, že je to zbytečné, ale rozhodně to neškodí. Ryby se u mě dožívají standartního věku. Obávám se, že některé mě i přežijí. Každou čtvrtou výměnu vody sůl nedáváme, aby nedocházelo k jejímu hromadění v nádrži. Takto to dělá i mnoho jiných chovatelů. Sůl se stala na tomto webu strašákem. Upozorňuji, že píši o chovu m+t cichlid. Do akvária s jihoamerickými cichlidami sůl nepatří. Cichlidy m+t mají vývojově hodně společného s mořskými rybami. Ty žíjí v mořské vodě, která öbsahuje 3550 g na 100 litrů což je asi tak 700 x vyšší koncentrace soli než dopřávám svým chovancům. Světe div se ryby v tom žijí a bakterie taky. A ještě k výměně vody. Nikdy nedoporučuji měnit více jak 1/3 vody. Nová voda by měla být odstátá. Péče by se měla věnovat filtru. Nedělat žádné zásahy, které by poškodily bakteriální život v něm. Při použití některých moderních filtračních materiálů (Sera Siporax) Je možné i výměnu vody omezit na polovinu. Za předpokladu, že jsou tyto materiály dostatečně zaběhlé.(cca po půl roce) Uvnitř těla těchto materiálů žijí denitriifikační bakterie, zpracovávající dusíkaté sloučeniny na neškodný dusík. To co píši platí pro akvária s normální osádkou ryb, né pro akvária přerybněná. Rozloučím se slovy klasika: můžete se mnou souhlasit a nebo nesouhlasit, ale prostě tak to je. Hezký den HD

Hynek Dařbujan
6.10.2010 10:21

Myslel jsem, že dusičnany rybám vadí a že je lepší jim výměnou vody jejich roztok ředit. Vím, že určité druhy snášejí určité koncentrace dusičnanů v akváriu. Asi se pletu, ale na chování ryb je výměna 1/3 v porovnání s 2/3 výrazně vidět na jejich vitalitě a čilosti o rychlejším metabolizmu ani nemluvě. Zřejmě jsou to ale jen moje domněnky. Zdejší odborníci na úpravu vody u nás v chemičce mne opakovaně ujistili, že nitrifikační bakterie vodu přepracují z jedovatějších dusitanů na relativně neškodnější dusičnany, které rybám tolik nevadí. Nevidím ale důvod, proč by se měly dusičnany v akváriu hromadit, když to není nutné a voda může být čistší a taky nevím, proč by měla být voda odstátá. To vůbec není nutné, pokud jí při výměně odchloruji a crčením vody pod tlakem z ní dostanu i většinu plynových bublinek, tak v tom nevidím žádný problém. Měním taímto způsobem často 3/4 objemu i úplně maličkých potěrů xenotilápií a cyprichromisů, což nejsou úplně nejodolnější ryby a reakce po takové výměně je vždy pozitivní. A v solení vody, pokud je zásaditá a tvrdá a má dostatek minerálních solí v sobě, také nevidím smysl. Jenom v ní pak rostou mnohem hůře rostliny a ty jsou pro odbourávání dusíkatých látek také dobré.

miroslav kraut
6.10.2010 11:58

Dusičnany rybám vadí, ale dá se jich zbavit i jinak než výměnou vody. O tom je právě proces denitrifikace. Ta denitrifikace probíhá v přírodě a i v akváriu. V přírodě nejde vodu prostě vyměnit. Něco zvládnou rostliny, něco řasy ale největší díl NO3 musejí schroupat bakterie. V akváriu je dobré denitrifikaci pomoci buď zapojením denitrifikačního filtru a nebo vhodnýmm filtračním materiálem (Siporax). Ten kdo má ve vodovodě kvalitní vodu a akvárií nemá zas tolik tak to opravdu může řešit masivní výměnou vody. Otázka je zda je to pro m+t cichlidy to nejlepší. Tyto ryby mají totiž jednu vlastnost a to, že podobně jako mořská zvířena nemají rády změny v chemismu vody. Je to dané jejich domovinou. V jezerech i moři k rychlým změnám nedochází. V mořské akvaristice platí, že i změna k lepšímu je změna a osádka akvária na ní nereaguje positivně. To platí i u m+t cichlid. Přiznám se, že když jsem pronikal do tajů mořské akvaristiky, tak mi občas došlo, jaké chyby jsem dříve dělal v chovu cichlid. Znova přikládám odkaz na článek o filtraci mořské vody. U sladkovodního akvária je to obdobné. http://hynek-darbujan.cz/mimo/tlamovci-filtrace.html Mějte se a smějte se HD

Hynek Dařbujan
6.10.2010 12:54

I kdybys mi tady popsal stránku chemickými vzorci, tak mně nepřesvědčíš, že nevidíš rozdíl na rybách při menší a větší výměně vody. A pokud mně chceš přesvědčovat, že to nevidíš nebo nevíš, tak je to myslím zbytečné, protože tomu nebudu stejně věřit. Ale je fakt, že každý máme právo na svůj svobodný názor :-) Tak se měj a směj.

miroslav kraut
6.10.2010 13:11

Pánové, vyměnil jsem vodu v akvariu a 2/3 nesolil jsem a nesodil nalil tam AQUA-safe. Druhý den jsem přepral filtr přepral ve vodě z akvária a přidal startovací bakterie a první den velmi lehký zákal. Druhý den se to začalo zase kazit a nyní jsem na podobném vzhledu jak jsem zvyklý, jen s tím rozdílem, že zákal od toho AQUA safe dostala lehce namodralou barvu. Už se těším na Pietrovu návštěvu jinak se picnu. A takové krásné Frontosy mám. :-( Apropo s tou solí jsem se opravil, dával jsem tam rovnou polévkovou lžíci na 50l vody obdobně sodu.

RadKon
6.10.2010 13:19

Probůh proč perete druhý den filtr? Takhle se Vám tam bakterie neusadí. Nemáte ve svě blízkosti někoho, kdo Vám dá třeba kus zajeté houby - bioakvacitu. Stačí ho píchnout na čerpadlo a máte po starostech. HD

Hynek Dařbujan
6.10.2010 13:24

Pro radkon: co se stane kdyby jste prohrabal celou vrstvu písku na dně. Udělal jste to při výměně té vody? Zakalí se př hrabání ve dně voda? Já myslím, že ano, že je tam spousta dusičnanů. A co ta světelná palba ? .-) Není toho světla až moc? Mám pocit že vám normálně kvete voda jako na rybníku když je v něm v létě načůráno a svítí sluníčko, prostě fytoplankton nebo mikroskopiské řasy a podobně. Ale je to jen odhad. Zdravím.

miroslav kraut
6.10.2010 14:08

Měl jsem podobný problém ve svém bývalém malawi. Vodu jsem měnil každý 3 den 1/2 i víc (+ prohrabání písku, nekrmení) . Nakonec jsem to vyřešil ubráním písku , v akváriu jsem nechal asi 0,5cm vysokou vrstvu a voda se už nezakalila. Problém se zakalením mě trápil asi 3 měsíce a vyzkoušel jsem toho opravdu hodně.

kapusta
6.10.2010 14:22

Čistit filtr druhý den je opravdu nesmysl. Ten zákal mi podle fotky příjde spíše do zelena,než do žluta. Může být to světlo opravdu ostré....jinak do budoucna to osvětlení nebude dělat asi Frontozám moc dobře.....nejlépe se cítí v šeru.....žijí ve velkých hloubkách a tam není inzenzivní světlo.

memeo - nepřihlášen
6.10.2010 14:54

Vše je o filtru, per ho až ta voda bude čistá, do té doby na něj nesahej. Nejmíň měsíc, a pak podle potřeby znečištění. Je to pravda že Eheim doporučuje jejich média dělat třeba po 6 měsících, to nejde říct přesně prostě podle znečištění to si musíš zkusit. Mám jen vyzkoušené že molitanu je to jedno skoro ale Eheim substrát Pro je lepší dělat po delší době. Prostě ti nejede filtr protože je mrtvej s minymem bakterek.

Pavel 86
6.10.2010 16:56

Jo a dej hodně vzduchování, venkovní filtr to potřebuje, čeření hladiny ti taky pomuže. A jestli to chceš rychleji odstranit ten zákal je na to dobré UV lampa, ta je na všechny běžné zákaly.Krm 14 dní jen každý 2-3 den trochu a uvidíš změnu. A dokud je to kalny tak nesvit celý den,

Pavel 86
7.10.2010 11:13

Pane Darbujane, napsal jste tady: Ryby se u mě dožívají standartního věku. - Jen se slusne ptam, jestli mate opravdu tolik mista nadale drzet a krmit stare a neplodne ryby. HD: Nikdy nedoporučuji měnit více jak 1/3 vody. ... V jezerech i moři k rychlým změnám nedochází. V mořské akvaristice platí, že i změna k lepšímu je změna a osádka akvária na ní nereaguje positivně. To platí i u m+t cichlid. - Jak vypada ta nepozitivni reakce u africkych cichlid? Taky jsme leta menili max. 1/3 vody a nechteli se toho vzdat ani na doporuceni M. Krauta tady na foru. Ted uz vsak druhy rok menime 60% tydne ve vsech akvariich a nezbyva nam nez souhlasit s Miroslavem. Na rybach je videt, jak jsou stastne, neplavou jak matohy a maji plno energie. Dokonce pozoruju, ze i uvolneneji dychaji. Je to, podle myho nazoru, jako kdybyste si v obyvane a tyden nevetrane mistnosti otevrel okno a pustil dovnitr plno cerstvyho vzduchu. Psal jste o odstranovani NO3. Co se ale stane pri malych vymenach vody s pribyvajicim narustem urine acid = kyselina uronova nebo mocova? To je takova potvurka, ktere se nechce jen tak na neco v akva navazat, zreagovat nebo vyprchat ven. Dal zustavaji ve vode proteiny, aminokyseliny, polysacharidy atd. mnohe se skodlivymi ucinky na ryby. HD: Při použití některých moderních filtračních materiálů (Sera Siporax) Je možné i výměnu vody omezit na polovinu. - Tzn. na polovinu z te jedne tretiny? Mne to vychazi menit (se Siporaxem ve filtru) jenom 16.5% vody tydne. Maji kulicky Eheim PRO a Eheim Ehfisubstrat stejne vlastnosti jako kulicky Sera Siporax? A nebo ma tyto vlastnosti i nahrubo (2-3 cm kusy) nalamny porezni koral? Mame ho ve filtrech. Ve svem clanku pisete, ze i uvnitr ulomku koraloveho pisku ziji denitrifikacni bakterie. Ovsem tady je rec jenom o NO3, ale co tedy ty vyse zminovane kyseliny uronove a ostatni skodliviny hromadici se v akva, ktere filtr ani denitrifikace nedokaze zpracovat? Konecne jsem si dnes otevrela ten Vas clanek, ale neco mi neni jasne: HD: Sladkovodní akvaristy si dovoluji upozornit na možnost otravy ryb při výměně vody v nádrži s vyšší koncentrací dusíkatých škodlivin, která vznikla jako následek překrmení či poruchy filtru. V tomto případě, kdy je část vody například hodnoty pH 6 nahrazena vodovodní vodou vyšší alkality, se totiž část amoniového iontu přemění na jedovatý čpavek s následným úhynem ryb. Této situaci předejdeme, když provedeme úplnou výměnu vody postiženého akvária za podmínky, že alespoň část použijeme z jiné, dobře prosperující nádrže.

A+I
7.10.2010 11:14

Pokracovani: - Uvedu priklad - (z jakychkoliv duvodu, treba po navratu z dovolene, kdy ryby krmil kamarad neakvarista) vsimnu si, ze v akva s Tanaganyikou, kde normalne byva pH 8 nejede zjevne delsi dobu filtr. Ryby prezily vsechny diky 2 vzduchovacim kamenum. Dle Vaseho prikladu je ted ale v akva pH misto 8 jenom 6. Co by se stalo po nahrazeni casti vody z postizeneho akva vodou vodovodni mate uvedeno a 100% se s tim ztotoznuju. Pokud vsak vymenim, podle Vaseho doporuceni, vodu v postizenem akvariu uplne - at uz ji dam kompletne vsechnu a nebo jen cast z jine Tanganyicke nadrze - vyskoci tam pH okamzite ze 6 na 8. A kde je ted POZVOLNE otuzovani proti skokovemu pH ?? Rozdil cele dva stupne neni zanedbatelny! Chybi v tom Vasem clanku postup, jak to provest. Vybaveni CO2 vcetne specialnich meraku neni bezne vybaveni akvaristu. Totiz ten stejny pripad, kdy doslo k uhynu cele osadky Malawi, jsme tady na foru resili asi pred rokem. Jinak je ten clanek docela pekne zpracovany, sice velmi zjednodusene, ale chapave pro amatery. I v mori dochazi vsak ke zmenam, ale relativne ne prudkym, hlavne ne tam, kde ziji koralove ryby chovane v akvariich. Na nekterych pozvolnych zmenach v mori je vsak uz ted patrne, ze pokud budou pokracovat takovym tempem, tak vedou zivot v mori k zahube. Napriklad okyselovani morske vody diky reakcim morske vody s CO2 z ovzdusi, ktereho je v atmosfere cim dal vic, hlavne kvuli prumyslu. Okyselovani nevadi ani tak moc morskym zivocichum, jako organismum, ktere jsou zavisle na CaCO3 (cesky asi kalcit?) Ten muze byt jen do urcite hloubky v pevne forme a pak se rozpousti. Diky snizovani pH morske vody se vsak tato hranice dostava stale vice k hladine a zmensuje se tak pomalu zivotni prostor. Je napr. propocitane, ze v roce 2100 se posune u Aljasky tato hranice az k hladine. Dalsi vec napriklad jsou koraly, hlavne zpusob jejich tezeni dynamitem apod. a nebo zpusob loveni ryb - ktery vyhani ryby z jejich puvodnich lokalit a nebo migracnich cest. Velke lode, ktere priplouvaji treba z Asie, Afriky atd. sem do San Francisco, tady vypousti vodu, kterou nabraly v jejich domovine. Tak se sem dostavaji microorganismy, ktere narusuji prirodni pochody microorganismu zdejsich a jak vite, vsechno souvisi se vsim. Lidi proste vedou more k zahube. Dcera studuje 4. rok tady na jedne zname universite morskou biologii a morskou geologii, takze kdyz prijede domu, posloucham same takove negativy o oceanu i pobrezi a deprimuje mne to. Bylo by toho na dlouhy hodiny povidani..

A+I
7.10.2010 12:08

Jen všeobecná poznámka, netýká se to žádného přispěvatele. Mám jen logický názor a pár zkušeností. Pokud nejde filtr je výše zminováno tak by se měli hromadit čpavky - HD vysvětlil že jsou zásadité tak nemůžou snižovat PH, dále je zmíňka o kvalitním vzduchování. Opravdu silné kvalitní vzduchování z velkou učiností žene ven přebytečné CO2 které má velký vliv na PH a opět při takovém vzduchování nespadne PH z 8 na 6. Určitě to není jen tak jednoduché jak se to naznačuje ve vodě pro afriku z vysokým KH které má být aspoň 15KH i více. Ono je i docela oříšek dostat z 8 na 6Ph vodu pro amazonku s minymem KH třeba 4KH. Na to je potřeba hodně silná kyselina nebo sakra hodně CO2 aby byli takové skoky do kysela. Ani jedno přece do afriky nedáváte, a jestli máte v pohodě vysoké KH tak vám to na 6Ph z 8 nespadne, dřív by zašli umírat ryby z těch jedů.

Pavel 86

VLOŽIT ODPOVĚĎ