Založení akvária Malawi

Vím, že se to tu řešilo nesčetněkrát, snažím se diskuze pročítat, ale ztrácím se v tom. Chtěli bychom si pořídit akvárium s tlamovci, konkrétně Malawi. Druh-druhy ještě vybrané nemáme, líbí se mi Labeotropheus Trewawasae Marmelade Cat a k nim třeba ještě jeden-dva druhy. Nádrž plánujeme cca 350l. Nenašel by se tu prosím někdo ochotný a trpělivý a nepomohl mi s výběrem techniky, vybavením apod.?

HanHa

29.9.2015 16:40

Odkud jste ? Urcite se nekdo z okoli najde , zajedte k nemu na navstevu a uvidite co potrebujete.

Lubor Bajer
29.9.2015 17:00

od Kolína.. myslím, že na živo to vidět snad ani nepotřebuju, spíš radu online :)

HanHa
29.9.2015 21:18

Jsem od Jicina. Kdyby jste meli zajem to nejak probrat, stavte se na kafe a podivat.

Lubor Bajer
3.10.2015 15:40

Nádrž je vhodná na ryby které se ti líbí jako jednodruhová cca 25 ks nebo na dvoudruhovku mbun od každého druhu 12-13 ks. Na dno rozprostři vrstvu písku do 1 cm výšky max. Písek použij říční frakce 0-4 mm. Před vložením na dno ho proper, dokud z něj nepoteče čistá voda. Na každou stranu nádrže vlož jeden vetší kámen velikosti cihlya k němu dva až tři menší, jako teritoria pro dominantní ryby. Napusť vodu a nech aqo den odstát. Potom tam vlož filtr. Buď čerpací hlavu s bioakvacitem viz odkaz a použil bych At 202 http://www.greenpets.cz/cerpaci-hlavy-atman-s-regulaci-p2277/?vid=2281 nebo si vyber filtr kanystrový pro nádrže cca 600 až 800 l. Filtr instaluj do aqa a zapni. Potom si od akvaristy z okolí sežeň bordel vymačkanej z filtru a tím naočkuj nádrž. Nech den v provozu a můžeš nasadit ryby. Rozjel jsem a zarybnil takhle spousty nádrží a nikdy nebyl problém. http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/ Kdyby tě zajímalo něco konkrétnějšího, tak se zeptej konkrétněji. Teď když jsem ti poradil možná přispěchá spousta dalších radilů, aby ti napsali jak jsem ti poradil špatně a jak oni to dělají jinak :-)))) Je ale taky možné, že když jsem to napsal, že natruc nenapíší nic jako doteď z lenivosti. :-))))) Každopádně já mám dobré reference a můžu se pochlubit fotodokumentací narozdíl od některých remcalů a překupníků krmiv a akvarijních cetek. Tak ať se dílo daří.

hr
4.10.2015 19:25

hr: super, díky. Vnější filtr asi raději ne - máme 3 leté dítko a bojím se, aby to náhodou nevytáhl nebo tak něco :) - koukala jsem na ty hlavy + pěnu, tak asi to. bordel mohu od beťáka? tam ho sice nebude moc, ale tak aspoň něco postupně, že bych tam dávala. Písek jsem četla, že lze použít i filtrační do bazénové filtrace, je to tak? Kameny přímo na sklo nebo raději něco pod ně? Kameny spíš tmavší? - písek bude světlý, pozadí černé. Druh kamenů je jedno nebo je nějaký který určitě nebrat? Počítám, že bych to nechala běžet tak měsíc jen se šneky a až pak rybky - mohu všechny naráz? - četla jsem, že je lépe zarybňovat postupně, ale zas když už pro ně pojedeme :) Je vhodné dát i nějakého čističe? četla jsem o přísavce thajské, že by měla být vhodná.

HanHa
4.10.2015 20:57

HanHa prosimte hlavne nedej na rady psychopata Havleny alis hr. To by si dobre nedopadla zeptej se u nejakeho chovatele akvaristy nebo v nejake pestirne v okoli, nebo po mailu, ale od nekoho kdo ma opravdu zkusenosti ! Havlena zadne dobre zkusenosti nema, ono ty spatne taky pomohou ale prece jenom od trouby co opisuje rady od ostatnich protoze mu ryby nesly tak mu nic jineho ani nezbyva. hr ma jen neodolatelnou potrebu delat ze sebe odbornika ale je to jen kecal :-) Radim ti dobře zajdi do nejake pestirny tam ti poradi. Nemuzes verit prece cloveku kteremu všechny ryby pochcipali. Sam se o ne nedovedl postarat tak nemůže davat rady.

Kofpak s r.o.
4.10.2015 20:59

Není zač. Vezmu to postupně: mám strach, že z filtru od beťáka toho moc nevymáčkneš. Když se řekne bordel z filtru, tak je to opravdu půllitrová nebo sedmičková sklenice opravdu hnědé sračky. Písek může být ten filtrační, nezapomeň na to praní a na vrstvu max do 1cm. Kameny přímo nasklo. Barvu kamenů zvol dle libosti, jen je dej všechný stejné ať to není pro oko rušivý pel mel. Ať nejsou ostré a vybíral bych v přírodě, někde v potoku nebo řece. Měsíc nic běžet nenechávej. Poskládej interiér, zalej to vodou, nastartuj filtr a topítko a druhej den naočkuj aqo bordýlkem a můžeš i zarybnit nebo zarybníš další den. Ryby ne že můžeš, ale musíš naráz. Žádné thajské ani jihoamerické žrouty stejného krmiva jako budou žrát ostatní ryby do aqa nedávej. Za mě jsou to pilní řasožrouti jen jako mladé čudly, později se z nich stávají povaleči vylézající sežrat co nejvíce krmiva ostatním rybám jen v době krmení a navíc mají dost brutální produkci výkalů.

hr
4.10.2015 21:06

Kofpak s.r.o.: Nezapleveluj slušný vlákno. Díky. HanHa: Pokud jde o písek, tak někdo požívá filtrační. Já mám radši obyčejný říční. Je pro mě na oko hezčí. Stačí vrstva 1-2cm. Kameny spíše tmavší (stejně porostou řasou) a rovnou na sklo. Pokud pod ně dáš polystyren nebo něco podobnýho tak písek stejně ryby odhrabou a akorát to bude hyzdit akvárium. Kameny jsou vhodné například čedič, břidlice a další které neovlivňují negativně vodu. Vyhnul bych se například rule. Stejně tak nejsou úplně vhodné kameny s ostrými hranami u nichž hrozí poranění ryb (což se mi nikdy nestalo) a láva do které zapadává více bordýlku a hrozí zvýšená hladina dusíkytých látek. Čističe bych vynechal. Čelní sklo otřeš jednou za týden a o ostatní se postarají Labeotropheusové. Co se týká zabíhání akvária tak stačí napustit, nechat pár dní odstát, poté nalít bordýlek z filtru od nějakého akvaristy z okolí a během dvou dnů nasadit ryby. Chod nádrže naprázdno nic neřeší jelikož se akva bez ryb stejně nezaběhne.

fajanek
4.10.2015 21:06

Ehmm... ještě ti dám jednu radu, každého kdo ti tady bude radit zkus požádat o nějaké fotky nádrží, které postavil a zarybnil, jako jsem to udělal já a potom uvidíš jestli je onen člověk adekvátní ti něco radit nebo je to jen závistiví a zákeřný remcal bezejména, kterého jediná rada je pomluva. :-)))))))))))

hr
4.10.2015 21:06

Radek byl rychlejší =D

fajanek
4.10.2015 21:18

ok, díky všem za rady :) Beťák má 30l, bordel tam nějaký každý týden vypírám... mám u něho dost šneků, tak se to nesčítá. Ty kameny poskládat jen na sebe nebo raději slepit? Chci zkusit i nějaké anubiasy - sežerou, nesežerou. Nějaké testy vody mám dělat než dám ryby?

HanHa
4.10.2015 21:20

:-), fajanku to nemyslis vazne o te slusnosti :-) Navic kdyz pominu dementniho Havlenu tak jeho rady jsou k smichu. Proc bych mel cekat a nechat odstavat akva do druheho dne atd. Zalozit a zarybnit je nejlepsi v jeden den ale to si Havlena nevygooglil. A pomluva je to co neni pravda kdyz to pravda je tak se tomu pomluva nerika :-)A zaplevelenej je tu celej web nechutnejma srackama ale ne ode mne :-)Havleno ty smajliky ti nepomuzou

Kofpak s r.o.
4.10.2015 21:22

hlavně se nehádejte :) každý může mít jinou zkušenost a o tom to přeci je..podělit se o ně :)

HanHa
4.10.2015 21:29

Kameny neskládej na sebe. Dej jeden větší a kolem dva až tři menší a šlus. Jen né žádné jeskyně které budou ryby využívat jako hromadný úkryt a jiné monstra zachycující bordel a vytvářející nesváry mezi rybami. Anubiasy můžou některé ryby ničit aniž by je žraly, ale to musíš zkusit, jinak to nezjistíš. Testy bych pořídil takové ty qick proužky na hodnoty NO,Ph,KH,GH

hr
5.10.2015 9:45

V odpovedi c.14 ctu jak akvarista radi-jen né žádné jeskyně které budou ryby využívat jako hromadný úkryt a jiné monstra zachycující bordel a vytvářející nesváry mezi rybami. Pak nakouknu na jeho stranky z odpovedi 4 a najdu tenhle výtvor :D prej monster lava ty vole:):):) Ta zumpa na tom videu to je taky kousek hodny do galerie :D :)To jsem si taky posmak.Jdu blejt:D:D:D Na tyhlety skvosty se vydrzis nebo musis kazdej den koukat?

Karel Mrázek
5.10.2015 9:52

obrazek monster lavy-http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/ pro pripad ze to nepujde vlozit
Založení akvária Malawi

Karel Mrázek
5.10.2015 13:23

Vím že je zbytečné člověku, který se tváří že objevil nedostatek, vysvětlovat že se mýlí. Pravda je asi taková, že zaujatý pitomec vidí co potřebuje nebo chce vidět. Osobně nevidím žádné jeskyně, které by mohly poskytovat rybám hromadný úkryt, ani žádné co by mohly zachycovat bordel. Útes má rozměry 200 d x 90 v cm a je z polistyrenu s povrchovou úpravou imitující lávovou horninu. V aqu samotném jsou asi tři větší a čtyři menší lávové kameny, na objem přes 1000 l. Jinak podle fotky se mi zdá, že 40 ks saulosi a 30 ks socolofi albino, jsou krásně rozplavané po celé nádrži a chovají se zcela v klidu. Tak a ted babo nebo mrázku mluv. Nebo víš co,?, já mám lepší nápad. Ukaž nějaké akvárium, které si postavil ty sám. Třeba uvidíme rozdíl v tom jak to má vypadat.

hr
5.10.2015 13:26

Nevidím jeskyně.
Založení akvária Malawi

hr
5.10.2015 13:28

Vidím volné nezaskládané dno.
Založení akvária Malawi

hr
5.10.2015 13:31

Vidím obrovskou nádrž dle přání zákazníka a zcela vyvhovujíví rybám a jejich nárokům.
Založení akvária Malawi

hr
5.10.2015 13:35

No a teď ty dědo mrázi. Ukaž něco co mi vyrazí dech a ukáže mě, jako neznalému co si podle tebe protiřečí, jak by to mělo vypadat a buď tak hodnej, pokud možno vlastní výtvor, když už más tu drzost něco kritizovat. Jinak ještě mi ukaž, kde mám na videu žumpu v aqu. Rád tě zase poučím o tvých nevědomostech. Je to jistě poučné a přínosné téma i pro ostatní, tak jen tak dál. Díky ahoj.

hr
5.10.2015 16:27

A to já zase vidím typickej přiklad toho jak nějakej neumětel udělá výtvorem s uměleckým názvem monster láva z velké nádrže odporné deprimující akvárko.Tam že nevidíš možnosti pro hromadění bordýlku?Doporučuji zajít na oční.Navíc je to jako výjev z béčkového hororu jenom bych tam místo ryb dal tarantule nebo hada. Požadovanej odkaz na to udržovaný čistý akvárko:www.youtube.com/watch?v=9acCFCfAD-M Nádherně vybarvené ryby tvarem snad připomínající tropheuse a chudák compressiceps a ostatní obyvatelé které by nezařadil ani Konings v nejlepší formě.

Karel Mrázek
5.10.2015 22:54

To odporné deprimující aqo může být zcela jistě věc názoru a vkusu. Ne nadarmo se říká, že někdo rád holky jinej vdolky. Každopádně postrádám zde nějakou tvoji tvorbu. Když chceš kázat někomu jak by to nemělo vypadat, tak by si měl ukázat jak by to podle tebe mělo vypadat. Chápu, nemůžeš to udělat, protože by se možná provalilo, že si jenom trotl co zde píše nepřihlášenej pod smyšleným jménem, aby mohl inkognito kritizovat. :-))))) Jinak zkus mi konkrétně napsat, kde vidíš na videu o kterém tvrdíš že je to žumpa, nějaké nedostatky ve vodě. Ty snad dokážeš z videa zjistit hodnoty vody ? :-O No tak to si ovšem pan akvarista a tím pádem smekám a už se stebou nehádám :-))))))))))))))

hr
30.10.2015 18:44

tak zítra jedeme konečně pro akvárium :) technika už je doma, rostliny (na zkoušku) ve vaně :) Jediné co mě trápí je osádka - chtěla jsem Labeotropheus Trewawasae Marmelade Cat ale zjišťuju, že jsou prakticky nesehnatelní :( poraďte mi prosím nějaký další rostlinožravý druh nebo i kombinaci druhů. Chceme pak vyrazit na burzu (Praha) - bývá tam výběr nebo je zbytečné tam kvůli tlamovcům jezdit?

HanHa
30.10.2015 19:11

Zdravím. L Trewawasae Marmelade Cat má pan Štětka v Týně nad Vltavou. Minulý týden jsem u něj byl na návštěvě a zrovna na tenhle druh jsem se díval. Měl odchov ve velikosti cca 3 cm. No a k nim má tolik kombinací že nevíte co dříve vybrat. Odkaz www.tanganika.cz

snake1194
30.10.2015 19:45

děkuji. Náhodou není někde nějaký přehled druhů podle potravních nároků? hledat info u každého jednotlivého druhu je na palici :D

HanHa
30.10.2015 20:26

Já si myslím , že zkoumat každý druh není na palici, ale naopak.

snake1194
30.10.2015 21:44

no je to na palici - když vím, že chci rostlinožravé, tak by mi takový seznam dost ulehčil výběr... nemusela bych vyhledávat info o každé rybě co uvidím. Těch druhů je opravdu moc.

HanHa
31.10.2015 10:32

Do nádrže dejte ja píší kolegové pouze dva druhy. Tady můžete studovat. http://www.akvaportal.cz/index.php?id=122&n=skupina-mbuna-z-jezera-malawi

snake1194
31.10.2015 11:42

http://akvamalawi.com/phpBB/myfish/

VGregr

VLOŽIT ODPOVĚĎ