Vzduchování u cichlid

Chci si pořídit akva malavi a zajímá mě,jestli se musí vzduchovat i v noci.

Petr Vokaty

26.2.2006 22:05

Nejdůležitější u Malawi je dobrá filtrace. Vzduchování je dobrý jako záložní zdroj pro případ, že vysadí filtr. Nevidím důvod, proč by se mělo vypínat.

pik
26.2.2006 22:38

Kdyz budes mit v akva kytky, tak ty ti bedme sviceni najeky kyslik vyrobi, ale v noci nejaky dokonce vydychaji. Takze pokud chces vzduchovat, tak predevsim v noci. Pokud kytky mit nebudes, tak je ta uloha uplne stejna ve dne i v noci (snizenou aktivitu ryb zanedbame).

ax
27.2.2006 18:07

Plně souhlasím s Axem.

memeo
27.2.2006 22:33

nechapu otazku.Vzduchujeme aby ryby mely co dychat, myslite si ze v noci ty ryby nedychaji nebo co ?Ze sveho okoli zacinam pozorovat ze akvarium se opet dostava do mody a hodne lidi si ho porizuje jako doplnek ci hracku.Ve dne zapnout ,v noci vypnout.Jako TV.

Tom1
28.2.2006 15:54

to TOM 1:hlavně že ty seš tak chytrej...vzduchovat v noci sice je dobré, ale není to pdmínkou...pokud akva není přerybněné, tak to do rána vydrží bez viditelných známek nedostatku kyslíku. a k těm rostlinám od axe-rostliny vždycky vyrobí víc kyslíku než sami spořebují, a to několikanásobně! a teď už k otázce.Pokud nemáš akva v pokoji, kde spíš, a neruší tě to,nevidím důvod proč nevzduchovat...souhlasím s pikem

Luk
28.2.2006 23:14

Dík za odpovědi. Jen pro Tomovu informaci ,akvarium mám už 22let, chovám zatím jenom tetry a úspěšně .Rostlinky rostou nadherně ,proto nemám potřebu rybám vzduchova.Mám 340L akva a v něm 50 ryb .V Malawi se asi rostlinkám moc dařit nebude.Chtěl jsem jenom kvůli hluku mám akva v ložnici ,ale kvůli rybám to nechám zapnuté ,je-li to nutné. Vokoun

Petr Vokaty
28.2.2006 23:19

Já třeba nevzduchuju vůbec. Rostliny nemám žádné. Jenom filtrem čeřím hladinu (nevznikají bublinky). Kyslím proniká do vody přes volnou hladinu a řasy taky něco vyrobí. A nemám s rybama problém.

Wynter
2.3.2006 0:12

Pro Luka. Predpokladam, ze ti neco rika fyzika plynu a tak jiste vis, ze i kdyz do vody nacpes 100% vic kysliku, tak v relativne kratke dobe jeho koncentrace poklesne na beznou miru. Takze, to ze kvetiny vyrobi behem dne vic kysliku nic nerika o tom, kolik ho tam bude po 3 hodinach tmy. To daleko vic ovlivni proudeni vody a pod. Kdyz mas vic kvetin, tak proste rano bude vic vydejchano. O tom, zda vzduchovat ci ne, rozhodne mnozstvi ryb, vody, kytek, proudeni a pod. Ale rozhodne je blbost vzduchovat ve dne a v noci ne. Naopak ta uloha uz smysl ma.

ax
2.3.2006 9:46

Vždycky, když tady čtu rádoby rady odborníku, např. fyziků, na všemožná odvětví akvaristiky, nadzvedává mě to ze židle. Nechte si ty narážky na někoho znalost, či neznalost, protože z následující odpovědi je většinou jasné, že pisatel ví např. o fyzice, taky kulový. Viď Axi. Koncentrace kyslíku ve vodě je závislá na několika faktorech, především na parciálním tlaku a sním související hodnotě difúzní konstanty. Lidově řečeno, čím je vyšší hodnota koncentrace kyslíku v atmosféře, tím je i vyšší koncentrace kyslíku ve vodě. Dalším zcela zásadním faktorem ovlivňujícím množství kyslíku ve vodě je její teplota, s rostoucí teplotou klesá rozpustnost kyslíku ve vodě. Např. při teplotě 18 C je množství rozpuštěného kyslíku 9,46 mg/l, při 27 C cca 7,8 mg/l. Dalším zásadním faktorem je koncentrace některých látek - organické látky, amonné ionty atd. Kyslík se totiž spotřebovává na jejich oxidaci. Všechny tyto látky jsou produkty látkové výměny ryb a jejich nahromadění může vést až fatálnímu poklesu koncentrace kyslíku. Co se týče rostlinek v Malawi akváriu, tak jejich úloha je naprosto zanedbatelná, a to jak v pozitivním, tak i negativním smyslu slova. Nepředpokládám, že má někdo Malawi hustě zarostlé rostlinami, spíše se jedná o jednotlivé rostliny. Navíc tuholisté rostliny používané s tlamovci (např. Anubiasy) mají pomalou látkovou výměnu (spotřeba kyslíku či produkce CO2 je zanedbatelná). Vrátím se k původní otázce zda vzduchovat či nikoli. Vzduchování zabezpečuje intenzivní styk vody se vzduchem a tím i jeho rozpouštění ve vodě, dále zabezpečuje promíchávání vody v akváriu a tím i rovnoměrnou koncentraci kyslíku. Na druhou stranu všechno to zabezpečí i kvalitní filtrace (čeření hladiny má stejný efekt jako bubliny ve vodním sloupci). Pokud je tedy akvárium pravidelně odkalováno (nehromadí se rozkládající se detrit), provádí se pravidelná výměna vody, na jednu rybu je počítáno s cca 10 litry, není vzduchovat třeba. Spíše bych doporučil, když už, tak dát vzduchování do biofiltru, kde jsou nitrifikační bakterie, které na oxidaci spotřebují značné množství kyslíku. Co se týče rozdílu koncentrace kyslíku ve dne a v noci, tak mohu odpovědně říci, že u Malawi akvária (nepříliš zarostlé rostlinami) je tento rozdíl téměř nulový. Naopak mnohokrát jsem naměřil koncentrace nižší ve dne! Je to dáno tím, že, jak už jsem napsal, vliv rostlinek je téměř nulový, organické látky se rozkládají ve dne i v noci, ale aktivita a metabolismus ryb je v noci mnohem nižší než ve dne a tím i částečně klesá spotřeba kyslíku. Sorry, že jsem se tak rozepsal, ale to co jsem četl k tomuto tématu nebyla diskuse, výkřiky do tmy.

Martin
2.3.2006 9:59

To Martin: Ax řekl v podstatě to samé jen nebyl tak epický a nevyžvýkával se na půl stránky.

tatoch
2.3.2006 19:14

Pro p.Vokatého:nemyslel jsem to nijak urážlivě,jen mi ta otázka vyzněla nelogicky.Jestliže už je třeba rybam vzduchovat ve dne tak mi připadá logické,že to budou potřebovat i v noci.Tetry v zarostlém akváriu mají určitě menší spotřebu kyslíku než temperamentní a žraví tlamovci.

Tom1
2.3.2006 21:55

Osobne si nemusim nic dokazovat a rozhodne tadu nebudu mrhat mistem na delanim ramen. Fyzika mi neco rika, ostatne jsem ji vystudoval a zustel jsem ji verny. Parcialni tlak kysliku mi taky neco rika, ostatne nedelat na MFF UK tak se take potapim a vzit si na zada nitroxovou smes a nemit o tom ani poneti, to by bylo primo o hubu (to uz je aplikovana fyzika a je krasne sledovat, jak se aplikace lisi od teorie, protoze preci tu teplotu muzeme zanedbat). Brat jako predpoklad, ze nikdo nemuze mit zarostlou nadrz s Malawi kytkama se ukazuje jako rozhodnuti zalozene na bludu, ja tam mam napriklad hromadu kvetin a znam nekolik dalsich lidi, co je pohled na kameni a ryby bez kvetin nelaka. Neni pravda, ze v akva vydrzi s malawi jen anubiasy a jine tuholiste rostliny. Zrovna dnes jsem z Malavy vytrhal cca 18 litru kytek a anubiasy tam nebyli zadne. Ohledne vzduchovani do filtru, neni treba, v mem 60 litrovem barelu bude stejne bakterii, jako v celem akva. Oni totiz bakterie nejsou jen ve filtru. Ba co vic, vetsinou jich je mnohem vice ve dne a dari se jim tam dost dobre. Nicmene ja si myslim, ze jsem popsal, co je pro ryby vhodne a co nikoliv z meho pohledu. Poukud mate nazor jiny, lze se o tom bavit. A pokud to bude i bez toho, ze cilem je druheho za kazdou cenu pokorit, muze to byt prinosne pro vsechny zucastnene.

ax
2.3.2006 22:14

pro Luk: dival si se nekdy na ryby v noci? Ja jo a zjistil jsem ze i pres silnou filtraci byly skoro vsechny pod hladinou (ve dne byly v pohode rozptylene po celem akva). Po pridani vzduchovani z externiho kompresorku jsou ryby i v noci v pohode a spi ruzne po celem akva. Navic kdyz se znecisti filtr a prutok zeslabne,nehrozi nedostatek kysliku. Ja jsem z vlastni zkusenosti pro pridavne vzduchovani , samozrejme i v noci.Navic vypinanim a zapinanim se zkracuje zivotnost kompresorku.

Tom
3.3.2006 16:29

...můj kompresor značky Rena mi maká odhadem 18 roků a vypnutý byl pouze když nešel el. proud... :-)

pik
28.2.2008 19:23

Tak ted to us nechapu tak snad když chci nake avarko tak sy o nem nejdřive neco přečtu o akva a o rybych ne a plne souhlasým s Tom1 protože ryb přez noc nezmyzi a rano se zase neoběvý je to pytomost potřebujou snad neco dycht ne. Mam menši pěstirnu africkych cichlyd a vzducovani i fyltr jede na 100% ve dne i v noci.Tak proste je dobre myt vzduchovaní zaple 24 hodin deně. A ne jako 12 hodin deně TV a pak vypnout....

hhoonnzzaammaa
28.2.2008 23:38

Honzo četl sis to po sobě?Chápu,že se někdy chyba ve slově udělá,ale to co jsi napsal je na kouli z ČJ. ;o)

wladys
29.2.2008 10:02

Krutý :))))) - uš,nake,sy,prez,nezmyzi,neoběvý atd. ... to sned udělal schválně - co myslíte všichni? Taky nejsem CZ lumen, ale tohle je mazec :))))))))))) Apropo - tohle tema jsem také řešil. Filtr mi pracuje 24h/den a vzduchování se světlem 12h/den. Funguje to, tak to neměním.

ondrášovi
25.3.2010 14:43

Nejlepší na pořízení rostlin je asi tady, využil jsem to několikrát a mohu doporučit. Rataj rostliny pěstuje tak máte jistotu že je to kvalita. Doručení za 24-48h za 135kč až do domu a aby ti kompenzoval poštovné tak dává zdarma do každé zásilky jedno krmivo které taky vyrábí a je kvalitní, doporučuji i ostatní věci dobrá kvalita a nízké ceny. http://www.rataj-spk.cz/

Pavel 86
25.3.2010 14:44

To patřilo jinam, prominte.

Pavel 86
25.3.2010 22:58

Psaná odpověd č.15 je přímo masakrální.Jsem přesvěčen,že to je tak napsáno schválně.Jestli né,musel to psát někdo komu je max.8let a je zralý na pomocnou školu.Sorry,ale jinak to nevidím.A tou menší pěstírnou asi myslíš 60l akva,že?Co se týče otázky.Moje filtry jedou a čeří hladinu 24h deně.

miran

VLOŽIT ODPOVĚĎ