Vydrží živé rostliny v akváriu s Malawi?
Dobrý den, řadu let chovám tlamovce. Nádrže mám zařízené spíše funkčně než okrasně. Nyní jsem si pořídil do obývacího pokoje nové 400 litrové akvárium a chtěl bych kromě ryb mít nádrž i osazenou rostlinami. Nevím, zda jsou mezi malawskými cichlidami, druhy neničící rostliny. Prosím máte zkušenost s chovem např. Labidochromisů, Aulonocar nebo Haplochromisů v nádrži s rostlinami. Děkuji za rady. Honza
Jan Pernecký
zkušenosti jsou takové že je to velice individuální záležitost ne druhu a le jednotlivých ryb. Můj názor na tuto problematiku je takový, že ryby ničící rostliny, aniž by se na nich pásly, tio dělají z jakési nudy vlivem nedostatečných počtu jedinců svého druhu, kde by je zaměstnávali jiné věci. Potom by to mohlo být zpusobeno formou jakéhosi ventilování stresu s nevhodně prostorných nádrží a v neposlední řadě jakousi zábavou nebo rituálnímu předvádění se, jako když děti sekají klackem do kopřiv nebo trávy. Prostě a jednoduše zařiď nádrž rostlinami, pořiď početně a druhově vhodnou osdádku, odpovídající velikosti nádrže a uvidíš. Každopádně je vhodné použít nějaký druh anubiasů, které jsou tuholisté a údajně rybám nechutnají. I když jsem viděl, v některých nádržích, jak ryby během pár dní zlikvidují na cucky i tyhle rostliny. Potom je tu ještě varianta křídlovky microsorium, která má podobné vlastnosti jako anubias. PS: Jestli je moje odpověď nejasná nebo nějak zavádějící, zkus požádat uživatele s vyšší úrovní PB, který má jistě bohaté zkušenosti a poradí proto určitě lépe.
12.7.2014 9:30
Dotaz mel znit opacne - zda jsou mezi rostlinami nektere, ktere snesou podminky Malawi nadrze... Jsou, ale jen par. Kryptokoryna kalatkolista do pozadi , anubiasy do popredi. Kridlovka taky, ale ta se strasne nehodi ... Ty anubiasy spis uchytit na kameny mimo dno. Nicmene, co muze rok fungovat, muze se prudce zmenit a pokud rybam rupne v bedne, rozcupuji rostliny do mesice. Cistota akva a potreby rostlin jsou dva pozadavky, ktere se v pripade Malawi nepotkavaji. Rostliny prohrají... Z ryb by clovek predpokladal, ze dravci daji rostlinkam pokoj..obvykle daji, pokud se nerozhodnou, ze jim vadi v teritoriu. Na zaver - stavte se, dam vam trs tech kryptokoryn, spatne se shaneji. Mecnarowski
12.7.2014 12:45
Mě se anubiasy neosvědčily. Pomalu, ale jistě je likvidovaly, až zůstaly jen oddenky se stonkama. Teď jsou v akva trsy Bolbitisu bez újmy. Před třemi týdny jsem na zkoušku dal velký trs Microsora a drží se, zatím(3xklepu na dřevo).
12.7.2014 13:00
U mě drží jen Cryptocoryny. Anubisy spíš přežívají. Některé Malawky rády oždibují čerstvě narosté listy Anubisů a postupně je tím zlikvidují.
14.7.2014 9:54
Zdravím pane Pernecký, osobní zkušenosti s rostlinami u tlamovců mám. V mých nádržích s tlamovci z jezera Tanganika se rostlinám velmi daří. V nádrži vždy mám cca 10 - 20 trsů Anubias nana uchycených ve vápencových kamenech. Nejsou nadměrně náročné na světlo (jednotrubicové svícení je OK) a velmi dobře snášejí i masívní výměny vody. Podmínkou je (alespoň u mne) aby jim např. ancistrusové čistili listy od řas. Daří se jim výborně i v nádržích s býložravými tropheusy, což je ekvivalent malawijské Mbuny. Ryby o kterých píšete (Labidochromis, Aulonocara a Haplochromis jsem choval a rostliny podle mých zkušeností vůbec nepoškozují. Nejsou to svým založením ani býložravci. Mohu tedy vřele doporučit a myslím že barevná kombinace Labidochromisů s Aulonocarami může být i velmi atraktivní a i potravně a teritoriálně optimální.
14.7.2014 14:20
Rostliny a tlamovci jdou k sobe.mám cryptocoryny,měl jsem anubias,valisnerie a vse v pohode. Nutno zasadit napred rostliny a pak az ryby.pokud das napred ryby a pak rostliny,vetsinou to rostliny odnesou.
Děkuji za věcné odpovědi na můj dotaz. Pomohli jste mi v rozhodování. V případě, že by odpovědi byly vesměs negativní zvolil bych osvědčenou kombinaci Calvus, Leleupi a Cyprychromis. U ní není s rostlinkami problém, ale jak jsem psal mám doma již Malawi a z hlediska krmení, odchovů, ... by to byl problém (mám již jen pár nádržek pro zábavu). Zkusím Labidochromis asi blue/white a Aulonocara eureca + ancistrus L183. Nemáte prosím někdo typ na chovatele majícího kvalitní chov Aulonocara euraca (nechci rybky vybarvené zbarvovacími krmivy).
14.7.2014 17:32
www.africancichlid.cz
15.7.2014 7:27
Rádo se stalo, Přeji ať se vše podaří.
15.7.2014 11:21
K č.7 a 9: Děkovačka tazatele byla pro všechny odpovídající, proto netřeba děkovat a tak si poděkování přivlastňovat a zdůrazňovat tím, že pouze má odpověď byla ta správná a rozhodující. Tady trochu zavání onen hrdopyšný jájismus.
15.7.2014 13:37
V pohodě a dlouhodobě se mi v akva s tlamovci daří rostlinám anubias,valisnerie a microsorium. Kein problem.
15.7.2014 15:51
Rád bych se zeptal pánů fajánka, richarda a hansjochena které druhy malawských cichlid spolu s rostlinami úspěšně chovají. Kdysi jsme malawi krmili listy salátu - a zde byl patrný jasný rozdíl mezi druhy u malawských cichlid. Pseudotropheus, Melanochromis o salát přímo bojovali. Zatímco takový Dimidiochromis compressiceps o něj nezavadil. Proto mě zajímá s kterými konkrétními druhy máte dobrou zkušenost. Labidochromis a Aulonocara, barevně nádherné ryby k tomu relativně klidné jsou moji favorité. Současně jsou to pro mne druhy u kterých si nejsem jist potravními preferencemi, a proto hledám zkušenost kterou mají nebo měli kolegové akvaristi. Určitě zde hraje roli i krmení, pokud ryby mají málo zeleného budou ho zřejmě intenzivněji hledat v nádrži. Doporučené rostliny jsou již celkem jasné = tuholisté cryptocoryny (např. Usteriana), Anubias nana a co mě překvapilo Valisneria.
15.7.2014 17:37
Ono na druh se neptej , kazda ryba je v kazdym akvariu jina , takze kdyz nekde nejaky druh kytky nenici, u tebe muze a naopak. Chce to dat kytky , ale ne jednu , pak je to terc - takže aspon 3 a vice a druh pak volit dle svych priorit a nadrze. Jsou druhy ryb, co maji potencional nicit rostliny vetsi , nez druh jiny , ale jak jsem psal, kazdy druh je v kazde nadrzi individualni a kdyz jim tam ta kytka vadit proste bude, tak ji znici. Ja treba mam anubiase uspesne u Labidochromisu, aulonocar, cynotilapii, copadichromisu, melanochromisu a pseudotropheusu. Napriklad otopharynx, ktery by kytky mel nechat na pokoji, mi je sjizdi jako blazen :)
15.7.2014 19:47
Ahoj. Chovám Cynotilapia hara Gallireya Reef, Copadichromis trewavasae Ivoryhead, Placidochromis sp. jalo Jalo Reef a Lethrinops Yellow Collar Masimbwe. Ale jak píše LB - je to akva od akvária a ryba od ryby. Musíš vyzkoušet sám jestli to půjde. Každopádně bych nešetřil a rostlin nakoupil větší množsví.
16.7.2014 6:40
Pro Pernický: omlouvám se, že se ještě připojuji aniž bych byl tázán :-), ale právě že jde o určité druhy respektive o jejich potravní preference, což tazatelé nezmínili. Ryby, které se vám o salát tehdy rvaly, byli zástupci mbuny tedy téměř výhradně druhy býložravé respektive řasožravé, takže preference salátu byla logická. Naproti tomu Dimid. compressiceps je téměř výhradní lovec rybek, takže o rostliny zájem obvykle nemá. Každopádně nádrž není jezero a ryby se v nepřirozených podmínkách mohou k rostlinám chovat různě. Osobně krmím zelenými vločkami (např. sera flora) doplňkově i druhy, které výhradními býložravci nejsou. Ryby o kterých uvažujete (Aulonocara a Labidochromis) k býložravcům nepatří. Jsou to planktonožravé ryby, které loví také komáří larvy. Rostliny u nich budou prosperovat určitě dobře, alespoň taková je moje zkušenost. Zdravím.
16.7.2014 13:57
MK to celé zkušeně zaobalil do jakési omáčky, že vlastně všechno je možné, ale díky potravní specializaci budou planktonožravé nebo masožravé ryby k rostlinám tolerantnější. Já na to jako internetový znalec říkám PRDLAJS. Přečti si ještě jednou odpověď č.1, kde je vše jasně řečeno a ostatní odpovědi o tom, která ryba nebo rostlina atd..., jsou pouhé individuální postřehy, které jak už tu zmiňují sami autoři, nemusí být vzorem pro funkčnost v jiné nádrži. V žádném případě zde nejde o spásání, ale o cílenou devastaci.
16.7.2014 14:08
K tomu bych jako vrchní omáčkář už jen dodal, že je zřejmě náhoda, že u mne minimálně 15 let k žádné devastaci nedochází (před tím jsem rostliny neměl) a že jsem popsal jen svoje vlastní zkušenosti nikoli internetové. Za mne k vláknu určitě již vše.
16.7.2014 15:15
Chovam zaklad yellow,saulosky,auraty,maingana a trevavasaky. Kytky v pohode.dej tam vic kytek jeste pred vysazenim ryb. Pokud das kytky az po rybach,budou je nicit. Tot me zkusenosti.
16.7.2014 15:38
Tak jsem si tu odpověď hr č.1 přečetl pozorně,je to pouze tvůj názor a úvaha,takže si to taky pěkně zabalil jako ostatní,ale je to tvoje úvaha a názor a tím pádem i nejlepší,tečka.I ty šprýmaři jeden.
Já přidám jen svůj postřeh- rybožravé frontozy komplet rozebraly silný vzrostlý anubias, prostě je to bavilo. Nedaly mu pokoj, dokavad neměl všechny listy pryč. Kořeny vlastně taky. Za to rostlinožraví tropheusové i petrochormisové si kytek nevšímají vůbec. Mohu potvrdit MK zmínku o potřebě řasuprostých listů u anubuiasů. Ancistrusy nemám, a je to znát. Tohle se ale snad dá podchytit vhodným osvětlením.
17.7.2014 7:52
já přidám svůj postřeh :) na obrázku je kámen očištěný gibberosou. Tropheus by nad tím ohrnoval klabonos.
17.7.2014 9:47
Sony, škoda že to tu nikdo nemoderuje. Jinak bych tě už upozornil, aby sis keci nechal od cesty. Ty jsi opravdu jedinec, který dokáže pouze komentovat něčí znalosti nějakou svou doměnkou a svými nic neříkajícími tlachy. Nepleť se mezi diskutující, kteří věcně reagují, protože tě budu muset potom upozorňovat a tím prodlužovat a zamotávat vlákno. Doufám, že se zdržíš svých dalších trapných postřehů, protože jinak se ti zde zase povede rozpoutat další nekonečné vlákno. Kraute, pojem internetový znalec, je rádoby urážka, kterou jsi mě nazval a já se tak tituluji pouze ironicky. To ti ovšem v tvé nabuubřelé ješitnosti nikdy nedojde, protože tobě je glosa absolutně cizí věc. Dále si ty omáčkáři přečti odpovcěď č 1. kde píšu že vhodně druhově a početně nakombinované ryby, ve vhodně velké a zařízené nádrži, by měly mít jinou zábavu než ničit rostliny z výše popisovaných faktorů. Máš to teda v cajku. To je celý zázrak. Pro MP- Martine předpokládám, že si před afrikou měl pár jiných osádek, kde byli jistě i profláklí ancistrusové, kteří se z vysoka vybodnou na nějaké ožírání řas z rostlin, když se k nim dostane klasické žrádlo. Jejich schopnost živit se tímto hnusem je podpořena pouze zkušeností chovatele, který krmí své svěřence tak, aby se ancistrus neschopný chytat krmení ve vodním sloupci nedosztal ke zbytkům krmiva na dně a tak byl odkázán živit se nebo přiřivovat se řasou. Tak že s toho plyne, že MK umí krmit a jeho ancákovi nezbyde něž pucovat listy rostlyn. Z toho důvodu, jak je vidět na mattesově příspěvku, ohrnují klabonosáci svůj klabonos nad řasou v aqu a jen při dietě se začínají zajímat o zařasené kameny. Je třeba taky neopomenout, že byložravé ryby mají v tom lepším případě ve svém krmivu rostlinou složku zastoupenou. Naopak masožraví si mohou řas všímat jednoduše proto, že jim tato složka v jejich jídelníčku chybí a jak se říká u člověka, který sblajzne na co má chuť, tzv... že tělo si samo řekne co potřebuje a na co má chuť, stejně jako pes spásající trávu, aby si pročistil trávící trakt a podobně. Všechno je to jednodnoduché, jen v tom nehledat záhady a nedělat kovbojku. Admine prosímtě, když už si zprovoznil hezké nové stránky, zkus začít nějak řešit ono moderování těchto stránek, aby lidi jako sony a jemu podobní, nestrakali svůj neznalý nos tam, kde nemají krom svých popichů co říct. Obtěžují tím a vyvolávají svár mezi diskutujícími ktří se snaží, i když kolikrát s mírným sporem :-),reagovat na zadání vlákna.
17.7.2014 9:59
hr,víš co mě můžeš,jinak jsem napsal jenom pravdu,plkáš jenom tvoje úvahy,takže nic podstatnýho,neřikám,že tvůj názor je špatnej,ale podle tebe jedině dobrej,názor ostatních je podle tebe povl,proto jsem tady abych ti to občas připoměl,tečka.
17.7.2014 11:51
hr: no, dovoluji si nesouhlasit:-) ancáky jsem měl a docela mi akvárko čistili, dokonce mi ožrali i krásně zařasený pozadí:-), krmený byly uplně normálně. A hlavně-na těch listech se sem tam usazuje takovej šlem , hlavně na starších listech, to by ancák spolehlivě odboural... ale pořizovat si je nebudu. Co se týče deficitu rostlinné potravy u mých frontoz-není možný:-), z jednoho prostého duvodu- krmím je i spirulinovejma vločkama a i granulkama se spirulinou (kde je i vojtěška:-), co s nima krmím petráky, prostě to žerou taky. Spíše se snaží přetvářet akvárium k obrazu svému-bagrujou, ted mi přemístily docela velikej a těžkej květináč, ten anubias jim tam v něčem vyloženě vadil:-), což koresponduje i s tvojí odpovědí číslo 1.:-) Jinak klabonosáci nejsou schopný drtivou většinu akvarijních řas sežrat z jednoho prostého důvodu-sou na ně moc tvrdý, prostě je neoškrábou, nemají na to tlamu, na rozdíl třeba od petrochromisů, nebo ancistrusů:-)) Odkaz na vysvětlující článek sem kdysi dával pan Srp.
17.7.2014 13:25
Mám s gibberosami stejnou zkušenost. Byly to vlastně asi jediné ryby, které mi kdy ničily anubiasy, tím, že jim pravidelně odkusovaly každý nový, ještě částečně zavinutý lístek, takže to celé jaksi stagnovalo :-)....jinak ale celé rostliny neničily, jen se to prostě nerozrůstalo. Přiznám se, že mne tím značně zlobily. Též u mne při tom dostávaly pravidelně vločkovou sera floru, kterou měly velmi rády, takže ty lístky většinou ani nesežraly. Při tom byly ve velmi početném a harmonickém hejnu minimálně 15 kusů.
17.7.2014 13:41
Sis dovolil moc. :-))) Já mám s ancákama zkušenosti takové, že pokud jsou to drobci, tak je jejich aktivita na skle, dekoraci a rostlinách perfektní, ovšem jak trošku povyrostou a zjistí, že netřeba si dřít tlamu aby získali potravu, tak se naučí přijímat pouze a jenom potravu která je určená pro ryby dna nebo si vyčkají co krmícím se rybám spadne na dno. Ono to nejspíš s těma ancákama bude jako s těma tlamovcema. Někteří budou likvidovat rostlinstvo jiní ne a ancistrusové někteří budou(samozdřejmě těm zkušeným akvaristům) čistit aqo, že nebudou muset ani čistit čelni sklo houbičkou. Mám takovej dojem, že už se dostáváme někam jinam, ale alespoň je o čem. Odolným kytkám, tlamovcům méně poškozujícím rostlinstvo, ancistrusům, filtracím, krmivům a chudákům komentujícím něčí komentář, který je narozdíl od jejich neustálým výkřikům do tmy, k věci......třikrát zdar. Ať žijí stránky Tlamovci.cz a jejich neustále se opakující se komentátoři. :-)))))
17.7.2014 14:00
Míro, takové krásné prosperující hejno muselo jistě plavat alespoň v 800 l nádrži. Nebo se pletu? Každopádně tak zkušený chovatel, jako ty, si jistě může dovolit chovat 15ti hlavé hejno giberos v těch tvých 300 l nádržích. Proboha co je to tady zase za úvahy typu moji masožraví žrali sera floru. Většina akvarijních ryb jsou nenažraní soupeřící tvorové a tak není divu, že žerou běžná krmiva pro akvarijní ryby ať už jsou určena kterýmkoliv pootravním specialistům. Jistě pravidelně krmené ryby můžou při zkoužce nového krmiva protestovat, u giberos to platí několikanásobně, ale když se jim jakékoliv ždŕádlo přimíchá nebo párkrát zakrmí,, tak ho budou přijímat. To se tady zase oběvuje amerika. Mirdo, ty to umíš vážně prodat, to jak tady jako zkušenej borec popisuješ, jak ty tvoje rosy žraly floru. To bude těma tvejma zkušenostma. :-))))))))))))) Smutné je ale to, že to tady čtou naivové, kteří ti věří i tvůj falešný stereotzpní vzkaz, že je to za tebe vše a končíš. Fakt komedie.
17.7.2014 18:08
Pár týdnů jsem na tento český web nazavítal a vidím že je to pořád stejný kanál s pořád stejným nešťastníkem. Smekám před p. Krautem že se nenechá znechutit a omlouvám se p. Perneckému za reakci mimo tema. Mi rostou slušně kytky i v nádrži s mbunama (líp crytpocoryny než anubias), jak už tady pár lidí radilo chce to vysadit větší počet a zkusit kterým kytkám vyhovuje voda, osvětlení atd. - prostě rovnováha v nádrži.
17.7.2014 20:19
St. nic si stoho nedělej. Já to říkám sonymu neustále, ale on prostě bude reagovat stejně dál po svém, i když mimo téma. To samé MK s jeho výmyslama, kdy jiné nazývá internotovými akvaristy a sám cituje jakési články. No prostě hanba. Tobě jako obvykle poradím snadnou věc a to, že když se chvýli zamyslíš a odoláš touze komentovat něčí spor, tak o to méně bude zpětných nebo podobných reakcí, jako si zbytečně sám napsal a tím nejen, jak si sám správně podotkl, reagoval mi o téma, ale zase o něco prodloužil, tobě tak příčíčí se, zdlouhavé čtivo. To je kanál to ti musím dát za pravdu :-)))))
17.7.2014 21:35
Her Krut,vy mate naturu! Knihu co jste opsal od her.shupke a jeste mate drzost tu poucovat a spinit zdejsi chovatele? Ja vas sledovat,a zjistuji ze moc zly clovek.doporucuji aby admin vas blokovat.vy byt podvodni, waserman krut :-)
18.7.2014 0:25
... stoka v novém kabátě. Viz poslední výblitek nějakého nemocného Ervínka. Toto vyřeší jen povinná registrace a blokování podobně nemocných lidí.
18.7.2014 0:52
vidím to stejně,dneska je všude plno erwinu,erwinků je to tady furt stejný maras,a jde vidět,že první vlaštovka jaro nedělá:-)))
18.7.2014 12:55
Tak akvárium je už osázené rostlinami (cryptocoryny, anubias, valisneria). Filtrace a voda je zaběhlá. Nyní tam seženu nějaké rybky. Zkusím je tam dát malé tak 2cm - ať si na rostliny zvyknou. V akváriu jsem ponechal původní filtraci Juwel bioflow 8. Přátelé máte někdo s touto filtrací zkušenost při zatížení Malawi cichlidami (25 ks Labidochromis + Aulonocara / 400 ltr vody)?
18.7.2014 15:16
2cm ryba do 400l nádrži není dobrá volba,ale pokud vám jde jen o rostliny tak jo,pokud jde o ryby tak do takové nádrže by měli mít tak 5cm po 20kusech od těch 2druhu,aby zdárně pokračovaly ve svém vývoji.jestli budou chtít ničit rostliny to ukáže čas.
18.7.2014 17:18
Mirane děkuji za názor. Proč myslíte, že je špatné osadit nádrž rybkami o velikosti 2cm? Já v tom vidím hned několik výhod. Rybky si vypěstuji již odmala sám. Malé rybky = málo krmení = klidný nájezd nádrže. Mezi rybkami se postupně vytvoří vztahy a dominance. Představa 40 ks ryb o velikosti 10 - 15cm v té Juwelácké 400 litrové nádrži se mi zdá moc. Ta nádrž má půdorys jen 150 x 50 cm. Nebo jste myslel, že postupně nějaké ryby rozdám?
18.7.2014 17:37
ryba má růst s nádrží,a pokud hodite 25kusů 2cm rybiček do takové vany tak se utopí a nenažerou.Malé ryby se cítí dobře ve větších houfech,porostou špatně a pak se nemusíte dočkat,že těch 10-15cm ani nedorostou.A když čtu poslední vaši odpověď,tak bych spíše řekl,že jste pořád začátečník,i když jak píšete dlouhodobě-bez urážky,a proto si myslím,že vám těch 2cm rybek pár popadá.uvidíte sám.
18.7.2014 22:48
Ta Valisnerka nevydrží. Co se těch ryb týká, tak souhlas s Mirkem. Kup rozhodně větší ryby....cca 4-5cm. Doporučuji ve větším počtu, než bude finální stav. Je jednoduhší ryby poté ubírat než pak skupinu doplňovat .
19.7.2014 17:05
erwin k nám chodí na pivko a jagra (a po pár pivech a jágrech motá stejně)! :-):-) mě taky ryby v akvech dávají rostlinám pokoj ,jen sem tam ji vyryjou! (valisky,anubis)
22.7.2014 12:28
hr: tim že masožravci žrali floru, Ti jen říkáme, že nežrali ty kytky z toho důvodu, že by jim chyběla v potravě rostlinná složka, jak píšeš. Prostě je to bavilo likvidovat, sou to potvory:-)
Martine mistr když už píšeš v množném čísle a pochybuji že si onikáš, tak Krautovič píše : 17. července 2014, 13:25 - odpověď č. 25 Též u mne při tom dostávaly pravidelně vločkovou sera floru, kterou měly velmi rády, takže ty lístky většinou ani nesežraly. Nezlob se na mě, ale napsat že ryby lístky nežraly, protože dostávaly pravidelně floru je argument typu který mi vyvracíš. Tak že nemáš pravdu. Kraut jinými slovy píše, že díky krmení florou, ryby lístky nežraly, z čehož plyne, že kdyby floru nedostávaly, tak by podle teoretika Krauta lístky žraly. To je ale hovadina hodná mistra. Jak už jsem psal vše je v odpovědi č.1, proto nechápu, o čem je tu řeč. :-))))
22.7.2014 13:29
hr: ne, já reaguji na to žraní z nedostatku chybějící rostlinné potravy..., který nemají/něměly. ovšem je to spíše hypotéza, bo umělá vločka jistě může chutnat jinak, něž čerstvá kytka. nelze se zavděčit:-), napíšeš tu 20 teorií a příkladů a nelze prostě uplatnit všechny:-))
22.7.2014 20:40
Buď prosím konkrétnější a napiš mi prosím, kde na co takhle reaguji. Už na mě asi také doléhá to horko. Za mě platí neustále že odpověď č.1 je absolutně vyčerpávající k otázce níčení rostlin rybama. A rovněž poukazuji na tvé tvrzení: 22. července 2014, 12:28 - odpověď č. 39 hr: tim že masožravci žrali floru, Ti jen říkáme, že nežrali ty kytky z toho důvodu, že by jim chyběla v potravě rostlinná složka, jak píšeš. že misztr Kraut právě v této své odpovědi právě o takovém efektu naivně a zcela mylně píše: 17. července 2014, 13:25 - odpověď č. 25 Též u mne při tom dostávaly pravidelně vločkovou sera floru, kterou měly velmi rády, takže ty lístky většinou ani nesežraly. Tak že prosím tě buď tak hodnej a napiš člověku vyčerpanému sluncem, kde píšu něco o tom, že si myslím, že ryby žerou rostliny z důvodu nedostatku zeleného krmiva. Díky
28.7.2014 9:44
Hr: na vás je asi opravdu moc horko. Doporučoval bych ve vašem případě raději překontrolovat topítka v akváriu (pokud vůbec něco chováte) ať zas něco nepos... jako loni a nebo si vzít klacíček a jít jím zase šlehat do kopřiv.
28.7.2014 12:41
Potrefená husa se vždycky ozve :-))) Potěšil jsi mě Míro, že jsi mi dal svým impulsem za pravdu.
28.7.2014 13:00
...jak málo stačí k dětské radosti...
28.7.2014 21:05
Je hezké že tvůj dětský rozum má nakonec s toho všeho ještě radost, ale teď už Mirečku vypni comp ať nebolí tě hlova.
29.7.2014 13:08
Hr: pěkně se to tady rozjelo, jen co je pravda:-)) cituji: Naopak masožraví si mohou řas všímat jednoduše proto, že jim tato složka v jejich jídelníčku chybí a jak se říká u člověka, který sblajzne na co má chuť, tzv... že tělo si samo řekne co potřebuje a na co má chuť, stejně jako pes spásající trávu, aby si pročistil trávící trakt a podobně. beru řasu stejně jako kytku:-) neřeš to, nebo si vo tom budem psát ještě za rok:-) a anubias mi to stejně nezachrání:-)
29.7.2014 13:33
Prej neřeš to :-))) No a to je právě ono. Oni i ti masožraví nebo planktonožraví mají zahrnutou rostlinou složku ve svém jídelníčku, i když mnohdy jim to tak zařídila sama matička příroda aniž by si to sami uvědomovali. Když dravec polikající svou kořist v celku sežere kořist živící se bylinnozu stravou, tak při jejím trávení natráví i její obsah žaludku a střev, čímž obohatí svou masitou složku potravi o jeho pajšlu prospěšné dobroty podpořující jeho zdárné trávení a imunitu. :-)) To je k tomu co píšu já. Ten předešlý blábol Krauta je ovšem mimo mísu, protože psát že si giberosy nevšímali rostlin díky přikrmování spirulinou je hovadina.
29.7.2014 16:48
Vážení pánové, akvaristice se víceméně věnuji 25 let, tlamovci v mých akváriích plavali již před 20 roky. Před nějakým časem jsem se k nim opět vrátil a v jejich chovu se stále považuji za začátečníka, který se má co učit. I proto hledám rozumy, mimo jiné i na tlamovcích.cz. Ale z toho, co se na některých vláknech člověk doví, kolik najde špíny, pomlouvání, a především hledání sebemenších chyb na druhém a v jeho příspěvcích, z toho všeho je mi na zvracení. Ani bych se nedivil, že mnoho začátečníků si bude raději vše dělat po svém, než aby se zde pustili do diskuze, bohužel odnesou to pak jejich ryby. Osobně nestraním nikomu z Vás, navštívil jsem již pár chovatelů a rád bych poseděl a povyprávěl o tlamovcích i s mnohými dalšími z Vás, ať už s panem Dařbujanem, Krautem, Birsákem, Volným..., vzájemné vaše antipatie nejsou můj problém. Nicméně si myslím, že volný čas lze trávit účelněji, než pomlouváním a urážením. Přidám jen jeden postřeh ze života týkající se kvality krmení pro psy. Doma jsme u našich psů vyzkoušeli mnoho krmení a psům skutečně nejvíce chutnaly ty největší šunty, které ochutnaly. Naopak nad například K-9, Acanou a mnoha dalšími kvalitními krmeními mnohdy ohrnovaly čumák. Důvod je prostý, stačí jen vyšší obsah obyčejné soli a krmení navonět a pes se může po granulované masokostní moučce doslova utlouct. Přeji hezké odpoledne...
29.7.2014 18:28
Děkuji za střízlivý názor a zejména ve druhém odstavci se s Vámi naprosto shoduji pane Jíro. Mám úplně stejnou zkušenost u svých zvířat - jak u psa, tak u koček, u želv (kdysi)i u varanů. U ryb to platí samozřejmě úplně stejně. Zdravím Vás.
29.7.2014 20:07
Pavle Jíro, onen popisovaný efekt toho na čem si pes smlsne je velice prostý. Ten kdo krmí svého psa šuntem ze supermarketu třeba měsíc a potom mu dá do jedné misky např akanu a do druhé šunt, který žral měsíc a uvidí co si vybere. Pro ty pomalejši je odpověď taková, že pes půjde samozdřejmě po tom, co je pro něj nové a považuje to za zpestřujcí pamlsek. To je celá záhada. Mimochodem Míro styď se, že svoje zvířata krmíš levnou náhražkou krmiva, jak jsi zde sám popsal své experimentální krmení. Fuuuuj!!! Nehledě na to, že žádný rozumný člověk, který má své zviře rád, nebude krmit svého svěřence šuntem. A když už se vrátím k počátku tohoto tématu a to jsou superpremium krmiva pro ryby, tak ti jenž na to mají a krmí své ryby, psi a podobně takto, tak dělají pro své mazly to nej a jen blbec to bude popírat. Ona v tomhle případě cena těchto produktů je vysoká pouze a jenom proto, že se při jejich výrobě použvají pouze a jenom nejkvalitnější suroviny ve vyváženém poměru a to celé musí procházet přísnou kontrolou a normou a také složitým procesem výroby, narozdíl od levnějších krmiv, nebo těch sráčů o kterých se tu někteří snaží tvrdit, že jsou chutné. Budu se opakovat když napíšu, že tu někteří tlacháte jakési své dojmy a přitom vám unikají fakta. Stejně jako moje skorotchýně, která by mému synovi klidně koupila plastovou hračku na tržnici a když jí řeknu že to může být nebezpečné, tak argumentuje podobně jako tady mistr, že oni když byli malí tak si taky hráli ze vším a nic se tak nekontrolovalo a jsou v pohodě. :-))))) Opravdu ????? :-))))) No řekl bych, že ne a vzhledem k tomu, že se od oněch dob se vývoj a výzkum posunul na jinou úroveň, tak tyhle pindy považuji pouze za pindy a to i kdyby pod nimi byl podepsanej prezident nebo papež.
29.7.2014 21:48
Vážený hr, ohledně akvaristiky bych se od Vás patrně mnohému přiučil. Co se týká psů, dle Vašich názorů zřejmě ale mnoho zkušeností nemáte. Psů jsem choval několik a nikdy jsem je nekrmil šunty. Bohužel jsem převzal péči o psa krmeného právě supermarketovými krmivy a vím, jak nebylo snadné jej přeučit na krmiva prémiová (např. K-9 ani neochutnal). A věřte, že žádné vybírání toho, co je nové, nefunguje. Pes samozřejmě neví, které krmivo je kvalitní a které ne. Prostě jedno mu voní a chutná více a jiné méně. Dítě taky raději sáhne po smažených brambůrkách než po celozrnných tyčinkách, které jsou na tom po všech stránkách lépe. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že svým zvířecím svěřencům bychom měli servírovat jen to nejlepší, akvarijní ryby nevyjímaje. Nicméně tvrzení, že kvalitní krmení chutná lépe, protože je z nejlepších surovin, je zavádějící informace.
30.7.2014 3:56
V krmení pro psy se vůbec nevyznám, to nebudu hodnotit. Ale to krmení pro ryby-čekám na ten příklad levného šuntového krmení, které chutná líp-třeba než obyčejný Tetramin- a po kterém ryby zázračně narostou. já takové neznám-levné a běžně dostupné krmení je např LonMix, nebo Dajana, a rozhodně jejich struktura, barva, vůně a chuť té ceně odpovídá, stačí to dát vedle sebe a porovnat s něčím lepším, klidně i prostým ochutnáním:-). Ryby tohle krmení přijímají výrazně hůře, pokud tedy mají na výběr, a také po něm lépe nerostou. Kdysi dávno to byla domácí Supersmes, rybám moc nejela, zato po západním Tetraminu a Tetraphylu se mohly utlouct. Rozdíl v kvalitě těchto krmiv je poměrně jasný. Dostalo se mi do ruky i pár vzorků poměrně levných no name krmiv, a rozhodně to žádný gejzír chutí nebyl... Granule pro pstruhy do toho nepočítám, ty se standardně v akvaristice nepoužívají. btw-zajímavý směr v krmení nabízí firma Dennerle-Ryba je kámoš, ne žrádlo! Toto krmení neobsahuje produkty z ryb, což je vlastně sympatické, protože kvůli krmení jedněch ryb se nemusí zabíjet ryby druhé. Ale tento námět nechám k přemýšlení těm, co mají tak rádi rybáře:-))
30.7.2014 6:50
Pane Pařízku, omlouvám se, že jsem ve fóru o tlamovcích rozebíral krmení pro psy. To je samozřejmě jiná kapitola, jelikož výroba krmení pro psy (ale i kočky) je obrovský byznys. A kde se točí velké peníze, tam je i neskutečná špína. Krmení pro psy tak vyrábí kdekdo a zdraví a potřeby zvířete jdou stranou, hlavní je zisk. Moc bych si přál, aby v akvaristice to bylo jinak, snad to ve skutečnosti tak hrozné není. Své tlamovce krmím pouze krmením značky Sera (plus mražené a živé), rád bych zkusil například O.S.I. Před pár lety jsem měl doma pro jiné ryby i uvedenou Dajanu a LonMix a rozdíl byl opravdu patrný na první pohled. My Češi však jsme proslulí tím, že šetříme na nesprávném místě a z tohoto důvodu jsme ochotní vyzkoušet kdeco, v tomto případě výrobky od kdekoho. Proto jsem svým příspěvkem nabádal nespoléhat se na to, že našim rybám něco chutná, ale raději na zkušenosti jiných chovatelů a ověřenou kvalitu.
30.7.2014 8:49
Jen dvě poznámky: Pamatuji na dobu, kdy tady žádné krmné směsi pro psy nebyly a světe div se, pejsci byli zdraví až až. Měli jsme tibetského teriéra, který byl 3 x CACIB což je šampion krásy. Krmili jsme ho hlavně masem s rýží a trochou ovesných vloček, také neměl nouzi o zbytky od stolu. Všimněme si jak výrobci a prodejci psích krmiv důrazně varují před podáváním kuchyňských zbytků a psům a dokonce se snaží namluvit, že bychom tak mohli svým miláčkům ublížit. Pravda je taková, že pes který ochutná zbytky lidské potravy nemá pak zájem o psí granule. Pes je v podstatě mrchožrout a dokonce je odolný proti botulinu. K MP firma Denerle má určitě zmáklý marketink, ale pravda je jinde. Kdysi jsem někde četl, že nejlepší potrava pro rybu je ryba a myslím, že to i v mnoha případech platí. Zcela náhodou jsem se dozvěděl, kdo dodává firmě Dennerle rybí krmiva a byl jsem hodně překvapený. HD
30.7.2014 11:14
Ano, zbytky od stolu svým psům do jisté míry určitě ubližujeme. Přiznám se, že své fence pár ždibečků (jde o dvě tři sousta velikosti á 1 cm2) také dám, protože nedokáži odolat jejímu pohledu, že je v posledním tažení :-)). 3kodlivé není samo o sobě jídlo, které jíme, ale množství soli, které pro nás lidi obsahuje. Rozhodně může ve větším množství psům významně zatěžovat a dlouhodobě poškozovat ledvin, srdce atd. není pravdou, že pes který dostane pár malých kousků od stolu, už pak nechce granule. Pokud už nic jiného chutnějšího nedostane, granule sežere. Osobně mám vynikající zkušenosti s kanadským krmivem Nutram. Není pravdou ani to, že před dvaceti lety byli psi zdravější díky stravě, kterou jsme jim mnohdy pracně připravovali. Hlavní vinu na zdravotním stavu dnešní psí populace je velice častá úzká příbuzenská plemenitba (před lety to prostě tak nebylo) a hon za co největším počtem šťěňat zejména u dnes populárních malých plemen a nesmyslné lidské jednání typu ať je náš yorkšírák co nejmenší a jeho šťaňátka ať jsou ještě menší :-((
30.7.2014 11:31
Pane Jíra, těm rybám to ani nechutná, žerou to, protože jim nic jiného nezbývá.
30.7.2014 11:35
HD: nedělám si iluze:-) jako marketingovej nápad je to ale dobrý, určitě si to svojí cílovou skupinku najde:-)
30.7.2014 13:06
Jen krátce to co napsal MK v č.56 je přesně řečeno pravda pravdoucí pod kterou se podepisuji. Jedna věc je když svým psům seškrábnu nějakej zbytek z talíře, protože nesolíme některé jídlo vůbec jiné jen málo, jiná věc je, když vidím nějakýho pitomce, co po pěti pivech do sebe narve makrelu a hlavu a zbytky této pikantně kořeněné mňamky hodí svému psovi, který znuděně leží uvázáný půl dne pod stolem zahrádky restaurace. Je to především o lidech a na dnešní módu a byznys se zvířaty doplácí především zvířata samotná. Mimochodem moji tři psi žerou prémiové granule od Acany i když dostávají občas zbytky nebo vývary z masem a kolínkama nebo rýží. Pavle Jíro 15ti leté zkušenosti ze psi má takové, že naši 4 momentálně už jen 3 psi, žrali vždy acanu a když jsem jednou koupil sračkojidní šunty v supermárketu, protože jsem ho chtěl používat místo kolínek na přelití vývarem a nabídl jsem je psům suché, tak granule očuchali, podívali se na mě jestli to myslím vážně a milé granule zůstaly netknuté do doby než jsem je přelil schládlým vývarem. HD psi dříve byli zdraví a v kondici snad jen proto že jako chovatel psu jsi viděl psi lidí, kteří se o ně uměli starat. Jinak takoví ti Punťové a Azoři na řetazu u boudy, kteřím měli po žrádle nafouklé břicho, ale když jim slehlo a vykadili hovno velké jako bouda ve které bydlí, tak stejnějim lezly žebra taj že to asi lehké neměli.
Pro hr: Acana je dobrá volba, i když její kvalita šla před pár roky dolů. U nás jsme dlouhou dobu krmili krmivem ProPac, se kterým jsme nejen my měli u pracovně vedených psů skvělé výsledky, ale ani zde to v současnosti už není ta kvalita, na kterou jsme byli zvyklí. Kvalita krmiv u prémiových a superprémiových krmiv bohužel postupem času klesá, což mi potvrdila i manželka veterinářka a mnozí kolegové ze cvičáku. Co se týká jednoho z našich psů, který upřednostňoval supermarketové krmení před kvalitou, naštěstí nikdy nebyl krmen těmi nejhoršími a nejlevnějšími šunty (takže popravdě nemohu chuťové vlastnosti těchto produktů posoudit), ale lepšími supermarketovými produkty jako Chappi, Friskies a na další značky už si ani nevzpomínám. Jelikož jsme chtěli vědět, proč tyto paskvily psovi tak chutnají a upřednostňuje je před kvalitním krmením, vše jsme ochutnali. Chuťově byly opravdu výraznější hlavně díky značně vyššímu podílu soli, i vůně byla výraznější. Něco navonět, přibarvit a ochutit, aby to bylo pro potenciálního strávníka neodolatelné, není v dnešní době nic nepřekonatelného a finančně náročného, přinejhorším pomůže nějaká ta chemie. A to neplatí jen pro krmení pro psy, ale bohužel i pro jídlo pro lidi.
30.7.2014 22:26
Zaujímavá debata, ale myslím, že HD trafil kliniec po hlavičke. A myslím tým práve naznačený pôvod psov. Takže tam je preferencia ich potravy. Mám tiež nejaké tie skúsenosti s chovom psov, či už menších plemien (jagterier) aj väčších (nemecký ovčiak), tiež s nejakými oceneniami, ale to je vedľajšie. A tiež to bolo už dosť dávno, pomaly aj 30 rokov, čiže o nejakých granuliach nebolo ani slychu. A kŕmil som poctivým mäsom z výseku atď. A aký problém? Žiadny. Jaj a Yorkshira ani nespomínam, lebo to ani za psa nepovažujem :) No a na margo toho by som dodal, že porovnévať výživu psa, ryby a človeka s preferenciami potravy nie je vhodné ani správne.
4.8.2014 11:07
Zajímavá diskuse plně k tématu malawi a rostliny :-)