Krupička - 100L

Ahojte. Chtel bych se vas zeptat na jednu otazku, ktera mozna tolik nesouvisi s tlamovci, je toho o ni na netu dost, ale vypovedy se znacne lisi a mam za to, ze jsem zde mezi nejlepšími akvaristy v republice. Jedná se o krupicku, s niz mam nyni velmi nedobre zkusenosti. Asi takhle: Zaridil jsem 100l akva pro neonky, pridal jsem 6 pancernicků a ancistruse. Vhledem k tomu, ze jsem původně planoval i nějaké ty pokusy o odchov neonek, chtel jsem udrzet teplotu do 24 stupnu (pri vyssich teplotach k rozmnozovani nemusi dojit). Nicmene, behem nekolika malo dni se objevili první tecky na několika neonkách, kdy jsem okamzite zacal lecbu - sůl plus 24 stupnu plus malachiatova zelen. Davkoval jsem presne mnozstvi dle navodu, kazdy den, nesvitil, silne filtroval a nekrmil. Krupicka se ale rozsirila na vsechny neonky a zhorsovala se tak dlouho, nez mi dnes vsechny neonky umrely - zbyly jen pancernicci a ancistrus. Chci se zeptat: Kde je chyba? A predevsim: Je mozne podobnym katastrofam predejit? Existuje 100% prevence proti krupičce? Nechci se uz do niceho poustet, nebude li zarucen uspech na dalsi pokus. Diky moc za kazdou odpoved.

Crash

9.4.2010 22:15

To je mi lito, kolik tech neonek bylo? Krupicky jsme se vzdycky zbavili tak, ze jsme zvedli teplotu vody v akvariu na 28-30`C a dali sul - asi jednu polevkovou lzici na kazdych 40 litru vody. Vzduchovaci kaminek a nechat to tak aspon 2 tydny. Pri vymene vody zas pridat tolik soli, kolik se z akva vypustilo s vodou. Krmime jen o trochu min nez normalne a svitime. Ovsem rozumim, ze se nema svitit nad malachytkou, ta je na svetlo citliva. Jakym zpusobem jsi tu malachytku davkoval a kolik dni? Delal jsi mezitim vymeny vody? Mne se totiz zda, ze je zabila ta malachytka. Pancernickum malachytka moc dobre nedela, ale tetrove ryby snesou jen polovicni davky malachytove zeleni nez treba ti pancernicci.

A+I
9.4.2010 23:39

Já měl to potěšení dvakrát když jsem zakládal 1 akva tak hned špatný nákup a po 3 letech nové rybky neprošli karanténnou a byl jsem vyléčen i já. Vždy jsem léčil kombinací dvou léků eSHa 2000+eSHa Exit každý v plné dávce dle návodu ale léčil jsem 6 dní. Teplota 30C, při vyší teplotě se krupička přestává udajně množit. Z neonkama je problém, nesnesou 30C pořád plavou v hejnu a nakazí se rychleji, při 24C se krupička pomale vyvíjí a léky nezaberou. Příčiny jsou, buď ryby byli pěstovány v teplejší vodě a nezvládli přechod do chladnější, pak nákaza od nové rybky. Při léčbě vzduchovat a osvědčilo se mi odstavit kanystrový filtr a filtrovat obyčejným bublifukem přez molitan.

Pavel 86
10.4.2010 0:13

Crashi ono se nemá silně filtrovat,ale vzduchovat.Je fakt,že ty neonečky toho moc nevydrží,co se týče u krupice,ona muže u ryb propuknout když nové ryby ,které plavou někde v obchodě,přendáš do jiné vody(u sebe doma)i když je super.Sebemenší rozdíl ve vodě muže vyvolat takovou reakci. Co se týče té teploty tak kdysi,když sem choval cihlidy z J.Ameriky tak sem zvyšoval vody jen o 2 stupně,než kterou měly normálně.Takže z 26 na 28.A fungovaly ty léky taky.Do Tří dnu byl klid.Jenže to jsou taky velké ryby.Ty menší ryby asi budou choulostivější.Kdysi sem používal lék,jeho název jsou tři písmena,ale název si už nepamatuju.

miran
10.4.2010 8:25

miranovi: Promin, preklepl jsem se, jenom jsem zvýsil vzduchování, filtr neběžel vůbec:) Tak to stojí v návodu u té malachytky - nesvítit, nefiltrovat, jen vzduchovat, teplotu přidat o 2 stupně (z 22 na 24), dávkovat obden + v den, mezi dávkami vyměnit 1/2 vody, vše jsem udělal, ale nebylo to nic platné. Neonek bylo 38 ks, 3-4 měsíce staré.. Z daných informací po všech různých serverech jsem ani tak nezjistil, že by se v teplotě 30+ krupička nemnožila, jako spíš, že se její vývin (tedy doba, kdy se drží na těle ryb) urychlí na několik hodin a díky soli se další nepřichytne + malachytka zničí odpadlé jedince. Ale i v teplotách nižších by to při řádné teplotě fungovat mělo, sice déle ale mělo. eSHa Exit jsem sháněl, leč mě na serveru rybicky.net několik akvaristů přesvědčilo, že neonky zabije rychleji, než krupička... Teď, jestli se do toho pustím, chtěl bych se soustředit na prevenci. Myslíte, že se tomu nějak dá předejít?

Crash
10.4.2010 15:36

Po dosažení určité velikosti se nálevník aktivně uvolní z tkání hostitele, usadí se na různých předmětech ve vodě a opouzdří se hlenovitou schránkou. V této rozmnožovací cystě (tomontu) se postupným rozdělením až na 2000 malých tomitů.po uvolnění z cysty se toto stadium nazývá teront. Teront plave a vyhledává si znovu hostitele a cyklus se opakuje. Nenajedli Toront hostitele do 2-3 dnů, hyne. Délka cyklů závisí na teplotě vody. Při teplotě vody 10°C trvá tento cyklus asi 35 dnů, při teplotě 25-26°C trvá několik hodin. Tato teplota je pro rozmnožování kožovce optimální. Při teplotě vody 3°C a nad 28°C je rozmnožování přerušeno. K zamoření chovného prostředí theronty dochází s přitékající vodou nebo napadenými rybami. Převzato z Viktoria-jezero. Některé zdroje uvádí zastavení množení nad 30C. Léky zabírají i v chladné vodě ale zabíjí hotitele až se oddělí od ryby a začne se množit dělením a aby léčba byla rychlá a učinná je potřeba teplota aspoň 26-27C aby se cyklus Kožovce urychlil. Léky od eSHa nevadí filtru ani rybám při větších dávkách a jsou biologicky rozložitelné a nemusí se měnit voda. Neonky se s tím léčí taky. Já mám s eSHa nejlepší zkušenost ale je potřeba podle výrobce oba léky naráz ke zvýšení účinnosti.

Pavel 86
10.4.2010 15:55

Prevence- nové neonky chvíli chovejte na 25-26C jak jsou zvyklé z obchodu pak po týdnu nebo dvou ubírat o 1C aby si mohli přivyknout na chladnou vodu. Ryby se chovají často v teplejších vodách protože rachleji rostou a nemaj imunitu na 22C. Často ryby onemocní právě že se podchladí a případně i stresem, další faktor jsou dusíkaté látky a nálevní kultury.

Pavel 86
10.4.2010 22:17

Crash - k odpovedi 4: - Vzduchovani se nepridava kvuli vyvoji krupicky, ale protoze pri vyssich teplotach vody (28`C a vic) se hur prenasi ve vode kyslik a ryby by mely potize s dychanim. Aby se pri lecbe nefiltrovalo, to je holy nesmysl. Z filtru se ma jen odstranit aktivni uhli (pokud tam zrovna je). Taky nechapu, cemu by melo pri leceni (cehokoliv) pomoct odstavit filtrovani. Naopak, leky maji prochazet i filtrem a to vim urcite. Doufam, ze jsi nevypnul filtr a nenechal ho normalne stat pripojeny k akvariu s tim, ze ho pak zase jen zapnes. To by v nem odumrely bakterie a voda v nem zasmradla. Jeste jsme nenarazili na zadnou lecebnou slozku, ktera by vyzadovala vypnout filtraci. Nemohly se tim odstavenym filtrem zvednout v akvariu cpavky a nasledne i NO2? Jak dlouho ten filtr nebezel? - To jsme taky jeste nikde nevycetli, ze by se nad 28`C zastavil vyvoj krupicky. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze je to hloupost a nezastavila se nam ani pri 32`C. Musel probehnout cely 2tydenni cyklus leceni i pri teto teplote. Po 10 dnech uz vetsinou krupicka na rybach neni videt, ale protoze se rada vraci, je lepsi leceni soli a zvysenou teplotou natahnout na 14-20 dni. Ryby normalne krmit, ale v trochu mensich davkach nez obvykle. Proc je stresovat a oslabovat jeste nedostatkem potravy? - Nevim, jaka leciva obsahuje Esha Exit, ale vim, ze malachytova zelen se musi tetrovitym rybam (coz jsou i neonky) aplikovat jen v polovicnich davkach. Pokud nemas na rybach tzv. Super Ick (Super krupicku), coz je krupicka zavlecena do AQ vetsinou s zivym nebo mrazenym krmivem Mysis shrimp a ktera ma neobycejne silene rychly prubeh, tak vetsinou opravdu staci krupicku lecit jen pridavkem soli a zvysenou teplotou. - Prevence je takova, aby ryby nebyly ve stresu, tzn. aby mely vhodne parametry vody a nekdo je treba nehonil a nelekal, jinak by se jim oslaboval imunitni system a byly by na vsechno vic haklive vcetne krupicky. Vhodne parametry vody pro neonky urcite znas - voda mirne kysela, mekka a hlavne ta teplota 22`C se mi zda pro ne nizka a to je mohlo oslabit. V prirode ziji v teplotach kolem 25`C. V odchovnach (hlavne v asijskych) jeste vyssich, vetsinou 28-29`C, aby rychleji rostly. Pro treni by nemela teplota ani docasne klesnout pod 23`C. Je dobre ryby sledovat, kazdy den na ne kouknout i zblizka a kdyz uvidis priznaky krupicky, zvedni teplotu, pridej sul a pokud nemas v akva vydatne vzduchovani, pridej vzduchovaci kaminek.

A+I
10.4.2010 22:32

http://www.dajanapet.cz/cz/products/fmc-popis.html

aaa
10.4.2010 22:34

http://www.dajanapet.cz/produkty/cz/akvarium-1/fmc/

aaa
11.4.2010 8:27

Na tech odkazech pisou, aby se pri lecbe s FMC odstavil filtr a nasledne kompletne vyvaril a zdesinfikoval vcetne vsech naplni a hadic. Mohl by nekdo vysvetlit proc se musi odstavit? Co FMC obsahuje za lecebne slozky? Nemuzu to nikde najit.

A+I
11.4.2010 9:57

A+I: V návodu u té malachytky vyloženě stojí: Vypnout filtraci (nebo vyjmout biomolitan) a zavést silné vzduchování. V těchto podmínkách byly tři dny, poté se jim krupička rozšířila po celém těle. http://rybicky.net/atlasryb/tetra_neonova Např i tady píšou, že se má teplota u chovných ryb držet v rozmezí 19-20. Psal jsem přímo jednomu z majitelů pěstíren, jež mi ochotně odpovídal na otázky ohledně odchovu právě na tomto serveru a ten mi zdělil, že při teplotách nad 24 stupňů zatvrdnou samičkám vaječníky a je po odchovu. Právě z důvodů krupičky se má držet teplota na 22 stupních, aby se mohla ještě o dva stupně zvýšit. To jsem si později potvrdil i na zahraničních serverech. Od tohoto pěstitele jsem také zjistil, že právě v teplotě 24 stupňů je již krupička celkem dobře léčitelná. Jinak bych teplotu ještě zvýšil, samozřejmě mi jde především o zdraví a život ryb, nějaký odchov je druhotný... Očividně jsem ale něco udělal špatně. Myslíte, že ten filtr jsem tedy měl nechat běžet? Mohla být koncentrace čpavků a NO2 natolik silná za tři dny? Nebo byla chyba v teplotě?

Crash
11.4.2010 10:30

Dle mého názoru, chyba může být kdekoliv. Některé ryby nechytí udajně krupičku hned protože je ryba odolná a jak se oslabí tak se to rozjede. Ta teplota- pokud budete mít ryby od chovatele jak píšete kde jsou rybky zvyklé od narození na 22C tak není problém ale ve všech prodejnách mají teplotu 26C a věřím tomu že byli ryby i odchována v takové teplotě i vyšší protože jsou na kšeft a musí rychle růst a pak nevydrží ten přechod do chladu a je problém. Při léčbě vzduchovat ale nevířit dno,spustil jsem kamínek do poloviny nádrže. Filtrace aspon z mými léky ano filtrovat, má zkušenost je ale taková že kanistrový filtr prostě léky vcucnul a to uhlí samozřejmě nebylo používám nálpně EHEIM Substrat pro. Voda byla za hodinu čistá a nějak to nezabíralo. Tak jsem zapojil zaběhlý molitanový bublifuk a ned to šlo k lepšímu a leky zustali ve vodě která byla po dubu léčby zelená od léků.To je má zkušenost. Světlo taky říká každý něco jiného někdo svítí někdo ne, záleží na léku a návodu výrobce. To FMC jsem nenašel.

Pavel 86
11.4.2010 10:44

FMC tady je to vše popsáno: http://www.dajanapet.cz/cz/products/fmc-popis.html

Pavel 86
11.4.2010 11:43

Ahoj, tezko ted uz rict, co bylo spatne. Vodu jsi urcite netestoval, ze? Duvody mohly byt tyto: 1. Neonky a ostatni tetrovite ryby jsou velmi citlive na malachitovou zelen. Pokud jsi jim daval plnou davku jako pro ostatni ryby, mohlo jim to ublizit. 2. Vymenil jsi vic vody pred zahajenim lecby nez obvykle? Pokud jsi vymenil vetsi objem vody a pak vypnul filtr, mohly se cpavky zvednout celkem rychle. Skoda, ze jsi nedelal test vody. Pokud jsi filtr jen vypnul a nechal ho pripojeny k akvariu, mohly z nej do vody prechazet nejake jedovatiny z hnijicih organickych zbytku a bakterii. Zalezi, co mas za filtr a jak kde umisteny. Teplota vody nemohla zpusobit uhyn rybek, ale mohla zpusobit jejich oslabeni a vetsi nachylnost k nemocem. Zalezi, v jake teplote byly ryby chovane pred tim nez prisly k Tobe. Je to zvlastni, ze na tom navodu u Tve malachitky tak apeluji na zastaveni filtru. Mame nejake knihy o rybich nemocech a pisou tam jenom vyndat aktivni uhli z filtru a normalne filtrovat pri jakemkoliv pouzitem lecivu. To stejne stoji na obale malachitky, kterou mame doma. Nektera leciva ani neposkodi nitrifikacni bakterie ve filtrech. Primo o malachitce v te doktorske knize pisou, ze muze ale nemusi narusit cyklus v AQ. Nedovedu si predstavit, kdybysme takhle postupovali v nasich prerybnenych akvariich, myslim, ze by to ty nase ryby tak dlouho bez filtru vubec nezvladly. My vzdycky pri jakemkoliv leku normalne filtrujeme. Ten Eheim Substrat Pro je vlastne porovite sklo a to by lecivo nevcuclo. Je naopak dobre, kdyz lecivo projde celym filtracnim systemem. Urcite lepsi nez cely filtr desinfikovat vcetne vsech hadic, trubic, ventilu atd. My na krupicku (kdyz se nahodou, nastesti jen velice zridka, zadari) zadna leciva nepouzivame, jenom sul a zvysit teplotu jak pisu nahore. Pri te vyssi teplote krupicka rychleji odezni a netrapi tak dlouho ryby. Meli jsme kdysi zvednutou teplotu v akvariu kde byly i neonky a zvladly to v pohode. Ale nemnozili jsme je, tak nevim, jestli by to melo takovy vliv na jejich rozmnozovaci system. To, ze se to u Tvych ryb tak rychle rozsirilo, muze byt znamka stresu. Bylo tam moc zmen najednou - suzoval je ten parazit, silne lecivo, nefiltrovalo se, tma, nekrmeni .. S tim odchovem Ti moc neporadim, jen vim, ze rybky jsou pripravene ke treni ve stari asi 9 mesicu a ze se rika chovat je pri teplote okolo 24-25`C a kdyz je chces rozmnozit, tak krome toho kvalitne je krmit, vypustit polovinu vody a pridat vodu o 2`C chladneji - jakoby napodobit obdobi destu. Chovny par mit zvlast v akvariu s tlumenym svetlem. Po nakladeni jiker ryby odlovit a nechat jikry v akvarku samotne. Pri nakupu novych neonek bud opatrny, mnohem horsi nez krupicka je tzv. Nemoc neonek (Pleistophora hyphessobryconis).

A+I
11.4.2010 12:18

Pro A+I - Eheim substrat je ze slinutého skla ale Eheim substrát pro už je nějaká pórovitá keramika, nevím přesně ale ne sklo. Podle výrobce se může používat, mě to ale vodu od barvy léku dokonale vyčistilo. Podotýkám žádné aktivní uhlí a nic jiného ve filtru nebylo jen nahoře vata.

Pavel 86

VLOŽIT ODPOVĚĎ