výroba 3D pozadí

Dobrý den vyrábím si 3d akvarijní pozadí pro tlamovce z polistyrenu a fasádního lepidla na polistyrén. a zajímalo by mě zda nebude vypouštět nějaké škodlivé látky nebo zda mam celé pozadí ještě natřít nějakou barvou. Díky za radu

johnweb

10.8.2009 22:58

Záleží na tom, jaké fasádní lepidlo používáš, nejlepší je pročíst si technický list (dají se stáhnout na netu výrobce, pochybuji ovšem, že u fasádního lepidla myslí na zdravotní nezávadnost ve vodním prostředí). Jinak obecně se pozadí buďto natírají pouze barvou nebo se natřou barvou, pak epoxidem a pak posypou pískem, záleží na tvé metodě výroby. Finální vrstva (epoxid nebo barva) by však měla zamezit styku lepidla a vody a mělo by to být ok, záleží však na lepidle, aby nebylo příliš agresivní či ve vodě rozpusné (kdyby se tam drobet vlhkosti nějak dostalo).

Pusta
11.8.2009 8:20

Fasádní lepidlo je v podstatě beton, fajmový, naplastifikovaný,ale v podstatě beton. Pokud ho necháš dostatečně dlouho vytvrdnout ( 28 dní ) není s ním žádný problém. Dostatečná doba na vytvrdnutí je nezbytná, jinak se pH vody v akváriu zvedne do závratných výšin (vlastní zkušenost). Při tvrdnutí je vhodná udržovat pozadí vlhké. Natřít se samozřejmě dá např. Balakrylem UNI, ale doporučuji probarvit přímo lepidlo. Balakryl se začne po čase loupat, není to ale nijak kritické.

Hroch
11.8.2009 10:22

Ahoj chtěl jsem se zeptat ohledně vytvrdnutí epoxidu. Různě jsem pročítal a zjistil jsem že před neutralizací by měla přyskyřice tvrdnout 14 dní. Zajímalo by mě jestli jste všeci vydrželi dva týdny, nebo jste to neutralizovali dříve a jestli to něco způsobilo.

Michal K.
11.8.2009 11:02

Ja jsem vydrzel 3 tydny, momentalne delam nove do 700 litru a pockam tech 14 dni, vic to nevydrzim, mimochodem stotreba epoxy je u nme momentalne 3x 800g

Troph3us.
11.8.2009 11:06

Tvrdnutí epoxidu je dost komplikovaná záležitost, velice záleží na teplotě množství a tvaru v jakém je. Při vyšší teplotě, větší množství a kompaktnější tvar tvrdne rychleji. Z toho plyne že tenká vrstva při pokojové teplotě bude tvrdnout dlouho a bylo by záhodno dodržet doporučené doby vytvrzování, ale jen umístění na slunce například na střechu(odpoledne klidně 60°C)dobu vytvrzení výrazně zkrátí.

Hroch
11.8.2009 14:14

Já to tvrdnutí drobet uspěchal a epoxid mi nepěkně zbělal, spěchat se rozhodně nevyplatí.

Pusta
12.8.2009 7:45

Zběleni není nevytvrdlím epoxidem. Pokud epoxid nezasipeš pískem, udělá se jen tenká průhledná vrstva, pod tu se dostane voda a lom světla udělá efekt zbělění.

Hroch
12.8.2009 11:50

TO Hroch: nesouhlasim s tebou, mam natreno a neposypano piskem a neni zadny flek, ale problem byl kdyz jsem dotrel kus na ktery me nezbyl na poprve epoxid a na tu sem spechal, tak ta zbelela a krunyrovci ji ozrali a bohuzel se jim to stalo osudne. Spechat se nevyplaci

jarda
12.8.2009 12:13

2 hroch a jarda: voda se mi pod epoxid rozhodně nedostala, ne úplně vytvdlý epoxid (i když se na omak tvářil jako vytvrdlý) prostě na povrchu zbělal (dělá to ostatně i v případě, že se štětec s epoxidem ponoří do vody), nemělo to však až tak fatální následky jako u jardy. Jsem však přesvědčen, že se všichni můžeme shodnout, že důvodů proč epoxid nenechat pořádně vytvrdnout moc není a že důvodů pro opačný postup je mnohem více a jsou mnohem podstatnější.

Pusta

VLOŽIT ODPOVĚĎ