Základné pravidlá chovu Tropheusov
Zdravím. Chcel by som osloviť chovateľov Tropheusov a zároveň Vás poprosiť o vaše názory na danú problematiku. V podstate mi ide o to, či by sa nemohli chovatelia ako p. HD,VŠ,MK, hr, miran, parízek, wladis, troph3us, canart a mnohí ďalší vyjadriť k zásadám správneho chovu týchto rýb. Mojim zámerom je, aby sa táto problematika zosumarizovala do určených pravidiel pre každého začínajúceho chovateľa, pričom otázky typu „kúpil som si dve Ikoli, jednu Bembu a ešte jednu fialovú rybu, môžem ich dať do 23,5 l akvarka?“ nebudú snáď tak časté. Viem, že tieto témy ste už x-krát diskutovali a niekedy sa vaše názory nezhodnú. Ale myslím, že určité pravidlá sú proste dané. Chcel som ich len spoločne zosumarizovať a zároveň poprosiť Admina o ich zverejnenie, aby boli viditeľné pre každého, kto chce niečo vedieť o chove týchto rýb a vyvarovať sa zbytočných chýb. Je pravda, že tieto témy sú tu často diskutované, ale zároveň vlákna niekedy vedú od daných tém, sú zdĺhavé a nejedného začiatočníka prejde chuť prehrabávať sa v stovkách reakcii. No snáď na Admin nezabanuje a všetci ostatný nevysmejú. Základné pravidlá chovu Tropheusov: 1. Nádrž a, minimálny resp. odporúčaný objem + šírka dna, dĺžka nádrže a výška vodného stĺpca b, substrát – druh, frakcia, výška dna c, dekorácie – vhodné druhy kameňov, ich rozmiestnenie /teritoriálne nároky samcov/ – rastliny vhodné druhy k Tropheusom – pozadie / zrejme každého voľba/, farebnosť, materiál, odporúčania d, filtrácia /aspoň základné pravidlá/ - veľkosť filtračnej hmoty, ideálny prietok, aké filtre resp. riešenia sú vhodné, okysličovanie vody e, osvetlenie – doba svietenia, intenzita /W/, čim svietiť, spektrum bieleho svetla koľko /K/ f, ohrev vody – koľko Watt na liter 2. Voda a, vhodný chemizmus vody dGH,dKH,PH,NO3 b, teplota c, základné možnosti úpravy vody 3. Ryby a, min. resp. odporúčaný počet rýb v nádrži, pravidlo zarybnenia na litre b, vhodná kombinácia foriem /základné formy/ c, kombinácia s inými druhmi rýb 4. Kŕmenie a, vhodné druhy krmív – vločkové, granulované, mrazené a iné možnosti b, vhodné zloženie stravy pre ryby b, schéma kŕmenia – počet kŕmení, intervaly, dávkovanie krmiva 5. Údržba a, výmena vody, jej množstvo, odporúčania b, ostatné záležitosti týkajúce sa údržby 6. Rozmnožovanie a, čo mám robiť keď v akváriu uvidím nosiacu samičku 7. Choroby a, ako sa správajú ryby keď sa začne prejavovať ochorenie Dopíšte to na čo som zabudol. Začiatočníci tešme sa.
Marin
Doporučuji Vám koupit knihu Tlamovci v akváriu od M. Krauta. Tam najdete odpověď na Vaše otázky. Ptáte se na věci, které tady již byly mnohokrát prodiskutovány. Za sebe na tohle vlákno nemám dotatek času. HD
14.1.2013 11:30
pre HD Dobrá rada. Určite si tú knihu kúpim.
14.1.2013 11:37
Motto tohoto vlakna - autor JUESEJ: Je potrebne si uvedomit fakt, kolko chovatelov, tolko skusenosti a vsetki su ok, v zavislosti od podmienok. Kolko chovatelov (citaj velko chovatelov, nie hobby) tolko pravd o chove, a vsetky su ok. Amen -----------------------------------
14.1.2013 11:49
Určitě tam není všechno do detailu, na co se ptáte, ale je tam myslím všechno k tomu aby jste je mohl bez problémů chovat. Některé detaily na které se tu ptáte se tu na webu už opakovaně diskutovaly, stačí si je jen najít ve vyhledávači. Zdravím.
14.1.2013 12:08
Pre MK knižka je objednaná, teším sa na čítanie
14.1.2013 12:42
Marin, kdyz jsi tu uz neco procital, tak musis sam uznat, ze by to tady bylo jak na bitevnim poli v prvni linii. Ta knizka od MK je vyborna (mame ji taky) a muzes s ni i pomoct nekomu, kdo chce zacit s Malawi, protoze chov Topheusu muzes klidne aplikovat i na Malawi mbuny. Tak at se Ti s Trofikama dari!
Pre A+I OK rozumiem,ale snaha bola,či?
14.1.2013 13:21
Nojo, takovych snah tady bylo a vzdycky se to zvrtlo na dva tabory lidu a hazeni granatu :-) . Lepsi bude, kdyz se zeptas konkretne, kdybys neco potreboval. Nerikej, ze potrebujes vsechno, co je nahore, neco prece uz vis :-) . Jakou mas vstupni vodu, hlavne pH a KH, musis upravovat? Voda je dulezita.
14.1.2013 14:27
Pre A+I Chcel som aby tie pravidlá boli na úvodnej strane webu v zjednodušenej forme prístupnej pre každého potenciálneho chovateľa-začiatočníka, ktorí zavíta na tento web a nemusí pracne prechádzať spústy vlákien ktoré niekedy aj tak končia úplne mimo tému. Oslovil som už niekoľko chovateľov aj osobne, pár som ich aj navštívil. Posledné 3-4 mesiace navštevujem niekoľko webov a snažím sa zbierať informácie. Tu som sa snažil osloviť chovateľov čo majú dlhoročné skúsenosti a s ich pomocou spísať aspoň základné pravidlá pre začiatočníkov. Zatiaľ sa držím teórie 1 ryba na 10 l vody, 1/3 výmena vody za týždeň, osvetlenie som upravil po včerajšej diskusii na 12 hod. cyklus, teplota vody 26 °C, KH 14, PH je niečo medzi 8 nie však viacej ako 8,5. Neviem to lepšie odčítať z u mňa dostupných testov. Čo mi však robí starosti je správne kŕmenie rýb. Veľa ľudí kŕmi vločkovými krmivami - prevažne Sera, Tropical, či OSI. Ja som začal kŕmiť NLS small fish + OSI Red Tiny Bits + OSI Spirulina + cyklop. Zatiaľ som nie si istý správnou schémou kŕmenia ako aj jeho dávkovaním.
14.1.2013 15:22
Hodnoty vody se zdaji OK. OSI Red Tiny Bits neznam, ale s tim NLS Small Fish si, podle mne, pekne zahravas, to Ti nekdo poradil? Neni to ani pro cichlidy a ani pro bylozrave ryby, ma to 48% proteinu a na prvnich dvou mistech v obsahu je Krill a Herring. Muj nazor je ten, ze ja bych s tim nekrmila. Spirulina OSI - s tou bych byla velmi opatrna pri krmnych davkach, ma to 41% proteinu a nejvic je tam zastoupeno rybi maso. Ted uvidis, jak se to tu rozdeli, ale ja mam zasadu nekrmit Tropheusy nicim nad 39% proteinu a hlavne je s nicim neprekrmit. Uhyny za 7 let nemame krome 4 malych uplne zezacatku, kdy se asi prezrali NLS, protoze jsme je krmili 5krat denne a dostali bloat.
14.1.2013 16:14
A+I : NLS small fish dávám mladým tropheusům víc jak 2 roky, odchoval jsem k dnešnímu dni asi 400 mladých,které jsem krmil výhradně tímto krmivem. Za celou dobu jsem neměl jediný úhyn, nikdy jsem neřešil žádnou nemoc atd. Stejnou zkušenost mají chovatelé,kterým jsem prodal své odchovy a doporučil jim tohle krmivo. Rovněž můj kamarád, který má velkou odchovnu krmí mladé tropheusy jen NLS Zkus mi odpovědět na otázkou jaký procentuální poměr má krmivo SERA Flora (cca 46% proteinů) + porce cyklopu?? :) Při krmení cyklopem je vždy určité riziko zavlečení parazitů. Nevím, proč by NLS small fish nebylo vhodné pro cichlidy? Má podobné složení surovin jako NLS cichlid formula, jen jiný poměr.( informace od Pabla Tepoota - dotazoval jsem se ho na to ) Podle mě pořád platí, že důležitější než množství proteinu je jeho kvalita.
14.1.2013 16:48
A jejda naše chytrá pani Amerika zase napsala své teorie!!! Já bych ti doporučil aby jsi s k takovým tématům- TY vůbec nevyjadřovala. Jelikož vůbec ale vůbec nemáš o těchto a jiných věcech ponětí!!!!!!!! Krmí s tím tolik lidí ryby od Mbunas,Tropheus, Petrochromis a nebyl problém. Většinou nastal problém v tom, když dotyční, kteří mají problémy zbytečně překrmovaly ryby nevhodným krmivem. Nebo prostě nemají odhad pro krmnou dávku. To je problém!!!! Takže nám tady nepiš ty svoje hovadiny a raději se věnuj pletení a háčkování anebo svému choti ten to jistě ocení.Ty co můžeš to zhatíš, nebo máš k tomu prd a stejně se budeš do toho motat.vak není téma aby jsi ty nenapsala nějakou posměšku,nesmysl, nebo pouhou teorii.Kdyby milá zlatá nebyl ve stravě obsažen protein tak asi pravděpodobně zemřeš.Jelikož to tělo k svému zdárnému fungování potřebuje.Proteinem se živí co??? Víš to vůbec? Když se bavil Marin (Martin Galo) s canartem, Martinem (mattes),Imro Flujer a další a řekli mu to stejné jako já,Miran a další tak asi máme s těmito věci zkušenosti!! Jsou ověřeny atd. Nebo si myslíš, že někomu napíšeme neověřené teorie a necháme, aby mu pochcípali ryby??? Tak to asi ne milá zlatá. Já ti něco řeknu, snažím se ti vyhýbat jen, jak můžu snažím se na tvoje věci nereagovat seč můžu ale prostě tímto jsi mě zase uvedla do válečného stavu. Tak a tím končím. Jelikož zde opravdu k tomuto nemám co dodat. Jo ještě napiš jednou takovou věc, kterou jsi napsala Vladimírovy Grégrovi, aby krmil Alunocary spirulinou a já začnu brát drogy. Jelikož jsem neviděl dravé ryby, které v přírodě žerou hmyz, ustrojence ,dna a rybí potěr aby se chovali jako mbunas. To je jako by štika žrala orobinec, nebo okřehek asi tak jsi na tom s vědomostmi o stravě ryb. Nemusíš mi odepisovat, jelikož tě mám naháku a také bych tě nechtěl doma ani vycpanou to je totiž nejlepší hláška minulého roku zde. Je mi líto, že to tak až došlo, ale opravdu ty jsi superstár a mi totální cypi. Díky tobě jsou tyto stránky nejlepší na světě.
14.1.2013 17:19
Pietro: Tak já se ke krmení ryb vyjadřovat nebudu, tomu nerozumím. k čemu se chci vyjárřit je tvoje nekonstruktivní kritika A+I . Chápu, že máte rozdílné názory a že s ní v lecčem nesouhlasíš, ale nevidím důvod, proč by si diskuzní stránky o rybách měl proměňovat v hašteření podobné malým dětem. Správný přístup je napsat, že s tímto názorem nesouhlasíš, považuješ ho za chybný na základě *těchto* údajů. Soukromě (nikoliv veřejně), osobě vysvětlit, proč s tímto názorem nesouhlasíš, a podpořit to například praxí z chovu tvého a tvých známých (nebo veřejných postav). Pokud si myslíš, že žádné vysvětlování dané osobě nemá již nadále smysl, prostě se zmiň, že tento uvedený názor je chybný. FYI - Argumenty typu tvé tělo protein potřebuje jsou výsostně směšné, pokud se bavíme o rybách. Taktéž tvá zmínka o tom, aby se dotyčná vrátila zpět do kuchyně, jen proto, že je to žena, nikoliv proto, že je to její povolání, jsou sexistické až to bolí. Tobě taky nikdo neříká, aby ses vrátil lovit mamuty na základě tooh, že se vyjadřuješ jako neandrtálec. Přijde mi, že kvůli odpovědím jako je tato, nemá vůbec smysl pročítat byť zajímavá témeat zpětně. Většina témat končí nějakou podobnou hádkou/diskuzí a z rad chovatelům se toto fórum stává v dětské hřiště... Samozřejmě je toto jen můj názor, jak by si mohl přistupovat k těmto rozdílným názorům, a věřím, že dle tvého standardu mě pošleš zpět do kuchyně, což zní podežřele jako dop***
14.1.2013 17:25
V Americe jsou všichni chytrý jak rádio.
14.1.2013 17:50
Pietro kľud, chytíš vredy:-D
14.1.2013 19:08
To je asi jeden z dúvodú proč navštěvuji tyto stánky..,v telce je prd..,ale tady se pobavím. O rybách se sice moc nedozvím...,ono ani není třeba..,vše tady je už tisíckrát probráno..,jen ta hrůza se k tomu dobrat,vyhledávač neumí vymazat těch 90% keců o ho...! Jinak zkušenosti z OSI mám dobré..,jen ta cena.. Sera je plně dostačující a cenově to je přijatelnější.Myslím že Pietro OSI prodává..,tak se nedivím že chytl na první našlápnutí.. :-) Jinak pro vysvětlenou Cip je původní výraz pro hornického učeně..,a v sočastné době vzal na sebe tíhu tohoto výrazu velmi důležitý mužský orgán :-)
14.1.2013 19:52
Ja si nemysli, ze se tu clovek nic noveho nedozvi, jsou tu velmi zajimave prispevky od spickovych chovatelu.
14.1.2013 20:00
Badečku ty spisovně se píše Cyp ty cipečku. A Cyp není hornický učeň ale špatně pracující havíř. To, že něco prodávám, je jen má věc a tvá závist. Mi zde nejde o krmení nebo to tu někdy píšu ty Hurvímku. Ale o pravdivé informace. Nemusíš se zde vůbec angažovat. Raději si přečti knihu třeba tu od Mirka Krauta, pak tu nebudeš otravovat s cypárnama . Přesně takové ubohé reakce jsem čekal. Už se nedivím třeba Radku Havlenovi ,že vás hlupáky pošle pěkně do prd……….. !!!
14.1.2013 21:00
Slovo cyp pochází z okolí Ostravy a Karviné. Původně se jednalo o označení hornického učně,tolik z Wikipedie.
To je právě ten problém,že někdo uvidí protein 48% a jejda to je hodně pro Tropheuse.Podívejme se v prvé řeádě z čeho se krmivo skládá,z jakých materiálů. Pietro prodává OSI,protože bohužel,ale pan Fuljer nemá zásobovací cestu sem do Česka,tak se Petr nabídl,že pro lidi,kteří to mají na Slovensko daleko zprostředkuje prodej poštou zde po našem území.Sem rád,že to mu tak je,protože je pro mě daleko lepší si zajet pro kýbl do Ostravy.Je každého věc čím krmí,nebudu tu nikoho násilně přesvědčovat,protože si připadám jako nějaký Conquistador,který nutí někoho násilím,něco měnit.Ty řeči,že tím ryby zabije,nebo jim nějak ublíží už neřeším,je to blud,jde jen o zkušenosti a chuť zkoušet nové věci a nedržet se furt nějakých klišé.Stačí si projít i nějaké jiné akvarijní weby,německé,americké aby člověk trochu poznal jak to třeba dělají jinde,tenhle web není pupek světa,i když se tak někdy tváří.za mě jedině tyhle krmiva OSI a NLS.Jak říká Mattes a krmí stím svoje ryby,které nestály 5korun aby je případně mrzačil nebo zabíjel.A když si vzpomenu na moje zbědované Eretmodusy,které jsem krmil Serou a vidím je dnes,tak je to úplně jiná dimenze.Co se týče chutě do života,tak pravidelností rozmnožovacích cyklů tak počtem mladých.Kdysi jsem marně kroutil hlavou nad tím jak v knížce od MK píše,že počet mladých je 30-40kusů,a já měl jednou za půl roku 8.Dnes je to přesně podle té knihy.Co se týče toho co více kazí vodu mám taky jasno. tobě Marine poradím to stejné,kup knihu je fakt dobrá a podpoříš hlavně autora.A věřím,že ten základ je tam perfektně popsan.jinak cyp je opravdu hornický učeň,a bohužel má badeček pravdu,protože je to tu opravdu někdy Beverly Hills jako bejk.bohužel 100lidí sto názorů jde o to vybrat jeniný a toho se držet,protože jakmile začneš poslouchat všechny tak to odnesou ryby.Musíš si vybrat jednoho cypa:-)) a jet jeho model,potom mu můžeš poděkovat nebo poděkovat:-))
14.1.2013 22:16
ale zase mirane bud objektivni, ja mam vytery po Sere kolem 30ti mladat a ze by byly zbedovani, to si nemyslim. Foto z dnesniho vecera.
14.1.2013 22:17
koukam, ze ta fotka je neskutecne zdegradovana:)
14.1.2013 22:30
pěknej kapřík:-), Tomáši
14.1.2013 22:31
aby to nevypadalo, ze je po Flore ten samec tak hnusnej, tady je lepsi kvalita, nez umoznuje tento web: http://www.cichlids.cz/index/foto_soubory/129.jpg
14.1.2013 22:37
já sem objektivní,napsal jsem svou zkušenost.
14.1.2013 22:38
Dovolím si malou poznámku k těm Eretmodům, počty mladých okolo 30ti jsou u jižních tečkovaných forem poměrně normální a je v podstatě jedno, čím je člověk krmí. Stačí, aby ryby byly veliký a tlusty:-) U severních pruhovaných forem je tomu jinak, podle mých zkušeností jsou jednak menší a druhak mají i menší počet mladých, a je v podstatě jedno, čím je člověk krmí:-) On není Eretmodus jako Eretmodus a je třeba to rozlišovat. btw-to s tím krmením berte prosím jako nadsázku:-)
14.1.2013 22:38
To Treoph3us-já nemyslím že se tady člověk nic nedoví..,já myslel nového.Otázky typu kolik tlamovců mohu dát do 80 L akvárka tady je v hystorii 100... :-) Jelikož je Pietro z OV ,tak by si měl doplnit znalosti..,nemyslím tím chovatelské..,ty jsem mu v mém příspěvku snad neupíral.Pokud by odpovídal slušně,tak jsem to nekomentoval...,OSI je dobré krmení,ale drahé.Se Serou mám dobré zkušenosti,tak jak píše Troph3us.Zdravím všechny a Cypa obzvlášť :-)
14.1.2013 22:43
Troph3us..,pěknej asi WF? Neplavou ti občas v akvárku mrtvolky..,je to s něma malinko těžké..,taková Romská rodinka..,po rozvodu občas jeden nepřežije :-)
14.1.2013 22:44
vzhledem ke kvalitě mi příjde drahá sera:-)) jinak Tome na obrázku je Moba?, mám je taky,jsou plodnější než Ikoly.
14.1.2013 23:03
Badecek: Jsem slušný člověk, vychován a vzdělán. Nechtěl jsem ti nadávat sprostě, jednal jsem pouze emotivně. Termín cyp je takový nejasný, jelikož když jsem pracoval ve VVUÚ. Tak pár havířů tvrdilo to co ty a několik zase to co jsem uvedl já. Některá literatura to uvádí v různém podání. Myslím, že je to nepodstatné. Fakt nemám zájem se tu dohadovat o tom či onom. Jen jsem chtěl poukázat na určité věci, aby v tom co kdo napíše, měl jasno a neuváděl ostatní v omyl. Jelikož mezi akvaristou a akvaristou co zná Ichtyologii je diametrální rozdíl. Vždy se vše odvíjí od toho čím se ryba živí v přírodě ne tím co ji nabízíme jako alternativu a ještě špatně uvedenou. Koupíš si ryby za několik desítek tisíc korun a pak tě někdo uvede v omyl myslím si, že ho nepochválíš, jak skvěle ti poradil. To je ten problém co mě pálí. Taková rada ti je platná jak mrtvému zimník. Když o něčem nemám páru tak se do toho prostě neangažuji za každou cenu. A věř takových případů a lumenů je tu jako plevele. Mé chovaní k ženám: fandím holkám, co dělají akvaristiku, ale musí mít tato žena úroveň. A ne božské manýry.
14.1.2013 23:26
Mirane, je to Sambia, jizan, severany jsem mel Kigoma, pocty mladat byly ca stejne, ale moc si to mrchy nepredavaly, ale zsto byly klidnejsi. Badecek, nejsou to WF, ale F1 od HD. Martin, ted se mi ciste nahodou dostaly Tangousi do akva:)
14.1.2013 23:30
Jo tyhle dvě varianty jsou si celkem podobné,mám je doma a říkal sem si jestli to není nějaký fake:-))jinak sambiak je agresor jak pes a samici ubil nestihl sem zareagovat,budu muset sehnat aspoň dvě wf samice,ať nehoní jen tu jednu.cyp:-))
14.1.2013 23:42
Já jsem spoustu let jezdíval s kyblíkama rybám pro živé a myslím si, že jsem jim dával to nejpřirozenější..,samo že s jistým rizikem. Suché bylo jako doplněk..,nebo kdy se už jezdit na živé nedalo. Mě to už připadá jak s krmením pro psy..,pohodlné..,a pokud je to kvalitní,tak i dost drahé.Proto se tady lidi ptají a každý hledá tu nejlepší cestu dle svých možností. Zatahovat do diskusí osobní rovinu nikomu neprospěje,byť je opodstatněná..
14.1.2013 23:56
Jasně Badeček,živé je základ,ale stavět kvalitu do roviny ke své oeněžence mi příjde špatné.Nekupuju si ryby abych na nich šetřil a snažil se z nich vytřískat co nejvíce.jelikož je to hlavně můj koníček společně s kapelou investuji do toho vše.A takhle se tu můžeme bavit donekonečna,a myslím,že je to tady o tom zdělovat upřímě své zkušenosti a né mlžit,nebo tady dávat nějaké dojmy,a hlavně já nikomu neříkám kupto,říkám já to koupil a neměnil bych.A dostal sem doporučení od fundovaného specialisty a děkuji mu vždy,když sním sem.
15.1.2013 8:30
Pro marin: 30% vody týdně je při hustotě + ryba na 10 l málo, to je moje zkušenost. Všeobecně k tématu krmení: moje zmiňované odchovy 30 - 40 ks eretmodus byla po krmení sera florou a ryby nemám ani tlusté a ni přerostlé. Jinak je můj názor ten, že není podstatné zda krmíte sera, tetra, jbl nebo osi, všechno je to kvalitní krmení porovnatelné kvality, důležitější je vhodnost složení pro určité druhy (býložravci), to jestli jsou to vločky nebo granule (dále granule pro troheusy nedoporučuji) a hlavně krmná dávka. Mnohem důležitější než krmení je ovšem čistá voda a správná teplota. Pietro Vaše odpověď A+1 byla velmi neadekvátní a Tereza má naprostou pravdu. Maně si vybavuji, jak jste mně tu nabádal k rozumu a zdrženlivosti a nadhledu při mých sporech s HD, když lhal o mých rybách a uváděl tu tendenční dezinformace a zákaznické manipulace. Takže trochu víc nadhledu a odpoutání se od svých produktů :-). Hezký den všem.
15.1.2013 8:48
MK starýho psa novým kouskům nenaučíš. Co to zase píšeš za nesmysly. Kdy, že jsem lhal o tvých rybách? Seš nepoučitelnej, vem si radši kýbl a běž měnit vodu. HD
15.1.2013 9:15
Pre MK a HD. Mám na vás dve otázky. Týkajú sa správneho dávkovania krmiva. Predstavme si 36 juvenilných 3-4 cm veľkých Tropheusov v jednej nádrži. Ako krmivo je použité NLS small fish granulky o veľkosti 0,5 mm. Ako mám správne krmiť? Kedy si môžem byť istý teda podľa akého správanie rýb viem, že rybky sú nakŕmené a viacej krmiva už nie je treda dávkovať? Ďakujem.
15.1.2013 9:45
To je skvěle zpracované a když se tu každý chovatel vyjádří smysluplně a snad i stručně, tak jak jsou body řazeny, tak by tu mohly vzniknout docela přehledné a lehce srovnatelné postřehy. 1.Nádrž a, minimální vhodnou nádrž pro dospělou jednodruhovou skupinu vidím od 120x50x50, Vhodnost takové nádrže je jak délkou pro tyhle ryby, které toho dost naplavou, tak hloubkou, která je dostačující pro jejich teritoria a taktéž výškou, kde objem vody, který je navíc v horních vrstvách, je vždy k dobru co se lepší udržitelnosti hodnot ve vodě týká. b, Substrát je vhodný jakýkoliv který má označení jako říční aby byl omletý vodou a jeho astré transy nezranily ryby při polikání písku. Frakci něco kolem 0-4 mm . Výška dna je plně dostačující něco kolem 1 cm komu nevadí holé dno, které sem tam odkryjí ryby, tak postačí když je dno pouze tzv… pocukrované vrstvou písku klidně do 0,5 cm. U dizajnových nádrží tento nešvar odkrytého dna od písku řeším zatažením dna silikonem a posypání piskem a teprve potom na takové zaschlé podloží pokládám 1 cm písku. Ryby při kopání neodhalí dno, ale písčité pevné podloží. c, Dekorace byla, je a bude pouze otázkou vkusu a dalo by se říct že trops je jedno jestli je to koráb nebo květináč či kámen. Jde spíše o jejich rozmístění n nádrži tak aby byli tyto dizajnové prvky hlavně účelové a tak by jich v nádrži mělo být poskromnu a rozmístěné tak aby mezi nimi zůstala dostatečně velká plocha dna kterou se jasně zřetelně jednotlivé dekorace jako teritoria rozdělí. U vhodnosti takové dekorace jsem zastáncem oválných kamenů které nejenže působí přirozeně, ale ryby se o ně nezraní a taktéž některé samice upřednostňují ke tření právě takové nakloněné roviny, na těchto kamenech, kde se třou na rozdíl od těch které se třou přímo na dně. Rostliny jsou bezpochyby velký pomocník v udržování nějaké biologické rovnováhy v nádrži a jsou některými chovateli upřednostňovány u jiných zatracovány z důvodu dizajnu nádrže. Jako vhodné druhy bych uvedl asi dva nejznámější, tuhé listem a tedy zároveň ty odolnější vůči nájezdům trops. cryptocoryne aponogetifolia, anubias bateri. Pozadí je další diskutabilní prvek v nádrži a jestliže je nádrž dostatečně velká svou plochou dna, to znamená že v případě pozadí které je jenom na zadní straně bych od šířky nádrže 50 cm přidal na 60 cm, tak aby případné vyčnívající prvky na pozadí neubírali z minimální šíře tj. uváděných 50 cm. To samé platí o délce nádrže. Když chci tedy mít v nádrži pozadí tak je potřeba ze základního rozměru ještě nádrž přizovat větší o cca 10 cm na každou ze stran kde by mělo být pozadí nainstalované. Rovněž je potřeba přihlédnout k tomu že je nutnost výrobu pozadí zvládnout perfektně tak, aby sedělo v nádrži a bylo perfektně odizolované z důvodu, aby se za 3D nedostávaly nečistoty, které by zhoršovaly kvalitu vody.
15.1.2013 9:45
A rovněž u výroby dodržovat vhodné postupy, tak aby nedošlo k nechtěnému otrávení nádrže nebo jen zhoršování kvality vody vlivem použití nevhodných materiálů nebo technických postupů atd… Co se týká barevnosti nebo vyobrazení na klasické tapetě jako pozadí to je taktéž věc názoru ale když už bych měl volit tak modrou nebo černou tapetu nebo nějakou dobře zvládnutou tapetu s vyobrazením kamenité stěny. U barevnosti pozadí je také třeba přihlédnout k tomu, že např černá oproti modré tapetě odráží méně světla a tak nádrže s tmavší tapetou je potřeba také lépe nasvítit. d, Filtrace, kvalitní je ať už u nádrží s nějakou tou rostlinou tak bez nich u afrických přerybněných nádrží nutností. Buď filtry externí kanystrové, kde průtok by měl zvládnout cca dvakrát do hodiny protočit vodu v nádrži a je dobré vybírat takový který má co největší objem kanystru pro filtrační média. Čerpací hlava, je další variantou která by rovněž měla mít průtok takový aby se blížil onomu dvojitému přetočení nádrže přes přídavné filtrační médium na takové hlavě. Vhodná kombinace k čerpací hlavě je biovakcitová houba, která by měla býtr dostatečně velká k dané nádrži. Dost se i využívají biovakcitové matrace, mnohdy nainstalované přes celou boční stěnu nádrže za skleněnou přepážkou které nasávají nečistoty z nádrže za pomocí vzduchovacích kompresorů. No a na závěr asi to nejlepší, je přepadový filtr který je umístěn mimo nádrž a jeho velikost je poloviční nebo klidně i stejná jako nádrž samotná. Bývá to sistém jednotlivích komor přes které protéká voda která se zbavuje nečistot a dusíkatých látek. U kanystrových filtrů, které používá většina hobby chovatelů, bych doporučil místo sacího koše použít na sací trubku kostku biovakcitu, kterou lze při každé údržbě aqa vyprat a nasadit spět. Tím docílíte za pomoci takového předfiltru zachycení pevných nečistot, které neputují do filtru samotného a proto ho není potřeba tak často propírat a tím se zvyšuje efektivita jeho funkčnosti.
e, Světlo stačí rybám denní, ovšem ne lidskému oku a tak je vhodné pro ty kteří chtějí své ryby sledovat svítit. Vhodná doba je taková aby i s denním světlem dohromady nepřesáhla cca 15 hod denně. Co není vhodné vůbec je rožínání a zhasínání nádrže podle svého uvážení. Světelný režim by měl být daný a mít nějaký stálý provoz. U většiny afrických nádrží je vhodná a nejpoužívanější neutrální barva a teplota světla kolem 5000-6000 K tedy studená bílá. Co se intenzity světla týká tak na 300 l nádrž bych použil světelný tok cca 6000 lm cca 70W. Nejběžněji se používají zařivkovbé trubice T5 a T8 a začíná se i používat LED osvětlení u kterého rovněž platí hodnoty K a lm rozdílná může být W. f, Topné těleso cca 100W na 300 l nádrž, ale to také záleží v jak studené nebo teplé místnosti nádrž nebo nádrže jsou umístěné. 2. Voda a, Jezero tanganika- pH - 8,6-9,5;, dGH - 7-11, dKH - 16-19, vodivost - 570-640. Kdo se přiblíží těmto hodnotám co nejblíže vyhrává. b, Topení je dobré mít s termostatem, tak aby udržovalo v nádrži vodu okolo 25-26 °C V letních měsících se může stát, že teploty v nádrži se vyšplhají až kolem 30°+- a proto je dobré v takových případech nesvítit, což by mohlo teplotu ještě zvyšovat a kdyby teploty ještě rostli tak je dobré nádrž ochlazovat petlahvemi se zmrzlou vodou nebo částečnými výměnami chladnější vody.
15.1.2013 9:46
c, Úprava vody je vždy odvozena od vody vstupní tudíž nějaký obecný postup by nebyl na místě. Jen dodám, že odchlorování vody z řádu lze dosáhnout roztokem thiosíranu sodného a osobně takovouto prevenci provádím protože náhoda je blbec. Kdo má tu možnost, napouští vodu odstátou. Taktéž je vhodné napouštět vodu pod tlakem přes nějaký rozstřikovač nebo zúžený výstup, což zapříčiní uvolnění stlačených plynů z vody. Na další úpravy hodnot vody jako jsou pH se používá jedlá soda,. Síran hořečnatý se používá pro zvýšení tvrdosti vody GH . 3. Ryby a, Pravidlo pro zarybnění u tropheusů je jednoduché a to 1 dospělá ryba na cca deset litrů vody v nádrži. V praxi to znamená že do 300 l nádrže je vhodné umístit 20- 35 ks ryb od druhu. b, Vhodné formy ryb, jsou odvozovány hlavně od faktoru znemožnění křížení a tady bych napsal jednoduchou rovnici. T. dubiosy možno kombinovat s jakýmkoliv dalším druhem. Černé formy T.moori se dají kombinovat s green , red , annectens, brichardi a poli trops . Tato rovnice je pouze orientační a taktéž se může jednat o rovnici o jedné neznámé. Proč,?, protože je možné, že při nedostatku přirozených partnerů svého druhu, nebo jiných příčin, může docházet ke křížení i mezi těmito druhy. V případě chovu více druhových nádrží bych doporučoval dostatečně velké počty skupin všech chovaných druhů jako základ. A jedním dechem bych doporučil jednodruhové nádrže jako nejvhodnější pro trops. c, Co se týká kombinace jiných ryb k trops tak nejvhodnější a nejznámější jsou : eretmodus, tanganicodus, spathoduse.
15.1.2013 9:47
4. Krmení a, b, c, Vhodnost krmení pro tropheus a jiné býložravé ryby spočívá v základních principech které jsou velmi jednoduché a to aby krmivo bylo vločkové a hlavně pro byložravé ryby. Takové krmivo bývá nutričně chudší tedy s nižším obsahem živočišných bílkovin a vyšším obsahem balastních látek. Mražené krmivo bych volil cyklop, artemia Vypisovat zde nějaké značky a nějaké recenze na ně je zcela zbytečné, protože každý má nějakého toho svého favorita. Osobně krmím jako hlavní složka sera flora, spirulina a z mraženého cyklop. Jako zcela nevhodné bych označil granule a hlavně pro nezkušené chovatele. Hltaví trops se jimi dokáží přežrat, což bývá spouštěcím mechanizmem pro střevní potíže. Krmení by se mělo rozdělit do několika fází během dne a to tak něco kolem tří až pěti fází kdy bych krmil základním krmivem nebo spirulinou jako první a jednou za den nebo tak 3-4x za týden bych po částečném zakrmení základem krmil mraženým v opravdu decentních dávkách. Dávky jako takové nelze popsat z důvodu rozdílných počtu ryb v hejnech a jejich vzrůstu. Takové jednoduché pravidlo u krmení ryb říká že by měli dostávat tolik, kolik sežerou do dvou minut. U trops bych tohle pravidlo zkrátil klidně na minutu. 5. Údržba a, Výměna vody je u těchto ryb nutná !!!! Ryby bych přirovnal k atletům, kteří jsou zavřeni v malé posilovně kde celý den cvičí stravují se,spí tam, a chodí na záchod který pořádně nesplachuje. Spotřebují tak velké množství kyslíku, zasviní malou mistnost vyměšováním a zbytky potravy. Jednoduše řešeno hrůza, ještě že je díky dostatečné filtraci jako by pootevřené okno ale stejně je potřeba jednou týdně pořádně okno otevřít dokořán, vyvětrat a pořadně v tom chlívečku uklidit, jinak by nám tam mohl někdo onemocnět. Doufám že tento příklad je dost jasný a proto každý pochopí proč jsou masivní vodovýměny tak nutné. U každé nádrže s dospělými rybami doporučuji měnit jednou týdně 2/3 vody v nádrži.
15.1.2013 9:47
b, V rámci údržby je také vhodné alespoň jednou za měsíc odsát a odkalit dno, protože filtry nejsou uzpůsobeny k tomu, aby vytáhli všechny mechanické nečistoty z nádrže a substrátu. Taktéž je potřeba udržovat i hygienu skel a prostoru nad vodní hladinou a kdo chce vidět na ryby, tak si může dle potřeby i utřít nejen z venku, ale i zevnitř, sklo od řas. 6. Rozmnožování. a, Když uvidím v nádrži nosit samičku tak je nejprve důležitíé se rozmyslet co chci jestli ryby nechat osudu, nebo je darovat či prodat. V případě ponechání ve společné nádrži se může stát že některé mladé sezobnou dospělci a ty co se budou ukrývat na vhodném strategickém místě se spolu o toto místo nemilosrdně popasují tak že to může skončit smrtí slabšího mláděte nebo klidně obou soků. Mláďata vypuštěná mezi dospělci, jsou k sobě dost agresivní oproti odchovům v odchovných malých nádržkách. Ty jsou zapotřebí, když se rozhodnete mláďata po donošení vyklepnout samici z tlamky, 7. Choroby a, Většina chorob je u těchto ryb způsobena vlivem stresu nebo nevhodného krmiva či hodnot vody. Takové ryby jsou na pohled apatické drží se buď úplně bokem od aktivní skupiny, což může mít i za následek, že zbývající ryby na něj začnou utočit, nebo jsou apatické pouze tak že se drží v hejnu ovšem jejich chování je rozeznatelně jiné od ostatních ryb. Většinou tyto ryby nepřijímají potravu, nebo ji jen vezmou do tlamky a vyplivují ji. Různé onemocnění mají různé znaky a taktéž mohou mít rozdílnou léčbu ale většina onemocnění pramení z nějaké příčiny a tu je vhodné vyhledat a odstranit jako první a taktéž většina onemocnění se začíná projevovat výše zmíněným chováním do doby kdy se naplno projeví to o jakou že chorobu jde.
15.1.2013 9:48
Tyto obecné poznatky jsou vyčtené a praxí potvrzené zkušenosti, které ovšem nemusí platit ve všech případech a stejně tak jak jsou výjimečné tyto ryby, tak by měla být výjimečná i péče o ně a nejen o ně ! ! !
15.1.2013 10:01
HR : bod č.5 se ti fakt povedl. :)
15.1.2013 10:23
hr: krásně shrnuté, myslím že přesně to, co Marin chtěl. Btw chybíte mi na rybičkách, člověk se vám chce pochlubit a vy nikde ! :))
15.1.2013 10:25
Milý marine k 37 snad již ti tady někdo napsal, čím máš tropheusy krmit. Rozhodně né tím, co tady neustále omýláš do kolečka. Jestli nedokážeš poznat, co je přiměřené krmení, tak je to na pováženou. Pak ti nezbývá než navštívit nějakého chovatele a nechat si to ukázat. HD
15.1.2013 11:32
Tropheus-vida, paráda, tak at se Ti s nima daří! Sem na Tebe zvědavej:-)
15.1.2013 11:35
HD : v čem spatřujete problém při krmení 0.5mm peletkami ( vlastně prášek neměnící ve vodě svůj objem ) složený ze sušeného a lehce stravitelného planktonu jako zdroj proteinů a vyváženého podílu rostlinné složky ? Marin : pokud umíš trochu anglicky, tak ti doporučuji pročíst spíš některé zahraniční weby.Informací je tam celá řada, protože tohle krmivo patři mezi celosvětově velmi oblíbenou značku. Ani já bych nedokázal odpovědět na otázku, jak komfortní je Audi A8, když jsem neměl příležitost se v ní svézt :)
15.1.2013 11:37
HR: ty si uplnej Jirásek:-) pěkný přehled, zvláště mě pobavil ten koráb vs květník, těm rybám je to fakt jedno:-)
15.1.2013 11:40
Pre hr: tak teda človeče ty si sa do toho pustil jedným dychom, už som vôbec nečakal, že niekto o to zakopne. For all: Chcem sa ta spýtať: viacmenej sa uvádza, že vhodná dávka krmiva je keď ho ryby zožerú do 1 min. Vieme, že Tropheusy sú veľky žrúti čo môže pri nevhodnom krmení niekedy viesť k prekrmeniu a možným zdravotným problemom. Videl som dospelé ryby ktoré vyštartujú k hladine pri krmeni a žravo zožerú všetko krmivo trebars do tej cca 1 min. - platí pri rozumnom dávkovaní. V tomto prípade sa veľmi ľahko dá odpozorovať a určiť veľkosť dávky krmiva. Opačny prípad však nastane keď sa jedná o juvenilne rybky v menších veľkostiach vo vetších nádržiach. Spravidla sa krmivo rozpláva po celej nádrži, pričom časť z neho zostáva stále na hladine, kam malé rybky vôbec neplávajú. Plávajú niekde v stredných a spodných vrstvách nádrže a padajúce krmivo skôr lovia, pričom nič nespadne na dno. Takéto krmenie však určite netrvá 1 min. Nedá sa to porovnať s hejnom dospelých, ktoré vyštartujú ako šíp k hladine a do tej minuty zožeru všetko podané krmivo. Malé rybky krmivo lovia a trvá im to oveľa dlhšie. Tu mi skôr ide o to koľko im toho môžem dať/rozumej množstvo/ aby som ich neprekrmil. Časové pravidlo tu zrejme/určite/ neplatí. Neviem, či to robím správne, ale nasypem jednu dávku, rybky lovia padajúce granulky a možno to zvládnu zozbierať aj do tej 1 min. Ale vidím, že niektoré zozbierajú aj 10 granuliek za 5 sekund a iné 1 za 10 sekund-spravidla sa jedná o tie menšie menej priebojnejšie jedince. Nasypem im druhú dávku, stále hltavo žerú ale už začínajú prehladávať dno nádrže a vtedy skončím s krmením. Žiadne krmivo sa po dne neváľa. Keď krmim vločky OSI spirulina tie zostanú na hladine a opakujem, ja som pri-tesne pod hladinou za tem mesiac čo ich mám doma nevidel ani jednu rybu. Ryby čakajú až krmivo spadne do stredných vrstiev nádrže kde ho žerú no a to môže trvať aj niekoľko min. pričom sú už zrejme dávno vyluhované vo vode niektoré zložky vločkového krmiva. A práve pre toto krmim s NLS a OSI RTB granulkami ktoré sa potápajú a ryby sú schopne ich loviť v krátkom čase. Možno by mali byť ešte v menšej nádrži, ale kto ma doma hneď 100 l. nádrž, potom ich preloviť a dať ryby do 150 l. nádrže a až potom do vytúženej 500-vky. Donesieš si domov malé rybky a dáš ich do pripravenej hobby nádrže. Krmil som aj cez novodurovú trubku, ktorá od vrchu nádrže siahala svojou dlžkou do stredu nádrže. Proste krmivo im padalo rovno do tlám. Pri tomto spôsobe sa mi niektore ryby tak prežrali, že som ich musel donútiť si krmivo loviť po celej nádrži. Už len dodám, že výska nádrže je 60 cm.
15.1.2013 11:43
Dovolím si vložit odkaz na jeden zajímavý článek, který psal někdo kdo tomu očividně rozumí: http://www.cichlidportal.sk/portal/index.php/krmivo-pre-cichlidy-krmenie/385-krmenie-africkych-cichlid-marc-elieson Koukám, že krmení může být opravdu věda. Nebo alespoň někdo z toho vědu dělá.
15.1.2013 11:49
Marin: vem vločky do prstů a chvilku je podrž pod hladinou, začnou klesat ke dnu. Můžeš je i trochu podrtit
15.1.2013 11:57
VG: trefná poznámka:-)
15.1.2013 12:10
pre Martin_Parizek: Áno Martin, všimol som si, že keď im dám rozmerom vecsie vlocky, nemajú o ne záujem. A tak ich pretlacam cez sitko zrnitosti 1 mm a vtedy krmivo krásne žerú. To namáčanie ma nenapadlo, musím to skúsiť. Alebo rozdrvenu vločku dať do nejakej misky s vodou tam to pomiešať a potom naliať do AQ. Môžeš mi prosím ťa napísať svoj názor,alebo ma usmerniť v tom kedy a ako poznám že je ryba nakrmená. Prestane žrať hltavo, vypľuva krmivo,prehľadáva po krmeni dno nádrže, alebo čo?
15.1.2013 12:22
Jestliže jsou rybky ve formě a dobře krmené, tak jejich tělo nevykazuje žádné abnormální zakřivení, jako je propadlé břicho, nebo naopak břicho nbouchané jako když vlk sežral babičku. Je to stejné jako když dospělí trops žerou minutu velké vločky tak malí žerou minutu malé. To s tím namáčením je jednoduše proveditelné. Naber do šroubovací sklenice vodu z aqa a do ní nasyp malou dávku malých vloček pro malé trophs :-)))), zašroubuj, protřepat ale nemíchat a můžeš to hrknout mezy ryby.
15.1.2013 12:30
pre hr: A podávat s olivou, či bez olivy? Brucha nemajú veľké ani prepadnuté. Možno je predpoklad, že to nakoniec robím správne, len to chcem počuť aj od ostatných.
15.1.2013 12:45
marin: ano, Prestane žrať hltavo, vypľuva krmivo. to je nakrmená, u tropheusů je ideál krmit ještě o trochu mín:-). Ale to se týká spíše až dospělých ryb.
15.1.2013 14:08
Kromě stati o pozadí (tam se to ale čekalo, že :-)) a s výhradou, že kaskádový filtr není nejlepší ani nutný a v bytových podmínkách ani bezpečný a praktický, bych skoro do puntíku podepsal to, co napsal ve svých bodech hr. Drobnou odchylku vidím ve společném chovu s eretmodini (dnes už nedoporučuji) a v jím doporučené kombinaci druhů tropheusů a dno bych doporučil odkalit a v celé vrstvičce přehrabat při každé výměně vody a ne jednou za měsíc, ale to jsou detaily. Pro marin: k osobnímu dotazu na mne: žádnou radu ohledně krmné dávky pro mladé tropheusy bohužel nečekejte. Peletky jakkoli velké pro ně prostě nedoporučuji. Každá peletka ve vodě nabobtná a tudíž i v jejich střevech, protože oni je zhltají v pár vteřinách. Nadrcené vločky se mnohem více rozptýlí ve vodě, příjem rybami je pozvolnější a vločky už jsou v té době nasáklé vodou. Ideální je rozmělnění vločkového krmení na drobno. Provádím normálně v plastové nádobě v dlani. Podmínkou je absolutně suché krmení a absolutně suché dlaně. To, že jsou peletky a granulky čím dál oblíbenější ve světě není kvůli rybám ale pohodlnosti chovatelů. Hamburgr je taky asi nejrozšířenější tedy podle některých nejoblíbenější krmení pro lidi a ideální fakt není. Tady je to stejné.
pane Kraut až pojedu do prahy tak vám nechám vzorek peletek od NLS u Šárky a nechte je namočené třeba měsíc,a uvidíte,že svuj objem nezvětšili ani milimetr. Marin u koho si koipil ty ryby?Řiď se tím co ti řekl on.
15.1.2013 14:28
K odp. 12: Pietro, Tvoje specialita je prekrucovani a psani nepravd. Ja snad nekde pisu, aby Marin nekrmil s NLS a OSI? A copak jsem tady napsala za hovadiny? Upresni to. O prekrmovani prece pises stejne tak jako ja. A kde pisu, aby lidi nekrmili ryby proteinem? A jeste mi ukaz, kde jsem napsala V. Gregrovi, aby krmil Aulonocary spirulinou. Za prve Aulonocary nejsou drave ryby jak pises, to se douc, za druhe jsme se nebavili o Aulonocarach a za treti jsem mu napsala, ze bych pred podavanim krmnych rybek davala tem rybam napred trochu vlocek s obsahem spiruliny, ze se spirulina doporucuje pro vsechny ryby pro jeji vynikajici nutricni hodnotu a slozeni. Do krmiva se pridava i dravcum. Ono je strasne jednoduche na zaklade podsouvani nepravd nekoho ztrapnovat a posmivat se mu.
15.1.2013 14:44
Marin - na Tropheusech asi moc nepoznas, ze jsou nakrmeni. U nich bys spis poznal az ze jsou prekrmeni a to neni dobre. Je to jak pise Hr v 56. Ja kdyz nasypu vlocky do kelimku, do toho napustim trochu vody z vodovodu tak vlocky hned sedaji ke dnu. Mattes - dik za Tvuj nazor a zkusenost v odp.11. Ja jsem nad Tebou v 10 napsala taky jen svuj nazor a zkusenost. Forum je na prodiskutovani a tak Ti dik, ze se mnou normalne diskutujes. Hranice 40% proteinu neni z me hlavy, ale snazim se to dodrzovat a ze sve zkusenosti hlavne neprekrmovat. Vim, ze NLS ma skoro stejne slozeni surovin ve svych vyrobcich, ale sam vidis, co dokaze jejich jen jiny pomer - z 34% krmiva NLS pro cichlidy je najednou 48% Small Fish urcene pro male ryby, cimz nemysli mladata, ale male druhy s malou tlamkou a podle procenta obsazenych surovin se jedna prevazne o proteiny zivocisne. Proto jsem napsala SVUJ NAZOR, ze ja bych s tim Tropheusy nekrmila. To bych tem mladatum radeji nadrtila normalni NLS pro cichlidy, ktere ma o 14% proteinu mene. Ty mas vsak zkusenost jinou. O OSI jsem napsala zase jen SVUJ NAZOR, ze bych byla opatrna s krmnymi davkami, protoze je v nich nejvic zastoupena rybi slozka a navic radim nekomu, na kom je zretelne videt, ze vubec nema na krmne davky oko a tape v tom, takze nechci, aby ryby prekrmil. To, ze ja mam zasadu nekrmit Tropheusy nad 40% proteinu sdeluji SVOJI zkusenost a ne prikaz. Nejen kvalita krmiva je dulezita, ale kvalitni voda bez dusikatych latek je dulezita pro lepsi traveni ryb - pri velkych a castych vodovymenach snesou ryby zivocisnych proteinu vic. Krmis Tropheusy cyklopem? Mattes, k te otazce pro HD v odp. 49 bych se Te chtela zeptat na nazor k tem granulim NLS Small Fish: .. složený ze sušeného a lehce stravitelného planktonu. Mne to pripadne spis jako plankton pro velryby - 6 cm Krill a 30 cm morske ryby Herring. Plankton pro Tropheusy si predstavuju v milimetrech nebo se pletu? Hlavni potravni slozkou nami chovanych bylozravcu jsou rasy. Umela krmiva nikdy nesplni pozadovane hodnoty obsazene v prirozene potrave chovanych ryb. Rasy jsou k zivotu techto ryb zakladni slozkou potravniho zebricku pro svuj vysoky podil balastnich latek, protoze bylozravci maji jinou stavbu vnitrnich organu a nejsou schopny efektivne travit bilkoviny a tuky. Jejich organismus je jinak geneticky vybaven.
15.1.2013 14:51
určitě mají ryby daleko větší problém odbourat bílkovinu z věcí,které rostou v zemi na souši,nebo teplokrevných zvířat.
15.1.2013 14:51
Lžeš sama sobě.Ty překrucuješ!!! Alunocara je hmyzožravá ryba tak se probuď. Když něco někoho loví tak je to dravec. Doplň si informace, než zase vypustíš další hovadinu!!! Spirulinu urob starému na večeřu ten tě za to pochválí. Víš, co odejdi dobrovolně na ty vaše Americké weby nebyla jsi tu 4 měsíce a byl tu klid. Jo a kluci ti děkuji, že jsi nám dojedla web u Imra to byla také tvoje skvělá práce. Všichni tě mám e radí . Škoda, že nejsi chlap ale možná ano jelikož se tak chováš. Dál končím. Nereaguj na mě. Buď tak laskavá. Nebudu si kazit dnešní narozeniny.
15.1.2013 15:00
nereju, jen nechapu... co znamena dojedla web? jinak Pietro vse nejlepsi!
15.1.2013 15:04
Normálně ho dojedla,petr nechce být sprostý:-))Ano paní Alenu mám velmi rád.
15.1.2013 15:06
v IT uz nejakou dobu pracuju, ale clovek se koukam musi porad ucit... ;-) asi nejaka forma utoku na web ;-)
15.1.2013 15:08
aba zkus to tu hacknout a zlikviduj to tu prosím tě:-)) Marin už tady nikdy nic nechtěj vědět:-)))))))
15.1.2013 15:12
jako ze bysme to tu dojedli? ne, sorry, rozmelnuju puvodni tema.... jen me to slovni spojeni fakt zaujalo, ze jsem neodolal a zeptal se
15.1.2013 15:15
A+I: já to taky beru jako diskuzi :) z časových důvodů odpovím jen krátce: - mraženým cyklopem občas krmím, protože obsahuje enzymy, které při tepelné úpravě krmiva jsou zničeny Vyšší podíl proteinu je u mladých ryb žádoucí pro jejich růst a já jen tvrdím, že než podávat krmivo vyrobené převážně z rybí moučky, pšenice, sóji ( tedy těžce stravitelné ) je vhodnější krmivo s kvalitním živ.proteinem, ostatně jak to všichni dělají v podobě cyklopu či artemie. Ryba si množství umí nadávkovat sama a zbytek vyloučí. Tohle krmivo je prostě jen vhodnou a hlavně bezpečnou alternativou k mraženému krmivu s přídavkem rostlinné složky. Rozhodně se nejedná o nějakou pohodlnost. Je samozřejmě pravdou, že gastrointestinální potíže u Trophs jsou způsobeny především stresem, kvalitou vody a až na posledním místě nevhodným krmivem. :)
15.1.2013 15:16
aba někdy člověk musí číst mezi řádky,tady se ty tématy nerozmělňují,ale dojídají dost často:-))
15.1.2013 15:19
me spis prijde ze dost casto se tu ty temata tak nejak dostavaji do stavu ktery spis nez s prijmem potravy maji vic spolecneho s jejim vymesovanin... ale to je vec nazoru je to skoda
15.1.2013 15:51
Kdyz Aulonocara lovi v pisku hmyz, tak je predator - dravec? Tak ted nevim, kdyz kos nebo slepice hledaji v hline zizaly, tak jsou taky dravci? A vlastovka je dravec, protoze lovi muchy ... Co to tady, Pietro, lzes, ze jsem vam neco udelala s webem? Co ja bych s nim mohla asi tak udelat? To jako ze jsem tam napsala lidem par rad? Nic spatnyho nepisu, kazdy si to tam muze precist. Mattes, zalezi, cemu rikas rybi moucka, na co s tim narazis?
15.1.2013 15:56
no hlavně jak jim píšeš na maily stěžuješ si a nebo se jich ptáš jestli nemají s Pietrem nějaký problém,jsi úchvatná.přestań,prosím tě ano.
15.1.2013 16:16
Jak jim pisu na maily? Komu? Nikomu nepisu, co si vymyslis? A navic jsem se nikoho neptala, jestli ma problemy s Pietrem. Je to mozny? Ja tam nikoho neznam a s nikym si soukrome nepisu. Jen jeden zacatecnik mi poslal SZ abych mu poradila s akvariem a bavili jsme se jen o tom jeho akvariu. Bud tak hodnej a nepis tady lzi.
15.1.2013 16:23
Lžeš ty!!
15.1.2013 16:33
Děti, děti (a ano, jsem si plně vědoma toho, že jste oba pravděpodobně starší než já)
15.1.2013 16:41
Ja nelzu a Ty mi napis, co jsem vam udelala s webem. A jeste se zeptam - to je vas web nebo verejny web?
15.1.2013 16:42
Nwechápu, kde berete čas na tak sáhodlouhé příspěvky. Nemám ani čas to číst. Jen tp přelétnu očima. Přesto jsem objevil jednu perlu: Přátelé toto napsala místní všeuměl, básnířka a hlavně rozumprd AI v 61 Pietro, Tvoje specialita je prekrucovani a psani nepravd. Tak dobrý vtip jsem dlouho nečetl, hned mi je veseleji. HD
HD, Vy jste napsal, ze nemate cas cist prispevky, ale vite, ze Pietro neprekrucuje. Staci, kdyz si prectete odp. 10 a 12 a hned uvidite, jak mi to prekroutil. To neni od neho poprve. Proc si to mam nechat libit?
16.1.2013 6:39
K 74: Mirane, Ty jses bezcharakterni krivak, protoze tady verejne lzes a napadas mne za neco, co neni pravda. Nikomu tam e-maily nepisu, nepisu ani soukrome zpravy (krome odpovedi jednomu clenovi, ktery mne pozadal o pomoc s jeho akvariem), nikomu z nich si nestezuju a nikoho se neptam na jakekoliv informace ohledne Pietra ani nikoho jineho. Ani nevim, k cemu by mne to vlastne melo byt dobre. Na Pietra mam usudek svuj vlastni stejne tak, jako ho ma kazdy. Ono se da strasne snadno nekoho obvinit na zaklade lzi, ja se nemam jak obhajit a to se Ti hodi! Jses lhar.
16.1.2013 7:34
Jako nezučastněný pozorovatel A+I je nejchytřejší na světě a opravdu LŽE!Plně souhlasím s Pietrem a Miranem.
16.1.2013 9:38
tak si hovorim, ako sa mohla ocitnut taka vysoka koncentracia neurotickych, hysterickych a inych psychicky patologickych prejavov na webe ktory je urceny obdivovatelom tak fascinujuco nadhernej casti stvorenstva. Ale uz chapem - tlamy su vlastne ti navstevnici a nie ich milackovia. Mozno miesto tejto zurivej propagacie vlastnej sebestrednosti je lepsie sadnut do kresla pred svoj televizor a relaxovat
16.1.2013 10:19
Já jsem taky nezúčastněný pozorovatel, který nemá ponětí o vašich osobních sporech. Nicméně tady v tom vlákně je jasně vidět, že A+I se snaží konstruktivně poradit svými zkušenostmi s krmením a nemá problém to věcně prodiskutovat s mattesem. Což je pro čtenáře přínosná debata plná užitečných informací (stejně jako třeba příspěvky od hr). Bohužel Pietro se tu chová jako hulvát, a místo toho aby věcně argumentoval v čem se A+I případně mýlí a přispěl do diskuse nějakými užitečnými informacemi, tahá sem nějaké osobní spory, které nikoho nezajímají.
16.1.2013 11:51
A+I : ještě malou úvahu o Tvé a někým doporučované hranici 40% proteinu: Krmná dávka u jednoho chovatele váží např.1 gram (tedy obsah proteinu je 400mg) Jiný chovatel dávkuje krmivo o váze 1.2 gramy a předkládá rybám tedy oněch kritických 48% proteinu dávky prvně uvedeného chovatele. Hranice množství proteinu by tedy měla být spíš stanovena ve vztahu např.1 mg proteinu/den/ryba Co myslíš?
16.1.2013 12:11
K tomu krmení, jak furt nadávate na seru. v tom NLS tvoří hlavní bílkovin složku krill a hering, což sou malý krevetky a sledi:-),to jest zase usušená a rozemletá ryba., tedy nic zase tak extra. když si přečtete složení sery, tak to není takový rozdíl, dokonce tam mají i česnek:-), rybí moučka a gammarus-blešivec, kamarád od krevetky:-), vobojí to obsahuje mořský řasy atd. K tomu % obsahu bílkovin- když krmíte mladý rybky krmivem s jejich nízkým obsahem, tak zákonitě pomaleji rostou. Podle mě nemá moc smysl řešit, jestli krmení má 38% nebo 50%, ten rozdíl by mělo smysl řešit, kdyby to bylo 20 a 80%:-). Důležitější je ty ryby nepřekrmovat, problémy většinou dělá objem sežraného krmení.
16.1.2013 12:13
Tuna.fish, nakonec jeste rekni, ze jsem Ti posilala nejake dopisy, stiznosti a pochtivala po Tobe informace o Pietrovi. Jestli tvrdis ze lzu, tak bys mel taky cestne rict v cem, jako Miran. Miran, chtela bych se Ti omluvit. SZ toho akvaristy nebyla jedina, sla jsem se podivat na portal. Jeste mi nekdo poslal omluvu, s jednim jsme kratce probrali jedno vlakno, uplne jsem to pustila z hlavy. Je zajimave, jak soukroma zprava muze obehnout svet a je z ni verejna zprava. Presto jsem nikde nic nevyzvidala na Pietra ani se neptala, jestli s nim ma nekdo problemy a stezovani v tom taky nebylo. Pan Fuljer bude urcite rad, ze tahate zalezitosti jeho webu do sveta. Ale zeptej se ho jestli souhlasi, aby se jeho forum resilo na Tlamovcich a ja pak tady klidne ty soukrome zpravy a vymazane veci vytisknu, at si kazdy o tom udela obrazek, kdo vlastne lze. Jestli mate dojezene vase forum, tak to nesvadejte na mne.
16.1.2013 12:14
Pro MK: proč už nedoporučujete chovat Eretmodiny s Trophs? Doporučujete je chovat vůbec s něčím?:-)
16.1.2013 12:17
Mattes, ale ty ryby neji jenom protein a ten protein je procentualni v jakekoliv davce. Porad by to bylo 40% z te davky, co snedl. Mattes k 70 - napis mne, prosim, kam jsi miril s tou rybi mouckou, na konkretni krmivo? Tys mi jednou rikal, ze jsi taky zkousel Dainichi a to ma prave enzymy tepelne nezpracovane a taky obsahuje Cyclop-eeze. Co myslis, je teda zadouci, abych Tropheusum k tomu davala i cyklop mrazeny? Mohls bys tu vysvetlit k te tezke stravitelnosti psenice, soji a rybi moucky, jestli bys to mohl srovnat se stravitelnosti ras v jezere. Hlavne v tom, prosimte, neco nehledej :-) . Cetl jsi ten clanek na odkaze od Gregyho? Je to znamy clanek, ale co si myslis o tomto: Spirulinu tvorí asi zo 65-70% bielkovina (proteín). Vďaka tomu nemusíte kŕmiť vaše ryby množstvom mrazeného krmiva alebo krmivom s vysokým obsahom rybej múčky, v snahe dopriať im dostatok bielkovín. Jinak ja vim, ze i kdyz neni bylozrava ryba ve stresu a voda je v poradku, tak presto muze prekrmenim dostat bloat i z vhodneho krmiva. Proto jsem na prekrmeni tak opatrna a zacatecnikum to radeji zduraznim, protoze je mne tech ryb pak strasne lito. Marin - najdi si nejakou malou odmerku a davej tem rybam pokazde stejnou davku, jak porostou, budes ji umerne zvysovat. Samo, ze granuli naberes do odmerky asi tak 5 krat mene nez vlocek, chapes proc .. Martine, s nizsimi davkami proteinu by rostla mladata pomaleji a nebo by vyrostla mene? Dik.
16.1.2013 12:36
A+I: to je otázka:-) pomaleji a nakonec by možná dorostla i méně:-) tedy menší finální velikosti. Při stejném objemu krmiva, když jim budem dávat více toho s nižším obsahem, tak to na nakonec na váhu v krmení možná doženem:-)
16.1.2013 13:20
A+I: bavili jsme se o nekritičtější složce a to jsou proteiny. 40% nevyjadřuje množství proteinu, ale musíš to vždy vztahovat k váze krmiva. Např. Já se small fish mohu nakonec dávat svým Tropheusům méně proteinu, než jiný chovatel s Cichlid formula. Procentuálně bychom to mohli porovnávat pouze v případě, že by všichni krmily stejnou dávkou a hlavně nekombinovali víc krmiv, což není ani Marinův případ. Proto říkám, že by bylo asi rozumné dopočítat se nějak vhodné dávky proteinu v gramech né %. K rybí moučce se vyjadřovat nebudu, je to levný zdroj proteinu a mnohdy rybí odpad, což jsem měl možnost osobně vidět. Na nic jsem nenarážel!!! :) Pokud krmíš Dainichi, tak asi není nutné dávat cyklop? K tomu by ti určitě napsal víc informací Canart. Já jsem před dvěma lety párkrát mladé Tropheusy předávkoval krmivem, protože jsem rovněž neodhadl dávku a krmivo jsem musel následně odsát odkalovačem, protože se najedli do polosyta a zbytku si nevšímali :) .Bylo to opakovaně, proto mám odlišný názor na překrmení Tropheusů žijících ve vhodných podmínkách. Mladého Tropheuse ovšem dokáže vystresovat ledacos a to si myslím, že je spíš ten problém k náchylnosti na střevní potíže :)
16.1.2013 13:51
Mattes, na ty proteiny se napred vyspim ted uz mi to nemysli. Pojmy v krmivu Rybi moucka vs Whole fish je, myslim, rozdil a vidim to presne jako Ty, proto jsem chtela vedet Tvuj nazor. Ale taky na nic nenarazim !!! :) K prekrmeni - nebudu probirat pripady tady z fora, protoze jsem u toho nebyla, ale nam se to stalo dvakrat s gobies, kdy Spathodus marlieri byl najednou pri krmeni tak abnormalne aktivni, ze se mu to stalo osudnym. V jinem akva zili 2 Eretmodus s mladymi Cyprichromis a jak Ivik krmil, ryby se najednou neceho vylekaly, shlukly se v rohu a jeden Eretik stacil posbirat furu NLS. Na druhy den nic nesnedl a pak uz se zacal nafukovat a neprezil ani v metru :-( . Tak to jsou zase zkusenosti nase. Holt kazdy je ma jine - by rekl MP :-) . Ja neverim, ze se Tropheus sam o sobe naji do polosyta :-) . Aspon teda nasi by jedli az by asi pukli.
16.1.2013 19:47
Něco k tématu. Složení potravy může mít pozitivní vliv na příjem potravy. U ryb je popisována pachově potravní výběrovost ve vazbě na obsah AMK v krmivu. Množství přijaté potravy by nemělo překročit fyziologické schopnosti ryb tu potravu strávit. V intenzivních odchovech(myšleno množství ryb odchováno nepřirozených podmínkách) obvykle denní krmná dávka nepřekračuje 5% hmotnosti ryb při optimálních teplotních a kyslíkových poměrech.při krmení může dojít k zažívacím potížím ryb.Zhoršuje se také konverze krmiv. U řady ryb je patrná denní nebo sezóní aktivita v příjmu potravy. U tropheusu převažuje denní aktivita v příjmu potravy. U plůdku ve fázi raného vývoje nejsou plně vyvinuty enzymatické štěpné systémy. S přibývajícím věkem se vytvářejí a schopnost trávit potravu se zdokonaluje. Proto je optimálním zdrojem výživy raných stadií plůdku přirozená potrava. Pokud je prováděn počáteční odkrm plůdku krmivy, bývají v nich obsaženy bílkoviny v částečně natrávené podobě nebo se tato krmiva obohacují přirozenou potravou. Děkuji za vaše názory. Hádat se nadále nehodlám. Jelikož to nemá smysl a nikomu to nepomůže. Pro Archie nechovám se jako hulvát!!! To je pouze váš nejasný pohled, jelikož jste omezen pouze na tento web což jak řekl kolega Miran, není pupek světa. Pokud vás to zajímá, klidně vám pošlu link, kde jsem vše podrobně rozebral a napsal s kolegou Canartem. Víc k tomu zde nemám. Mám závažné rodinné starosti a nemám náladu zde něco obhajovat.
18.1.2013 13:19
Pro MK k 35: Mirku, nemuzes hazet vsechny granule do jednoho pytle. Ted jsou i jine granule nez byly kdysi v pradavnu (a asi takove stale jeste existuji). Mluvim z vlastni zkusenosti konkretne o USA granulich pro cichlidy NLS a Dainichi. Jsou drobne, do objemu asi jako vetsi vlocka, sice trochu nabobtnaji, ale sotva jednou tolik (Dainichi mene nez NLS), ale brzy po namoceni (po necelych 5 minutach Dainichi a cca 12 minutach NLS) se na dotek zacinaji rozpadat napadrt. My krmime Tropheusy granulemi Dainichi od te doby co je mame, tj. od jejich cca 2-3 mesicu veku a to uz osmy rok. S NLS krmime vsechny ostatni ryby, pozdeji na stridacku s Dainichi, uz pres 11 let. Vic toho ryby snist nemohou, protoze jim toho vic nedam, takze se nemuzou prejest. Zadne granule nenamacim. Uz i HD rika ze je to jedno, jestli s nimi krmis. A Tropheusy muzes (Ty ne ;-)) prekrmit i Serou Flora. Ja rozumim, ze sem pises poznatky z vlastni zkusenosti, ale mozna ty zkusenosti s granulemi mas stare, s nevhodnymi. Ale (pro ostatni) pokud by nekdo prechazel na jakekoliv jine krmivo, mel by to delat kazdodennim postupnym primichavanim noveho krmiva do puvodniho.
18.1.2013 13:28
Na uvod - nechci v zadnem pripade nikoho o nicem presvedcovat, ale zamyslet se a popripade prodiskutovat. Tak predem prosim o zachovani klidu :-) . Mattes, ty bilkoviny 40% porad chapu po svem. Ja vim, kam miris - ze by mela ta a ta ryba, toho a toho druhu, v tom a v tom veku, v te a v te velikosti, v tech a v tech podminkach dostavat tolik a tolik gramu proteinu denne. Ale jak pisu uz nahore, ty ryby prece neji jenom proteiny a v celkovem objemu krmiva co sni, by byly stale zastoupeny ve 40%. Ryby prece potrebuji mit v krmivu i tuky, vlakninu, popel (to jsou mineraly a ostatni nestravitelne latky) a kvalitne vyvazena strava pro bylozravce je prave kolem tech 39% proteinu. Slozky v kvalitnim a dobre vyvazenem krmivu MUSI byt v pomeru s temi proteiny, aby nedoslo k zablokovani velmi dlouhych strev bylozravcu. Taky proto Dainichi vymyslelo, jako svuj patent, pridavat do svych krmiv Montmorillonite clay, cimz navic obohacuje krmivo o 60-70 ruznych mineralu a stopovych prvku a taky neutralizuje metabolicke toxiny. Napriklad v Dainichi pro Tropheusy jsou na prvnich 2 mistech kelp a ryba. V NLS jsou to krill a ryba. Kelp je nutricne cenena rasa, podobne jako spirulina. Takze i kdyz ma Dainichi pro bylozravce o 4 nebo 5% vic proteinu nez NLS, je pro ne lepsi a navic obsahuje jeste ten bentonite clay, takze je urcite lepe stravitelne a diky technologii zpracovani ma i vic ruznych cennych slozek ve srovnani s NLS. Vyznamni chovatele tvrdi z vlastnich zkusenosti, ze Dainichi je tohoto casu nejlepsi krmivo na svete, bohuzel je v prumeru 2krat drazsi nez NLS. Nechci ho tady vyzdvihovat, jen to zkousim prirovnat k NLS - jednak NLS pro cichlidy je porad jedno a totez at je pro cichlidy bylozrave nebo masozrave (coz ja tedy nechapu), ale Dainichi to ma rozdeleno a hlavne ale k tomu NLS Small Fish, protoze mne porad vrta hlavou, proc bych zrovna se Small Fish mela zatezovat bylozravym mladatum travici trakt s PODLE MNE nevhodnym slozenim, se kterym si mozna jejich travici system neporadi tak snadno, musi ho vylucovat nespotrebovane apod. a tim se mozna zatezuji dalsi organy jako treba jatra a k tomu vsemu jeste dostavaji nášupy cyklopu - dalsi krmivo, ktere neni pro ne prirozene, prinejmensim v takovem kazdodennim mnozstvi. Nebo proste i za tu cenu pripadneho zatezovani traviciho systemu chcete aby rychle vyrostli a nebo hodne vyrostli ..? A nebo by mne treba zajimalo, jestli se bylozravym rybam muze vysokoproteinovymi krmivy prodlouzit nebo naopak zkratit zivot...
18.1.2013 13:29
Pokracovani: V jezere Trofici cely den seskrabuji sliz z kamenu, a kolem 90% jejich stravy jsou filament rasy a rozsivky (mnohokrat prokazano ve strevech ryb). Ty okusuji ze stejnych kamenu, na kterych se zivi i jine typy ryb, ktere maji zase uzpusobene zuby tak, ze z nich vycesavaji zive organismy, a nebo nejake druhy ryb zase dokazi ocesat jednu cast rasy a jine ryby zase jinou cast rasy, coz je taky mnoha studiemi prokazano. Takze na jednom kamenu se spolu zivi nejenom bylozravci, ale i jini a to podle toho, jak ma kdo uzpusobenou tlamku a zoubky. Takze ja zastavam krmivo pro Tropheusy ne prilis bohate na zivocisne proteiny, prestoze nejake v nem proste byt musi a hlavne musi byt z kvalitnich surovin a kvalitne vyvazene. Treba i ty vege vlocky - ja taky pouzivam OSI, ale taky pouzivam i jine, ktere maji na prvnim miste kelp nebo spirulinu a na druhem teprve nejakou rybu nebo krill a maji do 40% proteinu. OSI ma 45% proteinu a na prvnim miste rybu - je to pro bylozravce lepsi? Nebo mohl by mne, jako cloveku, ktery tomu vubec nerozumi jak mi bylo receno nahore v odp. 12, prosim, nekdo vysvetlit nasledujici 2 odstavecky - jestli si to s tim, o cem doted pisu, protireci?: - Rasy jsou k zivotu Tropheusu zakladni slozkou potravniho zebricku pro svuj vysoky podil balastnich latek, protoze bylozravci maji jinou stavbu vnitrnich organu a nejsou schopny efektivne travit bilkoviny a tuky. Jejich organismus je jinak geneticky vybaven. - U tropheusu převažuje denní aktivita v příjmu potravy. U plůdku ve fázi raného vývoje nejsou plně vyvinuty enzymatické štěpné systémy. S přibývajícím věkem se vytvářejí a schopnost trávit potravu se zdokonaluje. Proto je optimálním zdrojem výživy raných stadií plůdku přirozená potrava. Pokud je prováděn počáteční odkrm plůdku krmivy, bývají v nich obsaženy bílkoviny v částečně natrávené podobě nebo se tato krmiva obohacují přirozenou potravou.
18.1.2013 13:42
Možná tady působím jako hlupák se zastaralými názory, ale mám určité zkušenosti a tak se jimy řídím. Chovám tropheusy 25 let a zkušenosti s nimi určité mám a stály mě dost peněz :-). Vím, že je mnoho typů granulí a zdůrazňuji, že si může každý krmit ryby čím chce. Dovoluji si pouze ten luxus, že za sebe napíšu doporučení: tropheusy granulemi nekrmte. To je vše. Kdo si tu radu vezme a kdo ne, je přece každého věc a nikomu nic nenutím. Hezký víkend všem.
18.1.2013 13:49
Mirku, ja Te chapu a rozumim tomu a doufam, ze na ty granule nekdy nedoplatime ;-) .
18.1.2013 14:08
Diskutovat o tom jestli krmit nebo ne granulemy a v případě že ano tak jakými a jaké množství si můžou dovolit lidi co mají nějaké zkušenosti a cit pro akvaristiku. Proto jsem zastánce názoru, že obecně na fórech kam chodí mnohdy naprosti začátečníci, je lépe tvrdit garnule nebrat!!! Kydž se později tito lidé v chovu a nárocích ryb více informují a vzdělají a taktéž nabydou nějaké praktické zkušenosti, tak si mohou udělat obrázek sami a nebo i vyskoušet další možnou variantu.
A+I: a jakým způsobem tedy navrhuješ krmit malé Tropheusy a následně dospělé - konkrétní jídelníček ( třeba i produkty dostupné v ČR ) ? Prosím jen o vynechání produktů zn.Dainichi, protože tohle krmivo asi v dohledné době nebude na našem trhu dostupné. Jinak samozřejmě v mnohém s Tebou souhlasím.
18.1.2013 16:02
Mattes, ja muzu napsat jen co si myslim a jak bysme to delali my, vlastne jak to delame my. Zadne doporuceni tu psat nechci, to at se kazdy zamysli sam. Porad se tu pise davat mladatum Tropheusu pod žebra proteiny a pak si tu najednou prectu uplny opak - ze u nich nejsou plne vyvinuty enzymaticke stepne systemy a zacnou se vytvaret az s pribyvajicim vekem a tim se pak zdokonaluje schopnost travit potravu a tak by ji meli mit zatim co nejvic prirozenou. A pak taky chapu stejne to co jsem kolikrat psala - ze Tropheusi (i jine bylozrave cichlidy) nejsou schopny efektivne travit bilkoviny a tuky, protoze je jejich organismus jinak geneticky vybaven. Chybi jim nektere enzymy na traveni masa a maji dlouha streva, aby mohli vytahnout z vyzivove chudych ras co nejvice a podle mne jim prilis zivocisnych proteinu zatezuje organismus. Ale spis jsem o tom chtela podiskutovat a ne neco doporucovat. Jestli sis vsiml, tak jsem se uz driv na CF ptala, jestli by se mohl ozvat nekdo, kdo krmi Tropheusy cyklopem a kdo je zaroven nekdy krmil bez nej, jestli ma nejake porovnavaci vysledky. Ale nikdo se neozval. Podle vas zivocisne proteiny v takove mire potrebuji, ale mozna, ze je zatezuji. Vi to nekdo? Ja nevim, jak rychle rostou mladata v jezere, ale vim, ze se zivi na slizu z kamenu a to je ta jejich prirozena potrava. Mali Trofici nejsou male Skalary a ja bych proste byla opatrnejsi s prilis vysokym obsahem proteinu. Jak uz jsem psala nahore, tak bych misto NLS Small Fish nadrtila NLS Cichlid Formula. Je tam urcite mensi predpoklad ucpani strev a pravdepodobne i ne tak velke zatizeni organismu. Cyklopem ani zadnym jinym mrazenym je vubec nekrmime a nikdy jsme nekrmili, ale nejaky je v Dainichi vcetne tepelne nezpracovanych enzymu, tak mozna bych ho na vasem miste trochu davala kvuli tem enzymum, jak pises, ale spis jen jako maly doplnek s krmivem a ne jako samostatne jidlo. Ale ja nepotrebuju, aby mne mladata rychle rostla a tak se nam cele dny pasou na kamenech a kdyz neco ulovi, je to jejich :-) .
18.1.2013 16:02
Pokracovani: Ja jdu na to jen logickymi uvahami a chtelo by to spis nejakou overenou studii. Ja jen vim, ze je prokazano, ze v zatizene vode hur travi a jsou nachylnejsi na bloat. Ve stale vymenovane vode se vyporadaji s zivocisnymi proteiny podstatne lepe, takze uz na tom je videt, ze moc proteinu nejakym zpusobem zrejme jejich organismus zatezuje. OSI vege vlocky bych stridala jeste s nejakymi podobnymi, mam dojem, ze Tropical ma dobre slozeni, ale nemuzu rict, do jake miry jsou kvalitni, protoze je neznam. Proste kdybych bydlela v Cesku a nemela Dainichi, tak uprimne napisu, ze bych krmila s NLS Cichlid Formula, OSI a temi vege vlockami a jeste nevim, jestli bych krmila cyklopem. Hlavne bych krmila opatrne a neprekrmovala. Nikomu to nedoporucuju, jen pisu jak se mne ptas, jak bych to delala v CR. Dostane se u vas znacka HBH a Omega One? Hr, ja vim co myslis, ale ted se v jednom vlakne resi uhyny Tropheusu pri krmeni jenom vlockama... Kazdopadne souhlasim s tim, ze lidem, kteri nemaji jeste cit, bud doporucit vlocky a nebo aby jim nekdo ukazal krmnou davku pro jejich ryby. Ja bych doporucovala navic malou odmerku. Hlavne si ale myslim, ze Tropheusi nejsou ryby pro zacatecniky :-( .
18.1.2013 16:36
A+I: já bych řekl, že to moc řešíš, dyt musíš mít hlavu jak balón:-)) krmení mladých tropheusů, eretmodů a petrochromisů-má zkušenost je taková,že pokud krmím malé rybky jen potravou umělou, rostou výrazně pomaleji, než když je krmím naupliemi artémky, planktonem-živým, mraženým, + přídavek krmiva umělého, v zásadě jedno, jsou li to nadrcené vločky nebo mikrogranulky pro potěry. co se týče podávaní/nepodávaání planktonu dospělm rybám- na rovinu říkám, že jsem si nevšiml zásadního rozdílu, ted jsem třeba pul roku planktonem nekrmil, protože jsem na něj nejezdil, ryby se třou a vypadají pořád tak nějak stejně. nicméně mít ryby jen na umělém krmení mi přijde značně nepřirozené, krmím je tedy i krmením přírodním, tedy planktonem a dospělou mraženou artémií, jen občas a málo. Mají z toho opravdu radost a to je myslím to hlavní. Jinak co se týče trávícího traktu-nemáš uplně pravdu, třeba takový kapr má velmi dlouhá střeva, nemá vlastně žaludek jako takový, a přesto s chutí sežere a stráví i malé rybky, ovšem on je spíše všežravec. Kráva se dá také krmit masokostní moučkou a jaké má panečku přírustky:-)). Já bych se na těch 40% bílkovin nutných pro tropheusy netočil, stejně jim nejsme schopní nahradit přirozenou potravu, stejně jako dalším 90% (příměr, že jich je jako fakt hodně :-) )jiných akvarijních rybek a ty s přesto v akváriích žijí, rostou a rozmnožují se.
18.1.2013 16:46
Pro příznivce Eretmodusů- hlasím nový rekord mladých u Tanganicodus irsacae Kigoma- 34 malých rybek, od ca tříletých ryb.
18.1.2013 18:39
HEURÉKA- Volám. Děkuji, Martine Pařízku. Konečně někdo napsal pravdu jednoduše bez obsáhlých nic neříkající nesmyslů!!!! Protože, kdy dotyční věděli jak je ANATOMICKY v dutině břišní podobenství Kapra a Tropheuse tak prosím nepropagujte pouze své domněnky. Jasný rozdíl je ve specifikaci potravní nabídky, a odlišnosti života! A Spirulina se neřadí mezi řasy jen tak pro upřesnění. Kmen:sinice (Cyanobacteria) V naších říčních vodách žije jedna ryba velice potravně příbuzná rybám jako Tropheus. Nejsou si vůbec podobné, ale potravně se tyto dvě ryby velice přibližují. Když jsem je zkoumal (pitval) našel jsem identické věci. U tropheusů se v trávicím traktu nenachází žaludek. Je to dáno vyústěním žlučového váčku (žluči). Žluč upravuje pH v trávicí soustavě na neutrální až slabě zásadité. Za jícnem mají rezervoár potravy, který se označuje žaludková rozšířenina střev (bulbus intestinalis). Anatomicky připomíná žaludek, ale funguje jako střevo. Při trávení se neuplatňuje trávicí enzym pepsin. A obsah střev byl následující. Natrávené věci byli drobní živočichové a řasa. Žádný zázrak se nekonal. O jaké řasy se jednalo, to nemohu posoudit, jelikož to nebyl záměr nálezu. Aby někdo objasnil čím se Tropheusové konkrétně živí musel by udělat průzkum přímo na lokalitě výskytu této Nad-*ryby. Záměrně píši Nad ryby, jelikož tolik příspěvku a válečných konfliktů žádna ryba ještě nezažila. Když se píše zde slovo Tropheus zní to skoro jako magické zaklínadlo. Je to ryba, jako každá jiná. Vše již bylo napsáno a řečeno. Nemám, co bych dodal.
18.1.2013 18:56
Perlička: když bjsem byl na Tanganice tak v shromažďovací stanici na místě zvaném Ntingila (mezi Kachese a Ndole bay) přikrmovali tropheuse jednou týdně škrabaným rybím masem a svědčilo jim. V řasovém povlaku, který tyto ryby spásají je plno různých breberek. Střevní problémy těchto ryb jsou ve velké většině odstartovány nevhodnou kvalitou vody. HD
18.1.2013 18:59
Ještě poznámka, podle mě neznamená, že když má ryba dlouhé střevo, tak že musí dostávat jen hůře stravitelnou (zelenou)potravu. Díky dlouhému střevu, ale dokáže hůře stravitelnou potravu zpracovat a využít. HD
18.1.2013 22:40
Pietro, není zač:-)) nebyla to ostroretka? takový Tropheus našich vod?:-)
18.1.2013 22:43
HD: já to vidím podobně:-)
29.1.2013 12:16
Ke 107: To dlouhe strevo by prave mohl byt u bylozravcu problem. Konings rika, ze prirozena potrava Tropheusu je z velke casti nestravitelna a rychle prochazi strevy, a ze Trofici jsou od prirody hltaci aby pokryli denni davku zivin. Pokud pry jim dame nahradni krmivo, ktere je snadno stravitelne a oni ho, jak jsou zvykli, rychle zhltaji, tak hrozi, ze se z toho utvori v prvni casti streva kus sliznate hmoty a ten se tezko bude posunovat dlouhym strevem dal. Pry pokud uz mame potrebu prikrmovat, tak je nejvhodnejsi cyclops. Vsezravec Kapr s dlouhym strevem .... Konings delal laboratorni vysetreni strev Tropheusu vylovenych v jezere nekolikrat, v ruznych lokalitach a ruznych sezonach, takze musi vedet, cim se ty ryby zivi, presneji receno co opravdu sni. Stejne studie delali take napr. Japonci a vesmes se shoduji s Koningsem. Martine, ja to resim, protoze nechci rybam ublizovat. Pietro to napred napsal stejne jako Konings, ze rasy jsou základní složkou potravního žebrícku pro svuj vysoký podíl balastních látek k životu bylozravych ryb, jelikož mají jinou stavbu vnitrních orgánu a NEJSOU SCHOPNY EFEKTIVNE TRAVIT BILKOVINY A TUKY. Jejich organismus je jinak geneticky vybaven. Kdyz jsem vsak tady nahore podle tohoto jeho doporuceni napsala, ze bych byla s vysokoproteinovym krmivem opatrna, tak se do mne pustil, ze ho potrebuji. Ale vzapeti sem napise ze u malych Tropheusu ve fázi raného vývoje nejsou plne vyvinuty enzymatické štepné systémy a proto je optimálním zdrojem jejich výživy prirozená potrava. Ja bych byla rada kdyby vysvetlil, co si z toho mame vybrat, protoze si protireci kdyz na jedne strane doporucuje krmit mladata Tropheusu vysokoproteinovym krmivem a na druhe strane pise, ze ho neumi stravit. Co z toho teda plati?
29.1.2013 12:27
K 21: Troph3us, ten Tvuj Eretik vypada fakt happy. Mohl bys, prosimte, napsat jak je stary, cim a jak casto ho krmis? Diky. Pro MP: Martine, Ty chovas Eretiky uz leta, vypozoroval jsi nejak kolika let se u Tebe s tim cyklopem dozivaji? Nikdy jsi s mrazenym/zivym nemel u nich problemy? Mate je oba (s Tomem) zvlast nebo v akva s Tropheusy?
29.1.2013 13:16
Pro A+I: děkuji za příspěvek v č. 110, velmi logicky popsáno a připojuji se. Krmit tropheusy v akváriu vydatným krmivem je prostě hovadina první kategorie, protože v akváriu probíhá všechno, co se týče rychlosti a kvality matebolismu,zcela jiak než v jezeře a i cela jinak než v bazénu pod širým nebem nebo sítí. Ta informace, že tropheusové v bazénu dostanou občas škrábané rybí maso a jsou v pohodě (to je tady vůbec častý obrat)je pro chov v akváriu cela bezcená nebo spíš zavádějící špatným směrem. Pokud někdo nazve Koningsovo výzkumy a rady smyšlenkami, tak už k tomu nemám asi ani komentář. Ačkoli, už to tu jednou bylo, to je fakt. Tady je možné všechno.
29.1.2013 13:21
Alo, mam je s Bembama, ted i s Nkonde. Krmim je tak, ze me nedorustaj obrovskych rozmeru, videl jsem i 15 cm samce, moji maji tak 9-10 cm. 2x denne Flora, 2x tydne trocha Vipan, 4x tydne cyklop, 1x tydne Tropical Astacolor. Proste klasika.
29.1.2013 13:37
No Tome, už tu velikost máš taky dost na hraně :-))) ale s tím modelem krmení naprosto souhlasím. Zvýšená výměna vody může zrychlit metabolismus a možná i přibrzdit sklon dále kynout :-). Myslím, že vím, kde si ty eretnodopetrochromisy viděl :-))).Zdravím.
29.1.2013 14:09
pokud mladý Tropheus nedokáže vysokoproteinové krmivo trávit, stává se pro něj nestravitelným a dle slov A+I prochází rychle dlouhým střevem, což eliminuje tvorbu sliznaté hmoty :) Vše je tedy v pořádku ! :)
29.1.2013 14:50
Ke 115: Ano, to je mozne ze se bude posunovat, pokud bude to vysokoproteinove jidlo obsahovat tolik balastnich latek jako ma filamet algae a diatoms - jejich prirozena potrava v jezere. Zivocisne proteiny nejsou vlaknina.
29.1.2013 15:23
A+I: Eretmody chovám pohromadě s Tropheusama, Petrochormisama, Cyprichromisama, Tanganicodama i Spathodusem:-), prostě ve všech třech chovných akváriích plavou Eretmodusové:-) krmení ca jako Tom, akorát já občas krmím i mraženou Artémii,dále sem tam granulky spiruliny, sem tam NLS, sem tam Sak Energy, ale to je zrovna ted, cyklop dávám výrazně méně než Tom, sem tam živý plankton. Krmím je stejně jako ryby co s nima plavou. Velikost ca 3 letých ryb-9-10cm. nejdýl sem je měl možná 5 let? určitě se dožívají i delšího věku, ale já tehdá rušil rybárnu, takže sem je déle neměl. Problémy-ano, sem tam, prostě občas nějaký zašel, jsou náchylní na překrmování,a to společně se zhoršenou kvalitou vody spustí prakticky neřešitelné problémy trávícího traktu,a pak se taky sem tam zabíjejí navzájem, ale to jen na okraj:-) mládata mi přijdou odolnější než malí tropheusové. 15cm Eretmoda jsem nevidel:-)), 12 cm ano, nemám problém s tím, jestli mi moje ryby takhle narostou. Vypadá to, že jižní formy k tomu mají tendence, ale třeba Tanganicodi ne, Ti na objemu nenabývají, při stejném krmení.Spathodusové nabrat dokážou:-)
29.1.2013 15:42
A+I: krmení-rybám nejvíc ubližuješ tím, že je vůbec chováš v akváriu:-)) kapr byl jen příklad ryby s dlouhým střevem, třeba jiný kamarád kapra-bolen dravý má taky dlouhý střevo a je kompletní dravec, naopak jsou ve stejné čeledi ryby s prakticky stejnou stavbou zažívacího traktu a jsou to řasožravci. Tropheus je navíc ryba z Ostnoploutvých, což jsou primárně masožravci, řasy žere sekundárně. nezpochybnuji jeho řasožravost, jen mi přijde usměvné tvrzení, že nedokáže strávit živočišnou bílkovinu. Navíc neexistuje komerční krmení, který by dokázalo napodobit přirozenou potravu těchle ryb, s takovou vojtěškou se tuším v přírodě nepotkají:-) a přesto jí v akváriu baští, ani nemrknou. Podle mě se má krmit s rozumem, přiměřeně a ne vyloženejma kravinama. Ryby si s tím poradí.
30.1.2013 12:15
Pro MP: mně ty vaše příspěvky fakt baví (stejně asi vás ty moje) budete se ady v tom patlat a přesvědčovat sám sebe, že tropheus bez problémů stráví živočišnou bílkovinu. V jezeře jí sice sežere jedno promile denní dávky a to v ideálních metabolických podmínkách v absolutně čisté vodě při mnohem vyšším výdeji energie než v akváriu, ale proč by si s ní v akváriu v těch našich žumpičkách neporadil lépe, že. Už jenom chybí napsat, dávejte jim přiměřeně patentky, jak to před časem psal váš souvěrec :-). Pane bože proč to děláte? stojí vám to zato, takhle pořád nabádat chovatele (ve velké většině případů tady s minimem zkušeností) k rizikovým věcem, když nejsou potřeba? Já vám právo na názor neberu a domýšlejte občas jejich důsledky pro zdraví ryb u některých chovatelů. A podporovat tady teorii, že mladí trophící lépe snesou vydatné krmivo, to je taky krása. Akorát tím docílíte toho, že se jim v akváriích od mládí špatně formujete trávící trakt o čemž se už psalo. A jaká zase tendence k přerůstání u jižních forem eretmodů? Copak jsou tak velcí v jezeře? Co je to zase za úžasnou teorii?
p. Kraut, mohli by ste mi prosím uviesť zloženie vašeho jedálnička pre Tropheusov. Váš návod na správne kŕmenie rýb, druhy krmív ktoré používate /konkrétna značka/, intervali kŕmenia a bude jasno. Ako ste už niekde písal, nech si každý kŕmi čím chce, ja osobne som však zvedaví na vaše doporučenia a poznatky. Ďakujem.
30.1.2013 14:05
Troph3us a MP, dekuju za odpovedi ohledne tech Erets :-) . Ja si myslim, ze musite mit nejaky vetsi cyklop nez my, nase ryby ho povazuji za smeti a ne za jidlo, takze s nim krmim hlavne koraly :-). Vypinate pri tom filtr? K te vojtesce - Martine, jaky mas nazor krmit s ni ryby?
30.1.2013 14:57
A+I: cyklop- já nevím, Já ti to někdy vyfotím, i s nějakým měřítkem, jako uplně velkej není, max 3mm, odhaduji. žerou to, ale je pravda, že třeba uplně drobná sousta nechávají bez povšimnutí:-), navíc, když je mraženej, tak dělá trošku shluky a ty ryby jednoznačně preferují. vojtěška-stejný jako na kopřivy, špenát a mrkev:-)-většina zelenýchů krmení to obsahuje, ryby to žerou a evidentně jim to nijak extra neškodí, co se dá dělat. Je to výrobně jednodušší než sušit řasy.....
30.1.2013 15:11
Tak to ja mam nejakej mini cyklop, to se nedivim ze to ani nevidi :-) . S tou vojteskou je to tak, ze tady v opravdu kvalitnich krmivech neni. Naopak se treba Dainichi chlubi, ze jejich krmiva neobsahuji plnidla jako Corn a Alfalfa (kukurici a vojtesku). Tak jsem chtela vedet, co si o ni myslis, protoze o krmeni vojteskou se rika, ze kdyz nemaji zvirata dost pohybu, tak ze po ni tloustnou.
30.1.2013 15:26
Pro marin: už jsem to sem psal asi 10x ale co bych pro vás neudělal:-). Základní krmení je u mně (každý den ráno) sera flora už mnoho let, odpoledne buď nekrmím vůbec (cca 2 dny v týdnu) nebo dávám mražený cyklop (2-3x týdně) a cca 2-3x týdně dostávají spirulinu tropical. Nevidím v tom žádnou vědu a krmit tropheuse je mnohem jednodušší než u jiných ryb. Výsledkem mojí krmné péče jsou přirozeně vybarvené ryby, keré si drží stejnou barvu jako měli po importu a za několik let, co je mám vyrostly tak max o centimetr, drží si tedy i normální velikost a nejsou ani přerostlé ani tlusté a mají přirozený počet mláďat okolo 10 ks - liší se samozřejmě podle druhu. Pořád se tu řeší jestli sera flora nebo osi nebo nsl, ale v tom to prostě není. Každému kdo si myslí, že jsou v německé specializované fabrice hlupáci, kteří neumějí vyrobit krmení pro speciální skupiny ryb a že to umějí v Americe, se vždycky od srdce zasměju. Porovnejte si to v jiných oborech, třeba v autech, ale i jinde. Ono si stačí porovnat německou a americkou náturu a pečlivost. Já jsem měl fordy kdysi dva a už nechci :-))). Pořád se tu teď řeší čím krmit, ale mnohem podstatnější je krmná dávka a jestli vločky nebo granule a úplně nejpodstatnější je kvalita vody a z toho vyplývající metabolismus ryb. To je tedy za mně:-) Zdravím.
30.1.2013 15:27
Pro MK- já sám sebe přesvědčovat nemusím, mám odpovídající vzdělání:-). Já sem reagoval hlavně na A+I a jejich 38% bílkovin dobrejch, 42% už ne a hlavně na to, že přítomnost živočišné bílkoviny v zažívacím traktu Tropheuse je pro něj div ne toxická:-) Riziko začínajícího chovatele nemohu vyloučit, ale to by mě sem už vůbec nebavilo psát, s příhledem k tomuto, by všechny mé příspěvky tvořila dvě slova- Sera Flora:-)). Ovšem z mého pohledu jsou ryby krmené pouze umělou potravou o dost ochuzeny a když už sou pro naší radost v akváriu, tak at si to taky kapku užijou, v rámci nějakých možností. Eretmodi-usuzuji na to z toho, že sem velikých jižních Eretmodů viděl již poměrně hodně, severního prakticky žádného. Navíc jejich tělesná morfologie je poměrně rozdílná. co se týče jejich maximální velikosti, tak nevím. Viděl jsem čerstvě importované ryby okolo 9cm, ale většinou se vozí výrazně menší, to ostatně víte sám. V akváriu můžou vyrůst více už jen z toho důvodu, že se tam můžou dožít podstatně vyššího věku než v jezeře. Já jim přeci nebudu přikazovat, aby při normálním krmení dále nerostli, bo se to MK nelíbí:-))) krmení malých Tropheusů- čím krmíte malý Tropheusy Vy?
30.1.2013 15:29
Omlouvám se: správně mělo být měly po importu.
30.1.2013 15:38
Malé trophíky krmím stejně jako velké, nevím, proč bych je měl krmit jinak. U těch eretmodů jste prostě vedle a píšete nelogické hlouposti. Jden náš společný známý má 14 cm jižní i severní eretmoduse a jedno, jakou mají stavbu tlamky a tvar hlavy atd. Není to v tom, co si Kraut nebo vaše ryby myslí, ale v krmné dávce a dostatečné výměně vody, versus metabolismus a agilita ryb v čisté a starší vodě, výdeji energie atd. Při správné souhře těchto faktorů ryby nepřerostou, ale v tom se neshodneme, tak proč bychom to stále řešili.
30.1.2013 15:40
MK: s Vaším příspěvkem číslo 124 na 99% souhlasím. jen bych očekával, že Vám za těch několik letech importovaná ryba vyroste třeba z 8cm na 12ct:-)) a kapku si rýpnu i v tom, že plankton obsahuje živočišné bílkoviny:-) v podstatě to ale vidíme velmi podobně a nevíme o tom:-) ps: ty fordy byly s největší pravděpodobností vyrobený v německu:-)
30.1.2013 15:48
Fordy nebrat zadne !!! FORD = F ix O r R epair D aily.
30.1.2013 15:51
MK-tedy jim nedávate artemku? krmíte je planktonem a nadrcenou florou? tedy dostávají poměrně veliký objem živočišné složky? :-) Eretmodi-kdo má 14cm veliký ryby? to by mě fakt zajímalo:-) a dále to pak vidím na svých rybách-jak narostli Jižní vs severní za stejný časový usek. Prostě mi příde na základě jistých indicí, že rostou víc a sou v těle vyšší a zavalitější. Měl sem jich už poměrně hodně, jsou to mé nejoblíbenější ryby.
30.1.2013 16:01
A+I-vojtěška- u nás je to spíše tak, ža ta Alfa Alfa je super a hyper a buhví co dalšího, navíc jí tam nebude tolik, aby ryby nějak extra nakynuly. Byl to jen příklad toho, co chudák africká ryba musí vlastně sežrat, a to sem vlastně zapomenul na papriky:-)) věřím tomu, že Dainichi je dobrý krmení, klidně bych ho vyzkoušel.
30.1.2013 16:47
Kdyby jenom na papriky :-) . Tohle je, mimo jineho, v NLS urcenem pro cichlidy: spenat, brokolice, cervena paprika, zucchini, rajcata, hrasek, cervene a zelene zeli, jabka, merunky, mango, kiwi, papaya, broskve, hrusky. No neni to kralovska snidane ?? :-))
30.1.2013 17:37
Alo s tim FORDem to je vtipny, kdyz jsme meli Forda, tak je pravda, ze mel v technicaku vyrobeno v Koline n/R:) Jinak nejhorsi auto je jednoznacne FIAT, to ale asi v USA neznate co?:)
31.1.2013 8:25
Pro MP: to fakt nemá cenu řešit. Oháníte se tady vzděláním, ale mně přijde, že tu schválně dáváte přihlouplé otázky a nebo jste na vaší škole nebrali logiku a nebo je to nějaká pseoudozábavná hra pod vaší taktovkou, ke které jsem nedostal noty, ale řešit to fakt nemá cenu. Nemůžu vám radit a by vám něco nepřipadalo ale s těmi eretmody jste vedle jakkoli je to vaše oblíbená ryba. Ne, trophíky artemií nekrmím. A pokud mláďata dostávají 80% vločkového krmení (sera flora + spirulina) a 20% cyklopu, tak přebytek živočišné stravy nemají. S těmi auty je to typický příklad vaší přihlouplé (nevím zda záměrně, či ne, při vašem vzdělání) otázky respektive reakce. Na tom, kde je auto smontované záleží minimálně. Záleží na tom, kdo a jak auto navrhl, v jaké kvalitě a dimenzích a pod jakou kontrolou je výroba. Moje toyota je vyrobená v Turecku a můžete s ní jet třeba dvakrát kolem světa a to auto se nepo..., protože ta značka dělá dobrá auta. Stačí se podívat do třetího světa do náročných podmínek, schválně zkuste spočítat kolik jezdí toyot a kolik fordů v Africe nebo Jižní Americe. Tome s těmi fiaty souhlasím...na ty jsem zapoměl :-)))ale spíš to bylo tím, že jsem žádného neměl (mě ani nenapadlo si ho koupit:-) a já rád komentuju osobní zkušenosti a ty jsem měl s dvěma fordy a teď mám třeba již se čtvrtou toytou.
31.1.2013 10:12
Troph3us - Haha, Fiat! .. Ivik neni tento tyden doma, ale az si to tu precte ;-) ... Jj, potkat tady Fiat je strasna vzacnost. Ja to tedy neregistruju, ale Ivik ho pozna na tisic honu a tak vzdycky nadsene zavola Fiat! (prumerne asi tak jednou za dva az tri roky :-)). On, je k Fiatu nostalgicky a citove spjat, protoze v jeho zlutem brouku 500 utikal v 70. letech z CSSR, ctvrt roku s nim zil v Italii a az se mu podarilo vse vyridit tak ho tam prodal, zakoupil letenky a vlastne prestoupil z Fiatu 500 do Boeing 747, no a ten jeho Fiat ma stale v srdicku :-) . Nasla jsem ted na webu prihodnou fotku, tak mu ji sem dam :-) . Driv se sem Fiaty dovazely (nejvic byl oblibeny 124 Sport Spider), ale odchazely jim prevodovky, protoze se strasne prehrivaly. Tady je 95% automatu a malokdo umi ridit se saltrpakou, mne se napriklad kazdy divi, proc nechci automat. No a ty fiatacke automaticke prevodovky nejsou stavene na takove vzdalenosti jako jsou tady, ze najedes nekde na dalnici a jedes a jedes a neradis nekolik hodin. Tak, a jsme od fish food v cars ... Martine, co ridis Ty? :-)
31.1.2013 11:37
pro MK-ano správně, já se tím docela bavím:-) Eretmodi-já vám tedy vyfotím přibližně stejně veliké ryby severní a jižní formy, schválně,jestli si tam všimnete nějakých rozdílů:-),ale tak týden vydržte,jižní samec nosí. Co se týče krmení malých tropheusů-tak to jsem čekal o něco lepší, to se opravdu nedivím, že Vám mládata rostou docela pomalu. Ovšem i v tý zelený floře je poměrně vysoký obsah živočišných bílkovin,dokonce rybího masa, přesto to ty ryby stráví, to je fakt záhada, co?:-)Kolik je asi tak rybích bílkovin v řase v jezeře? To Konings náhodou nepíše?.-) Já sem to už celý pochopil-Vy jste jediný, kdo správně mění vodu, správně krmí,kupuje si ty správné ryby, má jich správný počet v akváriu, má je správně veliký, bo ostatní je mají buď moc malé nebo naopak moc veliké. Já bych to zavedl jako tzv. Krautovu normu a tím se budou všichni chovatelé povinně řídit:-) PS-má poznámka o výrobě forda byla jen vtipem na Vaše adorování našich západních sousedů. Prostě klasický paradox. Já auta neprožívám, nicméně sem přesvědčen o tom, že mezi toyotou vyrobenou v japonsku a turecku je rozdíl. A že i tolik vychvalovaná japonská auta díky této politice již nejsou tak kvalitní, co kdysi bývala. Podobné je to u rybářských navijáků:-) Ovšem, to je ta globalizace.
31.1.2013 11:46
A+I- podporuji tuzemského výrobce:-) škoda fabia, škoda octavia, první řada, f tédeí, kombajn, bez švihadel, f metle a na hlínách:-) tu oktávku máme chvilku, s fábkou sem projel pulku evropy, od severu k jihu, z východu na západ, nemůžu na ní říct křivýho slova. za to třeba díky oplu astra 1,7 tds jsem se málem stal automechanikem:-))
31.1.2013 12:30
Pro MP: Ahaa, proto se ted rika, ze to nekdo spolkl i s navijakem :-) . Ta posledni veta ve 137 je skvela :-))))) se fakt chlamu :-)) . Oply potkavame jeste mene nez Fiaty. Jsem zvedava, jestli bude Ivik rozumet prvni casti 137 :-)) . Martine, ja nechci, aby to vypadalo jako chlubeni, protoze to fakt neni a auta taky neprozivam. Totiz Ivik taky podporuje tuzemske vyrobce - ma truck Ford, ale to jenom kvuli tomu, ze ma rucni řazeni, ze je to diesel a ze s nim nema zadne problemy :-), pak ma dva Jeepy, Chevrolet Corvette, motorhome Dodge, Pontiac .. akorat ma jednoho privandrovalce Nissana a ja mam immigranta Medoura :-) .
31.1.2013 14:07
Tak že Alo, na ten váš autopark lze reagovat jedině takhle :-))) http://youtu.be/XzNNu_eEmzE ...............................................................
Šubyduby! Ty mas zmaknutou Youtube.com lepe nez ja Tlamovce.cz - Ty vis presne kde co kdy je :-))))))) . Normalka Te obdivuju jeste vic nez mne Supina :-))) . Hele a na tom zacatku .. to nam dupes po tom vozovem parku a nebo po Tobe nekdo strili?
31.1.2013 14:42
To po mě někdo střílí když vám dupu po tom autoparku, ale za boha nemůžu přijít na to kdo. Zřejmě starý poctivý Šimon. :-)))
31.1.2013 14:59
Tak jestli nam po tom dupes, tak to je jasny, ze po Tobe strili poctivy Ivik. Jeho zbrane jsem tu sice nejmenovala, ale to neznamena, ze jich ma mene nez aut :-)) .
31.1.2013 15:14
A+I: ta první část je klasický žargon třídy majitelů tohoto národního pokladu, to jest jedničkové škody octavia. To auto je tak trochu diagnoza:-)) Co s těma autama děláte? to je sbíráte?:-)) Jako já to umím pochopit, já v podstatě sbírám muškařský pruty:-))
31.1.2013 15:38
Ivik sbira vsechno mozny a vetsinou co zabere moc mista. Zlaty muskarsky pruty! Ty se daji pekne do svazecku, do koutecku .. - ty on sbira taky :-( . Kolik mas tech prutu? A co musky, mas pekny, barevny, strapaty? Tech mas kolik? ... Ted jsme sem ale vtahli vlakno o pichani, budeme se muset prestehovat tam :-))) .
31.1.2013 15:44
A+I-:-)) 20, a další sou na cestě:-), já totiž i pruty stavím. k tomu nějaký pruty na vláčení....:-) Jo mušek mám taky mnoho, kolik to nevím, to se nedá počítat:-) a spoustu materiálů na jejich výrobu:-) krásně jsme to vlákno zprznili:-) ale vono to je snad lepší, než se tu bavit o rybách:-)
31.1.2013 16:00
Jo to mas pravdu, nekdy je to lepsi. Ivik ty auta taky i stavi. A co ma byt? :-)
31.1.2013 16:50
A+I: nic:-) už mlčím, už mlčím:-))
1.2.2013 6:02
MP: Ono pro pruty je lepsi kdyz je i stavis - nejlepe do rady, pac kdyz lezi na sobe, tak se do sebe zaplete pate pres devate vcetne navijaku. Ivik je stavi do garaze a taky ma postavene v MH nektere natrvalo, kdyz jedem kempovat. Jinak auta stavi taky do garaze a zbytek kolem plotu. To je jasny, nejezdi prece nonstop. Taky obcas stavi na cervenou a tak podobne. Sakrys, doufam, ze nestavi stoparkam. :-))
1.2.2013 8:47
To Ala: .... ne, stopařky staví mu..:-)
1.2.2013 10:22
A+I: to je dobrý:-)) ne stavět jako stavět do kouta,ale stavět jako build, provádím tzv. rod building:-))) ovšem ve skříni se mi to už plete páté přes deváté:-))
1.2.2013 12:40
MP: fotky fakt dělat nemusíte, morfologické rozdíly v obou formách jsem myslím rozpoznal tak 10 let před vámi, než jste stačil dospět. Evidentně mluvíme každý jinou řečí, nevím, co májí společného drobné dchylky v morfologii s celkovou délkou ryby, která je prostě druhu daná. Jinak gratuluji v bystrozrakosti, protože jste na tu dálku poznal, že mi rostou pomaleji tropheusové v častěji vyměňované vodě než vám ve vodě starší. Už je to místama trochu groteska, ale to nevadí :-)) Ostatní vaše nezaujaté blitinky už nechávám bez komentáře. Přeji hezký víkend všem.
4.2.2013 12:09
MK: a co teprve potom takový paradox pan Krauta mladé ryby rostou v bohatě měněné vodě při krmení serou a planktonem rychle avšak po dosažení určité velikosti při zachování stávajících podmínek zrychlí svůj metabolismus natolik, že růst prakticky přestanou, protože veškerou svojí energii spotřebuji na plavání po akváriu:-)) a naopak dospělí tropheusové v málo měněné vodě rostou neustále a dorostou obludných rozměrů, protože jejich metabolismus je velmi pomalý:-) Ano, legrace musí být, i kdyby na chleba nebylo:-) btw-jaká je podle vás normální velikost Eretmodů? jinak prvně sem je choval v roce 1993, nepříliš uspěšně, to přiznávám.
5.2.2013 7:22
Pro MP: vaše pseudologické hry by mě asi měly podle vás bavit, ale mě nebaví, respektive je to pro mě ztráta času. Přečtěte si po sobě znovu váš první odstavec a třeba to pochopíte. Jinak ostatní už bez dalšího komentáře. Pokud nevíte kolik dorůstají v jezeře eretmodusové, tak se podívejte do nějaké Koningsovi knížky. To je nápad, co? Ostatním přeji hezké ráno a příjemný den.
5.2.2013 11:46
MK: ale mě nazajímá názor pana Koningse, já bych rád znal názor zkušeného akvaristy, za kterého vás stále považuji. I přes ten dobrý vtip ohledně vlivu rychlého metabolismu na zastavení růstu:-)
5.2.2013 13:56
Bez dalšího obsáhlejšího komentáře. Nevím, kde jste vzal blábol, že jsem řekl, že dospělé ryby zrychlí svůj metabolismus oproti mláďatům. Mláďata mi nerostou rychle ale normálně, protože jsou normálně krmená a je o ně standardě pečovano včetně pravidelné výměny zahnojené vody. Metabolismus závisí především na teplotě a zatížení vody odpadními látkami a je jedno, jak je ryba stará a každý blbec ví, že stejně jako u ostatních zvířat je rúst mláďat v čase mnohem rychlejší, než růst dospělých ryb. Ty sice rostou celý život, ale při rozumném množství poravy velmi pomalu a nepřerůstají svou obvyklou velikost, kerou dosahují v přírodě. Fakt nevím, proč tomu věnuju ještě čas, naše diskuse stejně nikam nepovede, protože si vytrháváte věty z kontextu a vaše logika zjevně pokulhává. Tolik tedy závěrem. Dále už opravdu bez reakce. Přeleštěte si zatím ve volném čase, který tady spolu ušetříme, pruty ať máte čím v sezóně potrápit nějakou tu rybu v přírodě.
5.2.2013 14:27
MK:safra, zase smůla, člověk se vás zeptá na konkrétní věc, na kterou se dá odpovědět jedním číslem a dozví se na 10 řádkách, jak měnit vodu:-) btw-lehce si vás dobírám díky závěru odpovědi 127, mě to prostě pobavilo.
6.2.2013 7:18
MP: Tak jsme nazorne predvedli tvarnost jazyka ceskeho (vcetne Mariana:-))) a Slovaci se navic jeste muzou stavit o neco :-) . Ja jsem to ale vymnoukla! Prej jsem Ivikovi toho Fiata zdegradovala ze 600 na 500. Mne se zdaji uplne stejny, ale prej 600 je vetsi, ma 4 mista, jiny dvere, vetsi obsah a bla bla. Tak jsem se zeptala jakej je to rozdil v te slabote obsahu jestli ma obsah 500 nebo 600 ... nooo, skrabal za uchem .... prej ze sestistovka predjede vsechny petistovky :-))) . Jeho hned prvni auto tady byl siroky zluty Ford Galaxie rok 1964, to byl skok z obsahu 0.63 na 7, cili 11krat silnejsi auto.. :-) Jinak pro Troph3use musim udelat updates. V patek jsme byli v San Francisco a predjizdeli jsme jeden novy Fiat 500. V nedeli jsme si zajeli do morske akvaristiky a na parkovisti stal novy bily Fiat 500 rok 2012. Ivik si ho prohlizel ze vsech stran a z akvaristiky vysla nase znama, ktera tam prodava a volala na neho, jestli se mu libi jeji novy auto :-)) . Koupila prej ho pred 3 tydny a rikala, ze je zacali zase dovazet. Je to mlada holka, doted jezdila v cabrioletu Volkswagen a ten se ji porouchal, tak si koupila novy faro - prej ma rada evropsky auta. No tak jsme ji nemohli ranit tim, ze si vybrala to nejlepsi, jen ji Ivik doporucil, at se s nim nevydava po dalnici moc daleko ;-) . Pro zajimavost: platila $14,700. Mam dotaz - je Fiat fakt nejhorsi auto u vas?? (Nebojte, my ji to nereknem :-) .
6.2.2013 8:16
Ehm jestli to nebude vadit tak trochu odbočím od tématu. :-))) Já jen vím že o fiatu se říka že je ferari pro chudé :-)))
6.2.2013 8:34
V přírodě se potěry tropheusů v převážné míře živí planktonem a jak stárnou a rostou tak se stále více věnují obírání kamenů. Tomuto faktu by se mělo přizpůsobit i složení jejich krmiva v akváriu. Dále je dobré nezapomínat, že potěry loví potravu celý den a proto by se měli krmit v malých dávkách co nejčastěji. HD
A přitom paradoxně jsou mladí trops nejpilnější pojídačí řas v nádržích, oproti dospělcům navyklým na pravidelnou dávku krmení. Dospělci se k ožírání řas přemáhají až při denní nebo vícedenní dietě. Co se týká přísunu potravy mladých a její nutriční hodnoty, tak by se nemělo opomenout to, že plankton jistě ano, ale určitě ne jako hlavní složku krmné dávky, ale stejně jako u dospělců jako doplněk. Oni totiž v tom jezeře vlivem celodenního shonu po potravě budou mít jistě jiný energetický výdaj než je tomu v malých odchovničkách.
6.2.2013 9:35
k 160: co je paradoxního na tom, že mladí trops (s lepším metabolismem) řasu v akváriu mnohdy ze zoufalství okusují a dospělí ne? :) Je to přesně jak píše HD v 159.
6.2.2013 10:29
Ach jo, no právě že v přírodě se údajně jejich strava skládá z větší části z planktonu oproti dospělcům. A ten paradox je ten že dospělí v nádrži na ty řasy jaksi kašlou a čekají co dostanou a mladí se s chutí přiživují okusem. Matess to nebude tím že jim nic jiného nezbývá, ale řekl bych že jim tato pro ně přirozená strava prostě chutná a mají prostě zakódované od mala, že se mají pást aby přežily a ne tupě čekat jako zkažené dospělé ryby až dostanou nažrat, protože jsou už naučené že je to co jim hážem snadněji získaná potrava a bůh ví jak na tom budou i jejich chuťové smysly, které možná po čase krmením umělým krmivem zcela zdegenerují chuťové buňky ryb, které potom až při delší dietě se teprve odhodlají žrát to co je pro ně nejpřirozenější a to co bezproblému žraly i jako mladí jedinci, když k tomu měli v akváriích podmínky. Docela mě mrzí že zrovna tak chápavému chlapci jako jsi ty, to tu musím takhle rozepisovat. :-)))
6.2.2013 10:34
Paradoxni jsou jine veci - napriklad Pietro napsal, ze prirozena potrava Tropheusu jsou rasy a ze poter Tropheusu nema vyvinute enzymaticke stepne systemy a proto je optimalni strava pro poter strava prirozena cili rasy. HD - jaky plankton, konkretneji, poter Tropheusu v jezere pozira, videl jste to? Dik.
6.2.2013 10:42
To je ta slabina psaného slova :) Myslím ale,že je fér to takhle podrobně opsat i pro ty méně chápavé :)
6.2.2013 10:46
AI já byl rád, že jsem viděl ten potírek, natož abych určil plankton. Prostě rybky ve vodě po něčem chňapaly. Zajímavé bylo, že se držely poněkud hlouběji než dorostenci a dospělci. HD
6.2.2013 10:48
ještě k 163 přirozená potrava přeci nemusí být jen řasy. HD
6.2.2013 10:58
Hr: no, jestli to není spíše tím, že ty malý sou rády, že najdou vůbec něco k snědku:-), a taky se snažej žrát celej den, co jim taky jinýho zbejvá, když potřebují co nejrychleji vyrůst:-)) jinak k těm dospělcům a tý řase- my pro ně v akvárkách nemáme tu správnou, pan Srp sem dával přehled, jaké řasy žerou v jezeře, a v akváriu nám tohle prostě nenaroste. Oproti tom třeba Petrochormisové jsou schopni sežrat jiný typ řasy-tvrdší, jednobuněčné, mají na to lépe uzpůsobené pysky, a tak jsou schopni v akváriu oholit cokoliv. ovšem v jednom měl pietro zcela zásadní pravdu-nikdy se tu nepohádalo tolik lidí, jako v diskuzích o Tropheusech:-)))
6.2.2013 11:05
A+I::-)) dobrý!:-) k těm fiatům-kamarád jezdil puntem, byl spokojen, a ted si koupil toho novýho 500L s dvouválcem o obsahu 0,9 litru,má to šesti kvalt a prej je to docela dobrý, na takový to pojíždění po ČR:-)) jak by to obstálo v denním provozu na US dálnicích ovšem nikdo netuší:-))
6.2.2013 11:48
Za mně úplný souhlas s č. 160 a 162. V jezeře jsem se tedy nepotápěl, ale viděl jsem mnoho filmů (i v top kvalitě)a v nich větší množství zooplanktonu nikde vidět není a něco jsem také o planktonu v Tanganice četl od těch, co to přímo zkoumali a píše se, že na většině lokalit je ho velmi málo, tedy zooplanktonu. Silně tedy pochybuji, že by se mladí trophící živili zooplanktonem v převážné míře. Spíše bych to chňapání ve volné vodě viděl na fytoplankton (toho je tam v určitých obdobích údajně mnohem více) a všechny mladí trophíci, které jsem ve filmech viděl, oždibovali vždycky substrát, nejčastěji samozřejmě kameny, tedy řasu a v ní zachycené určité množství mikroplanktonu a jalového sedimentu. Ale to je stejná potrava, kterou přijímají i dospělí, v tom žádný rozdíl nevidím.
6.2.2013 11:49
MP - ten sestikvalt je automat ?? Ke 165-6: HD, Pietro nas ucil, ze nejsou schopni efektivne travit bilkoviny a tuky a ze jejich prirozena potrava jsou hlavne rasy pro jejich vysoky podil balastnich latek. Tak proto.. Ten poter v jezere klidne muze chnapat po fytoplanktonu, protoze toho je v jezere vysoka koncentrace narozdil od volne se vznasejiciho zooplanktonu, ktereho je tam velice malo :-) .
6.2.2013 11:51
MK, my jsme to napsali uplne zaraz :-) .
6.2.2013 12:04
Pro A+I: to nevadí :-). Podle mně je v č.159 prostě další, pro chov v akváriu špatná rada, která nerespektuje naprosto rozdílné podmínky čistoty vody, metabolismu a výdeje energie v akva a v jezeře. Ale o tom je to tady pořád dokola.
6.2.2013 12:24
A+I: manuální převodovka, u nás ty automaty moc rozšířený nejsou.
7.2.2013 5:27
Manual je bez debat lepsi, ja jsem psala o prevodovkach automatickych ve Fiatech, co tu jezdily. Ale pochybuju, ze je ted nejak vylepsili, ale kdo vi :-) . K 165: HD, mohl byste, prosim, napsat, kolikrat jste ten poter v jezere videl a kolik jich asi tak bylo pohromade? To muselo byt roztomily. Jak daleko plaval od kamenu do volne vody? Dekuju.
7.2.2013 7:45
AI co jsem viděl, tak se jednalo o jednotlivce, nebo 2-3 pohromadě. Rozhodně žádná hejna. Drželi se mezi kameny a v podstatě z nich vykukovali a lapali něco z vody. Zajímavé bylo, že se drželi poněkud hlouběji než dospělci. Takovéto podvodní pozorování není žádná sranda. Musíte si najít vhodné místo, zalehnout a nehýbat se. Časem min po 10 minutách vidíte rybky, které při běžném potápění uniknou pozornosti. Ještě je dobré mít pod vodou dobrého bodyho, který Vás z dálky hlídá před krokodýli a podobně. Jednou se mi podařilo při této činnosti pod vodou krátce dřímnout. Otázka pro Vás, proč je Tanganice málo zooplanktonu? HD
7.2.2013 8:03
HD: protože je hlavní potravní složkou mladých všežravých a dravých ryb :-))
7.2.2013 8:10
Ke 175: HD, ja nevim, PROC je ho tam malo. Vy to vite?
7.2.2013 8:27
doplněk k 175, oprava hrubky před krokodýly. Jo a pro přesnost to podvodní zdřímnutí se mi podařilo na Malawi u Lupingu. Otázku v podstatě správně odpověděl karapoc. Jen bych doplnil, že i mnoho druhů cichlid žijících v jezeře je i v dospělosti planktonožravých. Tyto ryby v jezeře rozhodně nestrádají a je proti logice věci, tvrdit že mladí tropheusi plankton nepřijímají, protože ho je ve vodě málo. HD
7.2.2013 9:02
HD: jenomže my dělíme plankton na fyto a zoo ,ted je otázkou zda potěr býložravců nepojídal volně plovoucí jednobuněčné řasy(fytoplankton) nebo zooplankton živící se fytoplanktonem.
karapoc, to s tím dělením jste mě překvapil. (humor) Myslím, že chňapají po všem co ve vodě vidí. Pochopitelně zooplankton, vzhledem k tomu, že má aktivní pohyb a vyburcuje je tak k útoku má přednost. HD
7.2.2013 9:54
Pane Dařbuján v tom máte pravdu téměř každá ryba má v sobě zakódováný smysl pro lov, ale sám jste řekl , že na zooplankton jsou v jezerech zástupy jiných adeptů a podle mě u býložravých ryb jde díky nedostatku zooplanktonu o raritu.
7.2.2013 9:58
Karapoc, tak dejte potěru tropheusů společně z rybníka nachytaný zooplankton a fytoplankton a uvidíte. Jak prosté. HD
7.2.2013 10:05
vy jste mne nepochopil ? Zkuste si odpověď 181 přečíst znovu, Já s tím zkušenosti mám, dokonce tropheusy krmit komářími larvami, ale tohle je otázka krmení jen v určitou sezónu tak jako v jezerech. Netrvdím, že krmení trofíků z části planktonem je nějak nebezpečné, ale nesmí se to přehánět.
7.2.2013 10:51
HD, nekolik znamych, kteri se v Tanganyice potapeli mi rikali, ze poter zije tak, jak jste napsal - vetsinou jednotlive nebo po dvou. Nekdy jsou videt i ve vic melke vode nez ostatni a nekdy jsou ve stejne hloubce s ostatnimi, ale definitivne vzdycky mezi kameny, ze kterych taky okusuji rasy a s nimi sni vsechno na co narazi a co se jim vleze do pusy. Pokud jim date do akva fytoplankton a zivy zooplankton v pomeru treba 10:1, tak budou zrat oboje, aby se najedli. Trofici zerou vsechno co vidi a asi vyzkousim, jestli budou zrat jen to, co se hybe. I kdyz jste je videl neco chnapat, tak je proti logice postavit na tom fakt, ze se poter Tropheusu zivi vyhradne planktonem. Co si bezny akvarista predstavi pod pojmem plankton? Nejspis cyklop apod. a vubec ho nenapadne, ze by to mohl byt taky fytoplankton, ktereho je, oproti zooplanktonu, v Tanganyice velka koncentrace a ktery obsahuje dost balastnich latek. Takze pokud jste nevidel presne po cem chnapali a neudelal jste rozbor toho co snedli, tak to muze byt dost zavadejici, nemyslite? Jeste to nekdo tady zacne radit dalsim a zacnou je ladovat jenom cyklopem ... Hlavne ze Mattes vi, ze je to presne jak pisete. Tys, Mattes, zkoumal v jezere co zerou?
7.2.2013 11:03
A+I: přečetl jsem toho docela dost abych si vytvořil úsudek, co žerou. HD to napsal dobře, to ty se snažíš z planktonu udělat pouze cyklop!!!
7.2.2013 12:14
AI jsem opravdu šťastný, že Vaši známí viděli to co já, protože kdyby tvrdili, že je viděli jak sedí nad vodou na větvích stromů a ožírají lišejníky, tak by se určitě někdo našel s tvrzením, že tomu tak logicky musí být. HD
7.2.2013 12:17
A+I: jo, to fakt nevím, schválně se zkusím zeptat kamarádů autofandů na automatickou převodovku a fiata:-)) btw- k tomu planktonu v jezeře-neřeš to tak:-) malej trophík prostě sežere všechno, co by mohlo bejt k snědku, co jiného mu taky zbývá. kdyby je tam někdo přikrmoval florou, tak jí budou taky baštit:-) a to mě napadá, že by se dala organizovat potravinová pomoc našim oblíbeným rybám:-)
7.2.2013 12:24
HD, tak hlavne ze jste stastny i kdyz jste je nevidel odobavat rasy :-) . To odobavani musi mit zakodovane, protoze v nasich akva kdyz mamina vypousti poter na chvili z tlamky, tak se okamzite zacina past na rase nez je zase posbira zpatky. Po uplnem vypusteni se na ni pasou dal i kdyz jsou uz vetsi. Mam na YT videa, kde je to dobre videt i pres spatnou kvalitu obrazu, tak kdo by chtel mrknout, dam sem dva odkazy: http://www.youtube.com/watch?v=bNZ2Pz-qdQY http://www.youtube.com/watch?v=5nbFW7ZsQbA
7.2.2013 12:41
Martine, ja myslim, ze by se to resit melo prave proto, ze Trofici sezerou vsechno - i to, co by nemeli. Pro mattes: HD napsal ve 159 toto: V přírodě se potěry tropheusů v převážné míře živí planktonem a jak stárnou a rostou tak se stále více věnují obírání kamenů. Tomuto faktu by se mělo přizpůsobit i složení jejich krmiva v akváriu. Tak mi ted, mattes, rekni, jak jim podle toho mame prizpusobit slozeni jejich krmiva v akvariu - chodit na rybnik na plankton a krmit je vyhradne tim??? Neintrikuj a to podsouvani o cyklopu si nech od cesty. Ja z planktonu cyklop nedelam, to si muzes precist kousek vys ve 170 a 184. Schvalne sem ale dam odkaz na vlakno, kdo si co predstavuje pod slovem plankton. Jsou to same buchanky (Buchanka obecná = Cyclops strenuus), virnici, dafnie .. ale nikdo se nezminuje o fytoplanktonu. Hlavne odpovedi 25 a 26 si precti: http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=47284
7.2.2013 12:52
Pro mattes: HD to právě nepopsal dobře a je to zavádějící, přesně tak, jak to popsala A+I v posledním odstavci 184. Hynku, ten příměr v č. 182 to je zase bomba z logiky (v tom s tvým kamarádem MP evidentně vynikáte)když před tebe dám jako základní pravidelnou stravu talíř s grilovanou krkovicí a talíř s těstovinami se zeleninou, co je pro tebe chutnější a co si vybereš? a co bys měl správně jíst? Odpovídat mi nemusíš.
7.2.2013 12:54
A+I: já se hádat fakt nechci, HD napsal pouze PLANKTON a to je v pořádku.Ty jsi k tomu napsala - cituji Co si bezny akvarista predstavi pod pojmem plankton? Nejspis cyklop Každý ať si udělá úsudek sám, kdo komu co podsouvá..... Já bohužel nemám tak skvěle prolustrovaný tento web,abych si spojoval jednotlivé vlákna,kdy co HD řekl. Reagoval jsem pouze na tohle vlákno a příspěvek č.159 a znova jen zopakuji,že tam dle mého není uvedeno nic špatně!!! Dále k tématu: v mých akváriích mladí Trops spíš než by oďobávali řasu na kamenech ( ať hnědou či zelenou),tak celý den prohledávají dna nádrže a hledají zbytky krmiva.Asi to opět u každého je trochu jiné. Něco málo lze zahlédnou na přiloženém videu: http://www.youtube.com/watch?v=nC4LnFZEsXM
7.2.2013 12:55
A+I- v přírodě to za ně stejně nevyřešíš:-) a v akvárku jim nikdo nítenky a podobná zvěrstva nedává... a konec konců- i ten plankton je víceméně česko-slovenská specialita, byť na jejímž základě byl postaven uspěch naší produkční akvaristiky obecně. takže drtvivá většina celosvětově vylíhlých malých trofíků je krmena neškodným umělým krmivem:-)
7.2.2013 13:17
Ja teda nevim, mattes, ale v case nejak O:28 se snazi mlade odobat ten velkej kamen. Ale Ty na tech kamenech snad ani rasu nemas - coz ti ovsem zavidim. .
7.2.2013 14:35
Pro mattees: to už začíná být na potlesk, vy nás tady snad nakonec všechny přesvědčíte, že HD tím plankton myslel skutečně především fytoplankton, o kerém sice původně nenapsal ani slovo, ale určitě to tak myslel :-)). On se tu sice rybám v akváriu nedává, ani ho nechytáte v rybníku ani ho nekupujete jako mražený, ale určitě tím byl myšlený fytoplankton :-)). 99,9% lidí tu až do tohoto vlákna pojmem plankton myslelo a psalo o buchance a perloočce, ale pojednou je všechno jinak. Nepojedete si v dohledné době k HD pro ryby? :-)).
8.2.2013 6:59
pro MK : potlesk jsem sklízel v první třídě ZŠ za čtení psaného textu,ale teprve nyní začínám mít podezření,že jsem dyslektik :)