iodotropheus sprengerea

Ahoj, jak poznám u těchto ryb rozdíl v pohlaví nikde jsem to nezjistil pořadně.

hinterfisch

24.11.2008 12:40

Ja si spis myslim, ze jsme kapli na raubire ryby. Koupili jsme 4 Rusty. V te dobe meli asi 6 cm. V akvariu jedna z nich zacala pronasledovat mladou Acei zhruba stejne velkou. Nejak si na tu jednu proste zasedla, dost na ni dorazela az ji vydobla oko a porad ji do toho jen kousala. Tak jsme jeli tu agresorku vymenit za jinou. Ale ta zas porad honila jinou Rusty, myslim, ze byly obe samicky. Davali jsme je na stridacku do porodnicky, aby k sobe nemohly a zvykly si na sebe, ale k nicemu to nevedlo. Koupili jsme teda 2 jiny a tuhle zase vratili. Meli jsme jednoho kluka a 4 holky. Chvili byl klid, ryby trochu povyrostly a prvni samicka odnosila mlade. Pak nosila dalsi samicka a tahle prvni ji nedala pokoj, tak jsme nakonec maminu odlovili do karantenniho, kde se ji pak narodilo plno prcku. Mezitim ve velkym akva si ta prvni samice zase zasedla na jinou samicku az ji nakonec zabila a po te si zas vyhlidla dalsi samicku - obet. Tak jsme rybu dali pryc. Ted ve spolecnem akvariu dorustaji jeji mladata a jsou to taky pekni divosi. Porad se postuchuji a meri si sily. Ani presne nevim, kolik jich tam ted vlastne je. Se samcem problem nikdy nebyl a jinak je v akva klid. Akvarium 360 litru, kolem 35 ryb (plus male). Ostatni ryby: Lab. yellow, Melanochromis exasperatus, Acei, Aulonocara Red a dva pozustali samci Mel. auratus a Saulosi (o tom Saulosi ale pochybuju, meri asi 12 cm a z nejakyho zvlastniho duvodu vsichni ostatni Saulosici vyhynyli). Je to ten na fotce, puvodne jich bylo 10 od chovatele a tohodle jedinyho mame od jinud. Ty vyhynuly byli Saulosi urcite a byli tam driv, nebyl prekroceny celkovy pocet 38 ryb. Ani nevim, jestli ma nejakou cenu sem vypisovat presne pocty ryb od druhu. Jestli ano, tak je pak spocitam. Zatim dekuji.

A+I
23.11.2008 18:56

Samec je oranžovofialový prostě více fialové v oranžové bařvě, jasné oranžové jikerné skvrny a nádherně oranžové břicho.Samice má více hnědooranžovou barvu, jikernou skvrnu méně výraznou (jednu)nebo vůbec. Samice jsou takové málo výrazné. Obecně nenáročné pozorovatelné ryby s šarmem a krásou. Mírností bych je zařadil k Yelowkám (ale jsem začátečník tudíž mne ber s rezervou). A myslím že je to Ideotropheus Sprangerae, nejde mi o hrubku, jen abys to měl správně kdekoliv později. S úctou Vosoun

Vosoun
23.11.2008 19:42

Je to Iodotropheus sprengerae a největší rozdíl mezi pohlavím je v modravém zbarvením boků samců a výrazně oranžovém břichu.V mém akva plave 5samců.Bohužel bez samic.Sice se umí pěkně poškádlit,ale nikdy se nedokousali tak,že by to skončilo smrtí.Dají se doporučit i do menších nádrží.Moc pěkná ryba.

wladys
23.11.2008 19:48

..dospělí samci mají taky výrazně jiný(mohutnější) tvar hlavy.
iodotropheus sprengerea

wladys
23.11.2008 21:01

Wladys ti poslal samce a ja ti posílám samici.
iodotropheus sprengerea

Ondrášovi
23.11.2008 21:59

Díky moc mám jich 8 ale nějaké rozdíli jsem na nich neviděl.

hinterfisch
23.11.2008 22:21

hinterfisch: Záleží na tom jak jsou velcí.Mlaďoši jsou všichni stejní.Já měl z 8 ryb samé samce...původně jsem myslel,že se tam rýsuje aspoň jedna samice ,ale byl to jen trošku opožděný samec.

wladys
24.11.2008 10:05

Mame taky nekolik techto ryb v nasem Malawi a kolikrat si rikam, jak je mozny, ze se doporucuji zacatecnikum. Mezi sebou jsou nektere docela agresivni. Mame samce i samicky a i samice dokazou byt na sebe pekne zakerne. Nase samicky maji totozne zbarveni se samci. Jsou vsichni stejni - jak poslal Wladys, jen nemaji vpredu oranzovou, ale jsou cerveni a boky domodra. Dospeli samci jsou vetsi nez dospele samice. Jikrne skvrny maji jasne oranzove a maji je i samicky, ale maji je mensi. Nekolikrat uz mely mlade, takze vim, ze to samicky jsou. Pohlavi u mladych ryb se neda rozeznat nijak snadno, da se spis odhadnout podle chovani ryb. V akvariu krasne kontrastuji vedle ostatnich druhu mbun.

A+I
24.11.2008 10:31

Lepsi fotku nemam. Musim se ty ryby naucit fotit.
iodotropheus sprengerea

A+I
24.11.2008 10:51

Malawi už pár let nechovám, takže vám asi nijak zajímavé rady a postřehy nesdělím, ale zaujala mne ta zmiňovaná rvavost uváděná u vás A+I. Myslím, že je to spíš o sociálu než o konkrétním druhu a jeho konkrétní rvavosti. Pokud si vzpomínám, moje mbuny se tehdy chovali, co se týče rvavosti, přibližně stejně snad s vyjímkou labidoch. yellow-ti jsou až extrémně hodní. Mohu se zeptat kolik máte ryb a jakých druhů a počtů v jak velké nádrži? Tedy samozřejmě pokud stojíte o radu nemalawáře. Zdravím

Miroslav Kraut
25.11.2008 10:11

Ne,...! počítat ty kusy rozhodně nemusíte, chtěl jsem jen poradit v tom smyslu, že u mbuny sociál funguje velmi podobně jako třeba u tropheusů. Nejlépe je dávat od druhu nejméně 10 - 15 kusů a dát ryby v několika druzích a opravdu nahusto-samozřejmě pak je nutný dobrý filtr a výměna vody. Vzpomínám si jak svého času měk kamarád v Ústí n.L nádhernou nádrž s malawi. Byla to dvoumetrová pětistovka a měl tam cca 90ryb asi 7druhů, poměr pohlaví cca 1/1. Byla to fakt barevná podívaná a rvavost tam byla naprosto minimální. Samci si hájili jen miniaturní teritoria a rezignovali na honění takového množství ryb, které v mase promíchaně proplouvaly nádrží. Ale to dávám jen příklad, toho co jsem viděl a fungovalo to, nikomu to nenutím jako model chovu. Zdravím

Miroslav Kraut
25.11.2008 11:58

Pro Miroslav Kraut: V davu se snizi agresivita, cim vic ryb, tim jsou min agresivni. Uplne s Vami souhlasim v zarybneni nadrze mensim poctem druhu s vetsim poctem jedincu pro kazdy ten druh a dokonce se stejnym nebo radeji s vetsim poctem samcu nez samic. Ale kdyz uz jste se nabidnul poradit, mame jinej orisek, se kterym si nevime rady. Jedna se o Tanganyiku a uz jsme tu o tom parkrat psali - Neolamprologus Tretocephalus. Mame rozkmotrenej par a nevime, jestli ma cenu je dal drzet rozdelene prepazkou. Vic jsme o nich psali v prispevku o Hrbohlavci - krizuji se tam na preskacku problemy s dvema druhy ryb. Kdyz budete mit nekdy cas si to precist, treba budete vedet, jak na ne (na Trets). http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=21965 Ted jsou porad rozdeleni. Koupili jsme jim maly krmny pavi ocka, ale asi jsou zvykli na maly Tropheusy a Marlieri. Ocka nechteji, ty s nima vyrostly a zacinaji se trit. Nekdy se vazne nestacim divit jak jsou ryby nevyzpytatelne. Mame v akva dva Trety s asi 16 krmnyma rybama, to je vazne podivana! Pritom by meli mit stravu s vetsim obsahem proteinu, ale nechteji nic nez to, na co jsou zvykli od Tropheusu - vegetariansky granule a Spirulinu. Kdybyste mel nejaky napad, napiste ho, prosim, primo do toho druheho prispevku, sem mezi Rusty cichlids se to moc nehodi. Mockrat dekuji.

A+I
26.11.2008 11:37

Omlouvám se, ale nemám čas hledat ten minulý příspěvek a pročítat jeho historii. Jikrnáče už nemám, tak nevím jestli moje rada bude k něčemu. Vlastně to ani rada není, spíš vzpomínka jak jsem před pár lety tretocephaly choval já. byla to 500l nádrž kde byli kromě dvou spontánně vybraných párů tretoceph. ještě cca 10ks leleupi, 10ks Al.calvus, 8ks Chalinoch. brichardi + cca 25 ks velkých Cyprich. leptosoma jumbo. Takže tam bylo dost rušno. A už jsme zase obloukem u sociálu v nádrži. Pokud si samci tretoceph. museli hájit teritorium proti sokovi z druhé půlky nádrže a poti dalším x rybám a otravovali u nich v teritoriu i rychlé leptosomy, byli se samičkou v harmonii a vrkali spolu. Pokud jim nehrozí konkurence (třeba aspoň za sklem) a jsou silní a nemají co dělat, dají se z nudy do samičky. To je bohužel normální a neplatí to jen u nich. A platí to po čase i u spontánně vybraných párů. To krmení rybkami je u nich dobré, třeli se mi po tom také, ale je potřeba krmit rybičkami nárazově, jen pár dní v týdnu a neměli by tam zůstat přeživší, pak o ně ztrácí zájem apriori. A ještě poznámka: tretocephalus žere v přírodě převážně drobné šneky. Můžete to zkusit. Funguje to, To si ještě pamatuju.Více studia literatury není nikdy na škodu. Zdravím

Miroslav Kraut
26.11.2008 22:42

Dekuji za odpoved. Tretici vyrostli spolu v 500 l nadrzi s hejnem Tropheusu a dalsimi druhy ryb dna. Z 5 ks se vytvoril par a neustale se drzel spolu u jedne jeskyne. Po asi 2.5 letech se samicka zacala vic a vic objevovat ve druhe polovine akvaria, kam driv vubec nechodila. Pak vysoupla z jedne jeskyne samicku Leleupi, ktere ta jeskyn patrila po celou dobu. Leleupka z toho byla silne vystresovana a porad se jen schovavala za topitkem. Vsimli jsme si, ze samec Tretocephalus zacina utocit na samicku a zacal ji skubat. Vidime mozny duvod v tom, ze po celou dobu meli vegetarianskou stravu a samicka nebyla tim padem pripravena ke treni (prestoze jsme mnohokrat videli, jak si samce nadbihala a natrasala se pred nim a svadela ho do jeskyne). Museli jsme proste rozebrat akva a vylovit je. Ted jsou ve 150 litrech oddeleni prepazkou. Zkusili jsme je dat na chvili spolu, ale samec by ji ubil. Posledni, co nas napadlo, zkusit je dat do Malawi, tam je rusno. Ale nic moc si od toho neslibujem. Ale zpatky mezi Tropheusy uz je nedame ani na zkousku!

A+I

VLOŽIT ODPOVĚĎ