Klesající hodnota PH vody, hnědnutí vody a dotaz na její slanost.

1)Prosím o radu ohledně toho co způsobuje kyselost vody v mém akvariu. Vždy při výměně části vody dorovnám chemikáliemi PH na cca 8, (voda z vodovodu má cca 7,5) ale již po týdnu je PH v akvariu jen asi 6,5. V akvariu je křemičitý písek a lávové kameny. Jinak nic. Filtruji přes molitan, vatu, keramiku a biomax. Tedy nikde žádné kořeny ani rašelina. 2) Stále "bojuji" s hnědnutím vody, týdně měním pravidelně 1/3 vody a pochybji že by vodu barvily kameny (lávové vyvřeliny) 3) Slyšel jsem různé názory na to kolik solit vodu pro ryby jako psaudotropheus apod, ale velmi se rozcházejí. Je nějaké obecné měřítko kolik gramů soli na litr. Počítá se objem akvaria nebo čistý objem vody v akvariu. Za rady předem moc děkuji.

Honza F.

11.1.2006 21:35

nenapsal jsi kolik mas ryb ,jak velke akvarko a co to je za filtr.Tohle co popisujes se mi totiz stava v silne prerybnenych odchovnych akvarkach s mladyma rybama.Musim menit vodu co 2-3 dny jinak ryby nerostou.

Tom
11.1.2006 23:01

PH sedá zvednout običejnou sodou nebo si kup koráloví písek ten tvrdí vodu a drží PH na hoře přikaždé výměně dej do akva polévkovou lžíci soli při zakládání se dává jedna na 100L vody hnědnutí vody ne zabáníš je to normální nic stím nedělej to by si musel mít vodu bez písku a kamenu kytek jo a lávoví kámen barví vodu kupsi koráloví pokud na něj máš jo ten koráloví písek ti jí taky z pruzrační.

zdenda
11.1.2006 23:42

Zdenda: Česky by to nešlo? Máš tam hrubek, až je to hanba.

Martin
12.1.2006 8:02

4g sody na 20l vody při výměně a asi půl polévkové lžíce soli.

Míla2
12.1.2006 10:11

Tom: Ahoj. Možná jsi na to kápl. Mám malé akvarium - 150l a v něm 18 ryb (8-10cm) a 3x sumec (12cm) Úkrytů mají spoustu, takže žijí celkem v harmonii, ale to PH... :-( Vodu měním 1x týdně asi 40l (čistý objem vody v akvariu je tak max 120l) Takže měnit vodu 2x týdně? Nebo vyměnit 1x týdně 60l? Nebo více sody? Filtr mám Fluval 204. Ještě mě napadlo jestli to není z překrmování. Krmím 2x deně (vločky, granule a občas mražené), ale ryby to do 10ti min. sežerou. Takže? Předem díky! Zdenda: Korálové kameny asi oželím (dokážu si představit tu cenu) :-) O korálovém písku budu uvažovat. Díky Míla2: 4g sody je asi kávová lžička? Jde o obyčejnou jedlou sodu? Kde se to koupí? Drogerie? Nebo potraviny? Dík Jinak k té soli. Sylšel jsem nározy že se nemá dávat žádná sůl až po to, že se má dávat 150g/100l objemu akvaria. Z toho se těžko vybírá. :-) Co to znamená když se ryby občas třou břichem o písek? Někdo mi říkal že je to také tím, že voda je málo slaná.

Honza F.
12.1.2006 12:32

Ahoj, pokles pH, o kterém píšeš může být zapříčiněn několika důvody. Může to být přerybněním a intenzivním krmením (krmíš hodně, ryby mají žrádlo spotřebovat řekněme do 2-3 min). Překrmování vede k intenzivní metabolické činnosti bakterií, které v podstatě rozkládají bílkoviny na sloučeniny dusíku a cukry na CO2 a vodu. Zvýšený obsah CO2 může vést k poklesu pH a to až o několik řádů. Tento problém se bohužel nijak nedá řešit filtrací, jediné, co pomáhá je přiměřený počet ryb, optimální krmení a pravidelná výměna vody. Další částečnou možností je intenzivní vzduchování, které vede k nasycení vody kyslíkem a částečnému uvolnění CO2 z vody. Další příčinou poklesu pH můžou bohužel být i lávové kameny, ne všechny jsou totiž vhodné. Některé obsahují značné množství síry, která se uvolňuje do vody vzniká slabá kyselina sírová, která posouvá pH k dolním hodnotám. Co s tím. Pokud je to způsobené velkou rybí osádka a překrmování, je to jasné. Méně ryb a střídmější krmení. Pokud to mají na vině lávové kameny, tak někdy pomůže jejich převaření. Obecně bych ti radil dávkovat jedlou sodu (koupíš v potravinách) a to v takovém množství, aby pH dosáhlo 8,5 a nad to přidat klidně ještě asi tak lžíci na 50 litrů vody. Jedlá soda je totiž pufrována na pH 8,5, takže ji nemůžeš předávkovat (ať přidáváš, co přidáváš, pořád je pH 8,5). Ale nadbytek sody způsobí, laicky řečeno, že kyselé látky uvolňované do vody např. vlivem metabolické činnosti, budou neutralizovány aniž by došlo ke změně pH (nebo tato změna nebude tak výrazná). Problém hnědé vody – hnědá voda je způsobena vylučováním ryb a rozkladem jejich výkalů, což souvisí i s tím pH. Přerybněno, příliš intenzivní krmení. Co se soli týče, já ji vůbec nepoužívám. Na pH ani tvrdost vody nemá žádný vliv, i když to tu občas někdo tvrdí. Zvyšuje však vodivost vody, ale to i ta soda. Jediný „pozitivní“ vliv má na to, že u ryb dochází k intenzivní tvorbě slizu na povrchu těla a ryby jsou tak lépe chráněni proti vnějším parazitům. Některé ryby ji ale špatně snášejí, například někteří krunýřovci (pokud je chováš) po ní zakrňují a při jejím dlouhodobém používání dokonce hynou. Pokud ji však ale přesto chceš používat, tak dávej tak 50 g (cca jedna polévková lžíce) na 100 litrů vody. Akvaristi často dávkují k tlamovcům sůl jako prevenci proti vnějším parazitům, ale na ty jsou ryby náchylné právě při špatné kvalitě vody (hnědá voda). Rád bych využil této příležitosti a všem zájemcům o slíbený článek o chemizmu vody sdělil, že jsem na to nezapomněl, intenzivně na něm pracuji, avšak času je žalostně málo. Tak vydržte a ať plavou.

pivo
13.1.2006 20:16

To Pivo: Jsme radi, ze jsi nezapomnel. S tim casem tomu rozumime a tak jsme trpelivi, neboj. Hlavne pak dej vedet nekam na viditelne misto. Diky moc.

A+I
13.1.2006 20:35

To Honza: Nejlepsi by bylo misto castych vymen vody vymenit akvarko za vetsi. My mame 210 l a v nem 20 tlamovcu a akvarko budeme menit za 360litrove, protoze se nam zda male a chceme dat rybam vetsi prostor k ziti. Ted k tomu krmeni. My, kdybychom nasypali tolik jidla nasim tlamovcum, aby vydrzelo 10 minut, tak z tolika zradla prasknou. Sypem to tak natrikrat behem jedne minuty a dlabou primo pod rukama. Takze jejich snidane ani vecere netrvaji dyl nez minutu. NEPREKRMUJ! Oni jen vypadaj, ze jsou vecne hladovi.

A+I
18.4.2008 12:51

Prosím o radu, mám akvárium zařízené zhruba dva měsíce, pořídila jsem si africké ryby. Na kamíncích, které měli bílou barvu, teď se mi některé kamínky zbarvené do hněda a hnědnou víc a víc. Hnědé fleky se tvoří i na umělých kytkách a na velkém kameni. Akvárko jsem tedy vyčistila a opět vše začalo hnědnout. Už si nevím rady, prosím poraďte.

Zajda
18.4.2008 12:54

Prosím o radu, mám akvárium zařízené zhruba dva měsíce, pořídila jsem si africké ryby. Na kamíncích, které měli bílou barvu, teď se mi některé kamínky zbarvené do hněda a hnědnou víc a víc. Hnědé fleky se tvoří i na umělých kytkách a na velkém kameni. Akvárko jsem tedy vyčistila a opět vše začalo hnědnout. Už si nevím rady, prosím poraďte.

Lenka-správný mail

VLOŽIT ODPOVĚĎ