...ZÁCHRANÁ MISE... prosím o radu zkušeného chovatele....

Ahoj.. dostala jsem akvárko i s rybama v stavu za které by si původní majitel zasloužil klackem přes prsty.. mno ale co naděláme i to se na světě děje... s vodou atd v akvárku si poradím.. akvárko už jedno mam.. teď tedy dvě... no ale rybky to je horší.. nevím co je to za druh a jaké je to pohlaví.. krmím podle rad z netu.. salátem okurky mrkev masem a granulky.. jen nevím množství.. dávám tolik co zbašti aby nepadalo na zem.. je vidět zlepšení ryby jsou aktivnější ale ty barvy co to s nima provedl nechápu.. chudinky.. dvě údajně žluté jedna modra a ten malej bombónek tmavě modry snad.. napadlo mě ze bych si až se akvárko vzpamatuje přikoupila další ale nevím či se do 220l ještě budou vejit..? a jak se snesou.. nevyznám se v nich.. snad někdo poradí... děkuji a přeji hezký den Verča

Veronika T.

16.12.2013 22:52

ještě foto..

Veronika T.
16.12.2013 22:59

nejde mi vložit foto tak zítra...

Veronika T.
17.12.2013 4:54

jaj tak okurka..mrkev,,maso si myslim ze neni zrovna nejlepsi...necti vse co je na rybicky.net ci aquapage.cz ,nejsem velkej radil ale nechala jsem si poradit a ryby kraásný už dokonce mi jedna samice nosí ale to...je jiný kafe...tak za prvy nej krmeni je Flora,San?Vipan, na dalsi kasli okurky apod... tohle vitalne rybkam staci ... a nenapsala jsi kolik ryb mas , dej foto poradime jaky mas ? ... a abych rekla pokud mas tlamovce neber to zle ale 220l neni nic moc když si odečtu dekoraci apod...ale furrt lepsi jak 100 l nedej se :-) a zkus vymenit tu vodu , vyčistit přidej sul 1lžice/100l a sodu stejne a ryby se budou mit dobre pokud vubec mas tlamovce:-)

Pajda1989
17.12.2013 5:02

pak ještě pomáhá peroxit ale to bys to musela rozepsat , kolik ryb, filter ,apod.... jinak 1ml/2l ,a barvy muze byt stres ,špatná voda apod...napiš víííc pak se dá jednat :-)ztm

Pajda1989
17.12.2013 7:11

Co je peroxit? Pokud myslíš peroxid, tak ten se používá u nálevníků. Jinak k akva: najdi si na internetu základní informace o chovu tlamovců. Bez základních znalostí ti těžko někdo poradí když ani nevíš co máš za ryby a co žerou...

fajanek
17.12.2013 7:28

Doporučil bych ti granule s výtažkem ze spirulíny nebo s nějako zelenou složkou, já ještě dokrmuji planktonem (živím) ale jestli máš možnost tak si kup mražené patentky a jednou za 3 nebo 4 dni jim hod půl kostičky jen na dokrmení, a nebo strouhané hovězí srdce jednou za 4 dny ale nesmíš to přehánět jinak ryby zatuční.

G36Zz
17.12.2013 7:48

Holky Copak vy potřebujete poradit? Nepodceňujte se,vy už všechno víte a mám pocit,že si budete rozumnět a vystačíte si samotné.Ta záchraná mise v záhlaví sedí,akorát si nejsem jistý,jestli ji vztahovat pouze k rybám. Salát,okurky,mrkev,maso-dobrý,ještě sem tam rajče,tmavý pečivo a jako dieta to nemá chybu.Rybám bych to ale necpal(-: Dvě žluté,jedna modrá-nehodila by se tam ještě jedna červená a třeba dvě zelený?Černá by tam taky myslím šla. A to pohlaví bych neřešil,je to jedno. Ten peroxid taky k nezaplacení(pokud myslíte vodíku-je jich víc),prý se s tím dá odbarvit skalp,je to pravda?Já jsem si s tím natíral odřený kolena,trochu to štípalo,ale jinak dobrý(-:Do akva bych to ale zbytečně nelil,o nálevníkách se nezmiňujete a z ryb blonďáky stejně neuděláte(-: -mno ale co naděláme i to se na světě děje... pravda,ale jsem přesvědčený,že vy to dáte do kupy holky. Jedno vám přece jenom poradím,tady vpravo nahoře je takový obdelníček a za ním slůvko vyhledat.Do toho obdelníčku vepište slůvko,které shrnuje to,co by vás zajímalo a po kliknutí na to vyhledat se vám objeví x témat,kde všechno najdete.Budu vám držet palce(-:

Vlastimil Šebesta
17.12.2013 8:08

k odp 7: palec nahoru. Já dodávám: holky, co píše pan Šebesta doporučuju vytisknout, zarámovat, pověsit nad aq a číst ráno a večer. Třeba z toho něco vzejde. G36Zz strouhané hovězí srdce je fakt brilantní rada.

St.
17.12.2013 9:16

Pánové a dámy, pokud radíte, tak musíte mít sami zkušenosti a vědomosti z chovu ryb. Ještě nevíte, jaké druhy ryb Veronika má a už ji radíte strouhat hovězí srdce. Veroniko, nafoť akva a ryby, změř základní parametry vody, popiš filtraci atd. a pak ti rádi poradíme.

dubici
17.12.2013 20:32

Ahoj mládenci... ano jsem žena... ale hoši úplně pitoma taky ne... :-) sice tedy barvitě popsané rybky na žluto a modro je vtipné ale když člověk pospíchá tak i to dobré.. jinak to akvárko by schnilo tak je jedno či se o něj starám já bo by zůstalo tam kde bylo.. foto jsem zkoušela asi tak v tisíci formátech ale hází mi to tu chybu.. da někdo mejla pošlu foto..

Veronika T.
17.12.2013 21:00

Verčo, pošli ty fotky pajdě. Té to vkládání fotek dnes evidentně jde. ;*)

wladys
17.12.2013 21:45

Mám černobílého strakatého psa a dva hnědé. Co je to za plemeno? Poradí někdo? ...... A teď vážně: maily jsou vidět u každého přihlášeného uživatele. A pokud jde o určování druhu, stačí kouknout na jakýkoliv internetový atlas nebo do knihy. Předpokládám že ti v akva žádné vzácné a speciální ryby neplavou. Stačí se jen trochu snažit... (zadej do googlu Pseudotropheus, Metriaclima, Labidochromis, Labeotropheus a na 99% ti ty tvoje ryby vylezou)

fajanek
17.12.2013 21:48

........za to já bych se mohla postavit na hlavu a vložit to nejde.. :-)

VeronikaT
17.12.2013 21:57

A co rozlišení fotek? nebude problém v tomto?

dubici
17.12.2013 22:21

fotografie 1

fajanek
17.12.2013 22:21

fotografie 2

fajanek
17.12.2013 22:25

Problém byl ve velikosti fotek. A nyní k druhům: tlamovce tam vidím jen jednoho a to Nimbochromise(asi), jinak jeden kančík Archocentrus nigrofasciatus a několik Heros sp. Kdo se v amerických cichlidách líp vyzná určitě upřesní druhy.

fajanek
17.12.2013 22:37

Heroes severum

miran
17.12.2013 22:40

Nejspíš je to Heros appendiculatus. Nimbochromis nejspíš polystigma. Polystigma má nějaké krátké tělo a ty herosky taky nevypadají moc dobře. Nicméně nádrž je vhodná jen pro toho kančíka příčnopruhého.

wladys
17.12.2013 22:52

oooo hoši... jste nejlepší... ja věděla že to je jinak.. a co s nima..? no určitě je nechám dožít ale jsou to chudáci rada bych jim nějak zlepšila zd. stav.. musim si načíst ty druhy čim krmit co potřebuji atd ale spešl krmivo nějaka uprava vody.. ? bo prostě už se nevzpamatují..

VeronikaT
17.12.2013 22:55

... takže fish supe..:-) ??? To odpo. 7 - Pobavil jste VŠ :-) K věci: Krom červenookýho je tak kančík příčnopruhý. Takže Veroniko, J. Amerika, s tlamkama nemíchej. Ryby by šli doplnit ( napárovat ). Krom toho vnitřního máš ještě jiný filtr? Na vodě dle fotek nevidím nic špatného. Krm opatrně ( raději míň ) no a jinak více čti, jak to bylo psáno nebo pokládej přímé dotazy.

Major@n ( Ondrášovi )
17.12.2013 23:29

mno tak jsem si hned četla co a jak.. jediné co jsem si určila byl ten ´´bombonek´´ kančik.. ale nebyla jsem si jistá.. vůbec nechápu jak se tomu blbcovi povedlo ty ryby takhle zamordovat nemohla jsem najit ten spravny druh pac vůbec neodpovídají fotkám.. nemají barvy... mám tam jen tu vnitřní filtraci je to nádrž 220 a filtrace na 450lh je to moje náhradní.. zatím jsem nestihla koupit něco jiného... a pořádné světlo.. ty ryby i s akvárkem už jsem takhle dostala tak raději nebudu kupovat další.. a matlat tam ten guláš...

VeronikaT
17.12.2013 23:37

..... a děkuji.... :-*

VeronikaT
18.12.2013 10:06

Další hotentot co tady chce radi, tale neumí psát a tak mu může rozumět snad jen člověk, co rozumí řeči jeho kmene. Ty majoránko nevidíš na vodě dle fotek nic špatného??? :-)))) Ty si vemeno hochu to je staršný. Fakt si jen čti a nikomu nic neraď. Ty poznáš teplotu a chemismus vody podle toho jak je čirá, zabarvená nebo kalná? No tak to si guru akvaristiky. :-))) Prostě a jednoduše je tvoje odpověď č.21 jedna perla za druhou. Větší zmatek a hovadinu jsem dlouho nečetl. Lidem kteří mají problém se čtením a psaním textu tak aby dával smysl, doporučuji se pouze ptát, protože i kdyby chtěli radit a něco věděli, tak to po nich ti slabší jen těžko rozluští. Tak a teď k tobě VERONIKO. Všechny ryby z toho akvária odnes, po domluvě, do nějakého zverimexu a drž jim palce, ať se dostanou k chovatelovi, který bude vědět co s nima. Jediné co si tam můžeš nechat je ta přísavka thajská. Tobě, podle toho co tu od tebe čtu, bych doporučil tak 5 ks závojnatek a k nim na oživení jednu velkou rostlinu. Potom aqo udržuj tak, že jednou za měsíc odkalíš dno, vyměníš 1/3 vody za čerstvou a v té staré vypereš filtrační média. Jestli tě akvaristika chytne, tak čti srovnávej a uč se a až si budeš myslet že už znáš jména ryb které by se hodily do tvé nádrže a budeš jim schopna zajistit vhodné podmínky k životu, tak se pusť do změny osádky. Jo a pozorně si rozmysly čí rady si vezmeš k srdci. Rybám zdar.

hr:-)
18.12.2013 11:26

Souhlasím s hr. Ryby daruj nebo prodej a do tvého akvária si pořiď jiné ryby, kterým bude 220 litrová nádrž více vyhovovat. 1) na chov tlamovců a kančíků je nádrž příliš malá 2) filtrace je zcela nedostačující na chov tlamovců - malý objem filtračních médií

dubici
18.12.2013 12:23

Ale no tak. Pokud chce začít s cichlidama tak jsou na to příčnopruzí jako dělaní. A páru ta nádrž bude stačit. Zbytek pryč.

wladys
18.12.2013 12:50

Ahoj hoši.. mno děkuji ale teď se v tom vyznej.. mno tak teď momentálně udržuju vodu a rybky krmim už jen granulkama pro cichlidky.. jinak akvaristika mě chytla.. mám dvě akvárka ale mám samozřejmě klasiku.. mini rybky.. ale myslím si že ho marné nemám... a dle mého usudku se o něj starám dobře ale to nové je katastrofa... teplotu mám zhruba 25+ .. dala jsem novou vodu a pul z mého co jsem doma měla.. snažila jsem se po převozu co nejméně jim škodit.. ale asi žádnej šlágr to pro ně nebyl.. mam na fotkách žlutou vodu ale to je jen zkresleno.. jinak je voda čirá.. ryby dle mého usudku dlabou i jsou aktivnější.. jsou spolu udajně 5let.. já bych si osobně pořídila rybky pro sraby sklářku bo zlatonku a podobně.. klidně ryby daruju ale někomu do dobrych rukou nechci je dat někomu kdo to zamorduje... stačí že je mám já... :-)

VeronikaT
18.12.2013 15:02

Veroniko, Wladys má pravdu. Pro chov kančíků příčnopruhých by to šlo. Pro Nimbochromise ale určitě ne. To je poměrně velká, dravá ryba z afrického jezera Malawi. Americké cichlidy nemíchej s těmi africkými. Mají odlišné životní podmínky. Pokud se někdy rozhodneš pro chov tlamovců, tak kup akva o rozměrech 150 x 60 x 50 cm výška. V tomto akva odchováš většinu druhu afrických tlamovců. Tlamovci jsou až na výjimky hejnové ryby s poměrně složitým sociálem. Chovají se na husto - 1 ryba na 10 litrů vody, potřebují zásadité ph 7,5 a více, výkonou filtraci atd. V Africe jsou tři velká jezera, která mají zásadní vliv na akvaristiku. Nejvíce se chovají ryby z jezera Malawi a Tanganika. Ryby z každého jezera jsou endemické a většina z nich ještě s lokálním výskytem v daném jezeře. Většina akvaristů nemíchá tlamovce z různých jezer. Atd.... Přečti si knihu od pana Krauta, která je pro začátečníka ideální. Jen škoda, že pan Kraut se v knize soustředil jen na jedno jezero.

dubici
18.12.2013 15:30

Veronika: Podle mě kniha od MK je sice fakt dobrá ale začátečníkovi s Afrikou moc nepomůže. Jsou v ní hlavně složitější ryby z Tanganiky (když pominu prvních pár stránek obecného úvodu). Základní info o tlamovcích najdeš například zde: http://tropheus.cz/o-chovu-ryb/spolecenstvi-ryb.html. Ale i jinde na netu. Jen bych se vyhnul stránkám rybicky.net. To by ti spíš uškodilo. I tady na fóru se kromě hromady dohadů dají najít zajímavé a užitečné informace. Z knih bych si půjčil v knihovně např. něco od Jindry Nováka, který o tlamovcích ve svých knihách píše (ale většinou spíše okrajově). Pokud by jsi trvala na 200L africe, zjisti si info o substrátových cichlidách z Tanganiky (Neolamprologus, Lamprologus, Julidochromis...) - ty jsou pro tvoje začátky ideální. Stejně jako 1-2 menší druhy malawek (Labidochromis, Pseudotropheus...). Hlavně prvně studuj a studuj. Pak když něco nepochopíš, ptej se. A až si budeš jistá co chceš chovat a za jakých podmínek, tak si to pořiď. Hodně štěstí.

fajanek
18.12.2013 17:12

Poznámka filtřík FAN 1 co vidím je na cca 60l. Houbu má cca objem jedna až dvě deci, nasad tam kostku z atmana č 1, jen ju musíš nůžkama nahoře kousek vystřihnout jak já. Má aspon litr velikosně ta kostka.

Pavel 86
18.12.2013 20:51

K odpovědi č. 24. Opět jedna velká sr.č.a..:-) ....doplněné většinou mimo téma ryb. To je tvá klasika. Lečo-leč tak to jsi ty. Nevidím na mé odpovědi nic špatného. To ty se musíš naučit číst, lopato. Vše je pochopitelné. Ptám se zda má i jinou filtraci než ten malý vnitřní a že dle vody snad? Byla to otázka. Nicméně ať daruje ryby tobě ty jájíne! Nicméně - nevysazuj...:-)))))))

Major@n ( Ondrášovi )
20.12.2013 12:38

Ahoj chlapci... mno tak pindourky jsme pomerili... ;-) takze k veci... jsem zena stejne si to udelam po svem... znate baby... ......rybky ted momentalne asi prezivaji nez ziji ale lepsi jak pred tim... ale aspon ted uz vime na cem jsme.. procetla jsem jak rady zde tak i rady jinde a neco jsem si vzala od vseho.. .... takze dekuji a preji hezke svatky vsem... Hoj Verca

Verča T.
20.12.2013 12:54

Dobrý den Veroniko, nevím, proč byste nemohla tlamovce chovat ve vaší 200 litrové nádrži. Určitě by to chtělo doplnit nádrž výkonným vnějším filtrem (na vnitřní filtr je ta nádrž dost malá) a na jeho sání nasadit v nádrži mechanický předfiltr z kostky molitanu (bioakvacit), který by bylo dobré pravidelně cca 2 x týdně prát. Tu původní osádku asi opravdu ruzpusťte, těžko to dáte smyslupně do pořádku a normálního sociálního chování mezi rybami. Základní rady, co se týká vybavení nádrže, dna, světla, péči o vodu atd jsem shrnul ve své knížce Tlamovci v akváriu, která je psaná právě především pro začátečníky. Pokud máte zájem, najdete v ní myslím vše základní, co potřebujte. Hlavně žádný štěrk na dně hromady kamení, kořeny nebo 3D pozadí. Toho všeho se ve své relativně malé nádrži prosím vyvarujte. Jako osádku bych vám doporučil třeba kombinaci dvou drobnější druhů tlamovců Mbuna z Malawi (z knížky případně použijte návod na chov Tropheusů, což je jejich tanaganický ekvivalent). Pokud nemusíte, nekrmte tlamovce raději vůbec granulkami (ani těmi pro cichlidy), ale spíš vločkami pro býložravé ryby. Navrhoval bych např. druh Pseudotropheus saulosi třeba v kombinaci s Labidochromis spec. Yellow. Pořiďte cca 15 + 15 ks mláďat a pak už to chce jen vhodně nastavené podmínky a pravidelnou péči a nevidím v tom zásadní problém. Pokud vám všechny ryby dorostou do dospělosti, tak by se jejich počet případně upravil. Zdravím a ať se daří.

Miroslav Kraut
20.12.2013 12:59

Ještě bych doplnil, že Labidochromis spec. Yellow není sice klasickým zástupcem řasožravé mbuny, ale do menších nádrží se výborně hodí, pro svůj relativně subtilní růst a nižší agresivitu. Krmení zelenými vločka s občasným přidáním např. mraženého planktonu mu bude také myslím vyhovovat. Pokud byste něco dalšího potřebovala, kontaktujte mně přes email. mirek.kraut@email.cz.

Miroslav Kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ