Jak dezinfikovat cele akvarium od řas
Mam 200 litrove akvarium a dost huste je porostle stetickovou rasou. Po vsech vasich radach s menenim vody a koupenim tech tech ryb a rostlin rasy utlumily svuj rust ale i tak nedovoli rostlinam poradne rust. Chtel jsem vsechny ryby vylovit do jineho akvaria i rostliny dat pryc z akvaria a vodu necim dezinfikovat, ale nevim cim. kdyz bych tam nasypal treba 4 kg soli to by asi nepomohlo na zlikvidovani vsech ras v akvariu ze?? Napadl me jeste hypermangan ale nevim jestli se pak neco nestane rybam. Samozrejme po dezinfikovani vody bych vsechno kompletne vymyl. Dno a kameny a koreny bych vytahl a poradne propral v ciste vode. Opravdu nevim co pouzit. Predem dekuji za odpoved
Charon
Kamaráde,znám řešení jak se účinně zbavit této nepříjemné řasy. Pokud možno si od někoho zapůjči UV lampu a za 3 dny máš 100% klid od ruduchy a jiných řas.Také je nutné upravit filtraci a proudění vody.Do filtru použit ZEOLIT,.To nejdůležitější krmit v menších dávkách a kvalitním krmivem.Je třeba si taky pročíst nutriční hodnoty na obalu a hlavně kolik obsahuje dusíkatých látek!!! Tam je stěžejní problém.
23.6.2009 16:53
Tak UV lampu tu nesezenu. Ten zeolit vypada slibne, uvidim jeste si o tom prectu par clanku. A krmim patentkami a jinou mrazenou haveti. Ne potrebuji nejake reseni ted hned, dovazim si vodu z chaty tak ted mam doma v sudu 50 litru.
23.6.2009 23:48
Pokud chceš celé akva vypouštět tak nemusíš na štětici používat žádnou chemii.Stačí nechat vše co je zamořené štěticí 2 dny na suchu a je po ní.Poté můžeš klidně akva napustit a jet dál.Řasu nijak nemuší seškrabovat.Odumřelá řasa opadne sama a co neopadne sežerou ryby(pokud máš v akva nějaké řasožravce).
24.6.2009 12:53
wladys, nemohu s tebou souhlasit. V minulosti jsem použil kameny, které měl otec původně v akva a pak více jak rok ve sklepě byly porostlé štěticí. Umyl jsem je odrhnul a ta mrcha mi začala opět růst. Vidím to na nekonečný boj. Nyní nasadím zeolit a pak asi zkusím tu UV lampu. Ale nevím, jestli zničí štětici, uv-cko likviduje vše živé pouze tam, kde dosvítí. narostlá štětice na pozadí - nejsem o tom přesvědčen, že to uv-cko zlikviduje. Ale pietro má kredit, tak snad to bude platit.
24.6.2009 14:00
Já bych možná nerozebíral a nevypouštěl celé akva, bude se muset znovu zajet, což bude trvat měsíc. Kde budou mezitím ty ryby? Nemyslím, že by štětice byla zalezlá i v písku (není tam světlo, tak co by tam hledala) a volně ve vodě se taky moc nevznáší. Zkusil bych případně pouze pořádně odkalit dno (aby ti tam ale zůstala alespoň 1/2 vody) vyndat pozadí, kameny a kytky, vše očistit v hypermanganu (už se tu o tom psalo dříve) a dát zpět do akva. Rovnováhu tím rozhodíš až až, ale ryby by mohly plavat. Pokud však nevyřešíš příčinu, udělá se znova, i kdybys to celé vystříkal savem.
24.6.2009 15:15
Můj názor na celou situaci je takový. Důležité je zhodnotit situaci. Je třeba zamezit růstu tím, že se ve vodě nebude vyskytovat tolik dusíkatých látek, které příznivě působí na růst této řasy. Tím pádem když zapojím do filtrace UV lampu, která ničí organismy a jiné planktonní živočichy, jejímž se tato řasa živí, nebude kulminovat a sama odezní. V praxi to mám osobně odzkoušené! Uv mi odstranilo veškerou řasu a to dokonce na pozadí. Doba mého pokusu trvala 72hodin. Také mám v mém filtru vložen Zeolit, a co 3 měsíce ho obnovím nebo zregeneruji. Řasu mám pouze jen na kamenech ta je zelená a vypadá jako lišejník.Jednoduše řečeno, spousta živin problém s řasami.
richarde..já nikde nepíšu,že už nikdy štětice neporoste....já psal o likvidaci štětice bez drhnutí a chemie.Tento postup určitě funguje...tedy u mě 100%.Nedávno vyzkoušeno opět u nádrže amazonie. To,že štětice začne opět růst je jasné.Je třeba totiž taky růstu štětice zabránit...tzn zkvalitnit filtraci,dodržovat pravidelné výměny vody,nepřekrmovat...
24.6.2009 18:20
No tak ted to cele cistit nebudu neco mi do toho vlezlo jen to vycistim jako normalne kazdych 14 dni. Tak kdyz to cele (sterk, koreny, kameny a vse co bylo ve vode a neni zive) dam do vany a dam do toho hypermangan a necham to tam treba 2 dny a pak to odrhnu tak to ty vsechny rasy znici ne? No a pak to budu muset zalozit znovu. Ja mam k dispozici Uv lampu ale rybnicni takze nevim no ten tlak by byl hodne velky u te hadice co by byla ve vode. Ryby bych dal do 40 litroveho akvarka a pak mam jeste 20 litrove takze by se museli na nejakou dobu smirit s hustsim zarybnenim no. Jako po vsech radach co jste mi dali v minulosti proti stetickovym rasam (stonkove rostliny, zarivky, atd.) tak ta stecikova rasa ustupovala ale hodne pomalu ale ted je to ve fazi ze nedovali rust rostlinam, ze okamzite co se objevi novy list tak hned na nem je stetickovec na kamenech a korenech jen mirne ale je tam no.
24.6.2009 20:35
Já jsem nad štěticí vyzrál jen jednou věcí. Zkusil jsem taky snad vše, ale co mi pomohlo? Kompletní výměna dna!!! Jen jsem vyměnil písek a štětka mi do týdne slezla i z pozadí a nyní?? neštětka. Je klid. Nepomohlo mi ani UV, svítit, nesvítit, krmit, nekrmit ale to dno, to bude asi hlavní problém. Myslím, že je to hlavně způsobeno spatným odkalováním dna a hromaděním dusíkatých látek.
24.6.2009 20:41
No uvidim, fakt nevim ale urcite mam v planu v brzke dobe to cele vycerpat a nejak to umyt. Sterk vytahnu a zbavim ho vsech necistot a vseho ziveho. A pak kompletne skla vycistim a kameny atd. Rikam jeste uvidim dneska vecer to delat urcite nebudu :-)) Tak par rad jeste jese prectu.
24.6.2009 21:09
wladys, tak jsem to myslel, asi jsem to mohl lépe napsat. Pietro, uv-cko likviduje fosforečnany a dusičnany? to jsem netušil.
24.6.2009 21:20
Pro Richarda, tyto složky eliminuje právě zmíněný Zeolit, proto tato kombinace. Uv neumí rozložit chemické prvky.možna jsem to měl napsat.Snad to každy pochopí.
24.6.2009 23:12
Už se to tu asi řešilo dříve- pokud je štětice na dekoraci, která se dá z nádrže vyndat (u pozadí to asi nebude tak jednoduché) , stoprocentně pomůže silné posolení, třeba ve vaně. Stačí čas třeba na výměnu vody. Potom vše opláchnout. Štětice potom dostane načervenalou barvu a za pár dní je pryč. Mám to vyzkoušené a vše funguje už pár měsíců bez problému.
25.6.2009 6:56
to pietro - díky, tak jsem tomu rozuměl. Ty jsi odborník v oblasti nemocí a chemismu, proto jsem nevěděl, jestli mi náhodou něco ohledně uv-cka neuteklo. Už mi došel zeolith, tak ho tento týden dám do prvního filtru. díky.
25.6.2009 9:12
http://www.kamenzeolit.cz/pouziti.html
25.6.2009 9:21
100% přírodní zeolitový minerál sopečného původu. Je vysoce porézní, má schopnost na základě výměny iontů absorbovat velké množství látek škodlivých rybám. Zejména se jedná o absorpci NH4 (amoniaku) za iont sodíku Na. Jeden gram zeolitu je schopen odebrat z vody 7 – 14 mg NH4 – amoniaku. Minerál je charakteristický svou prostorovou, porézní strukturou s dutinami, které jsou spojeny kanálky. Tento mikroporézní materiál ve svých pórech zadržuje od dob svého vzniku ionty sodíku a chloru. Ty jsou ve vodném prostředí schopny na sebe „absorbovat“ další ionty, čehož využíváme ve filtračním procesu. Změkčuje vodu, zabraňuje růstu řas, pohlcuje dusíkaté látky – dusičnany, dusitany. Je ideálním substrátem pro usazení důležitých filtračních bakterií. Výjimečné schopnosti tohoto minerálu představují tři mechanismy pro vytvoření mimořádně účinné filtrace. * První mechanismus je fyzikální zachycení mezi částicemi zeolitu, obdobně jako u filtračního písku. Na rozdíl od písku je však mnohem účinnější, není tak těžký, neucpává se, není jej potřeba propírat jako písek. * Druhý mechanismus využívá extrémně velké plochy minerálu k absorpci znečišťujících látek. * Třetím stupněm je absorbce (zadržení) jedovatých látek jako jsou NH4 amoniak. Pohlcuje rovněž dusičnany, dusitany. Účinně reguluje hospodaření se živinami. Je netoxický, nealergický. Změkčuje vodu.
25.6.2009 9:24
Vypadá to jako super věc do filtrace ale zajímalo by mne jak dlouho funguje uhlí ztrácí po pár hodinách absorční schopnosti o zeolitu jsem se nedočetl nikde po jak dlouhé době je už neúčinný.
25.6.2009 10:08
Zeolit je plně účinný cca 3 měsíce, potom se opláchne proudem studené vody a dá se na hodinu vařit do lázně vody a chloridu sodného NaCl. Lze ho tak jednou zregenerovat! Aktivní uhlí se používá pouze po léčbě chem. preparáty, které pohlcuje a po 10 dnech je nepoužitelné. Znehodnotí se jeho absorpční schopnost a může pufrovat!! Jedovaté sloučeniny chem. Prvků na zpět do vody!! Nato pozor!!!!
25.6.2009 20:30
Pro supinu: A tak co kdybych do celeho akvarka nasypal hodne soli. Samozrejme ryby a rostliny bych dal do jineho akvaria. Ale co pak s tim s tou vodou ze?? No tak bych to cele odcerpal co by slo a pak napustil a ta koncentrace by uz byla mala ne?? Neco jako kdyz se dava sul do vody pri onemocneni ryb. To neni spatny napad ne??
Koukám,že hodně lidí používá můj recept na štětici - sůl..... Tak to jsem rád,že jsem aspoň trochu někomu taky pomohl. ;-)
25.6.2009 21:24
A tak kolik te soli je asi potreba na 200 litrove akvarko. Jako sul neni draha ze tak to neni problem koupit toho vic aby to zabralo hlavne aby to fungovalo. Tak ja myslim ze kdyz ta koncentrace bude velka tak to zabije vsechny rasy co jsou v akvarku.
25.6.2009 22:08
To Memeo: Je to opravdu skvělý nápad!!! To Charon: Asi je lepší nesypat sůl přímo do akva, ale raději mimo něj, přímo na napadená místa. Takto je to opravdu stoprocentní. Jestli by to fungovalo tak, že bys vyrobyl silně koncentrovaný roztok z akvarijní vody, to nevím. Nevýhoda toho je, že přijdeš o všechnu vodu. Jinak po aplikaci soli mimo nádrž se mi štětice vůbec nedělá, zato zelená řasa ja nádherná... :-)
26.6.2009 10:16
Tak ja koupim hodne soli ale kdybych koupil 10 kg tak vytvorim 5% roztok a to asi je malo ze? Tak v hrnci vytvorim co nejsilnejsi roztok a pak to rozprasovacem na vsechno nastrikam to by melo zabrat ne? Ale to se asi nedostane poradne vsude ze? To nevadi ze prijdu o vodu ja si dovazim z chaty ze studny.
26.6.2009 12:53
10 kg soli na 5% roztok? To toho chceš míchat 200 l? Kup tak 2 kg udělej roztok v kýblu (stejně se ti tý soli až tak moc nerozpustí) a tímhle roztokem to opláchni nebo nastříkej. Kdybys nasypal 10 kg souli přímo do akvárka, tak bych tě chtěl vidět, jak bys tu sůl dostával zpět, když by jí bylo vše nacucané.
26.6.2009 13:18
No to ja bych to v hrncich mychal a pak to tam lil a pak po vy pusteni bych to napustil ale te soli by tam bylo asi hodne no. Ja to na vsechno nastrikam a budu doufat ze to tu rasu zabije. Pak to vypustim a necham 2 dny vyschnout a to uz by ji melo zabit ne?
26.6.2009 18:03
A s hypermanganem nemate nekdo zkusenosti? Vzdyt to taky musi tu rasu znicit ne? Ale zas kdybych to nasypal do akvaria tak to s tama nedostanu ze? Ja tam mam totiz z kamenu udelanou skalu a je to slepene takze to jde rozebrat ale pak bych to musel zas lepit a to se mi moc nechce.
26.6.2009 18:19
Ja vim ze o hypermanganu uz tady byla rec to jsem si cetl. Me by zajimalo jestli by to slo z toho akvarka pak dostat. Vsechnu vodu bych vycerpal ale zustalo by to ve sterku a asi i v korenech takze by to asi neslo s tama dostat. Nevim s tim nemam zkusenosti ale kdyz bych pak napustil cele akvarium a nejakou dobu jen mel zapnuty filtr a dal bych tam rostliny tak by to potom tem rybam nemelo uskodit ne?
26.6.2009 20:47
Davame velke akva na misto, kde byl muj comp. a tak jsem ted ufiknuta od sveta. Pisu na loptop a tak se ani neprihlasuju :-). Charon - jestli si nechas poradit, tak to nelikviduj naraz, protoze roztokem soli nebo hypermanganu se nasakne pisek, kameny a vsechen porezni material. Potom i po vymeneni vody by byla v akva stale silna koncentrace. Navic bys tim prisel o vsechnu uzitecnou bakterii a budes muset akva zabihat cele znovu. Delej to radej postupne, jednou za tyden pri kazde vymene vody kousek. Taky jsme to tak zkouseli. Primerenym mnozstvim soli, ktere bys i jinak dal do akva, posyp napadene misto. Co je nahore, tak muzes delat pri vypustene jedne tretine vody. Co je pak pod vodou, tak si vem sul do pevne zavrene pesti a doprav to pod vodu a tam ruku pomalu otvirej a syp to na stetku. Na pozadi dole to muzes aplikovat tak, za si nasypes sul na mokrou molitanovou houbu a tu pak tesne nad hladinou otocis posolenou stranou na pozadi a pak postupujes dolu ke dnu a tim se dostane sul na rasu, ktera je pod vodou. Na rostliny to ale sypat nemuzes, ty by ta sul zabila. Rostliny si dej do sklenene misky a namoc je do slabe ruzoveho hypermanganoveho roztoku na 10-12 minut. Ty ale udelej az uplne nakonec, az nebude v akva stetka, aby ji nechytly znovu. Ale at ty rostliny nespalis, roztok musi byt jen svetlunko ruzovy.
26.6.2009 21:01
Charon - jeste neco: delal jsi testy na tu vodu, co si vozis z chaty? Udelej testy na cpavky, NO2, NO3 a fosfor. Do te vasi studny totiz muse prosakovat voda z hnojenych poli bohata na fosfor a dusiky a to by nebylo vubec divu, ze se potom stetce v akva tak dari. Takze tohle by mohla byt pricina - fosfor a dusiky podporuji rust stetickove rasy. Nevim sice kde bydlis, ale je docela mozny, ze voda z kohoutku by byla pro Tve akva lepsi nez voda z chaty. Ale to si musis sam zmerit. Stejne tak nektere druhy krmiva pro ryby obsahuji vic fosforu, dusikatych latek apod. nez je zdravo. Hlavne vyrobky s obsahem spiruliny, protoze ta se pestuje umele ve velkych nadrzich a aby dobre a rychle rostla, tak se hnoji a hnoji.
26.6.2009 23:11
Jo budu to delat asi postupne i kdyz jsem to chtel vzit najednou. Stejnak ted doma bouram tak to jsem to planoval udelat kompletne za mesic ale asi jak rikas budu to delat pomalu. Voda z chaty je skoro kojenecka a to jsou testy z roku 98 a ted uz kolem naseho baraku nejsou pole. Chata je ve Starych Oldruvkach hranice vojenskeho ujezdu Libava - Severni morava okres Opava.
27.6.2009 12:03
Je to ruducha nebo není? Mám nově založené akvárka, nové pozadí sem si udělal sám a je to něco přes 14dní co jsou založené a dělá se na pozadí jakoby hnědý povlak.Co to je? Filtrace je slabá akvárium má 222l přitom filtr je do 150l. Na novém filtru se pracuje a pokud to vyjde příští týden spustím Fluval 205. Krmím granulkama pro cichlidy od sery a jen to stačí sežrat. Jednou za dva dny dostávají patentky. Svítím 10h denně Ph 7,4. Vodu měním jednou za týden.
27.6.2009 12:25
necárek...ne je to hnědá řasa.Klasický jev v nově založených nádržích.Čím svítíš nad nádrží(světelné spectrum a watáž)
27.6.2009 12:57
svítím osram FH 21W/840 T5 a to 10h denně. Rostlinu tam mám jen Cryptocoryne aponogetifolia a ta roste výborně.
27.6.2009 13:31
Já na tom akvárku žádný problém s hnědou řasou nepozoruji.Spíše tam vidím jemný bílý zákal,ale to se jistě časem srovná. Pokud tam je jen jedna zářivka přidal bych ještě jednu.Třeba 860 nebo 880.Z vlastní zkušenosti mohu doporučit i Phillips aquarelle.
27.6.2009 16:03
Omlouvám se mělo to být tohle foto
27.6.2009 17:17
I na té druhé fotce nevidím problém....akvárium je živý vodní organismus a k němu řasa patří.Jedině ve sterilním prostředí bys řasu neměl a to předpokládám nechceš.Jak sem psal v mém prvním příspěvku je to prostě čerstvá nádrž a chce to čas.Časem by se hnědá řasa měla měnit na zelenou,ale i tak se na tmavších místech hnědá udrží......Hodně záleží na tom osvětlení.Při horším)slabším) světle roste hlavně hnědá.Navíc mbuny žerou i hnědou řasu.
28.6.2009 13:26
To: Necarek, vidím správně, že v Tvém AQ plave jen jedna ryba?
28.6.2009 13:51
KOI: Já vidím dvě...krom toho (lombarďáka?) je tam vidět nějaký kančík (příčnopruhý?),ale vzhledem k tomu,že akva běží 14 dní tak to beru jako záběhovky.
28.6.2009 14:57
Kolik presne ma byt te soli na regeneraci toho Zeolitu?
No je tam tohle-
28.6.2009 18:34
TO: Necarek a Wladys, tak nikdo z nás neměl pravdu:-)) asi se jim zrovna nechtělo pózovat před objektivem:-))
28.6.2009 21:58
No je tam rybek víc jen mne štve jak hnědne to pozadí a světlem to asi není protože se ta řasa dělá tam kde se svítí víc v rohu kde je víc stínu se nedělá.
29.6.2009 7:02
s růstem řas v akva počítej na 100%. Neviděl jsem akva, kde by nějaká řasa nebyla. Pokud ti to vadí, pak pozadí vyhoď a neporoste ti na něm řasa.
29.6.2009 12:07
Nešlo mi o to aby tam řasa nebyla to sem netvrdil jen jsem chtěl zlikvidovat hnědou, naopak zelenou budu hýčkat. Dle rad zde jsem zdvojnásobil osvětlení.Jelikož sem v tlamovcích začátečník a tento web jsem objevil až po tom co jsem si v akva nakoupil tlamovce musím ještě dost zapracovat koupil jsem si kvůli tomu i další akvárko abych mohl dle rad rozdělit co nejvíc druhy které se nemusí bohužel to nejde tak aby to bylo uplně ideální jelikož ryby už mám a víc akvárek si pořizovat nemohu.Děkuji všem za rady. PS:pro pustu šalamounovo howno jsem nesežral a když něco nevím raděj se zeptám tak promin pokud moje dotazy byli pro tebe moc ubohé a neboj už sem psát nebudu když ti to tak vadí. Ostatním díky za rady v akvaristice kolikrát říkaj blábol
29.6.2009 12:57
to necarek - zelenou řasu, na to jsou jiní specialisti. Je to docela kumš a cíl pro všechny akvaristy najít správnou kombinaci akva: - voda - světlo - proud - ryby atd. Není to jen o intenzitě světla, na to se připrav. Ryby - to je asi oříšek pro všechny začínající s tlamovci. Jsou dostání v každé akvaristice, vypadají super a mají svá rizika. Pokud neuděláš prostor, vybijou se ti do správného počtu - holt silnější zůstává.
29.6.2009 23:11
Těch pár hnědých fleků na tom pozadí teď fakt neřeš..nádrž je čerstvá nezajetá.Dodržuj pravidelné výměny vody,filtruj,sviť,nepřekrmuj a výsledek se jistě dostaví.