Hodnoty NO2 v akváriu 250 litrů
Dobrý den, mám akvo cca 250L a v něm 15ks ps. saulosi. Akvo jsem nechal měsíc zaběhnout bez ryb a krmil jsem jen tak na prázdno a sledoval hodnoty čpavku, NO2, NO3. Po měsíci až proběhl cyklus podle "syndrom nového akvária" a hodnoty vody se ustálili čpavek=0, NO2=0 a NO3 dodržuji do max.30mgNO3/L výměnou vody, jsem vpustil 15ks malých (cca 5cm) rybek, krmím 2x denně malé množství, aby to sežrali, než to dopadne na dno. Teď po dalším měsíci sleduji, že se mi mírně zvyšují NO2. Měřím kapkovými testy RATAJ. Hodnoty NO2 po cca 4 dnech jsou sice v nezměřitelných hodnotách mimo stupnici, ale test je jemně narůžovělý. Vodu měřím obden a výměnu provádím cca 60-70% vody vč. vyprání filtru v akvarijní vodě a odkalení dna a přidávám akvasafe, po cca těch 4 dnech, když je test jemně narůžovělý. Zařízení akvária: vnitřní vlepený filtr V=4,5L, čerpací hlava atman200 písek vrstva 1-2cm zrnitost do 1,2mm lávové kameny 15ks cca 6-7cm velkých ps.saulosi teplota vody 26°C, PH 7,8 Ryby jsou OK díky časté výměně, jen by mě zajímalo jestli to je normální, když je akva v provozu 2měsíce. Díky
Michal27
Pokud vypustíte 70% vody a doplníte novou tak zabijete dost velké množství bakterii, to je to samé jako by jste vypral ten malý 4l filtr pod kohoutkem ze kterého napuštíte a tím je uhyn bakterii. Měnte jednou týdně 50% vody o stejné teplotě a Ph a filtr dělejte klidně i po 14 dnech nebojte se klidně i za měsíc. Tím bude bakterii dost a nemuže se zvyšovat No2, Jinak Vám na tlamky doporučí víc lidí větší filtr ale jde to i s tím co máte. Když budete prát filtr později třeba po měsíci tak nebudou umírat ryby ale dřív se Vám uchytí nějaká řasa. Pan Kraut doporučuje měnit víc vody ale určitě má mnohem větší filtr a tím lepší rovnováhu v akva.
29.4.2010 13:09
Hraniční hodnoty pro NO2 jsou 0,2 - 0,5 mg/l, pokud jsou hodnoty po záběhu vyšší je filtrace nedostatečná. Problém je že pro většinu testů je 0,2 - 0,5 mg/l příliš malá hodnota a podle stupnice naměříš nulu. Pokud je test mírně narůžovělí nemusí to být problém.
29.4.2010 13:17
Tento test je od 0,1mg/L až nevím kolik. Když to měřím, tak to nedosahuje ani těch O,1mg/L. Jen mě to zarazilo, protože vstupní vodu testuji průběžně po týdnu a tam je test úplně čirý, takže vstupní vodou to taky není.
29.4.2010 13:37
No, mně by tedy zajímalo, čím zabije při výměně 70% vody ty nitrifikační bakterie ?? Pokud v té napouštěné vodě nebude mít chlor a pere svůj filtr v akvarijní vodě (jak ostatně píše)...? Sohlasím, že může být 4,5l malý objem filtru pro nitrifikační proces - pravděpodobně asi je. Závisí pochopitelně na četnosti a množství krmení. Větší výměnu vody než 1/2 obsahu vidím u tak malé nádrže mnohem důležitější než samotnou filtraci, která z vody dusičnany nedostane. Jako možný podružný problém vidím někdy poměrně často používané lávové kameny. Když pominu podle mého názoru příliš tmavou barvu, které se mohou některé ryby zbytečně přizpůsobovat, mohou v dobrých podmínkách být díky svému velkému povrchu sice dobrým příbytkem pro pomocné nitrifikační bakterie, ale nevhodných podmínkách - např. při nadměrném krmení mohou naopak způsobovat problémy, protože se v nich v nadměrné míře zachycují nečistoty - čímž netvrdím, že je to tak u tazatele - jen upozorňuji apriori na toto nebezpečí. Zdravím.
29.4.2010 14:22
Pokud mam jenom 75L akvarijní vody a naleju k ní 175L čerstvé vody tak je z toho koncentrace skoro stejná jako když ten filtr strčím pod kohoutek ze kterého napouštím což se všeobecně nedoporučuje. U velkých filtrů pohoda ale u malých když ho vyčistím tak nějaké bakterie vyplavým a je jich míň, pak při tak velké výměně a pořádném odkalení zase zmyzne pár bakterii i když je jich víc v podloží než vodě. A pak ten malý filtr chvilku nestíhá. Při větším filtru třeba 12L a stejném postupu když taky vymeju nějaké bakterie tak jich pořád zustane 2-3x tolik a s tou výměnou si poradí během hodin. Proto se taky doporučuje u malých filtru nečistit současně filtr při velké současné výměně vody. Ale má se dělat filtr a za 2 dny třeba ta voda, pak muže být i 70% bez strachu že se zvýší NO2.
29.4.2010 15:03
Opravdu peru filtr v odčerpané akvarijní vodě v kýblu při odkalování, který používám výhradně a jen pro akvárium. Krmím 2x denně množství, které rybky sežerou přímo z hladiny do cca 1 až 2 minut max., takže na dno se nic nedostane. Krmivo používám tetra phyll na střídačku s sera flora. Mám teda zkusit měnit míň vody a čistit filtr jako do teď nebo měnit stejné množství a prát filtr objedno? Taky mě napadlo koupit nějakou tu zázračnou lahvičku s podpůrnými látkami pro množení bacterií, ale moc tomu nevěřím.
Chce to zvolit cestu která vám vyhovuje, buď doporučuji větší filt a můžete měnit víc vody což je určitě dobré. Nebo ponechat ten malý filtr a dělat výměnu vody menší nebo 2x týdně těch 2x35% což nebudou takové výkyvy v biorovnováze s tím malým filtrem, nebo to dělat odděleně filtr a za 2 dny se namnoží bakterie které si vypláchli a pak vodu. Já bych dal přednost většímu filtru a pak to mužete dělat naráz jak děláte. Prostě pokud ve větším filtru po vymytí zustane potřebný počet bakterii tak se nemuže zvedat NO2 protože se rozloží. Když je filtr malý a stakovou komletní očistou populace bakterii klesne mnohem víc tak NO2 začne stoupat než se zase trocho namnoží. Samozřejmě záleží na množství a druhu krmení,-prostě nepřehánět- rychlost prutoku filtrem, jak je porézní material ve filtru. Musíte zkusit a uvidíte co Vám vyhovuje nejlépe. Osvědčilo se mě tablety BIOACTIV, někomu zase něco jiného, být to nemusí ale fungujeto a nic s tím nezkazíte. http://www.rataj-spk.cz/produkty/uprava_vody/bioactiv.html
29.4.2010 18:46
Bohužel větší filtr není možný - daň za integrované akva do obývací stěny, takže zkusím výměnu 50-60% a filtr budu čistit později nebo s další výměnou. V testech budu pokračovat a uvidím jak se to bude vyvíjet, konec konců vodu můžu vyměnit kdykoliv když se mi to nebude zdát a koupím ten bioactiv. Díky všem za rady.
29.4.2010 20:16
Zkuste, nedělejte filtr i vodu naráz ale zvlášť. Filtr 2-3 dny před výměnou vody. Klidně filtr i po 2-3 týdnech. Co platí u jednoho nemusí platit u druhého. Můj názor je ten že stím menším filtrem je lepší měnit vodu 2x týdně 35% jak naráz 70%. ale nevylučuji že to nejde naráz.
30.4.2010 7:08
Pro Pavel: To se nám ta diskuse rozproudila :-)). Přiznám se ale, že nevím co bych získal výměnou 2x 35% vody. Když potřebuju výměnou vody dostat z nádrže dusičnany, tak je prostě 35% málo, protože mi ryby zase za pár dní vodu dusičnany doplní a já zase vyměním jen 35% ??. To může fungovat u teter nebo jiných drobnějších ryb v akva s rostlinami. Tady se bavíme o africe!! o kachnách ve chlívku, který si hodně zakakají a musíte jim ho vyčistit:-). Bavíme se o akvárijích kde 90% chovatelů nemá rostliny, které máte zřejmě např. u své jižní ameriky. Ve svých 120 l rozplavávačkách mám vnitřní filtry-matraci o objemu pouze cca 4 litry. Měním tam 3/4 vody protože tam mám dost ryb a dost choulostivých a rybky na tu výměnu reagují vždy naprosto kladně. Ale možná je to tím, že nikdy nic neměřím a tak nejsem opakovaně zděšen z výkyvu biorovnováhy ve svých akva :-)). Místo měření prostě sleduju ryby a vyhodnocuju si to podle toho a už jsem si to xkrát ověřil. Taky nechápu poznámky o vyplavování bakterií. Jejich gro je přece usazené na filtrační hmotě. Praní ve vodovodní vodě se nedoporučuje kvůli chloru a ne, že se vyplavují bakterie. Máme prostě jen každý jiný názor a zkušenosti:-). Děláte afriku dlouho a hodně druhů?. Ony totiž základní modely pro běžná zarostlá akvária s rybami s polovičním nebo třetinovým metabolismem pro afriku moc neplatí. Zdravím.
30.4.2010 9:25
Pane Kraut já Vám rozumím a máte pravdu ale jak sám píšete máte 4L filtru na 120L vody a to je paráda tak není problém. Michal 27 má 4L na 250L vody tak má o 50% jakoby menší filtraci. Dále Vy měníte 2/3 ze 120L asi 80L vody a Michal 170L vody na stejnou velikost filtru. Píše taky že se zvedá NO2-dusitany a to je přímo závislé na počtu bakterii a musí si je chránit a ne jak píše že každé 4dny udělá kopletní očistu protože naměřil zanedbatelné množství.Taky je možné že udělal nějakou chybu a nádrž se mu znovu zajíždí.Dal jsem jen příklad čím to muže být a je to počtem bakterii nebo moc krmí, No3 samozřejmě váměnou vody jak píšete já s Váma plně souhlasím nová voda dělá dobře i rostlinám i jiným rybám. Věřím že když přidá ještě 2l molitanu a nebude překrmovat tak se No2 bude rychleji rozkládat tak ho nezměří a může se pak řídit podle Vás. Když nebude 5 dni krmit a pořád se mu bude zvyšovat No2 tak nemá zajety dostatečně filtr. Před 25 lety jsem měl před vojnou ameriku 4 kančíky ty se i vytřeli a ještě jeden druh ale nevím co to bylo ty ryby se už asi neprodávají nemůžu je najít na netu. A filtrovalo se taky 3L molitanem a na burze kupovaným kutilským čerpadlem.A šlo to i bez testů. Jenže rostliny hnojim a musím měřít železo abych je nespálil nebo zase nestrádali. Když mám velice tvrdou vodu 25dGh a 18Kh tak taky musím měřit abych namíchal na 8dGh 4-5Kh, byli v plánu tlamovci ale chtěl jsem vyzkoušet a naučit se pěstovat rostliny a i jiné ryby.
30.4.2010 9:49
Dobrý den, je asi pravda, že to s těmi testy možná trochu přeháním, ale přeci jen je to dva měsíce co jsem to akvo napustil. Zkusím to nějak pokusně pořešit - různé množství vyměňované vody, praní filtru v různých intervalech atd.. Vím, že pro tyto ryby není akvo 250L mnoho, ale zase sem si říkal, že když je ve 300L možno chovat cca 25-30 dospělých ryb(teď myslím saulosi), tak poměrově by v tom mém mohlo fungovat 15 ryb. Pro p. Krauta: Vy v těch rozplavávačkách při výměně pokaždé perete i filtr? Trochu mě to zarazilo, že bych si mohl akvo tak důkladně vyčistit.
30.4.2010 10:24
to: Michal 27 nedělej pokusy s výměnou vody, prostě měn 2/3 vody týdně a nemusíš zkoušet nějaké jiné výměny. Tohle je odzkoušené...
30.4.2010 11:59
Pro Michal 27: anu peru je pokaždé, samozřejmě v akvarijní vodě a měním 3/4, ne 2/3 jak mně špatně aplikoval Pavel:-) a můžu vás ujistit, že např. Xenotilapia red princess, X. papilio nebo X. caudafasciata (tedy opravdu žádná béčka:-) skáčou z výměny radostí, nikoli z akvária :-)). Jinak to co dopuručuje Pavel, doporučuji taky - zvětšit filtrační matraci v každém případě (nějak to musíte esteticky vyšpekulovat a vykašlete se na 100% vzhled, zdraví ryb je přednější.Je to nutné kvůli lepší funkci - tj. přeměna z dusitanů na dusičnany. Jo a ještě dovětek - mám v rozplavávačkách na dně vrstvičku písku, i v něm jsou samozřejmě bakterie, které pomáhají. Pro Pavel 86: No nevím, nevím Pavle :-)) já mám stejně tvrdou vodu jako Vy, chovám jenom tlamovce z Tanganiky, měním 2/3 nebo 3/4 (jak kdy), peru pokaždé filtry, nikdy nic neměřím a rostliny mi rostou jako blázen - je pravda, že mám ale jenom Anubiasy. Asi to tedy naplňuje podstatu hesla: čím blbější sedlák, tím větší brambory :-)). Zdravím.
30.4.2010 12:49
Já už taky nevím, mě to případá že kdo zrovna nemá tlamovce tak asi nic neví. Jinak vše pro ryby, tlamovci mají rádi tvrdou vodu tak jim ju dáváte. Já mám zrovna skaláry a mají rádi tvrdost 5-15dGh většina rostlin jde lépe v Ph pod 7 a optimální je 20mgCo2/l, Kh6 a optimum co2 vám vyjde 6,8Ph. Tam kde roste Anubias ve vaší vodě zřejmě neporoste náročná Glossostigma, náročnost na Fe,Co2,světlo,Ph pod 7. A nejsem Capperfield abych vyčet Fe a Co2 z chování ryb když nelapají po dechu z předávkování. Taky zdravím a pěkný den přeji.
30.4.2010 12:57
Ok, nějak to zkusím pořešit s tím filtrem a uvidím. Asi zatím zkusím další čerpací hlavu, tu mám náhradní doma a nasadím bioakvacit ten největší má cca 10x10x30cm to by mohlo pomoct. Díky
30.4.2010 13:13
Ještě by mě zajímalo, Pavel 86 píše: Píše taky že se zvedá NO2-dusitany a to je přímo závislé na počtu bakterii a musí si je chránit a ne jak píše že každé 4dny udělá kopletní očistu protože naměřil zanedbatelné množství. Po přečtení této věty se logicky nabízí otázka. Jaké množství NO2 je v praxi v normálu nebo chcete-li přípustné, když teda pominu fakt, že se všude uvádí,že NO2 musí být nulové?
30.4.2010 13:17
Tady si píšu a zrovna nakladli jikry.
30.4.2010 13:18
Myslel jsem NO2 v akvu ne v jezeře, jejich přirozené domovině.
Pro Pavla: To je paráda :-). Se mi naposledy a vlastně taky poprvé povedlo u akar modrých a potočních, několikrát odchovali mladé, ale to je dávno.
30.4.2010 13:27
Pokud je dostatečné množství filtračního materialu a je namnoženo dost bakterii tak má být No2 neměřitelné, jestli se něco naměří tak máte málo bakterii (třeba vychcípali po léčení nebo je zabil chlor,dokonale až příliž vyperete filtr, horká voda nebo studená atd) pokud vše děláte jak máte tak moc krmíte nebo je ten filtr malý, ve větším filtru může žít víc bakterii.
30.4.2010 14:59
Michal dík, mě se to množí jak kobilky každých 14 dnů až měsíc nějaké nadělení. Když je neodělám bokem zítra tak je sežerou pozítří. Baví je rodičovství jen 48h. Nemám je kam dát už mám asi 150 malých tak musím nějaké udat aby bylo místo na další zábavu. Tak ať se taky daří.
30.4.2010 20:29
Koupil jsem kapsle Bioactiv, mám to tam dat už teď nebo počkat až po výměně vody? Předpokládám, že se mám držet návodu, tj. 1 kapsle na 50L vody, takže když odečtu písek, filtr a kameny, tak je to cca 220L - 4 kapsle.
30.4.2010 23:30
Po výměně vody at se to zužitkuje během týdna než bude další výměna. Ted dejte dle návodu jednou případně za týden zas a pak dle libosti když se vám naruší činost bakterii třeba po nějaké léčbě nebo jen tak někdy když se bude zvyšovat No2. Je to jen podpora jinak bakterie se žíví tím rozkládáním výkalů ryb. Nikdy nevíte co se stane, vypnou eletriku v kanistrových filtrech nebude přísun kyslíku a bakterie začnou hynout, když je to na delší dobu pak se tyhle tabletkx určitě budou hodit.
30.4.2010 23:37
Nezapomenten je rozpustit v teplé vodě asi 40C nesmí být teplejší jak 50C,
1.5.2010 10:01
Ok, budu se držet pokynů na krabičce a pak uvidím co se bude dít. Díky