Vyklepávání mladých

Poslední dobou se tady trochu nadhodilo téma odebírání jiker, nebo potěru samicím z tlamy. Má někdo ověřenou zkušenost, že když se odeberou jikry krátce po vytření, jsou potom ryby třeba míň vhodný pro chov, než z potěru, který vypustila samice sama, nebo byly vyklepaný už "hotový" rybky?

supina

11.1.2006 21:13

Zdravím všechny.Takovou zkušenost mám konkretně s Labeotropheus Trewavasae.Asi před dvěma lety jsem si tyto ryby přinesl od chovatele,který používá umělý odchov(samce+4 samice,stáří cca 1/2roku).Ryby se třely zhruba 3x za rok.Pouze jedna samice donosila 5ks mladých-ostatní výtěry vždy samice sežraly nebo vyhodily.Mladé odrostly a pravidelně co dva měsíce se třou a perfektně se o potomstvo starají.Výsledek-70ks prcků.Staré ryby jsem prodal protože nemělo cenu je dál držet.Myslím si tedy,že přirozený odchov by měl být zárukou dalších chovatelských úspěchů.Tolik jen můj laický názor.

Milan
11.1.2006 21:47

Nevim z jakeho odchovu jsem mel ryby ja ale vic jak rok mi vsech 8 samic nebylo schopno donosit mlade a to byly ze 3 ruznych zdroju.Teprve az dorostly do tech 12 cm a ostatni ryby jim daly pokoj tak udrzely jikry dyl jak tyden.Prelovit nebyla sance,protoze jikry okamzite vyplivovaly,tak jsem 3 zrovna nosici nahnal na jednu stranu akva a to jsem prehradil rameckem se siti.V tomhle klidu donosily vsechny 3 kolem 30-40 mladych.Takze bych rekl ze zalezi na povaze samic jak velky klid potrebuji.Jednalo se o Astatotilapia latifasciata v 500 l akva. Takze myslim ze ne vsechny ryby co nezvladaji donosit mlade musi byt vyklepavane, ale proste ze stresu spolecneho akva potrati...tim se ovsem odebirani jiker vubec nezastavam...

Tom
11.1.2006 23:28

To to je asi reakce na to co jsem minule napsal. Muj kamarád a já sme měli ty samé problémi s chovem vyklepané samice které jsme koupili jako malé pak v dospělosti nosili málo nebo nedonosili žádné mladé. Byly koupeny od klepaných samic a když sem koupil import tak to bylo bez problému ted už tlamovce nedělám protože bez klepání se to neviplatí a hlavně tím trpí samice a mladé rostou pomaleji než přinormálním odchovu. Samozřejmě může být příčinou mnoho důvodů muže to bít stres jak tvrdí TOM ale taky samec nemusí oplodnit jikry a ty splesniví a samice je vyhází kolikrát stačí k samicím dát jiného samce a vše je v pořádku coš sem už párkrád udělal a zdařilose nejen s tlamovci. taky je duležitá dospělost ryb některé ryby dospívají až na dvou letech a víc. Na závěr bych chtél říc že kdo dělá ryby pro chov měl by kupovat jen import nebo F1 generaci.

zdenda
12.1.2006 15:15

mužu se zaptat,co je to ta f1 generace

otoman
14.1.2006 20:26

Samo muzes se zeptat, F0 se rozumi ryby dovezene z Afriky F1 jsou jich prvni potomci. Ale ti F0 jsou obycejne pekne drazi. Ale kvalita je dobra.

Jimmy

VLOŽIT ODPOVĚĎ