Čistokrevnost F1, F2 atd. ???
Tak vás po kratší době zase zdravím, samozřejmě né jen tak. Dnes bych se chtěl dozvědět jaký význam má (s nadsázkou řečeno) čistokrevnost (F1,F2. atd) respektive co to pro mě jako chovatele znamená, výběr ryb už mám hotový, raději ho nebudu zveřejňovat aby nedošlo zase k hádkám či rozvracení přátelství. Děkuji
frank
Já to taky radši nebudu zveřejňovat a nechám si to pro sebe-takže kamoši?
2.4.2012 11:02
no tak já tu neznám vůbec nikoho, budu rád když se z přátelim, ale varuju vás jsem začátečník a moje znalosti nejsou zrovna bohaté :) tak se raději obrňte trpělivostí a nervama :)
2.4.2012 11:18
Pro někoho to důležité je a pro někoho ne. Je to každého věc, jaké rybky si do chovu sežene. U F1 se vám např. zpravidla nestane, že se vám budou třít v pěti centimetrech, což je bohužel dnes poměrně častý jev u českých malawi rybek v generacích F20 a podobně. Ale opravdu je to volba každého a uznávám, že cena importů je dosti vysoká. Odráží se v ní především cena letecké dopravy (kilogramy) z Afriky. Významný rozdíl může být rozdíl ve zbarvení, což platí zejména u některých druhů a je to spíš patrné mezi WF a Fx. Zdravím.
2.4.2012 12:17
děkuji mnohokrát, takže třeba na snášenlivost a agresivitu to nemá vliv?
2.4.2012 13:10
Podle mých zkušeností zpravidla ne. Agresivitu v akváriu negativně významně ovlivňuje hlavně špatně zvolený sociál (celkový počet ryb daného druhu ve skupině, poměr pohlaví, nevhodná kombinace druhů, nevhodné množství dekorací a úkrytů atd) a významně také např stará dusičnanová voda. Není zač, rádo se stalo.
2.4.2012 13:23
S MK souhlasím a nabývám stále silnějšího dojmu, že se blíží doba, kdy se začneme shánět po rodokmenech chovných jedinců pro zachování (po všech stránkách kvalitního) potomstva.
Rodokmen dneska vytiskne kdekdo.falšují se i čipovky na MHD.Stači jen sestavit chovné hejno z více na sobě nezávislých zdrojů a doplnit novou krev do hejna a potomstvo bude kvalitní. Franku napiš si klidně svojí otázku jak chceš,tady tě nikdo kamenovat nebude,ono po netu to nebolí tak jako naživo-navíc odborník,který tu každého začátečníka posílal lepit letadýlka je zabanovaný,takže nějaké názorové výmněny tady vůbec nejsou naškodu,když jsou bez sprostých urážek!!
2.4.2012 14:31
S možností falšování všeho včetně rodokmenů zvířat s miranem naprosto souhlasím. Nakoupení ryb od více nazávislých zdrojů, může být u malawi často iluzorní. Chtěl bych se mýlit, ale 90% potomstva třeba lombardů, demasonů, labidochromisů yelow nebobo aurátusů tu v Česku stejně pochází z jednoho hejnka o osmi kusech WF, které před x lety dovezl nějaký nadšenec, kterému za to nebylo líto dát peníze a je úplně jedno, jestli ty mláďata koupíte v Plzni a druhou půlku skupiny v Ostravě. Ale berte to jen jako názor.
2.4.2012 15:35
Malawi se taky hodně rozšířilo díky Hornbachu,kde dle sdělení prodávajících jsou ryby dováženy z Německa. Samozřejmě díky centrální filtraci je docela odvaha tam cokoliv kupovat,ale např. Demasoni,co jsem viděl,tam měli docela pěkné...
2.4.2012 16:19
Mattes,myslím,že je to nesmysl,že to vozí z Německa,myslím,že tu mají svého nějakého dodavatele.
2.4.2012 16:20
Možná se pletu, ale asi v žádné skupině akvaristů (mám na mysli např chovatele tetrovitých ryb , labirintek, halančíků atd.) se nehraje tolik na to, o jakou se jedná populaci. Velkou roli v tom podle mně haje i to, že africké cichlidy jsou momentálně módní ryby. U některých druhů(tropheus)se z toho stává až dogma. Myslím, že spousta akvaristů je s tímto postojem sama proti sobě. Když se kouknu zpět do historie akvaristiky, tak určitě nebyl smysl jejího vzniku v tom, aby se neustále dovážely nové a nové odchyty, ale právě naopak, aby se chovatelům dařilo množit ryby v domácím prostředí. Chápu samozřejmě, že nová krev je občas potřeba, ale kde je hranice si netrofám říct.
2.4.2012 16:27
Stím hejnkem se mi to nezdá pane Kraut.Myslím,že tu jsou lidi,kteří dneska už investujou více než kdysi,a než aby koupili nějakou tu X-tou kopii tak si nachají ryby dovézt.Ale souhlasím sváma,že takové ty Lombardi,určitě.To už jsou dneska celkem nezajímavé ryby(neurážím ničí vkus)jen to beru z pohledu nabídky a poptávky.Yellowky se tu asi taky melou nějak dokola,ani jsem si nevšiml,že by se nabízeli odchyty.jinak Auratusy má v nídce Imro Fuljer F-1,takže tam se to hejnko určitě dá okysličit:-)))
2.4.2012 16:32
Miran : já mám stejný názor,ale tohle mi bylo řečeno v Ostravě i v Olomouci....třeba jsou takhle instruováni.
2.4.2012 16:44
Souhlas s MK,navštívil jsem několik velkochovatelů a L.Yellow,vůbec Mbuny tu odchyty zřejmě nikdo nemá a taky to tak vypadá,ale lidem je to jedno,že ta ryba už vypadá maličko jinak a to hlavně barevně,ikdyž některé jsou na ty xxx docela slušný,ale i naopak přímo tragický.Uspokojením přece nemůže bejt ani cena.Pytlíkuje se to tu stále dokola.Je mi záhadou,že si nikdo nedoveze odchyt,ikdyž jsem se dozvěděl,že proč,když jsou to žádané a mnohde nejprodávanější ryby i tak. Doufám,že mi odpustíte můj názor.Myslím si,že je to tak,že s Yellowkama začíná skoro každej,kdo začne s tlamovci.Je za pár korun a začátečník je nadšenej i za to,ikdyby to byl běs,protože tomu houby rozumí a později přejde vetšinou na jiný druh,nebo si na ně zvykne.Psát,že tlamovci jsou módní záležitostí,je jako kdych psal,že jsou v módě (jeans) takzvané plísňáče.Supina je asi nosí,tak to bere jinak.
2.4.2012 16:55
Jiskro, z textu mi vypadla před slovem módní dve slova- tak trochu . Jinak jsem to myslel tak, že spouta akvaristickejch embrií, který by měli začínat třeba u živorodek , nebo čichavců se hned vrhá na tanganyiku a hned na trofíky a podobný ryby, který už chtějí trochu praxe v oboru. Usuzuju tak z dotazů v tomto fóru.
2.4.2012 16:56
No, já tedy nevím, jestli se yelowáci dají z přírody dovezt, ale třeba mě nekdo poučí.
2.4.2012 17:10
Souhlasím se šupinou. Sme v pasti, do které sme se chytli sami. Nad F1, F2, Fx rybama už každej ohrnuje nos, přitom je vychovat do pohlavní dospělosti a dál rozmnožit dá kolikrát více práce, než mít mladé od divokých ryb. Ryby z jezera jsou na místě levné-tedy vetšina, zdražuje je doprava, dph, marže obchodníků...Prostě je to dobrý byznys, který ve finále poškozuje místní populace ryb a my se na tom podílíme. Jo sem proti sobě, taky mi v akváriu plavou odchytový ryby. A nějak nevím, jak se s tím vlastně vyrovnat:-). Kamarád halančíkář mi říkal-není problém udělat F1 generaci od ryb z přírody, ale udržet ty ryby dále v chovu, po x genarací. U našich ryb to vidím podobně. Vybírat do dalšího chovu jen pěkné jedince se standardním zbarvením a stavbou těla, nevhodné ryby vyřazovat. je to smutné, ale stejně nás to později čeká.
2.4.2012 17:33
pro franka: teoreticky vzato-F1 generace ryb je mezi sebou poměrně málo příbuzná, F2 je již příbuzná více, F3 ještě více atd atd, vlivem množení příbuzných může docházet k selekci znaků, které se projeví na vnějšku ryby-barva, tvar těla,nebo vevnitř-třeba jsou neplodné. Nebo se můžou hromadit nekteré nepříznivé mutace, které se časem projeví celkovou degenarací chovu. Je otázka, jak moc jsou k tomu ryby náchylné, podle některých studíí příliš ne. Navíc i míra příbuznosti u divokých ryb zvláště z izolovaných populací o relativně nízkém počtu jedinců je s vysokou pravděpodobností velmi vysoká. Jejich genetická variabilita bývá velmi nízká. Ale pusobí tam značný selekční tlak na méně životashopné jedince-tedy ty s nějakou nevhodnou genetickou informací-prostě je neco sežere nebo se nerozmnoží.Což v akváriu není. Ryby jsou navíc poměrně tvárné a ochotně se přizpůsobojí akvarijním podmínkám. Tj bývají větší-menší, s jinou barvou těla, zabarvením, změní potravní návyky, zmení se jim etologie... Tomu se dá vyhnout velmi obtížně a vlastne je to skoro nemožné. Musíme se s tím smířit. Co se týče té agresivity-u ryb odchovávaných pro ně nepřirozeným způsobem se podle mě projevovat může. Stejně tak neschopnost se normálně množit a starat se o potomstvo. Tak to prostě je.
2.4.2012 18:51
Pro MP:Tak to prostě neni,tvůj názor je na zamyšlení,ale takhle psát?Názor je to tvůj,neberu ho nikomu,jen nemůžu s ním souhlasit. Píšeš:Nad F1, F2, Fx rybama už každej ohrnuje nos. To nemyslíš snad vážně!Apríla už bylo.Nad F1,ani F2,nemůže nikdo ohrnovat nos a ani o nikom takovym nevím.Nechápu. Pro supinu:Nevim proč bych měl začít chovat živorodky,když chci chovat tropheuse.Je jiná doba!!Jsi trochu názorově zaseklej v čase.Musím s tebou ale souhlasit v jedné věci,že chov tropheusů není pro každého,ale jenom tím,že tomu lidi nedají,co T-éčka pořebují.
Co je na tom zaseklýho? Když se v dnešní internetový době, kdy získat informace je brnkačka, někdo ptá na úplný základy chovu, tak by zkrátka měl být trochu trpělivější a chov takovýchto ryb začít po získání trochy praxe. Samozřejmě pokud je někdo tak inteligentní a dokáže si svoji činnost vyhodnotit třeba i z údajů na tomto, nebo podobným webu, může to zkusit. O těchto lidech jsem ale nepsal...
2.4.2012 19:19
Zeptej se H. Dřbujana(jistě ti rád odpoví) kam odkazuje zájemce o moře , o kterých ví, že ho chtějí jen pro to, aby byli in...
2.4.2012 23:07
Ahoj kamarádi, od té doby co jsem se do ryb zamiloval a začal je chovat, se často zamýšlím nad tím, že na rybách chovaných v akváriích se lidé dopouštejí těch největších zločinů. Kolik ryb asi každý den trpí a umírá doma v akváriích v nevhodných podmínkách. Schválně se zamyslete nad tím, kolik ryb jsme už museli spláchnout! Ta ryba prostě nezaštěká a když vlaje někde v rohu akvária, tak jí nevezmeme a nejdeme s ní ke zvěrolékaři. Je naprosto absurdní, že si necháme rybu vylovit v jezeře, dáme jí doma do pětistovky a večer se koukáme, jak se nám ty krásný ryby třou. Snad se nikdy nedožiju toho, že budeme do Afriky posílat nejhezčí vybrané Maswy F1, aby v naší milované Tanganice vůbec nějaké Maswy plavaly!!!
2.4.2012 23:24
Ještě mi celkem vadí, že když mi bude nějaký chovatel tvrdit, že ten Tropheus kterého si chci koupit je F1 a já bych chtěl vidět nějaký list původu jeho rodičů, tak u ryb nic takového neexistuje. Já už samozřejmě ryby kupuji u chovatelů kterým 100% věřím, tak nad původem nepochybuji. Ale proč je obchod s rybami tak volný a nekontrovatelný? Podle mě to jen nahrává podvodníkům, ne že bychom na to nebyli v naší krásný republice zvyklí.
3.4.2012 8:56
Za mně souhlas s č. 22 a 23. Naopak č. 21 mně ale opravdu hoooodně pobavilo :-).....svatá ty prostoto..., ale co byste ode mně čekali :-). Pro MP: mluvil jsem tu především o Malawi, kde je dovozů čerstvé krve pedevším do mbuny minimum a podle toho ty ryby u nás vypadají. Proč by se nedali sehnat WF labidochromisové opravdu nevím. Nejsou k dostání běžně, ale že by to nešlo, o tom fakt nevím, nabízet jsem je viděl. K tropheusům: jejich chov určitě není jen o letitých zkušenostech (ty samozřejmě ale nevadí). Délka chovu sama o sobě vůbec nemusí být znakem kvality nebo nadstandardních podmínek a často tomu bývá spíš naopak. Množstvím akvárií a masa si dokáží někteří chovatelé vsugerovat, že všechno dělají dobře a dostatečně a informace a rady z vnějšku jsou nadbytečné, protože ryby jim bezvadně jdou a množí se a pro výkup jsou super. Takových pěstíren už jsem viděl opravu hodně. Znám lidi, co chovají afriku 30 let a dávají tropheusům pro zpestření strouhané hovězí srdce a patentky. U tropheusů je to především o vědomostech o jejich potřebách a sociálu a o skutečně trvalé a svědomité péči a tu jim může klidně dát i akvarista, co je začal chovat před půl rokem.
3.4.2012 10:05
Pro Supinu,chtěl jsem se tě jen zeptat jestli si třeba viděl odchytovou tetru,nebo nějakou tuhle rybu.myslím,že vypadají úplně jinak než ty IKSKA co prodávají tady v obchodech.To,že je afrika nějaký trend?Tak to nevím,ale myslím si,že tyhle ryby,zajímaly vždycky většinu lidí podle toho,že v jejich případě evoluce pokročila nejdále a jsou pro lidi nejzajímavější co se týče úplně všeho,ale je dobře,že jsou tu lidi,kteří mají rádi Amazonku a jiné lokalitya nebo borci co dělají ryby do naších chudých řek a tůní.
3.4.2012 10:36
O náročnosti chovu tropheusů není potřeba příliš diskutovat. Rozhodně to není chyba pro úplného začátečníka. Pokud se nějaký začátečník rozhodně jít do chovu Tropheusů, tak musí praktické zkušenosti nahradit čerpáním vědomostí z knih (třeba od MK) nebo z webových stránek a různých internetových diskusí. Ale i tak je dobré mít na blízku zkušeného akvaristu, který mu bude nápomocen. Ještě více složité je mořské akvárium, jak na vědomosti, tak i na praktické zkušenosti. A pokud je chovatel nemá, tak to odnáší živí tvorové. Musím souhlasit s diskutujícími, kteří tvrdí, že afrika a moře je v kurzu. Lidé si jej pořizují jako doplněk svých honosných domů. Nemají čas a chuť se o akvárium starat. Vše jim pak zajišťuje specializovaná firma. I to je způsob, jak si ve svém domově zajistit kus přírody. Mě by to ale nebavilo. Byla zde zmíněna Labidochromis caeruleus Yellow a k té jsem před mnoha měsíci četl a nyní mlhavě vzpomínám, že ji do Evropy před mnoha a mnoha lety dotáhl švédský chovatel, který ji rozmnožil a rozšířil do celé Evropy. Zde se i psalo, že původní divoká forma není tak krásně vybarvená jako jsou ty naše Fxxx Yellowky z našich akvárií. Možná bude mít někdo uložen tento článek, tak jsem dejte odkaz.
3.4.2012 10:52
pro dubici: Já nevím v čem je Tropheus náročnější v chovu než jiné africké ryby. Pokud se nějaký začátečník rozhodně jít do chovu jakékoli Afriky a nejen u Tropheusů, tak musí praktické zkušenosti nahradit čerpáním vědomostí z knih (třeba od MK) nebo z webových stránek a různých internetových diskusí. Při dodržení podmínek, které jsou popsány jak v knize MK tak i v diskuzích, jako je dostatečně velké hejno ryb, krmit je stravou pro ně určenou,nepřekrmovat, dostatečná filtrace....u Tropheusů je to opravdu nutnost, vlastně jako třeba u všech Malawi ryb, s tím že Tropheusí hejno musí být opravdu dostatečně velké. Při dodržení výše uvedeného je může chovat i začátečník, který to samozřejmě myslí s chovem vážně a nebude experimentovat. To platí ale pro všechny ryby.
3.4.2012 11:07
Co se týče WF, F1, F2, FX...... Je na každém, jaké ryby si pořídí. Osobně si ale myslím, že by chovatel-prodejce, měl dbát na to aby měl kvalitní chovné ryby a nemusí to být zrovna odchyty.
3.4.2012 12:38
Šárko, ty jako zkušená chovatelka, bereš mnohé věci jako samozřejmost ale chovatel začátečník nikoliv. Např.: Co znamená nepřekrmovat? Co je dostatečně velké hejno? Které druhy a rasy mohou či nemohou být pospolu? Jak vypadá nitkovitý výkal? Jak čistit bioakvacit? Jak odchlorovat? Proč měřit chemismus vody? atd..... To jsou dotazy, které tobě přijdou směšné, ale začátečník v nich plave. Stačí si jen přečíst dotazy na tomto webu. Nejhorší pro začátečníka je, že v mnoha zásadních věcech se liší názory předních chovatelů tropheusů. Začátečník v tom musí mít pěkný zmatek. Máš pravdu, že mnoho věcí se dá dohnat samostudiem, ale sama z vlastní zkušenosti víš, že chov tropheusů není procházkou růžovou zahradou. Někdy se nedaříi zkušenému chovateli. Chov tropheusů u začátečníka je na zváženou.
3.4.2012 13:09
Dubici, vše co jsi napsal v např. neplatí jenom pro Tropheusy, ale i pro Malawi ryby. Proč odrazovat někoho kdo chce začít chovat Tropheusy, aby si nejdřív pořídil mbuny. Když se bude držet určitých pravidel hejno mu bude fungovat. Ber to jako můj názor a zbytečně nepitvej.
3.4.2012 13:26
Taky mi přijde, že se dělá z Trofíků něco extra a je to dost teď modní záležitost, která mě bohužel či díkybohu taky neminula a teď žiju jen jimi!
3.4.2012 15:26
Nejenom že souhlasím s první větou odp.30,dokonce se domnívám,že tyto základní věci se vztahují obecně na všechny ryby,Tanganiku a Malawi samozřejmě nevyjímaje,ba naopak. Osobně se ale domnívám,že se chov Tropheus zbytečně dramatizuje.Ano ,jsou zásadní aspekty chovu těchto ryb,ale známe všichni určitě na chov a odchovávání potomstva mnohem choulostivější Tanganické cichlidy(Petrochromis,obecně Xenotilápie,Cyatopharinxi a pod,alespoň tedy dle mého názoru). Nedělal bych ale s chovu Trops žádného strašáka,není proč a při zachování všech základních požadavků na chov těchto ryb,které má možnost si každý nastudovat,se není dle mého názoru čeho bát.Velikost nádrže(spíše plocha dna),kvalitní filtrace a sní spojené perfektní parametry vody doplněné pravidelnou výměnou,kvalitní strava a dostatečný počet jedinců v hejnu včetně dobře zvoleného sociálu hejna( množství samců ve skupině)a smysluplně sestavený interiér nádrže patří k těm základním.Myslím si,že každý,kdo má opravdu zájem tyto ryby chovat je schopný po nastudování problematiky tyto podmínky vytvořit.Otázkou ovšem je,zda chovatele po prvotním nadšení elán nepřejde a PRAVIDELNÁ nezbytná péče o chovance mu časem nebude na obtíž a pak teprve dle mého názoru dochází k tomu,že zanedbáváním výše uvedeného se samozřejmě zhoršují parametry vody a s ní všechno ostatní a na problémy je zaděláno. Znovu ale opakuji,při dodržení základních aspektů a dodržování pravidelné péče není důvod si myslet,že chov těchto nádherných ryb nezvládnu.Všem,kteří tyto ryby mají(i těm ostatním)přeju úspěšný a radost dělající chov. Zdravím.
3.4.2012 15:31
TO m. kraut: Jsem rád, že jsem Vás pobavil. Berte to ode mne jako malý příspěvek do Vaší terapie.
3.4.2012 16:08
Souhlasím i s názorem uvedeným v odp.23 a dodávám,že je škoda,že něco takového(doklad o původu WF) u importovaných ryb neexistuje.Možná bychom se potom nestačili divit,jak by se některé inzeráty s nabídkami odchovů F1 bez dokladu o pravosti WF rodičů rychle měnili na F15 (: Ale to je jenom moje domněnka spíše pro odlehčení(: Zdravím.
3.4.2012 16:21
TO miran: Právě, že jsm ji asi neviděl. To je ono o čem jsem psal- u těchto ryb se to tak neřeší. Nedokážu posoudit, jestli neonka, kterou běžně vidíme, je nějak dramaticky jiná než ta z opřírody. Nesouhlasím s tebou, že africký cichlidy vždy zajímaly většinu lidí. Možná je tvůj názor zkreskenej tím, že se právě s chovateli těchto ryb stýkáš. Pro běžnou populaci jsou tlamovci ještě dost velká neznámá. Jinak téma je o čistokrevnosti ryb a ne o náročnosti chovu tropheusů, takže je zbytečný se dohadovat, kdo by měl co začít chovat. O jisté módnosti mořských a afrických akvarií svědčí i to, že jsou například i součástí hospod apod.
3.4.2012 16:34
Pane Šebesto, souhlasím s vaším příspěvkem. Když začátečník vše kolem chovu Tropheusů nastuduje, správně pochopí, uvede do praxe a nastavený režim udržuje, tak není chov Tropheusů nic náročného. Ono ale převést teorii do praxe je mnohdy kámen úrazu. Ať si každý vzpomene, kolika omylů se v počátcích svého akvaristického koníčka dopustil. Stačí jen vyjet historii diskusí tohoto webu. 100% musím souhlasit s druhou částí vašeho příspěvku, kde píšete, jak chovatele po prvotním nadšení přejde elán a PRAVIDELNÁ nezbytná péče o chovance je mu časem na obtíž a pak teprve dle mého názoru dochází k tomu,že zanedbáváním výše uvedeného se samozřejmě zhoršují parametry vody a s ní všechno ostatní a na problémy je zaděláno. Toto je hlavní důvod, proč by si začátečníci měli vyzkoušet chov afrických ryb na méně choulostivých a méně drahých rybách. Ono přelečovat bloat a jiné střevní problémy u Yellowky nebo Tropheuse je velký rozdíl. I náchylnost u těchto dvou rodů k tomuto onemocněním je rozdílná. Důsledky nedodržování základních podmínek chovu ryb jsou u některých druhů ryb rychleji nastupivší a fatálnější.
3.4.2012 16:46
Pro supina Vážený(á) pane(í),hluboce se Vám omlouvám,že jsem si dovolil svůj příspěvek č.32 já ignorant zaměřit na jiné téma,než ječistokrevnost ryb.Hluboce se kaji a slibuji,že do budoucna se budu již vždy snažit o příspěvky pouze k tématu(:.Ještě jednou se Vám omlouvám,na šibenici patřím(: Zdravím.
3.4.2012 16:47
Šupino, téma je o čistokrevnosti ryb jak si zdůraznil, tak se toho také drž. Tvůj příspěvek č.21 je sice vtipný :-) ale je úplně mimo téma :-)))
3.4.2012 17:01
Pro dubici Váš příspěvek 26 a 29 jsem samozřejmě četl a myslím,že i pochopil.Vím,že jejich obsah byl míněn v dobré víře a chtěl jste upozornit na to,že chov Tropheus má svá specifika a velice rychle se může zvrtnout k fatálním následkům a pro začátečníky o to snáze a rychleji.Potom místo radosti nastupuje zklamání a zanevření na tyto ušlechtilé ryby a toho jste chtěl případné nové chovatele Tropheus ušetřit.Ať se daří a zdravím.
TO Vlastimil Šebesta: Nevím, proč by jste se měl omlouvat. Na nic jsem nenarážel, ani jsem Vás nechtěl nějak upozorňovat , zda píšete k nebo mimo téma. Jen jsem konstatoval, co je na začátku vlákna. Psal jsem to proto, že příklad o chovu tropheusů začátečníky se začal probírat a původní téma šlo trochu do pozadí. Zda si to někdo vyložil , jako nějaké napomínání, tak s tím mu bohužel nepomůžu. Jinak Váš příspěvek 32 jsem četl až potom, co jsem odpovídal miranovi, takže jste si to zbytečně vztáhnul na sebe.
3.4.2012 17:23
Šárko X : příspěvek 21 není vtipný , ale pravdivý. I když tebe o tom asi těžko budu přesvědčovat. Kdybych byl šťoura, tak bych ti poradil a by ses držela svého příspěvku 38 :-)
3.4.2012 17:36
Supina bude pro tebe asi nejlepší si nějakou tu neonku z odchytu dovézt.Jinak stím co tu píšeš o nějakém trendu afrických tlamovců a nebo mořských tak si trošku mimo.Afrika byla v kurzu od roku 89-96 pak už nastal celkový útlum,který jak dneska vidím celkem pokračuje aspoň u nás.ryby se moc neprodávají ani nekupujou tak jako tenkrát a co se týče moře tak je to celkem drahá záležitost,kterou si málokdo dovolí pořídit. Pro Vlastu Šebestu-Kometa jede!!
3.4.2012 17:39
TO Vlastimil Šebesta: Ještě dodatek. Vaše reakce byla na můj příspěvek č.35 kde mimo jiné píšu: právě že jsem ji neviděl, nebo to je ono o čem jsem psal. Věřím ve Vaší inteligenci, potom nechápu proč se rozhodujete při oslovení mezi mužským , nebo ženským rodem...
3.4.2012 17:49
Supina zkus psát o rybách a nerozebírej tu blbosti,sám tu něco proklamuješ a pak to sám ignoruješ.a najdi si prosím tě přesný výraz pro slovo trend ať pochopíš co jsi ze sebe vypotil za moudra.
3.4.2012 18:01
Pro Miran Jo,jo,ještě poslední krok Miro,ale znáš to,ten je nejtěžší(-: Pro supina Za důvěru v mou inteligenci děkuji,berte to oslovení jako pokus o špatný vtip,stejně jako celý ten příspěvek 37,souhlas? No a na to,že jsme ve vlákně o čistokrevnosti ryb a já jsem v onom inkriminovaném příspěvku něco slíbil,tak mi to moc dlouho nevydrželo!!!(-: Zdravím
3.4.2012 18:11
Dobrý deň. Odchytové tetry sú bežne dostupné a cena zvyčajne neprevyšuje 3 násobok predajnej ceny x filiálnej generácie. Dokonca u niektorých ťažšie resp. nerentabilne množiteľných sú odchyty bežnejšie a lacnejšie ako odchovy. Na margo vzhľadu: nie sú tam žiadne markantné rozdiely, dokonca ryby odchované a prifarbované/ napr. asthaxanthinom/ v zajatí, sú krajšie ako odchytové. P. Kraut, kde ste prosím videl odchytové Labidochromisy caerulus? Pokiaľ viem, takmer vôbec sa v jazere nevyskytujú. Moje informácie sú možno nesprávne, preto by ma potešilo info od Vás, kde by sa dali zohnať.Môj názor na WF, SZN,F1,F125......, je mi to úplne jedno/výnimka Tropheusy/. Pokiaľ sa ryba drží v top podmienkach, nenecháva sa odpad, prípadne degeneráti, chov je oživovaný novou krvou, tak je na ryby pekný pohľad stále. U Tropheusov sa bohužial vytrácajú typické znaky stavby tela a žiadnou selekciou, podmienkami sa to nedá ovplyvniť, iba zpomaliť.tomu nedá zabrániť
3.4.2012 18:19
TO Vlastimil Šebesta: Souhlas :)
3.4.2012 18:54
Mirane, ukaž mi , co kde proklamuju a kde jsem použil slovo trend:)
3.4.2012 19:22
Vážení chtěl jsem něco napsat na dané téma, ale pan Sivák v druhé polovině 46 odpověděl za mě. Nezbývá než souhlasit, akotrát bych Tropheusy nepovažoval za nějakou výjimku. To jen mnoho lidí je neumí chovat a drží je na zelené dietě. Na toto téma jsem již tady toho napsal mnoho a nehodlám se opakovat. Někdo hořekuje, že nejsou průkazy původu ryb. Oni jsou, ale pro velké druhy, které se dají čipovat (Potamotrygon, Sclerophagus). Jinak to nemá cenu. Pro rozšíření Vašich obzorů přikládám dokument potvrzující původ zásilky ryb z jezera Tanganika, nic jiného se sehnat nedá. HD
3.4.2012 19:39
Pro supinu:K č,21.Nevim proč bych se měl ptát někoho komu nevěřím,na něco co mě ještě vůbec nezajmá a je to úplně mimo tlamovce.Miran v č.44 to naprosto vystihnul!!!.Vlákno je docela zajímavý a poučky a hlouposti od tebe co v drtivej převaze nepíše k tématu a ani o rybách jsou out.Děláš to schválně a pro mě jseš zaseklej a trapnej prudič,supino.Radši na mě ani nereaguj,nechci se tu s tebou dohadovat o tvejch blbostech.Naprosto souhlasim s č.27 a 32!!. K těm Yellow,kdo nezná tento článek,tak: http://www.sydneycichlid.com/electric-yellow.htm
3.4.2012 20:13
No jiskro, teď jsi mně teda uzemnil. Neměj strach , na tebe jsem zareagoval fakticky omylem a už to asi neudělám. Nehodlám se ůčastnit toho, aby toto vlákno mělo opět čtyřista položek.
4.4.2012 7:58
Za sebe děkuji především za příspěvky mirana č.42 a 44, které shrnul komla vč. 50. Je to opravdu typické. Možná byste si supino tu vaši avizovanou vtipnou terapii měl začít ordinovat sám. Pro dubici: příměr tropheusů a labidochrmisů je opravdu dost mimo a naznačuje to něco o vašich hlubokých znalostech, ač jste to chtěl zabalit do rádoby odborného hávu. Pokud chcete něco srovnávat, tak srovnávejte řasožrouta (tropeus) za se řasožrouty (např. mbuna) a ne s rybou jako je labidochromis, která řasožrout není. Hynku, to se fakt nedá nekomentovat....neumějí chovat tropheuse a drží je na zelené dietě .... fakt liga. Konings sice napíše, že v jejich střevech jsou v podstatě jen řasy, už opravdu skoro každý ví, že se živí v jezeře v drtivé převaze řasovou dietou a ty zase napíšeš, že zelená dieta je pro jejich chov špatně. To se ti zase povedlo, no ale není to poprvé. Teď už jenom čekám, že napíšeš, že víme všichni kulový, že jsi tam byl, nebo že nemáš čas a jdeš dělat moře.
4.4.2012 9:35
MK, opravdu nemám čas na tebe podrobněji reagovat, nevím co mám dělat dříve. Ať si každej chová tropheusy tak, jak chce. Pak, ale ať nebrečí, že se mu Fx netřou. HD
4.4.2012 10:05
Pane Kraut, vaše srovnání mezi řasožrouty je možné, nic proti němu nemám. Ale já jsem řasožrouty mezi sebou porovnávat nechtěl. Já na celý problém hledím s pohledu úplného začátečníka, který neví o akvaristice vůbec nic a rovnýma nohama by měl skočit do chovu tropheusů. Vaše kniha je výborně napsaná a je velmi nápomocna ke startu akvaristy afrikáře, ale obávám se, že je to příliš málo. Nováček vůbec nemá ponětí, kolik času bude muset svému koníčku věnovat a poté co ochladne prvotní nadšení, tak opadne i čas strávený u akva třeba jen u pohého pozorování ryb. A pokud se svým rybám nevěnujeme, tak si ani nepovšimneme, že mají zdravotní problémy. A konkrétně u tropheusů to může mít fatální následky. Vemte si, kolik začátečníků je líných si přečíst i vaši knihu nebo zdejší diskusní forum, aby načerpali vědomosti potřebné k chovu ryb afrických jezer obecně. A pokud si knihu přečtou, tak to ještě neznamená, že vaše rady správně pochopili a správně uvedou do praxe. Dotazy mnohých v diskusním fóru tomu i nasvědčují. Začátečníků jako je Komla je poskrovnu, ten se po informacích pídí a o toho se nebojím. A jestli si dobře pamatuji, tak se vyjadřoval, že není úplný akvazačátečník. Řeknu vám svůj vlastní příklad. Akvaristou jsem mnoho let, afrikářem na vlasních rybách dva roky. Jinak jsem pomáhal kamarádovi v jeho pěstírně mnoho let dozadu. Vždy jsem zaběhával akva klasickým způsobem, který je obecně doporučován. Akva měsíc v záběhu a pozvolné vytváření nitrifikačních bakterií nebo jsem používal druhou možnost, že jsem vyždímal bioakvacit z jiného akva. Pak jsme tady řešili problém Black outu a narazili jsme na problém nitrifikačních bakterií komerčně dodávaných od různých firem. Já je nikdy nepoužíval, ale z návodu jsem byl přesvědčený, že fungují podobně jako bakterie vyždímané z bioakvacitu. Omyl! Na omyl mě upozornila Alča, za což ji děkuji. A teď si představte, že jako začátečník použiji při záběhu tyto komerčně dodávané nitrifikační bakterie a druhý den dle návodu do akva vypustím tropheuse v kombinaci s nákloností všech začátečníků překrmovat. A průser je na světě. Je mnoho začátečníků, kteří se rychle zapálí pro nějakou věc ale pak jejich zájem rychle opadne. U živého tvora to má fatální následky. Byl bych velice opatrný, jestli začátečníkovi doporučím tropheusy, kteří se pohybují mezi 80 - 500 Kč za kus při 30 členném hejnu nebo jestli si své nováčkovské nadšení vyzkouší na rybách, které dostane za pár kaček a riziko omylu v nastavení špatného sociálu, špatné stravy, málo výkonné filtrace, špatně zvolené nádrže, špatně zrnitosti písku atd. je mnohem menší.
4.4.2012 11:27
Souhlasím s vámi, že lidi jsou dnes líní už i číst něco tištěného, nedej bože za to něco utratit. Ale myslím, že jsem tady nikomu snad proboha nenutil svoji knížku. Na druhé straně jsem jí právě pro začátečníky psal, to přiznávám. O zabíhání akvária jsem tady popsal tři kila stránek a nebudu to dále navyšovat, protože je to ztráta času. Glosuji jen v tom smyslu, že doporučované klasické dlouhé zajíždění je totální nesmysl. Zásadně se ovšem neshodneme v doporučování tréninku na levnějších rybách, jako je třeba mbuna z Malawi. Ty ryby mají jako živí tvorové naprosto stejnou hodnotu jako tropheusové a měli bychom se k nim, co se týče podmínek v nádrži a přístupu a péči, chovat naprosto stejně. To jaké finanční ztráty utrpí jaký který chovatel, je naprosto podružné. Mimochodem, když jsem kupoval topheusy před 20 lety, stála od nich mládata 400 Kč/ks, takže dnešní ceny (vzhledem k dnešním reálným příjmům) jsou zlomkové.
4.4.2012 13:07
Pane Kraut, rozhodně si nemyslím, že někomu vnucujete svoji knihu.Jestli jste to z některé věty tak pochopil, tak se vám omlouvám. Vaše kniha je super. Škoda, že není více o rybách v jezeře Malawi a Victoria.
4.4.2012 13:08
Dubici myslíš začatečník jako člověk,který nikdy neviděl rybu?
4.4.2012 14:05
Pokud se v tomto diskusním vlákně vyjadřuji o akvaristovi začátečníkovi, tak mám na mysli člověka, který nikdy nechoval ryby. Pokud začátečník afrikář má zkušenosti s jiným chovem akvarijních ryb, tak je to ku prospěchu věci. A tyto akvaristy začátečníky strach nemám. Již ví, do čehou jdou. Samozřejmě i oni musí provést samostudium. Bez toho to nejde.
4.4.2012 14:19
Dubici, člověče, jak dlouho tady budeš ještě kydat ty svoje bezobsažné slohové cvičení? To ty a Tvůj kámoš Karlos,tento web zbytečně bobtnáte balastem! Zkus být prospěšnější a běž např.Hynďovi vyčistit nějaké to akvárečko. Čus
tady se to začína nejak moc řešit. ale jako začátecník jsem toho moc nepochopil.
4.4.2012 14:37
Ctirade, dnes mám šichtu u Hynka již za sebou.
4.4.2012 15:44
Dubici jaká pravděpodobnost může být,že takový tvůj začátečník příjde a pořídí si hned tropheuse?Kolik takových tvých začátečníků bude hledat ryba na internetu?Dle mého uvážení,takový tvůj začátečník příjde do kameného obchodu a pořídí si ryby tam.jednu žlutou,modrou,dvě pruhované,dvě stěma skvrnama a tři ancitrusy.Jelikož se Trophesy prodávají takhle akorát v Hornbachu tak si tam nechá přihodit jen jednu tu tečkovanou,protože ta je oproti těm ostatním třikrát tak drahá.Tvoje úvahy jsou absolutně zbytečné a rozebíráš to tu čistě hypoteticky.Ono je jedno jestli si někdo vybere Tropheusy a nebo Mbuny,Haps.Prvopočáteční věc je ta,že všechny tyhle ryby mají svoje nějaké nároky a ty jsou naprosto stejné.Dostatečně velká nádrž,zprávné počty,dobrá filtrace,pravidelná výmněna vody a potrava daná pro ten či onen druh.pokud nedodržíš ani jednu ztěhle věci tak ti po čase chcípnou i,,mečovky.A to může takhle zkazit i borec,který 30roků choval akary a teď se pustí do afriky.
4.4.2012 15:45
A ještě chlapy a holky nezatahujte do svých spekulací nikoho třetího.
4.4.2012 16:47
To,že se tu někdo na něco zeptá,neznamená vždy,že o tom nic neví,třeba chce jen znát víc názorů,ale většinou dostane odpověď,že se to tu už probralo-tak si to najdi.Nejni nad dobrou radu. Pro dubici:Tomu moc nerozumim,když jsi pracoval v pěstírně,tak to bys mohl vědět jak se zajíždí akva hned.Že jsou bakterky z lahvičky na nic,je všeobecně známo a píše se to taky všude,to se divim,že si o tom nevěděl. Dubici:Podle tebe si začátečník neuvědomuje kolik času bude muset svému koníčku věnovat.Teď mi řekni co je to za čas,jednou týdně vyměnit vodu(údržba akva).Když se s tím hodně piplám,tak mám jedno akvo za hodinu hotové.Krmení ráno a večer je v minutách a mezi řečí.Spínací hodiny a všechno ostatní jede samo.Do akva na ryby se dívám,protože chci a ne proto abych je pozoroval,jestli nejsou nemocné.Je to časově nenáročný koníček.Že bych byl tak dobrej než jinej začátečník si nemyslím.Ještě bych chtěl zdůraznit,že když něco neví začátečník,tak ho tu zesměšní,ale že neví profík,tak to se přejde po špičkách.Někteří si tu hrají na odborníky,někteří prudí,asi ze závisti,někteří rozumbradují a ulevují si tu.Je to o lidech a o lidech-akvaristech mám své mínění.To,že dobré není,nebudu zdůrazňovat.Na druhou sranu musím poděkovat asi bohu,že tu jsou lidi co mají všech 5 pohromadě a díky nim se člověk něco dozví,nebo ho alespoň neblbnou. Pro dubici:Jaké chováš ryby?Neodpověděl si mi na několik otázek.V tématu o Cyrtocarách,pak jsem tě žádal jestli by si neukázal foto nádrže a ty děláš,že neumíš číst.To není hezké chování. Pro Jaroslav sidák:Jak dlouho chováš Tlamovce?
4.4.2012 19:40
pro komola chovám tlamovce asi 2 roky jinak jsem začínal asi jako každý. paví očka pak rájovce atd. ted bych rád tropheuse viz mé vlakno založené včera odpovedí od vás celkem 2 slabota.
5.4.2012 11:10
K tématu : čistokrevnost - rozdíl mezi WF a F1 nevidím tak dramatickou, jak se proklamuje. Věřím že i v jezeře existuje příbuzenské množení. K opravdovosti WF : jsem tu psal, že si myslím že označení dostávají namnožené ryby ve farmách u jezera, tudíž se posouváme na F1. K chovu tlamovců : za mě - nedoporučuji trops jako starovní ryb pro začátečníka. V drtivé většině to nedopadne dobře. To co tu bylo napsáno ( výměna vody, krmení, stavba hejna atd. ) tak to je velmi podstatné a nedá se to načíst, to se musí zažít na vlastní kůži.
26.12.2013 23:57
Ahoj,mám dotaz,snad se hodí sem. Jak se nazývá potomek WF a F1 (asi by se to nemělo míchat,ale když už se to stane,tak jak je pojmenovat) Příklad:samec odchyt a samice F1.
27.12.2013 3:36
F1/f2