Bílý písek a řasa
Zdravím, chtěla bych se zeptat těch, co používají bílý písek či koralit. Zůstal vám písek stále bílý? Po mých zkušenostech, rád zelená, v telece bylo na toto nedávno téma, že se od něj odráží světlo a ráda se na něj chytá řasa. U mě se to stále děje, ne moc, ale štve mě to. Je to většinou uprostřed, kde nejvíc svítí zářivky. Voda se mění pravidelně, co týden. No2,No3 taky v normálu, takže už to dávám za vinu tomu písku a přemýšlím, že ho vyměním za přírodní. Předem díky za odpověď
Karla S.
Ono taky záleží jakou máš osádku ryb. Vím že píšeš na tlamovce, ale je taky možné, že ti v 150 l nádrži plave 8 neonek,1 skalár a beta. Tak že potom by ses nesměla divit, že je dno netknuté a zelená. Napiš rozměry nádrže, počty a druhy ryb v ní a hned bude jasno. Jo a taky napiš co je to podle tebe NO2 a NO3 v normálu, v řeči čísel, tak si budeme rozumět více.
2.6.2014 7:15
Hr, díky za odpověď. Samozřejmně se jedná o Tlamovce, když píšu sem. No2 0, No3 max. 20mg a jestli tě zajímají ty rozměry, tak 130x50x60, 30 ryb (Lab.nkomo reef, zebry a saulosky). Test intelegence splněn a teď hurá na odpověď :)) Hr a ty máš bílý písek?
2.6.2014 22:09
Test inteligence vyhodnocuji jako výborný. :-))) Ano mám bílej písek v mořském aqu. :-)))) U afriky do ma jsem vždy používal písky říční strakaté. I kfdyž jsou v jezerech lokality kde jsou duny navátého křemičáku někde ze sahary, tak mému oku lahodili spíše ty písky frakcí rozdílnější a strakatější. O to tu ale nejde. Aqo které popisuješ má někde háček. Buď jsou to rybí špunti, kteří dostatečně neprokopou dno, nebo ryby krmíš tak řádně, že dno prostě nepřekopávají. No odpověz ještě jak jsou ryby cca staré a velké a čím, jak často a kolik krmíš? Snad se pohnem dál a půjde s tvé odpovědi odvodit nějaká rada.
3.6.2014 7:08
Aha, tak teď jsi mě dostal. Ryby jsou malé, některé mají 7 cm, ale mám tam nové, ty mají tak 3-4cm. A asi i odsávání nemám vymyšlené na 100%. Zaráží mě akorát to, že když třeba zhasnu na dva, tři dny, tak ten zelený povlak úplně zmizne. A když rozvítím do třech dnů se zase vrátí...Světlem to nebude?
3.6.2014 8:04
Ona totiž řasa potřebuje ke svému životu světlo a když ho nemá tak nevydrží, podobně jako ostatní rostliny. Nadbytečný růst řas lze eliminovat použitím filtračních médií odstraňujících z vody fosforečnany. Např. PhosEx ultra od JBL HD
3.6.2014 8:08
A ta filtrační náplň je na krátkodobé použití a nebo může zůstat ve filtru na delší dobu?
Důležité je také správně pojmenovat řasu,která se udržuje na dně. Jelikož různé řasy mají různé nároky,jak na světlo tak na chemizmus vody atd atd.Postačí určitou dobu nekrmit,nesvítit,zakrýt akvárium tkaninou nebo olepit balícím papírem.vyřešit filtrační náplně popřípadě použít UV lampu.Upravit chemizmus vody.Místo drhá hračky od JBL si kupu Zeolit. Inkriminovaná místa od řasy je nutné odsát hadicou.Řasa se rozmnožuje spory,které se běžně nacházejí všude,kde se může uchytit.když má vhodné podmínky spóra se probudí a začne fázi svého života Tedy roste zní řasa.Příroda není složitá stačí ji pouze porozumět.
3.6.2014 9:47
Tak pojmenovat řasu samozřejmně neumím, je to takový povlak zelený. Pietro to s tím nesvícením, nekrmením jsem zkoušela, na chvíli byl klid i UV lampa byla. Řekla bych, že asi blbě odsávám, ten písek se mi celý od dna nezvedá, protože mám úzkou hadici. Takže mi dáváte naději, že bílý písek může být opravdu bílý :)
3.6.2014 10:00
k 6 pro vaši nádrž bych to měnil tak jednou za měsíc HD
3.6.2014 10:17
A ještě mě napadlo, jak často měnit filtrační media ve filtru? Mám vnější filtr Eheim, už to tam mám taky nějaký ten pátek :/
3.6.2014 12:26
Karlo, cestou phosexu a podobných sorbentů bych rozhodně nešel, protože jak píše pietro, tak stačí zjistit proč tomu tak je a je vyhráno. S komerčně vyráběnýma sorbentama se dostaneš tam, kde tě výrobce chce mít a to do kolotoče neustálého obměňování média, jinak by tikající bomba v nádrži opět nevybuchla. Ten zeolit by vyšel levněji a doba výměny by byla taková, až by se ti na písku znovu ojevoval povlak, tak by sis podle toho určila sama nějakou periodu. Každopádně bych zkusil odpovědět na mou otázku úplně a to je, čím, jak často a kolik krmíš? Je totiž možné, že třeba překrmuješ ryby a ty hnojí nádrž a takové ryby nemají ani tolik snahy prokopávat substrát a hledat v něm něco na zub. Zkus odpovídat na otázky přesně a doufám že u odpovědi č.186 snad celou záhadu vyřešíme. :-)))) Každopádně kvalitní odkalovací zvon, kfdyž jednou za 14 dnů až měsíc proženeš po dně tak to tady pomůže. No a aby těch otázek nebylo málo... 1 Říká ti něco šnek jménem piskořka věžová??? 2 Jak často odkaluješ??? 3 Ryjou tvoje ryby ve dně tak že odhalují sklo na dně a přemisťují píásek??? 4 Jak vysokou vrstvu písku v nádrži máš???
3.6.2014 14:10
Kup si pořádnu hadicu a odsaj všechen písek a nahraď ho novým říční plaveným frakce 0,4.Napiš odpovědi na otázky co ti zde uvedl Radek.Vložím fotku sinic.Napiš zdali je to ono.
3.6.2014 15:55
Hr, na to krmení jsem neodpovídala, protože nepřekrmuju, spíš mi přijde, že krmím málo. Ryby mi neryjí v písku vůbec. Vrstva písku je 2-3cm. Piskořka nevím, už jsem něco kdesi zahlédla, ale nevím zda byla věžová :) Odkaluju každý týden s výměnou vody a to 1/3 někdy 2/3, jak kdy. Pietro na té fotce je to podobné, ale ne tak moc, je to minimálně, ale možná to bude ono, nevím. Na skle ani na šutrech se to nedělá, jen na písku. Pořádnou hadici si koupím, už se na ni chystám. No a jestli vyhodím ten písek ještě nevím, moc se mi do toho nechce. Snad se to nějak vyřeší, každopádně díky za rady.
3.6.2014 16:01
Včera jsem to zelené odsála, tak je to zatím málo, ale už se to začíná zelenat...
3.6.2014 16:21
Tak to jsme doma to je sínice.
3.6.2014 16:35
Za mě osobně, bych ubral vrstvu písku. Když jsem dělal nádrže, tak jsem vždy, kupodivu zákazníků, rozprostíral písek jen tak ve vrtstvě max do 1 cm a někdy jen zrnko vedle zrnka. Zkus rybkám namočit na malou chvilku vločky do aqa vody ve skleníčce s víčkem a tu strč až na dno a tam ji otevři a obsah vypusť dole v nádrži. Rybky budou sbírat žrádlo u dna a ze dna a snad dostanou chuť si ďobnou do písku. Co mě zaráží je to, že tvoje ryby nebagrují dno. Rybky které máš to dělají už jako špunti, při hledání potravy, vytváření jakýchsi hranic teritorií nebo třecích plácků a podobně. Zkus napsat odkud jsi a třeba ti někdo 10-20 ks piskořek věnuje a ty umí taky řádně obracet dno. To jak si tu popisovala to svícení a nesvícení, tak to nedělej. Aqo má rádo stereotypní přístup, na jehož základě si sedne a kolikrát si i poradí samo s podobným nešvarem tak že řasa sama vyčerpá to co ji živí a jak se objevila tak zmizí. Nezapomeň na piskořky!!! PS: ještě může být problém ve stupní vodě. Je z řádu nebo studny?
3.6.2014 17:03
Hr díky, no písku je možná dost, ale mně se zas nelíbí, když jde vidět dole sklo. No neprohrabují vůbec, spíš dělají takové dírky do písku, semtam si nějaký samec vyhloubí jamku. Ale že by to prohrabovaly, tak to vůbec. Asi jsou ještě moc malé. Vodu máme z řádu, přesně teď parametry nevím, musela bych změřit. Ale je hodně kvalitní, sice dost měkká, minimum chlóru atd. Když jsme to kdysi měřila, tak to bylo v pohodě. Po těch piskořkách se poptám, lze je sehnat i někde v shopu? Pietro a co s tou sinicí teda? Asi to bude fakt ono :/
3.6.2014 17:56
Piskořek mohu věnovat třeba kilo, ale je to danajský dar. Nedávno mi můj kolega Luboš Čuhel řekl o piskořkách velkou pravdu: Piskořky ti udělají dvakrát radost. Poprvé když je dostaneš a podruhé, když se jich zbavíš. Sinice v sladkovodním akváriu se množí při nadbytku fosforečnanů a při špatně fungujících ( nedostatečně namnožených) nitrifikačních bakteriích. HD
3.6.2014 18:40
No taky jsem si říkala, abych těma piskořema neměla zahlcené, celé akva :) A k těm sinicím, mám filtr z druhé ruky, ty filtrační media už jsou tam pěkně dlouho, je možné, že by byli třeba už ty póry ucpané a nit.bakterie už by nepracovali tak jak by měli?
Ještě dodám, že ta řasa se začala dělat, když jsem vyměnila zářivky za nové...
3.6.2014 20:32
Sinice je specifická řasa jelikož se vlastně o řasu nejedná, ale jsou to Cyanobacterie - gramnegativní bakterie rozmnožují se nepohlavně (buněčným dělením nebo fragmentací). Problém je v tom osvětlení a taková lahůdka, když je nízká koncentrace dusičnanů No3 to ale platí pro rostlina akvária nebo vodní plochy (jezera,rybníčky,retenční nádrže)což je poznatek z praxe. Většinou tyto bakterie jsou invazivní. Do akvária se dostanou přenosem něčeho (většinou rostlinami) .Ve tvém případě si ho do akvária zavlekla s filtrací.Tyto bakterie žijí v různém prostředí. http://www.sinicearasy.cz/pokr/sinice Na týden zatemni nádrž a změň intenzitu osvětlení a ta potvora se stáhne.
3.6.2014 20:52
Co se piskořek týká, tak za sebe mohu říct, že piskořky jsou šneci, kteří odvádí dobrou práci v písku. Při střídmém krmení ryb jsou piskořky odkázány na rybí výkaly, které požerou a přemnění tak na jemnější odpad, který je lépe prouděním vody nasáván do předfiltru nebo filtrů s vyšším sáním určených na mechanickou filtraci. Tím že neustále obracejí dno uvolňují vše co by tam mohlo zůstat a jak jsem psal, tak větší částice odpadu přeměňují na menší. To jak se jejich kolonie zvětšuje bývá známkou toho, že mají z čeho žít a bývá te mnohdy ukazatel překrmování. Když naopak mají přemnožené piskořky krmení nedostatek, pouze s výkalů, tak se opět za krátko jejich kolonie početně sníží a drží se v akorátních počtech. Za mě a věřím že i dost ostatních, kteří mají piskořky v aqech, je to dobrý pomocník.
3.6.2014 21:13
Hr, popřemýšlím nad nimi. Uberu asi i toho písku. Každopádně jste mi dal spoustu rad, co a jak. Díky Pietro nevím, jak mám snížit intensitu osvětlení. Jedině, že tam narvu zpátky zase staré zářivky. Když pár dnů nesvítím, tak se to za chvilec zase vrátí...
3.6.2014 21:33
Je třeba osvětlení snížit a to jednoduchou cestou otočím zářivkou, kterou nechci svítit. Spousta lidí má akvária s Afrikou přesvíceni a úplně zbytečně. Vliv světla na ryby je velmi složitá záležitost věř ,že vím o čem píši. Chápu, že si drtivá většina myslí čím víc tím líp ale tomu tak není. Lze se tak vyhnout spousta různým problémům jak s řasami, tak s chováním ryb. Rybám v jezerech také nesvítí intenzivně do vodního sloupce tolik světla a ještě k tomu tolik hodin. Akvárium není jezero ale i tak každý živí tvor má nastaven určitý cyklus neboli odborně řečeno biorytmus. Světlo +chemismus vody je živná půda pro další nevítané obyvatele v chovném prostředí, i když jako celek tyto faktory spolu souvisí od vzniku života na planetě. Co proto udělat je jednoduché: zatemnit nádrž,odsát sinice, několik dní nekrmit,před touto operací vyměnit 50% vody. Takový poznatek:zdali se použije ATB, působí to na sinice jako totální herbicid.
3.6.2014 21:49
Není zač můžeš mi tykat, já ti taky tykám. Každopádně ještě jeden postřeh. Když se ti nelíbí odhalené dno, od natřásajících nebo bagrujících ryb, tak udělej malou přestavbičku. Ryby i s vodou ftrkni na cca 3-4 hodinky do řádně vodou vydrhlé vany, zapni tam i filtr a fénem vysušené a očištěné dno natři transparentním akvarijním silikonem, který rozmaž nějakpou stěrkou. ( nejraděj jsem používal své staré zlaté kreditní karty ) :-)))) Potom rychle to co namažeš posyp suchým pískem. Mužeš to namazat i po částech a když to zasypeš, tak jen odmeť opatrně nenamazené části a pokračuj dál, dokud nebude namazané a zasypané celé dno. Poté počkej tak cca 3-4 hodiny. Bude to stačit, protože silikon v tak tenké vrstvě bude dost rychle zrát. Za ty tři hoďky si můžeš dno posypat novým dobře propraným prachu zbaveným křemičákem, ve vrstvě klíďo píďo do 0,5cm. Poté můžeš vrátit vodu z vany do ndrže, dolít čerstvou jako při vodovýměně a šupnout zpět ryby a filtr. Potom, při jakékoliv činnosti ryb, která by dno mohla odhalit, se nikdy nevzhledné zrcadlící se dno už neobjeví. http://youtu.be/QtvwttEPse0
3.6.2014 22:32
Dobrý večer pánové, nemáte někdo navíc několik piskořek věžovitých, ideálně kolem Albrechtic N/O, HK či Pardubic.... děkuji
4.6.2014 7:16
Pietro díky, ale mě bohužel nejde zářivka otočit, zhasnou obě dvě. Nevím, proč je to tak blbě vyřešené, už jsem chtěla kdysi jednu vypnout a nejde to. Taky mi přijde, že jedna by bohatě stačila. Hr, dobrý nápad ;)
29.6.2014 22:24
APROPOOOO mohol by si tam jednoducho vrazit dvoch troch prisavnikov odborne ANCISTRUS A ZADVA TRI DNI MAS PO PROBLEME prisavnici musia uz byt trosku odrasteny 4-6cm potom su hladny
30.6.2014 13:32
Magy ty si taky hladný lebo tu trepeš somariny.
30.6.2014 18:22
Cucák tam je, nenadělá nic...
30.6.2014 22:18
Ako tu už bolo písané, sinica nie je riasa a žiadny prísavník ju žrať nebude. A ani ma nenapadá ryba, ktorej by sinice chutili. Ich výskyt podmieňuje niekoľko faktorov, preto sa s nimi niekedy ťažko zápasí. Hlavne je to svetlo (veľa, málo) a nadbytok živín (najmä fosfor). Vo väčšine prípadov pomôže neosvetľovanie akvária niekoľko dní. Najlepšie je odsať, čo sa dá a ďalej nesvietiť kým všetky sinice z akva nezmiznú. Treba vydržať radšej dlhšie, kľudne aj 2-3 týždne, ak s siníc nedá zbaviť. Osobne som vždy pri výskyte siníc prestal úplne svietiť a niekedy to trvalo aj mesiac. Radšej som pár dní pridal, ako celý proces o pár dní opakoval. Ak sa neustále objavujú aj potom, treba skúsiť zmeniť osvetlenie, jeho intenzitu a farbu. Je to experimentovanie, ale niekedy to inak nejde. Pomôžu tiež vhodné antibiotiká, ale to by som tu nerád radil, ako vhodnú cestu, najmä, ak sú v akva ryby.
30.6.2014 22:48
Dakujem Canart za vysvetlenie som mudrejsi musim viacej citat dufam ze s tou sinici nepridem do kontaktu
1.7.2014 15:10
Souhlasím s canartem, boj se sinicemi je velice obtížný a myslím, že ještě o nich vše nevíme. Metoda zhasnutí světla sice funguje, ale u mořských akvárií nejde použít, páč by pomřeli koráli. Ani ve sladkovodním akváriu nebudou rostliny z toho nadšené. Poslední dobou se objevil přípravek na boj se sinicemi SLIMINATOR působící na zajímavém principu. Jde o to, že blokuje sinicím příjem živin a ty časem hynou na „vyhladovění“. Jeho působení tedy nemá okamžitý efekt a je to spíše „běh na delší trať“, ale funguje to a zdá se že není tento přípravek nebezpečný ostatní osádce nádrže včetně filtračních bakterií Zde je více informací http://www.marine-aquatics.eu/sliminator-k-odstraneni-sinic-480ml?ItemIdx=0 HD
2.7.2014 11:36
Canarte díky taky za rady. Já s tím bojuji pořád. Pořád zhasínám a rozsvicuji. Pořád se to vrací. Už mě to štve, ryby jsou z toho zmagořené, když nerozsvítím a pořád plavou kolem skla nahoru dolu. U mě to bude určitě světlem, po výměně zářivky to asi vše začalo. Bohužel mi nejde odpojit jen jedna záivka, takže svítí obě. Asi tam vrátím starou zářivku.
2.7.2014 22:17
niekedy stačí zmeniť teplotu svetla...skús vymeniť len jednu žiarivku za iný typ (teplejšiu, studenšiu). HD: vďaka za zaujímavý odkaz. Je to v podstate antibiotický prípravok, hoci účinná látka nie je tak agresívna, podobne, ako metronidazol.
2.7.2014 22:27
Nebo jako přípravky s obsahem mědi jiných jedovatých kovů. :-))))