Žlutá voda z kmenů

Máme asi 3 měsíce staré akvarium. Prostředí tvořeno pouze kmeny a lávovými kameny a štěrkem. Při koupi kmenů jsme dostali radu, at koreny vyvarime. Vzhledem k jejich velikosti se nam to vsak nezdarilo a tak jsme je jen nekolikrat opakovane polevali horkou vodou. Opravdu hodne barviva pustily (zpočátku to vypadalo jako černý čaj:-))). Kdyz uz se nam to zdalo OK, tak jsme je uspořádali do akvarka. Bohužel i ted po 3 měsících máme vodu nažloutlou. Vodu měníme 1x za týden až za 14 dní a to zhruba 1/3. Trošku pomohla bílá zářivka, ale nejsme s tím spokojení. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti? Přestanou vůbec někdy ty kořeny pouštět barvivo? Akvárko je 250 litrové a máme tam 10 labidochromis c. yellow + 10 Pseudotropheus mpanga + 9 melanochromisy + 3 zebry a 2 přísavky. Krmíme 2 denně. A druhý dotaz: co udělají tlamovci s neonkama? Nebo jaké ryby byste doporučili pro zpestření? Máme totiž tmavé pozadí, kořeny i kameny jsou tmavé a uvažujeme o vyhostění mpang, které tam naprosto zanikají. Za co je potom vyměnit?

Eva HK

Žlutá voda z kmenů
19.7.2009 23:10

Kořeny ven...místo nich kameny.Taková kupa kořenů musí i pěkně okyselovat vodu...což by mohl být mnohem větší problém než to barvení.Neonky určitě ne!K Malawkám zase Malawky...i bez těch Mpang(pokud tam opravdu jsou,podle fotky se mě nezdá.Samci Mpang jsou modře pruhovaní s oranžovým,nebo žlutým ocasem) je to už dost zarybněné.

wladys
20.7.2009 6:48

vyndej ty kořeny ven a máš pokoj..stejne se do Malawi moc nehodí....podle mě máš to osvětlení hodně slabé..moj mpangy mi v AQ je září a to mám též tmavé pozadí

Jonathane
20.7.2009 6:52

a ještě k těm kořenům...myslím sio, že jich tam zbytečně moc a ryby tak nemají dost místa......neonky tlamky časem zlikvidujou...nehledě na to, že mají jiné životní nároky něž cichlidy, ale u Tebe, jak tak koukám je to stejně asi JA než Afrika...myslím tím tu vodu a celkový pohled na AQ

Jonathane
20.7.2009 7:46

Kořeny mohou barvit i několik let, záleží to na druhu kořenu. Jak už psali kluci, tak neonky by byly pro tlamky pouze potrava a navíc mají jiné nároky na vodu.

brova
20.7.2009 12:47

Můj názor na kořeny a neonky je stejný, jak už tady bylo výše uvedeno. Jinak nažloutlé to může být i ze špatné kvality vody, 34 ryb na 250-ku plnou kořenů je podle mě moc.

Pusta
20.7.2009 17:22

Ahoj, díky za názory a rady. To Jonathane: K těm zářivkám. Máme vpředu bílé světlo 18 000calvinů) a vzadu Sun Glo (4800 calv.). Uvažujeme ale o dvou bílých když stejně nemáme rostliny. To by nemělo vadit, ne? Obě délka 91 cm. Ta fotka hodně zkresluje, ve skutečnosti to není tak tmavé. Neumím to věrohodně vyfotit bez blesku. A také posílám foto těch mpang.(jestli tam teda neco bude videt...) Máme 2 samečky, kteří se začínají vybarvovat (světlají jim pruhy a mírný náznak žloutnutí ocasu tak je také) a 8 samiček které jsou hodně tmavé a bez kresby. To Wladys: samičky máš ale také tmavé, ne? pošli prosím fotku. To All: Možná že je to prostředí spíš Amerika, nicméně rybám se v akvariu daří (při pH 7,6) a nám se tam ty kořeny fakt líbí. Vyndali jsme alespoň ten největší (co byl napravo nahoře). A uvidíme, časem to třeba přehodnotíme a hodíme do malawi trendu :-). Co se týče těch neonek, beru na vědomí a uznávám že to byl opravdu blbý nápad.
Žlutá voda z kmenů

Eva HK
20.7.2009 17:25

Jo něco tam na té fotce vidět je při maximálním zvětšení. Tak ještě posílám toho samečka. A k těm zářivkám- mají 30W
Žlutá voda z kmenů

Eva HK
20.7.2009 19:51

Ty fotky jsou celkově fakt dost tmavé..což může a jistě i zkresluje ryby.Samice rozhodně nejsou takto černé...spíše šedavé s tmavými pruhy.A samec nádherně září....jak psal Jonatán.
Žlutá voda z kmenů

wladys
20.7.2009 20:03

No, ta barva u ryb zrovna moc zkreslená není. Opravdu jsou takto tmavé až černé bez pruhů. Je možné že se mi ještě vybarví? Ale mají už tak 6-7 cm. A nebo mi v odchovně prodali nějaké křížence. Ale je fakt, že ty samečci se začaly vybarvovat až před nedávnem. Ale určitě nezáří:-(

Eva HK
20.7.2009 20:35

Mpangy se vybarvují už okolo 4cm.......aspoň mně v pěstírně. Jestli je máš 6-7cm velké,tak by měli být opravdu už vybarvené. Na té tvé fotce jsou opravdu až podezřele tmavé,ale může to být i tím,že ti lítá Ph a díky kořenům je dosti i kyselá voda...... Jinak tyto ryby se i dosti brzo třou......viz moje foto,kde samička měla sotva 3cm.......a je tu vidět i to vybarvení v těch 4cm.
Žlutá voda z kmenů

memeo
20.7.2009 23:26

To memeo: Jéééé ty jsou krásné!!! Tak jsme se s manželem rozhodli. Kořeny jdou pryč. A uvidíme. Taky nás napadlo že to je kyselostí vody že jsou tak špatně zbarvené. Ale zaráží mě když jsme je kupovali, tak byli takto černé bez jakéhokoli náznaku modré a to uz měli 3-4 cm.

Eva HK
21.7.2009 7:45

To Eva HK: doporucil bych TI zarivky Osram bud SKYWHITE 880 nebo BIOLUX 965 ryby jsou pod jejich svetlem krasne vybarvene (viz foto)....je to presne tak jak rika memeo...u me zacli nosit samice uz ve 3 cm velikosti.
Žlutá voda z kmenů

Jonathane
21.7.2009 9:41

Jonathane: nemel jsi tam pred tim Tanganiku?

jarda
21.7.2009 12:44

jj měl Jardo

Jonathane
21.7.2009 22:14

To Jonathane: Kolikátku máš nádrž? Vypadá to moc pěkně. To ALL: takže kořeny vyndány a opravdu to zbarvení ryb uplne jinak vynikne. Dík všem za dokopání k řádnému malawi akváriu. Opravdu to stálo za to. Zítra pošlu ještě foto nového. Jen musíme vymyslet co s tím strašným zeleným vývodem z filtru. Za těma kořenama se spouta věcí schovala, ale ted je to jako pest na oko. A taky spoj pozadí (máme to ze 2 desek a ten svár je ted videt.) Ale jinak si myslím že to byla super volba.

Eva HK
22.7.2009 8:26

Nádrž je 420 l. Ten spoj se d zamaskovat třeba Vallisnerií nebo nějakým vyšším kamenem........spoj postupně obroste řasou, tak nebude tolik vidět. Nedá se ten vývod z filtru dát k hladině?

Jonathane

VLOŽIT ODPOVĚĎ