Vyklepávání mladých

Prosím o radu s vyklepáváním tlamovců, zdejší chovatelé se o tom nechtějí moc bavit a tak kdyby někdo mohl napsat co možná nejpodrobnější návod byl bych opravdu rád .

Míla2

6.1.2006 15:31

slyselsem ze ji do sitky a nechaji ji tak aby byla rbetni ploutvi na hladine jak sebuz zacne hlepat tzak ji vipadaj

metalic
6.1.2006 18:28

No jelikoz metalicuv navod nejsem schopen precist,neb pise asi cizim jazykem,tak to zkusim napsat ja.Vemu si k sobe druhou osobu s druhou sitkou,kdyby rybicky samice vyplivla pri chytani,aby jsme stacili samici i mlade nebo jikry pochytat.Pokud je nevyplivne,tak mam po ruce misku prumeru cca 20cm a cca 10 hloubky a v te rybu v sitce,s vodou vyndam z akva.V te misce porad v sitce ji mokrou rukou chytnu vyndam tak,aby mela jen hlavu ve vode a pinzetou ji opatrne otevru tlamu resp.spodni celist.Rybky vyplavou.Ale vetsinou ne vsechny,musim to udelat tak 3x.Pokud to nepomuze a vim ze nejsou vsechny,tak samici na moment vyndam na vzduch a dam zpet do vody .Ona se snazi vyplivnout vzduch a vyplivne i mlade.To cele trva cca 3-5 minut ,takze samozrejme mezi tim vsim co chvili samici celou ponorim do vody a necham nadychat (ale stale ji mam v ruce).Cim jsou mlade starsi tim je mensi riziko jejich poskozeni.Mlade s velkym zloutkovym vackem muze samice pozvykat a ty pak odejdou.Existuje i zpusob kdy se mlade z tlamy vyplachujou,ale to jsem nikdy nevidel a nezkousel.

Tom
6.1.2006 18:32

Vsem odpurcum tohoto pocinani bych chtel rict,ze to delam vzdy nejdriv po cca 20 dnech kdy samice ma v tlame jiz rybicky.Delam to ze dvou duvodu: prostoroveho - mlade muzu slit do jednoho vetsiho akva,kdezto se samicema s mladyma to udelat nemuzu.A pak samicim tim vyrazne zkratim dobu vysilujiciho pustu,protoze mam kusy ktere nevypusti mlade ani po 4 tydnech...pak je smutny pohled na nitenky misto mladych a na totalne zbidacelou samici...

Tom
6.1.2006 19:48

Dík za tvoje zkušenosti

Míla
6.1.2006 20:20

Vyklepával jsem podobně jako Tom, jen jsem používal místo pinzety umělohmotmou lžičku, tou jsem stlačil dolní čelist a v asi 20 litrový elementce jsem tak třikrát jakoby vypláchl tlamku ryby. Vždy jsem myslel, že jsem vyklepal všechny mladé, ale ted když čtu postup Toma, tak jsem asi tak stoprocentní nebyl. Poučím se:-)

supina
7.1.2006 1:49

já jsem rybky taky klepal ale jeto sresující pro rybu ale dělal jsem to tak že jsem samici odlovil do sitky a tu jsem nechal v nádrži tak že přes okraje akvaria aby ryba byla podvodou a samičku jsem chytil za hlavou a druhou rukou jsem samičce zatlačil zespoda na tlamičku a to tak až se sama otevře a samice sama mlade vypustí nikdy jsem pinzetu nepotřeboval a samička vždy vypustila všechna mladé . taky jsem slišel názor že rybky vyklepané jako jikry a uměle odchovány nemají tolik madých nebo vubec žádné ale je to jen jedna paní povídala. jeto jen

zdenda

VLOŽIT ODPOVĚĎ