hnědý povlak v akva
zacala se mi delat hneda rasa nebo povlak nebo co to je na kamenech a na pozadi, svitim od 12 do 22, krmim prirozene proud vody taky ujde, dela se to hlavne na kamenech a i na pisku ale jen tam kam dopada svetlo kdyz jsou kameny prekryte tak pod tim to neni kdyz zvednu ten kamen, co mam delat pomohly by piskorky? nebo co mam delat? zarivku mam obycejnou philips, diky moc
tomas.kr
Hnědá řasa - nedostatek světla, zelená - tedy moc - moc světla. Takže co máš za zářivku - watáž, jakou máš nádrž - rozměry, litry???
4.4.2009 1:05
Obecně se tahle poučka mezi akvaristy traduje, ovšem je to pravda pouze částečná. Samotné zvýšení intenzity světla ještě nemusí znamenat úplné vítězství nad hnědou řasou (ve skutečnosti to není pravá řasa, ale jedná se o rozsivky). Na tvorbu různých řas, sinic a rozsivek má totiž vliv celá řada faktorů. Kromě intenzity světla je to i doba svícení, ale také četnost výměny a kvalita vody, množství ryb v akváriu, osázení rostlinami, a v neposlední řadě i pohyb vody (filtr, vzduchování). Tvorba tzv. hnědé řasy tedy rozhodně není ovlivněna jenom světlem, ale je to kombinace několika faktorů, při nichž není v akváriu vytvořena dokonalá biologická rovnováha. PS: Piskořky sice nejsou všelék, ale rozhodně by pomohly! :-)
4.4.2009 15:28
Jestli máš aq nedávno založené, je to normální jev. Po zajetí aq a vytvoření biologické rovnováhy by měla řasa ustoupit. Sám jsem měl stejný problém.
5.4.2009 21:02
2x30W philips nádrž 200 litrů 100*40*50, vodu memim kazdy tyden cca 1/3, mozna mam velký průtok jsem uvažoval nebo nemůže to být přebytkem vzduchování? jeste uvazuju o zarivkach od narvy mate zkusenosti? uvazuji o NARVA oceanic nature...a ty piskorky ale bojim se ze se mi premnozi uz jednou jsem kdysi likvidoval jakesi sneky mnozili se jak o zivot....
7.4.2009 9:20
Ritchi to napsal krasne. Vsechno je to pravda, ovsem az na jednu vec - piskorky s tim nic nenadelaji. Celkem dobre to cisti Prisavka thajska. Ale krome vsech tech faktoru, co Ritchi uvadi, musi byt jeste neco mezi nebem a zemi, co ma na to vliv. Mame pomichany obe rasy - jak zelenou tak hnedou - pekne svorne vedle sebe ;-). Kdybys prestal v akva na 2-3 tydny svitit, tak se to ztrati, ale neni to reseni, protoze jak zacnes zase svitit, udela se to znovu. Pokud se to nezazere do povrchu kamenu, pozadi atd., tak ta Prisavka thajska na to staci.
8.4.2009 0:39
Jj. něco mezi nebem a zemí, to je ten správný výraz :-) Vychytat naprosto ideální podmínky je někdy nad rámec našeho chápání a je to často běh na dlouhou trať. Někdo má jednoduše štěstí a nemá s akváriem už od začátku problém, někdo naopak musí dlouhodobě experimentovat a zkoušet, aby dosáhl alespoň nějakého kompromisu... Nebývá výjimkou, že dvě naprosto stejná akvária vybudovaná za zcela shodných podmínek, budou na vytváření biologické rovnováhy reagovat naprosto odlišně. Těch navzájem ovlivňujících faktorů existuje nepřeberné množství, takže někdy opravdu stačí jen maličkost - změna rychlosti či směru proudění vody v akváriu, rozdílná kvalita vody, intervaly odkalování a výměny vody, stupeň natočení akvária vůči oknu, druh a výkon osvětlení, počet a velikost ryb, nebo třeba jen několik rostlin navíc oproti druhému akváriu. Budou to zřejmě desítky, možná i stovky navzájem se prolínajících faktorů, jejichž vzájemné propojení a souvislost možná ani netušíme. Rozhodně neexistuje žádný univerzální návod. Chce to jen trochu štěstí, případně notnou dávku trpělivosti. Tohle není o umění ani o zkušenostech, s řasami běžně bojují i dlouholetí mazáci, kteří už mají v akvaristice něco za sebou... Takže radím: na základě informací s řasou bojovat, bojovat a ještě jednou bojovat. A hlavně se nevzdávat!
dik moc za rady, jdu do boje :)
8.4.2009 7:25
no začnu tedy experimentovat a uvidíme snad zmizne, děkuji za všechny rady