Výměna vody a odstátá či neodstátá voda

Ještě by mě zajímalo, jak bych měla každej měsíc vyměnit čtvrtinu vody. To tam můžu dát i neodstátou a nebo musí být odstátá? protože tolik kanistrů nemám.-)

markéta

29.10.2004 12:53

Tak jak velke mas vlastne to akvarko?A kolik ryb v nem?Jakou jsi koupila filtraci? Pak se da rict kolik a jak casto bys mela vymenovat vodu.Jinak ja vodu nenechavam odstat,do zajeteho akvarka napoustim rovnou vodu hadici nasazenou na kohoutek.

Tom
29.10.2004 14:29

mám 100 litrové a šest cichlid. Ta hadice od kohoutku je prima nápad, já se furt tahám s kýblem

markéta
29.10.2004 15:13

Hadice z kohoutku je super, hlavně když vypadne, jak se to stává mě :))

Daník
30.10.2004 17:21

Ja vodu nenechavam nikdy odstat a este mi ani jedna ryba neuhynula.

deathrunner
30.10.2004 18:41

Máš 100litrovku s 6 cichlidama a měníš vodu 1xza měsíc? Asi jsi se přepsala a chtěla jsi napsat 1xza týden, ne? Jak dlouho už je máš? Myslím si, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný.

Zuzka
30.10.2004 23:46

No pokud jeste nejsou dospele tak by to snad i slo (pri dobre biologicke filtraci),ale lepsi a urcite bezpecnejsi bude vymenovat vodu pravidelne, kazdy tyden treba 10-20%.Ve stare vode ryby nechcou rust.

Tom
31.10.2004 18:01

1x za mesic to je trochu malo. Osobne menim co tyden maximalne co 10 dni pokud fakt nemam cas. Ono taky ale hodne zalezi na poctu ryb a akvarku a na jejich velikost. Malym rybam kterych man asi 250 v 200L nadrzi se voda kazi celkem rychle a uz po tydnu je celkemj jak hnuj takze po mesici uz by asi bylo i po rybach. Vodu davam primo z vodovodu hadici a to este ne studenou ale vlaznou rybam to vubec nevadi ale urcite bude zalezet na kvalite vody ve tvojem ,este

michal
31.10.2004 21:10

Já bych svým rybám nikdy do akvárka nedal vodu přímo z vodovodu. Ale je jasné, že každý chovatel má své zvyky a všem se víceméně daří. Jenomže na rybách (obecně na zvířatech) není na první pohled vidět strádání. Poznat se to dá až jsou na tom fakt dost špatně....

Wynter
1.11.2004 10:03

Tak často měnit vodu, když je úplně čistá? Já moc nerozumím tomu jako proč? Až ty rybky vyrostou a spárujou se mi, plánuju tam mít dva páry. Jinak jsem měla kančíky, v 70litrovém, to už dřív a měli i mladý a bylo jich tam pět. Copak jsou taky citilivý?

markéta
1.11.2004 10:07

Pánové, začíná se mi zdát, že si tu z nás markéta pěkně střílí a my ji na to skáčeme. Co myslíte?

Sax
1.11.2004 10:37

Voda může být na pohled čistá, ale obsahuje škodliviny (dusičnany, v horším případě dusitany). Tlamovci jsou na to velmi hákliví. Kančíci jsou odolnější, ale chovat kančíka v 70litrech mi připadá, jako zavřít malé děcko na záchodě. Tam taky pár ler přežije. Zajímalo by mě, jak byli kančíci velcí. Už jen to, že u kančíků není vzácnost několik set mladých z 1 výtěru, hovoří za vše. Doporučuji, aby jsi se koukla na www.tropheus.cz a přednesla tam tento dotaz na fórum. Uvidíš, jak tě hded ukamenují!!!

Zuzka
1.11.2004 10:38

sax já to myslím smrtelně vážně a rozhodně si z vás nestřílím, co vám na tom jako přijde za humor? ty kančíci opravdu měli mladý, jikry hodně často a rybky odchovali jenom jednou. Vodu sem měnila tak jednou za půl roku, když už byla trošku kalná, a to sem měla i bídnej filtr a fungovalo to.Já sem ráda za vaše cenné rady a srandu si z vás teda FAKT nedělám

markéta
1.11.2004 10:41

ty kančíci byli příčnopruzí a jeden pát byl takovej jako albíny. největší dva měli asi 9 cm, ostatní trošku méně. Vím že to nebylo ideální, ale já neměla informace, tak ted se snažím je získávat. JInak akvárko jede asi dva týdny, takže bych asi měla část vody vyměnit jak tak na to koukám, že?

markéta
1.11.2004 12:25

Promiň, ale nemohu se toho dojmu zbavit. Tys nikdy nikde nečetla, jak se chovají tlamovci? Jak velké akva, jakou vodu musí mít, jak často ji měnit.. Tys u kančíků měnila vodu za půl roku? Opravdu si myslíš, že ti to věřím? Sorry, ale bohužel. Už u těch bett, které ti údajně radili koupit, jsem ti přestal věřit. Naštěstí pro tebe je tu plno jiných, kteří ti mohou posloužit.

Sax
1.11.2004 13:27

Já Markétě věřím. V jedné prodejně mi zase tvrdili, že krmí tlamovce nítěnkama, aby byli velcí!!! Jak už jsem doporučila, hodně informací speciálně o tlamovcích najdeš na www.tropheus.cz (dnes v poledne mi to ale nešlo spustit, teď už je to OK). Je tam i rubrika poradna, kde jsou základy shrnuty. P.S.: To, že se kančíci (mimochodem kančíci příčnopruzí dosahují 15cm) vytřeli dokonce i odchovali nějaké mladé, je tím, že se jedná o houževnatý druh a určitě to byli i houževnatí jedinci vrámci svého druhu. Znám lidi, kteří ochovávají rájovce v zavařovačkách. Ale myslím si, že akvaristika je o tom, abychom rybám nabídli kvalitní podmínky, které se co nejvíce blíží podmínkám v přírodě. A když nejsem schopná jim podobné podmínky vytvořit, vím, že by u mě strádali, tak si je právě kvůli lásce k nim nepořídím a budu patřit k tichým obdivovatelům, dokud nebudu schopná jim vyhovující podmínky dát.

Zuzka
1.11.2004 16:25

Zuzko, to sem ráda, že aspoň někdo, já to akvárko nafotím, abyste viděli, že nijak nestrádaj.

markéta
1.11.2004 18:19

Určitě si ráda fotky prohlédnu, ale z nich se těžko pozná např. obsah dusičnanů ve vodě. Spokojené ryby poznáš, pokud budou dosahovat běžných velikostí, dobrého vybarvení a hlavně přirozeného chování. Argument, že ve zverimexu je 100 tlamovců v 70 litrech jsem už také slyšela. Je ale pravda, že jsou to pouze prodejní či karanténní nádrže, nevhodné pro trvalé držení ryb. Skus, prosím ještě jednou přehodnotit prostor a počet litrů na 1 rybu a zamysli se, jestli by nebylo dobré osádku nějak vytřídit. P.S. Když se mladým rybám nemění často voda, nerostou, takovým rybám se říká podtržené. Nedosáhnou dospělé velikosti i kidyž se třeba třou.

Zuzka
2.11.2004 7:40

Když už si tvůrci webu dali tu práci, že ti skoro vše polopaticky vysvětlili v rubrice RADY A ZKUŠENOSTI, tak bys mohla projevit trochu úcty k nim a alespoň si to přečíst. Oni ti nic nenutí koupit, tak bys třeba ty rady mohla vzít na milost.

Sax

VLOŽIT ODPOVĚĎ